Strona główna Karmienie piersią Karmienie piersią bliźniąt – Porady i wskazówki

Karmienie piersią bliźniąt – Porady i wskazówki

1579
0
karmienie piersią bliźniąt
Karmienie bliźniąt naturalnym pokarmem może być sporym wyzwaniem dla każdej młodej matki

Karmienie piersią bliźniąt to niewątpliwe wielkie wyzwanie dla każdej matki. Z całą pewnością może być początkowo trudne, ale z praktyką i odpowiednim wsparciem, na pewno będzie łatwiejsze. Z tego powodu warto się do niego odpowiednio przygotować i poprosić o wsparcie.

Planuj z wyprzedzeniem i zachęć rodzinę oraz najbliższych przyjaciół, aby Cię wsparli. Porozmawiaj z położną o karmieniu piersią bliźniąt i dowiedz się więcej w jaki sposób można sobie poradzić.

Najważniejszą rzeczą jest zarezerwowanie dużej ilości czasu na karmienie piersią swoich dzieci. Gdy już to zrobisz, możesz zaoszczędzić sporo czasu, karmiąc je osobno lub jednocześnie. W początkowym czasie po porodzie postaraj się nie planować spotkań i powiedz znajomym oraz rodzinie, że nie zawsze będziesz dostępna. Karmienie piersią bliźniąt wymagać będzie dużego poświęcenia, które z czasem jednak powinno przerodzić się w rutynę.

Czy mogę wytworzyć wystarczającą ilość mleka dla więcej niż jednego dziecka?

Generalnie tak. Jeśli karmisz piersią za każdym razem, gdy tylko dzieci są głodne, Twoje ciało powinno dostarczyć wystarczającą ilość mleka. Również karmienie piersią bliźniąt działa na zasadzie podaży i popytu. Młode mamusie mogą czasem wątpić w swoje zapasy mleka, szczególnie gdy ich dzieci przechodzą silny okres wzrostu i nagle chcą więcej pokarmu. Jeśli martwisz się o zapas mleka, oto co możesz robić:

 • Sprawdź, czy Twoje dzieci są dobrze przyssane do piersi – W innym przypadki poproś swoją położną lub pielęgniarkę środowiskową o pomoc.
 • Karm piersią częściej – Jeśli Twoje dzieci proszą o więcej jedzenia, dawaj im, ponieważ ich karmienie pobudzi piersi do zwiększenia ilości mleka. Może upłynąć kilka dni, zanim piersi odpowiednio zareagują na dzieci, więc daj sobie trochę czasu.
 • Częściej odciągaj mleko – Jeśli po karmieniu piersią nadal czujesz się pełna, ściągnij nadmiar pokarmu, wlewając je do sterylnej torby lub pojemnika i przechowuj je bezpiecznie w lodówce lub zamrażarce.
 • Jeśli martwisz się, czy karmienie piersią bliźniąt zapewni im wystarczającą ilość mleka, obserwuj, jak wyglądają po karmieniu – Jeśli wystarczająco się odżywiają, z przyjemnością zsuną się z piersi, gdy będą pełne, wyglądając, jakby były „pijane”.
 • Możesz także policzyć, ile mokrych pieluszek ma każde dziecko – W ciągu pierwszych 48 godzin po ich narodzeniu, Twoje dzieci mogą mieć tylko dwie lub trzy mokre pieluszki. Gdy Twoje dzieci będą miały pięć lub więcej dni, powinnaś zmieniać od pięciu do ośmiu pieluch dziennie każdemu z nich. Możesz oczekiwać, że bliźnięta będą karmione co najmniej sześć razy do ośmiu razy dziennie po pierwszym tygodniu.
 • Jeśli znajdziesz czas, zanotuj pory karmienia – Zanotuj, które dziecko było na ostatniej piersi i ile mokrych pieluch ma każde niemowlę.

Jeśli masz jakiekolwiek obawy, że Twoje dzieci nie otrzymują wystarczającej ilości mleka, poproś swojego lekarza o zważenie ich lub badanie noworodka w lokalnej przychodni.

Czy powinnam trzymać się planu karmienia?

Przez pierwsze tygodnie najlepiej zapewnić karmienie piersią bliźniąt na żądanie. Oznacza to, że pozwala im się jeść, kiedy tylko zechcą.

Karmienie piersią bliźniąt na żądanie może być dużym wyzwaniem, zanim nauczysz się, jak to zrobić właściwie. Twoja położna lub doradca ds. karmienia piersią powinna udzielić Ci praktycznej pomocy, aby niemowlęta były prawidłowo przystawiane, zanim jeszcze opuścisz szpital.

Gdy wrócisz do domu, bez wątpienia będziesz potrzebować dodatkowej pary rąk do karmienia swoich bliźniaków. Poproś swojego partnera, przyjaciół lub rodzinę, aby zaangażowali się w ten proces. Niezależnie od tego, czy pomaga to w prawidłowym przystawianiu dzieci w celu karmienia w tym samym czasie, czy w utrzymaniu i uspokojeniu jednego głodnego dziecka podczas karmienia drugiego.

Czy powinnam karmić piersią moje bliźnięta razem czy po jednym na raz?

Na początku możesz łatwiej karmić swoje dzieci jedno po drugim, szczególnie jeśli pierwszy raz zostałaś mamą i nie masz większego doświadczenia. Oznaczać to będzie, że możesz używać obu rąk, aby dobrze przystawić kolejno każde z dzieci. W zależności od pozycji, z której korzystasz, możesz mieć jedną lub obie ręce wolne, aby sięgnąć dla siebie po napój lub przekąskę.

Karmienie pojedynczo zapewni Ci odpowiedni czas z każdym dzieckiem. To może być dla Ciebie bardzo ważne, nawet jeśli masz wrażenie, że praktycznie cały dzień masz jedno dziecko przy piersi. Samo karmienie jest łatwiejsze, szczególnie gdy jesteś poza domem lub chcesz sprawdzić coś na swoim telefonie.

Z drugiej strony, karmienie piersią bliźniąt w tym samym czasie będzie szybsze i można mieć nadzieję, pozwoli Ci na więcej snu w ciągu nocy. Jeśli jedno z Twoich dzieci ssie silniej niż drugie, może szybciej wywołać odruch spoczynkowy, przydatny dla drugiego dziecka.

Odruch spoczynkowy jest wtedy, gdy komórki mięśniowe w Twoich piersiach są stymulowane do produkcji mleka. Daje on odczucie mrowienia w piersiach. Odruch powoduje wysyłanie mleka do piersi, które staje się gotowe do podania dziecku. Ponieważ odbywa się to jednocześnie w obu piersiach, przynosi korzyści obydwu niemowlętom w tym samym czasie.

Jeśli pozwolisz swojemu głodnemu dziecku dyktować czas następnego karmienia dla obu niemowląt, być może będziesz musiała obudzić drugie dziecko, aby nakarmić je w tym samym czasie, lub bezpośrednio po pierwszym, jeśli jest to łatwiejsze we wczesnych dniach życia bliźniąt.

Karmienie piersią bliźniąt w tym samym czasie pozwala również na uspokojenie obu dzieci i zaspokojenie głodu w jednym czasie. Warto jednak pamiętać, że oboje dzieci są indywidualnymi jednostkami, dlatego jeden bliźniak może chcieć i musieć jeść częściej niż drugi.

Wskazówki dotyczące karmienia piersią obu dzieci razem:

 • Używaj poduszek w kształcie litery V specjalnie zaprojektowanych dla bliźniąt karmionych piersią. Możesz na początek potrzebować pomocy w położeniu obu swoich dzieci na poduszce. Jednak po nauczeniu się układania maluchów, masz możliwość uwolnienia rąk podczas karmienia.
 • Niektóre matki zaczynają od karmienia każdego bliźniaka na tej samej piersi w pierwszych dniach. Jednak lepiej jest karmić piersią naprzemiennie, ponieważ jest mało prawdopodobne, że obydwa bliźniaki będą chciały jeść w ten sam sposób. Ilość mleka, jaką Twoje ciało dostarcza do każdej piersi, może się różnić, gdy jedno dziecko ssie mocniej niż drugie.
 • Zmiana piersi pozwala Twojemu silniejszemu dziecku napędzać zapotrzebowanie na mleko w obu piersiach, utrzymując jego podaż na wyższym poziomie, równym po obu stronach.
 • Jeśli trudno jest ustalić, które dziecko było na której piersi, wypróbuj zmianę piersi co 24 godziny, zamiast po każdym karmieniu. Możesz też użyć odpowiedniej aplikacji lub notebooka, aby pomóc sobie w prowadzeniu dziennika karmienia.
 • Nie ma najlepszego sposobu karmienia swoich dzieci. Jeśli chcesz karmić osobno lub razem, rób to, co sprawia, że czujesz się bardziej komfortowo.

Pewnie przekonasz się, że Ty i Twoje dzieci z biegiem czasu układacie pewne nawyki, które pasują każdemu i stają się widoczne po kilku tygodniach. Z pewnością karmienie piersią bliźniąt wymaga pewnej rutyny, która pozwala zachować rytm i spokój.

Czy karmienie bliźniąt czy butelką trwa dłużej?

Karmienie butelką jest prawdopodobnie bardziej czasochłonne niż karmienie piersią, ponieważ może być konieczne przygotowanie i uzupełnienie mieszanki. Nawet jeśli używasz gotowej formuły, nadal będziesz musiała myć i sterylizować butelki swoich dzieci każdego dnia.

A co, jeśli moje dzieci zostały na oddziale?

W takim przypadku bliźnięta mogą nadal korzystać z mleka matki. Twoje mleko może pomóc Twoim dzieciom odzyskać zdrowie po porodzie i chronić je przed chorobami. Ich brzuszki będą bardziej sprawne, jeśli będą otrzymywały pokarm naturalny.

Może zaistnieć potrzeba rozpoczęcia karmienia wkrótce po porodzie, najlepiej w ciągu godziny. Im szybciej zaczniesz karmić, tym lepsza będzie twoja podaż mleka. Odciąganie pokarmu może być jedynym sposobem, w jaki możesz początkowo zadbać o swoje dzieci. Zapewne da Ci to poczucie spełnienia i zapewnienia dzieciom tego co najważniejsze.

Położna powinna pokazać Ci, jak prawidłowo odciągać pokarm, więc powinnaś mieć dużo wsparcia, jeśli nie czujesz się dobrze po porodzie. Możesz odciągać mleko ręcznie, pompką ręczną lub elektryczną.

Pierwsze mleko, czyli siara, jest bardzo skoncentrowane i pełne przeciwciał i białek, które pomagają Twoim dzieciom zwalczać infekcje.

W kilka dni po urodzeniu, będziesz produkować o wiele więcej mleka niż na samym początku. Dlatego korzystanie z pompki elektrycznej może być łatwiejsze, ponieważ możesz jednocześnie pompować obie piersi. Upewnij się, że lejek w zestawie pompki ma odpowiedni rozmiar, aby Twoje brodawki nie były poobcierane. Bolące brodawki utrudniać później będą regularne i komfortowe karmienie dzieci.

Ściąganie mleka z obu piersi naraz może zaoszczędzić czas. Pomyśl o swoich dzieciach podczas ściągania. Na niektóre matki działa także zapach swoich dzieci, który pozwala pobudzić odpowiednie hormony i zachęcić ciało do wyprodukowania jak największej ilości mleka.

W przypadku bliźniąt bardzo często będziesz musiała często ściągać pokarm – co najmniej osiem razy w ciągu 24 godzin. Pozwoli to utrzymać zapasy mleka na odpowiednim poziomie, dopóki Twoje dzieci nie będą mogły się bezpośrednio odżywiać. Niektóre dzieci muszą być najpierw karmione przez rurkę, zanim będą gotowe do karmienia piersią lub karmienia butelką.

Twoje mleko może być przechowywane w lodówce lub zamrożone w sterylnych pojemnikach, aby Twoje dzieci mogły je spożywać w późniejszym terminie. Oznacz jednak każdy pojemnik zgodnie z systemem używanym przez szpital. Może to obejmować imię i nazwisko oraz datę i godzinę odciągnięcia pokarmu, aby Twoje dzieci mogły otrzymać mleko w takiej kolejności, w jakiej je ściągnięto. Ważne jest, aby dowiedzieć się, jak działa system etykietowania w szpitalu, ponieważ jeśli nie jest odpowiednio oznaczone, twoje cenne mleko może zostać wyrzucone.

Ściąganie mleka może być ciężką pracą. Będziesz pewnie czuła się zdenerwowana i sfrustrowana, że nie możesz bezpośrednio karmić swoich dzieci. Ale Twoje mleko będzie pomagało wzmocnić odporność twoich dzieci, zwłaszcza jeśli są wcześniakami.

Czy moje sutki będą obolałe od karmienia piersią dwojga dzieci?

Ból piersi często spowodowany jest przez to, że Twoje dzieci nie są dobrze przystawione, a nie przez liczbę karmionych dzieci lub częstotliwość ich karmienia.

Jeśli masz obolałe sutki, poproś swoją położną lub pielęgniarkę środowiskową, aby pokazała Ci, jak uzyskać dobre przystawienie maluchów. W Twojej lokalnej przychodni pediatrycznej lub w szpitalu może być też zatrudniona specjalistka od karmienia piersią, która również może Ci pomóc.

Jeśli karmiłaś swoje dzieci razem, spróbuj je karmić osobno, aż przyzwyczaisz się bardziej do ich obecności. Może to zająć trochę czasu, ale dobre przystawianie odciąży Twoje sutki.

Jeśli Twoje sutki staną się obolałe lub uszkodzone, możesz wsmarować ściągnięte mleko w uszkodzonym miejscu. Mleko matki ma właściwości antyseptyczne i lecznicze.

Stosowanie kremu, takiego jak oczyszczona maść lanolinowa do sutków bezpośrednio po karmieniu, to kolejna popularna opcja. Może to pomóc w zapobieganiu wysychaniu pęknięć na Twoich sutkach podczas leczenia, chociaż samo używanie ściągniętego mleka może działać równie dobrze.

Czy karminie piersią bliźniąt nie da mi możliwości odpoczynku?

Wczesne dni, tygodnie, a nawet miesiące z bliźniakami mogą być trudne i karmienie ich razem jeszcze trudniejsze. Skoncentruj się na karmieniu swoich dzieci i usypianiu, a następnie wykorzystaniu chili na własny posiłek i drzemkę.

Staraj się nie spieszyć, nadrabiając zaległości, gdy dzieci śpią. Pranie może poczekać, zwłaszcza jeśli masz bliskich, którzy mogą pomóc Ci to zrobić. Zamiast tego odpocznij lub po prostu ciesz się filiżanką herbaty.

A co z bliźniętami karmiącymi piersią w miejscach publicznych?

Wiele kobiet martwi się o karmienie piersią w miejscach publicznych, więc nie jesteś sama. Jeżeli zastanawiasz się nad przypadkowym pokazaniem zbyt dużo, kup kilka topów przeznaczonych dla matek karmiących. Pozwalają one karmić swoje dzieci, nie podciągając ubrania w górę lub w dół, co może pomóc, jeśli poczujesz się zbyt nieśmiała, aby zacząć.

Spotykaj się z innymi matkami karmiącymi piersią, aby wyjść i karmić gdziekolwiek i kiedykolwiek chcesz. Wkrótce uzyskasz pewność, że najpierw liczy się potrzebowała Twoich dzieci. Jeśli jest to łatwiejsze, możesz karmić swoje dzieci oddzielnie, gdy jesteś poza domem. W tym zakresie karmienie piersią bliźniąt nie powinno różnić się istotnie od karmienia pojedynczego dziecka.

Gdzie mogę uzyskać pomoc karmiąc bliźniaki piersią?

Jeszcze przed narodzinami dzieci przygotuj zespół wsparcia. Po narodzinach nie będziesz mieć dość siły, by poradzić sobie w szukaniu potrzebnej pomocy. Poproś rodzinę i przyjaciół, aby pomogli Ci w załatwianiu niektórych spraw i wykonywaniu obowiązków po narodzinach dwójki dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here