Strona główna Zdrowie Noworodek – Jak może się czuć po urodzeniu

Noworodek – Jak może się czuć po urodzeniu

264
0
noworodek

Noworodek urodzony w terminie powinien być gotowy, by przystosować się do nowych warunków życia. Należy jednak mieć na względzie, że wymaga on cierpliwości i czasu do pełnej adaptacji zupełnie nowych warunków. Jak zatem nowo narodzone dziecko odczuwać może zupełnie nowe otoczenie i jak wygląda jego proces przystosowawczy.

Podczas ciąży dziecko spędza dużo czasu przygotowując się do odkrycia nowego świata. Kiedy się urodzi, w końcu spotyka rodziców twarzą w twarz. Niektóre z jego reakcji będą oparte na instynktach, ale jest też wiele rzeczy, które można zrobić, aby pomóc mu się dostosować do nowej rzeczywistości. Każdy noworodek potrzebuje jednak właściwej opieki i czasu na dostosowanie się do zupełnie nowych warunków życia.

Jak noworodek poczuje się w pierwszych kilku chwilach?

Twoje dziecko prawdopodobnie poczuje się przytłoczone w pierwszych kilku chwilach. Po dziewięciu miesiącach łagodnej amortyzacji w łonie każdy noworodek nagle staje przed światem, w którym wszystko jest nowe i zupełnie inne. To początek ekscytującej podróży nie tylko dla Ciebie, ale także dla malucha.

Kiedy się urodzi, prawdopodobnie usłyszysz płacz noworodka, kaszel i klapsa. Chociaż głowa „rodzi się” jako pierwsza, nie może odetchnąć, ponieważ jest zbyt duży nacisk na klatkę piersiową. Ale kiedy jego całe ciało wydostanie się na zewnątrz, a ciśnienie zniknie, usłyszysz, usuwany płyn z jego jamy ustnej i gardła, a płuca wypełniają się powietrzem. To będzie jego pierwszy oddech.

Krótko po tym, gdy przecięta zostaje pępowina, oddychanie, krążenie i trawienie dziecka zaczynają swoje działa, po raz pierwszy nieżalenie od matki.

Większość dzieci rodzi się zdrowa i energiczna, co można usłyszeć i odczuć praktycznie od razu. Jednak niektóre noworodki potrzebują niewielkiej pomocy w oddychaniu. Położna lub lekarz może po prostu potrzeć dziecko ręcznikiem, aby pobudzić je do oddychania lub może potrzebować wziąć ją na bok na kilka chwil, aby pomóc oczyścić drogi oddechowe. Pamiętaj, że noworodek jest w dobrych rękach i prawdopodobnie wkrótce usłyszysz jgo najcenniejszy pierwszy oddech.

Jak moje dziecko przystosuje się do świata poza moim łonem?

Każde dziecko zareaguje i dostosuje się do nowego otoczenia w inny sposób. Noworodek może spokojnie i cicho odbierać wszystkie nieznane dźwięki i odczucia lub manifestować swoje lęki w jedyny znany mu sposób, czyli poprzez płacz.

Jeśli pomieszczenie jest jasne, możesz pomóc dziecku poprzez przyciemnienie świateł. Możesz także ukoić je dźwiękiem twojego głosu i przytulając je skóra od skóry. Będąc blisko ciebie, pozwól mu usłyszeć twoje bicie serca, które poznało tak dobrze w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy.

Dotyk skóry pomaga mu również wchłonąć twoje ciepło. Jest to ważne, ponieważ noworodki nie mogą regulować swojej temperatury i bardzo szybko mogą się wyziębiać. Przykryj resztę ciała kocem i nałóż mu czapeczkę.

Twoje dziecko rodzi się z kilkoma silnymi odruchami, które pomagają mu znaleźć twoją pierś i zacząć ssać. Na przykład, jeśli dotkniesz jego policzka, odwróci głowę w swoją stronę, aby znaleźć sutek, a może nawet przesunąć się po brzuchu w kierunku Twoich piersi.

Jak mogę pomóc swojemu dziecku wrócić do dobrego samopoczucia po urodzeniu?

To normalne, że noworodek zaraz po porodzie czuje się zmęczony od siły skurczów lub od użycia dodatkowych instrumentów lekarskich. Zapewnienie dziecku ciepła i komfortu oraz delikatne obchodzenie się z nim pomoże czuć się bardziej bezpiecznie.

Nienarodzone dziecko prawdopodobnie będzie całkiem czujne przez pierwszą godzinę po porodzie. Miało ono dzień pełen wrażeń, więc nie bądź zaskoczona, kiedy zapadnie w długi sen. Po prostu odzyskuje swoją energię!

Jeśli podczas porodu podano ci lek opiatowy, taki jak petydyna, na początku twoje dziecko może być senne. Może również mieć problemy z odszukaniem i ssaniem piersi w ciągu pierwszych kilku dni, zanim lek całkowicie opuści jego organizm.

Nie przejmuj się, otrzymasz od swojej położnej mnóstwo wsparcia, a noworodek na pewno szybko dojdzie do siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here