kiedy pojawia się mleko w piersiach
Wiele kobiet nie wie kiedy pojawia się mleko w piersiach i jak wygląda jego produkcja

Kobiece piersi zaczynają się przygotowywać do karmienia dziecka zaraz po zajściu w ciążę. Odczuwanie mrowienia brodawek sutkowych i delikatnych, spuchniętych piersi jest jedną z pierwszych oznak ciąży. Jest to spowodowane przez hormony przepływające przez kobiece ciało. Warto sobie jednak odpowiedzieć kiedy pojawia się mleko w piersiach i jak powstaje mleko matki.

Podczas ciąży skóra wokół sutków może wydawać się ciemniejsza i mieć małe guzki. Jest to wizualny sposób, w jaki natura kieruje noworodka w kierunku źródła pożywienia. Maleńkie guzy wokół sutków wytwarzają oleistą substancję, która oczyszcza, smaruje i chroni sutki przed infekcją podczas karmienia piersią. Substancja pachnie jak płyn owodniowy, więc dziecko instynktownie porusza się w kierunku tego znajomego aromatu wkrótce po swoim urodzeniu.

Do czasu narodzin dziecka tkanki mleczne w piersiach, zwane gruczołami mlecznymi, mogły podwoić swoją wielkość. Jest to stopniowa zmiana, która różni się w zależności od indywidualnych cech danej kobiety. Może się zdarzyć już w połowie lub w późnej ciąży, a nawet po porodzie.

Nie ma związku między tym, jak duże stają się twoje piersi w czasie ciąży, a twoją zdolnością do wytwarzania mleka, gdy urodzi się twoje dziecko. Kiedy pojawia się pokarm po narodzinach dziecka, piersi będą wyglądać pełniejsze, a skóra znacznie cieńsza niż przedtem.

Jak powstaje mleko matki?

Mleko matki wytwarzają gruczoły piersiowe w piersiach. Wewnątrz każdej piersi różne organy odgrywają ważną rolę:

Gruczoły: to miejsce, gdzie produkuje się kobiece mleko. Te skupiska małych woreczków przypominających winogrona są otoczone maleńkimi mięśniami, które ściskają je, aby przepchnąć mleko przez piersi dla potrzeb dziecka. Pęcherzyki te rozwijają się podczas każdej ciąży.

Kanaliki: małe, rozgałęziające się kanały, które przenoszą mleko z gruczołów do głównych kanałów mlecznych.

Przewody mleczne: przenoszą one mleko bezpośrednio przez sutek. Więcej tych przewodów rośnie podczas każdej ciąży. Ich ilość wynosi dziewięć lub nawet więcej w każdej piersi, jeszcze przed rozpoczęciem karmienia piersią.

W czasie ciąży można doświadczać wycieku kilku kropli mleka. To dlatego, że piersi przygotowują się do intensywnej produkcji pokarmu podczas drugiego trymestru. W takim przypadku pomocne mogą okazać się wkładki laktacyjne, które skutecznie zabezpieczą ubranie przed zabrudzeniem. Dzięki temu procesowi, każda kobieta będzie mogła karmić piersią swoje dziecko, nawet jeśli urodzi się wcześniakiem.

Po urodzeniu dziecka i pozbyciu się łożyska stężenie estrogenu i progesteronu zaczyna spadać. Efekt ten sprawia, że ​​hormon prolaktyny zaczyna być uwalniany z przysadki mózgowej.

Prolaktyna mówi Twojemu ciału, aby przygotowało duże ilości mleka do odżywienia Twojego dziecka, a także może pomóc ci poczuć się bardziej kochającym i opiekuńczym wobec dziecka.

Kiedy pojawia się mleko w piersiach?

Wiele kobiet zadaje pytanie, kiedy może zacząć karmić swoje dziecko? Odpowiedź jest dość banalna i prosta. Możesz zacząć karmić dziecko, gdy tylko będziesz na to gotowa po porodzie. Posiadanie możliwości kontaktu „skóra do skóry” bardzo w tym pomaga:

Twoje ciało uwolni „hormon miłości”, czyli oksytocynę, która doskonale wspomaga proces karmienia piersią i budowania przywiązania. Wszystkie te elementy współdziałają, aby rozpocząć karmienie piersią.

Pierwszym mlekiem, którym karmisz swoje dziecko, jest siara, która jest skoncentrowaną, kremową substancją o wysokiej zawartości białka i niskiej zawartości tłuszczu. Dokładnie tego potrzebuje twoje dziecko w pierwszych trzech dniach swojego życia.

Siara jest pełna komórek i białek zwalczających choroby, które wzmacniają układ odpornościowy dziecka. Siara zawiera również unikalne składniki, które pobudzają rozwój Twojego dziecka i wspomagają je pożytecznymi drobnoustrojami. Mikroby te pomagają jelitom niemowlęcym walczyć z zarazkami wywołującymi biegunkę i różne infekcje.

Po ok. trzech dniach pokarm zmienia swoją konsystencję i skład. Kiedy pojawia się mleko w piersiach, zawiera ono wszystkie niezbędne składniki, bakterie i drobnoustroje, które ma siara. Oprócz tego ma różne poziomy białka i tłuszczu, które są idealnie dopasowane, aby pomóc dziecku rosnąć w najzdrowszym tempie.

Kobiece mleko jest jedynym jedzeniem i piciem, jakiego potrzebuje twoje dziecko przez następne sześć miesięcy, ale najbardziej korzystne, jeśli możesz jest karmić piersią przez pierwsze dwa lata życia.

Co się stanie, gdy zacznę karmić piersią?

Wraz ze wzrostem przepływu mleka podczas rozluźniania możesz również odczuwać mrowienie lub pieczenie, a nawet ból w piersiach. Jest to normalne, a nieprzyjemne uczucie mija zazwyczaj po kilku chwilach. Mrowienie zmniejszane jest przez długość karmienia piersią, więc prawdopodobnie zauważysz jego zmniejszanie w kolejnych nadchodzących tygodniach.

Może się okazać, że twoje mleko kapie lub nawet tryska. Dzieje się tak, ponieważ na początku piersi mogą wytwarzać więcej niż wystarczającą ilość mleka dla Twojego dziecka.

Normalnym jest mieć bardzo pełne piersi przez pierwsze kilka dni. Karmienie dziecka piersią często i tak długo, jak chce, pomoże złagodzić nieprzyjemne odczucie. Karmienie zawsze, gdy dziecko tego chce, nazywane jest karmieniem na zawołanie i do tego przygotowała nas natura. Jeśli Twoje dziecko będzie systematyczne karmione piersią, Twój organizm nauczy się, ile mleka potrzebuje wytworzyć. To powstrzyma twoje piersi przed przepełnieniem.

W ciągu pierwszych kilku dni możesz odczuwać skurcze w brzuchu, gdy dziecko ssie. Te powikłania mogą przypominać łagodne skurcze porodowe. To oksytocyna wraca do pracy, zmniejszając wielkość macicy do rozmiaru sprzed ciąży. Jeśli potrzebujesz ulgi w bólu, warto zgłosić się o pomoc do lekarza. Istnieją rozwiązania bezpieczne podczas karmienia piersią.

Jak moje piersi wiedzą, ile mleka wyprodukować?

Podczas karmienia dziecka jego ssanie pobudza mózg do uwolnienia większej ilości prolaktyny. Prolaktyna mówi twoim piersiom, żeby produkowały więcej mleka, aby zastąpić mleko, którego już nie ma. W ten sposób twoje piersi będą miały wcześniej przygotowane mleko do następnego karmienia Twojego dziecka.

Im częściej dziecko karmisz piersią, tym bardziej zwiększa się poziom prolaktyny we krwi, aby skuteczniej wyprodukować kolejny pokarm. Prolaktyna jest również powodem przerwania miesiączki, ponieważ może ona hamować owulację. Niektóre matki stosują karmienie piersią jako formę kontroli urodzeń przez pierwsze sześć miesięcy, chociaż ta metoda nie jest pewna i całkiem skuteczna.

W ciągu kilku tygodni po porodzie kobiece ciało jest bardzo dobrze obeznane z ilością mleka potrzebnego dziecku i jego produkcja w mniejszym stopniu zależy od prolaktyny. Twoje poziomy prolaktyny zmniejszają się, a w końcu okresy powracają.

Nawet w takim przypadku nadal będziesz mieć wystarczającą ilość mleka. Niższe poziomy prolaktyny są wystarczające do przygotowania całego mleka, jakiego potrzebuje twoje dziecko. W tym czasie wzorce karmienia dziecka stają się głównym czynnikiem wyzwalającym wytwarzanie mleka. Dzieje się tak z powodu innego hormonu zwanego inhibitorem sprzężenia zwrotnego laktacji (FIL).

FIL informuje każdą pierś o ilości wyprodukowanego mleka. Jeśli twoje dziecko jest często karmione jedną piersią, poziom FIL w piersi będzie niski. Stanowi to sygnał, że ta pierś ma więcej mleka.

Jeśli mleko nie jest opróżniane z piersi bardzo często, być może dlatego, że Twoje dziecko nadal uczy się ssać dobrze lub używasz dodatkowych produktów dla niemowląt, mleko pozostanie w Twoich piersiach dłużej. W rezultacie wzrośnie poziom FIL i produkcja mleka spowolni.

Możesz odciągać mleko, aby zwiększyć swoje zapasy. Tak długo, jak pokarm jest usuwany z twoich piersi, FIL pozostaje na tyle niskie, aby umożliwić kontynuowanie lub zwiększenie produkcji mleka. Reguluje on dokładnie kiedy pojawia się mleko w piersiach.


Polub naszą stronę jeśli nasz artykuł okazał się pomocny!


Ile trwa produkcja mleka w piersiach?

FIL działa osobno w każdej piersi. Z czasem możesz zauważyć, że jedna pierś jest pełniejsza i produkuje więcej mleka niż druga, lub że ty lub twoje dziecko wolicie karmić jedną z piersi. Jest to bardzo częste i zdarza się najczęściej w przypadku prawej piersi. Jest to niezależne od tego, czy jesteś leworęczny, czy praworęczny, czy też konsekwentnie zmieniasz pierś, którą karmisz. Od tego czynnika może zależeć ile trwa produkcja mleka w danej piersi.

FIL jest również powodem, dla którego jedna z twoich piersi może wytworzyć wystarczającą ilość mleka, aby w pełni wykarmić swoje dziecko. Więc jeśli karmisz bliźnięta, można korzystać z obu piersi w zbliżonym zakresie. Generalnie jednak pokarm produkowany jest na bieżąco, dokładnie według potrzeb.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here