progesteron
Progesteron to jeden z żeńskich hormonów, które sa niezwykle ważne dla zachowania wielu kobiecych funkcji

Progesteron jest żeńskim hormonem wytwarzanym przez organizm w celu regulacji różnych jego funkcji. Odgrywa m.in. bardzo istotną rolę podczas ciąży i utrzymania płodności. Wiele kobiet przyjmuje kombinację progesteronu i estrogenu w okresie menopauzy, aby zmniejszyć jej objawy, takie jak uderzenia gorąca. Niekiedy zaleca się suplementację progesteronu, próbując zajść w ciążę lub we wczesnej ciąży. W niniejszym artykule przybliżamy najważniejsze informacje na temat tego hormonu i terapiach z jego zastosowaniem.

Stosowanie naturalnych produktów progesteronowych zyskuje na popularności wśród tych, którzy mają obawy dotyczące skutków ubocznych lub ryzyka związanego z przyjmowaniem hormonów syntetycznych. W tym artykule wskazujemy m.in., jakie funkcje pełni progesteron, co może się stać, gdy poziom progesteronu obniży się, i czy naturalne produkty progesteronu mogą pomóc. Przyjrzymy się również, czy są jakieś naturalne sposoby na zwiększenie tego hormonu w organizmie.

Progesteron – Najważniejsze funkcje

Progesteron pełni wiele ważnych funkcji w organizmie, w tym:

  • powoduje zgrubienie błony śluzowej macicy w celu przygotowania do implantacji i ciąży,
  • zapobiega kurczeniu się mięśni gładkich macicy,
  • zapobiega kolejnym cyklom jajeczkowania.

Po zajściu w ciążę, progesteron wytwarzany przez pusty pęcherzyk jajeczka pomoże utrzymać ciążę, dopóki łożysko nie przejmie jego produkcji. W późniejszej w ciąży progesteron pomoże piersiom przygotować się do wytwarzania mleka.

Jeśli ciąża nie nastąpi, pusty pęcherzyk jajowy zacznie się rozkładać, co obniża poziom progesteronu. Gdy jego poziom będzie wystarczająco niski, rozpocznie się następny okres menstruacyjny.

Oprócz naturalnego progesteronu dostępne są również syntetyczne formy tego hormonu. Lekarze często przepisują je jako formę antykoncepcji.

Środki antykoncepcyjne zawierające tylko progestagen zagęszczają śluz w pochwie, co utrudnia przedostawanie się plemników do jajowodu. Sprawia również, że wyściółka endometrium jest cieńsza, aby zapobiec implantacji.

Kobiety mogą również łączyć progestynę z różnymi formami estrogenu wraz z tabletkami antykoncepcyjnymi i terapią hormonalną, przaznaczoną dla łagodzenia objawów menopauzy.

Objawy niskiego poziomu progesteronu

Gdy poziomy progesteronu są zbyt niskie, organizm może nie być w stanie utrzymać złożonych procesów zachodzących podczas menstruacji i ciąży. Oznaki niskiego poziomu progesteronu obejmują:

  • nieprawidłowe miesiączki,
  • brakujące lub spóźnione okresy,
  • poronienia,
  • bezpłodność,
  • plamienie lub skurcze podczas ciąży.

Starzenie się również powoduje obniżenie poziomów hormonów, w tym progesteronu. Może to prowadzić do nieregularnej owulacji i miesiączki.

Naturalne produkty progesteronowe

Lekarze mogą przepisać naturalny progesteron osobom z niskim jego poziomem, który wytwarza się w laboratorium z naturalnego związku zwanego diosgeniną. Środki tego rodzaju dostępne są w postaci żelu i kapsułek.

Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które mają służyć jako naturalne źródła progesteronu. Produkty te są wytwarzane z soi lub dzikiego i niejadalnego ignamu meksykańskiego o nazwie Diascorea villosa. Produkty z dzikiego ignamu są dostępne bez recepty jako krem ​​do stosowania miejscowego, dopochwowego lub też w kapsułkach.

Chociaż niektórzy uważają produkty z dzikiego ignamu za naturalną formę progesteronu, zasadniczo zawierają one diosgeninę, a nie progesteron. Niestety, diosgenina w dzikich ignamach nie może zostać przekształcona w hormony przez organizm ludzki, dlatego wymagane są chemiczne reakcje laboratoryjne. Z tego względu przyjmowanie produktu zawierającego wyłącznie dziki ignam nie zapewni żadnej aktywności progesteronu.

Kobiety stosujące suplementy progesteronowe powinny również mieć świadomość, że produkty z dzikiego ignamu nie są źródłami progesteronu, a poważne instytucje certyfikujące na świecie nie zatwierdzają ich do leczenia niskich poziomów tego hormonu.

Dostępne są jednak produkty zawierające progesteron, które pomagają zwiększyć jego poziom w organizmie. Kobiety, które w przeszłości utraciły ciążę, często stosują tego rodzaju leki, aby utrzymać kolejną.

Zawsze warto pamiętać, aby stosować produkty o sprawdzonej jakości i renomowanych marek, jeśli chce się skorzystać z naturalnych produktów progesteronowych.

Progesteron a dieta

Produkty spożywcze zwykle nie zawierają progesteronu. Jednak niektóre żródła wskazują, że poszczególne pokarmy mogą pomóc organizmowi zwiększyć produkcję tego hormonu lub zrównoważyć jego poziom względem estrogenu.

Niewiele dotychczasowych wyników badań potwierdza te twierdzenia, a wielu naukowców wciąż testuje wpływ niektórych produktów na zwierzętach lub komórkach w warunkach laboratoryjnych.

Poniżej wskazujemy najcześciej wymieniane pokarmy i składniki pokarmowe, które mają pomóc w utrzymaniu właściwego poziomu progesteronu.

Witamina B6

Witamina B6 odgrywa ważną rolę w utrzymaniu czynności wątroby, co teoretycznie również pomaga utrzymać równowagę hormonów. Produkty szczególnie bogate w witaminę B6 obejmują:

  • ciecierzycę,
  • tuńczyka,
  • szpinak,
  • banany,
  • ziemniaki,
  • chude czerwone mięso.

Cynk

Cynk odgrywa ważną rolę w utrzymaniu płodności i rozwoju organizmu podczas ciąży, a także wydaje się ważnym składnikiem odżywczym dla utrzymania właściwego poziomu progesteronu. Poniższe produkty zawierają wysoki poziom cynku:

  • orzechy nerkowca i migdały,
  • ciecierzyca,
  • fasola zwyczajna,
  • skorupiaki.

Niektóre kobiety mogą uznać, że dieta bogata w te produkty może pomóc w zmniejszeniu objawów związanych z niskim progesteronem i lepiej regulować ich cykl menstruacyjny. Jednak niewiele badań to potwierdza.

Naturalne metody na niski progesteron

Często poleca się różnego rodzaju metody dla utrzymania włąściwego poziomu progesteronu, zwłaszcza potrzebnego w okresie menopauzy. Jego niski poziom nie zawsze negatywnie wpływa na zdrowie, a w większości przypadków ten stan nie wymaga leczenia.

Jednak niektóre kobiety mogą chcieć zdecydować się na stosowanie naturalnych środków w celu uzupełnienia leczenia niepłodności lub zmniejszenia objawów menopauzy. Najczęściej zalecane naturalne środki zaradcze i zmiany stylu życia obejmują:

Zmniejszenie stresu

Nadmierny stres może w organizmie podnieść poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, co może również wpływać na pracę jajników i hormony płciowe. Może on powodować przesunięcie misiączki, a nawet problemy z płodnością.

Ważne jest znalezienie odpowiedniego dla siebie sposobu radzenia ze stresem, takiego jak medytacja, czy ćwiczenia.

Stosowanie ziół i suplementów diety

Wiele osób twierdzi, że niektóre zioła i suplementy diety mogą pomóc podnieść poziom progesteronu, a wśród nich najczęsciej wymienia się niepokalanek pospolity i olej z wiesiołka. Warto jednak pamiętać, że zioła i suplementy nie są w ten sam sposób testowane, jak leki na receptę. Ponadto, nie ma wielu dowodów potwierdzających ich skuteczność w tym zakresie.

Regularny sen

Niewystarczająca ilość snu może podnieść poziom hormonów stresu i spowodować inne zaburzenia równowagi hormonalnej. Dorośli powinni spać od 7 do 9 godzin każdej nocy, ale wiele osób nie spełnia tej normy. Priorytetyzacja snu i skupienie się na właściwej jego higienie są niezbędne dla wszystkich, ale szczególnie dla osób mających do czynienia z zaburzeniami równowagi hormonalnej.

Utrzymanie zdrowej wagi ciała

Kobiety z nadwagą zwykle wytwarzają wyższy poziom estrogenu, co może powodować nierównowagę względem progesteronu. Utrzymanie zdrowej masy ciała niekoniecznie podniesie poziom progesteronu, ale może pomóc utrzymać poziomy estrogenu w normalnym zakresie oraz równoważyć obydwa hormony.

Korzyści z używania naturalnego progesteronu

Naturalne produkty progesteronowe mają pewne zalety, jednak nalezy je stosować pod nadzorem lekarza. Do najważniejszych korzyści można zaliczyć:

  • możliwy efekt ochronny przeciwko rakowi endometrium,
  • zmniejszone skutki uboczne w porównaniu z syntetycznym progesteronem,
  • zmniejszone objawy okołomenopauzalne.

Ryzyko związane z naturalnymi produktami hormonalnymi

Naturalne produkty hormonalne, takie jak krem ​​progesteronowy, również niosą potencjalne ryzyko stosowania. Niewiele badań potwierdza skuteczność produktów, które nie zawierają samego progesteronu. Ponadto najważniejsze organizacje nadzorcze nie nadzorują bezpieczeństwa naturalnych produktów hormonalnych, które mogą stwarzać potencjalne ryzyko.

Naturalne produkty progesteronowe nie zapewniają również efektu antykoncepcji.

Badania wykazały, że istnieje pewne zwiększone ryzyko dla osób stosujących hormonalną terapię zastępczą lub suplementacyjną. Zagrożenia te mogą obejmować niebezpieczeństwo zdrowotne, takie jak:

  • zakrzepy,
  • udar,
  • zakrzepica żył głębokich,
  • choroba pęcherzyka żółciowego,
  • rak macicy.

Starsi ludzie, którzy używają niektórych rodzajów naturalnych hormonów przez długi czas, mogą być również bardziej narażeni na choroby serca i raka piersi.

Ewentualne skutki uboczne

Konieczne są dalsze badania w celu ustalenia różnicy w działaniu między naturalnymi produktami progesteronowymi a produktami syntetycznymi, ponieważ mają one podobną aktywność hormonalną.

Wszelkie produkty zawierające naturalny lub syntetyczny progesteron mogą powodować następujące działania niepożądane:

  • przybranie na wadze,
  • rozmyty obraz,
  • zmęczenie,
  • bóle głowy,
  • tkliwość piersi,
  • wzdęcia,
  • wahania nastroju,
  • podrażnienie w miejscu aplikacji.

Wiele kobiet twierdzi, że występujące u nich działania niepożądane nie są tak dotkliwe w przypadku produktów naturalnych, jak w przypadku produktów syntetycznych. W większości przypadków doświadczają skutków ubocznych przy rozpoczęciu działania hormonu i odkrywają, że z czasem zwykle dolegliwości się zmniejszają.

Każdy, kto doświadcza poważnych skutków ubocznych lub działań niepożądanych, które nie ustępują, powinien skontaktować się z lekarzem.

Podsumowanie

Niektóre osoby używają naturalnych produktów progesteronowych w celu zmniejszenia objawów menopauzy lub niepłodności. Jednak niewiele badań potwierdza skuteczność ich użycia oraz pełne bezpieczeństwo.

Ze względu na brak dowodów potwierdzających zasadność ich stosowania, przed rozpoczęciem stosowania jakichkolwiek produktów hormonalnych, w tym naturalnych suplementów, należy skonsultować się z lekarzem.

Lekarz może zalecić stosowanie zatwierdzonych produktów, które są bezpieczniejsze i bardziej skuteczne.

 

Źródła:

Bioidentical hormones. (n.d.). Retrieved from https://my.clevelandclinic.org/health/articles/15660-bioidentical-hormones

Chasteberry. (2016, September). Retrieved from https://nccih.nih.gov/health/chasteberry

Enríquez, J., Velázquez-Cruz, R., Parra-Torres, A., Gutiérrez-Sagal, R., & Larrea, F. (2016, October). The anti-estrogenic activity of indole-3-carbinol in neonatal rat osteoblasts is associated with the estrogen receptor antagonist 2-hydroxyestradiol [Abstract]. Journal of Endocrinological Investigation39(10), 1149–1158. Retrieved from https://link.springer.com/article/10.1007/s40618-016-0494-9

Evening primrose oil. (2016, September). Retrieved from https://nccih.nih.gov/health/eveningprimrose

Hirshkowitz, M., Whiton, K., Albert, S. M., Alessi, C., Bruni, O., DonCarlos, L., … Adams Hillard, P. J. (2015, March). National Sleep Foundation’s sleep time duration recommendations: Methodology and results summary. Sleep Health1(1), 40–43. Retrieved from https://www.sleephealthjournal.org/article/S2352-7218%2815%2900015-7/fulltext

How hormone depletion affects you. (n.d.). Retrieved from http://menopause.northwestern.edu/content/how-hormone-depletion-affects-you

How long does a normal menstrual cycle last? (n.d.). Retrieved from https://www.summitmedicalgroup.com/library/pediatric_health/hhg_period_late_or_missed/

Progesterone. (n.d.). Retrieved from http://www.healthywomen.org/condition/progesterone#tab3

The menopause years. (2015, May). Retrieved from https://www.acog.org/Patients/FAQs/The-Menopause-Years

Vitamin B6. (2018, March 2). Retrieved from https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminB6-HealthProfessional/

What is progesterone? (n.d.). Retrieved from https://www.hormone.org/hormones-and-health/hormones/progesterone

Wild yam (Dioscorea villosa) (n.d.). Retrieved from https://www.sigmaaldrich.com/life-science/nutrition-research/learning-center/plant-profiler/dioscorea-villosa.html

Zinc. (2018, March 2). Retrieved from https://ods.od.nih.gov/factsheets/Zinc-HealthProfessional/#

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here