Więź z dzieckiem to uczucie, które sprawia, że chcesz przelewać na nie całą miłość i kiedy wiesz, że zrobiłabyś wszystko, by je chronić. Wiele kobiet ma wątpliwości na temat własnego odczuwania tego rodzaju uczuć, czasami zakłóconych depresją poporodową. Przyjrzyjmy się w jaki sposób budują się wzajemne relacje i o co warto zadbać.
Naturalny hormon dopamina, która przepływa przez Twoje ciało, pomaga twojemu dziecku przywiązać się do ciebie emocjonalnie. Prawdopodobnie zaczęłaś wiązać się z dzieckiem, kiedy było jeszcze w Twoim brzuchu. Ta miłość mogła się zacząć, kiedy po raz pierwszy poczułaś jego ruchy lub czkawkę.
Silniejsza więź z dzieckiem mogła zacząć się też, gdy zobaczyłaś je podczas badania ultrasonograficznego. Być może czujesz, że miłość wyraźnie rośnie, gdy masujesz lub rozmawiasz ze swoim brzuchem.
Czy będę wiązała się z moim dzieckiem zaraz po urodzeniu?
Prawdopodobnie tak, ale staraj się nie martwić, jeśli nie nastąpi to od razu. Niektórzy rodzice, ale nie wszyscy, odczuwają głębokie przywiązanie do swojego dziecka zaraz po porodzie. Hormon oksytocyny, który uwalniany jest w okresie ciąży i w większych ilościach podczas porodu, pomaga stworzyć uczucie euforii i miłości do noworodka. Możesz odczuwać przytłaczającą potrzebę ochrony swojego dziecka od pierwszej chwili, kiedy je zobaczysz.
Dla innych rodziców doznanie silnego uczucia przywiązania trwa znacznie dłużej. Możesz po prostu poczuć się zbyt zmęczona po narodzinach dziecka, aby natychmiast się z nim związać. A może miałaś trudny poród, który negatywnie wpłynął na Twoje uczucia.
Twoje dziecko mogło także urodzić się z jakimś problemem zdrowotnym, który może powodować pewien niepokój lub strach. A może czujesz się rozczarowana co do płci dziecka? Te uczucia są zrozumiałe i całkowicie normalne.
Jeśli masz bliźnięta, na początku możesz wiązać się z obojgiem dzieci. Może się zdarzyć, że jedno dziecko będzie wymagało opieki w oddziale noworodkowym podczas, gdy drugie dziecko pozostanie z Tobą na oddziale poporodowym. Jeśli tak jest, twoja położna zachęci Cię do odwiedzania oddziału dla noworodków tak często, jak to będzie tylko możliwe, aby pomóc w procesie tworzenia więzi.
Jeśli nie możesz być fizycznie blisko swojego dziecka, Twoja położna może dać ci jego zdjęcia. Oglądanie zdjęć swojego dziecka również może pomóc Ci się z nim lepiej związać. Czasami wystarczy, że zobaczy się jego zdjęcie, a rozpocznie się większa produkcja pokarmu.
Co mogę zrobić cokolwiek, aby pomóc sobie w związaniu się z dzieckiem po porodzie?
Staraj się jak najszybciej zapewnić sobie kontakt skóra ze skórą ze swoim dzieckiem. Taka bliskość ma miejsce, gdy dziecko zostanie umieszczone na klatce piersiowej, gdy tylko będziesz gotowa je przytrzymać. Twój noworodek wiąże się poprzez dotyk i węch, a jego zmysły są dostrojone, by reagować na Twój niepowtarzalny zapach i dotyk nagiej skóry.
Twoja położna może również zachęcić Cię do karmienia piersią, wkrótce po porodzie, aby pomóc obojgu.
Możesz nie być w stanie utrzymać dziecka od razu po urodzeniu. Może to być spowodowane cesarskim cięciem lub jeśli Twoje dziecko wymaga szczególnej opieki. Staraj się nie martwić, ponieważ nie straciłaś kluczowej szansy na nawiązanie więzi. Twoja położna powinna pomóc ci w kontakcie skóra ze skórą ze swoim dzieckiem tak szybko, jak to tylko możliwe.
Jeśli Twoje dziecko jest wcześniakiem, może zacząć kontakt ze skórą, gdy stanie się wystarczająco silne. Kontakt ze skórą dla wcześniaków będzie pocieszać Twoje dziecko i zachęcać do rozwoju. Pomoże wam to także związać się ze sobą.
Co jeszcze mogę zrobić, aby zbudować więź?
Możesz być pewna, że Wasze przywiązanie rozwinie się stopniowo poprzez codzienną opiekę nad Waszym dzieckiem, kiedy:
- reagujesz na jego płacz,
- przytulasz je,
- utrzymujesz dużo kontaktu wzrokowego,
- rozmawiasz z nim,
- uśmiechasz się do niego.
Nawet jeśli nie trzymasz dziecka, staraj się mieć je blisko siebie, aby mogło Cię widzieć. Miej je w pobliżu w ciągu dnia. Przez pierwsze sześć miesięcy trzymaj dziecko w swoim pokoju w nocy, abyś mogła szybko i łatwo się do niego dostać, kiedy Cię potrzebuje.
Natychmiastowa reakcja na dziecko, kiedy jest zdenerwowane, a także kiedy jest szczęśliwe, pomaga budować silne więzy zaufania. Ta miłość, uwaga i uczucia pomogą się też mu rozwijać.
Interakcja z dzieckiem, gdy się o nie troszczysz, nie tylko pomaga Ci związać się i rozwijać miłość. Umożliwia także prawidłowy rozwój mózgu Twojego dziecka.
Masaż dziecka może pomóc w procesie wiązania. Gdy masujesz swoje dziecko, przychodzi do ciebie naturalnie to, aby porozmawiać z nim i nawiązać z nią kontakt wzrokowy. Nauczysz się także czytać wskazówki swojego dziecka podczas masażu. Możesz zapytać swoją położną lub pielęgniarkę środowiskową, czy są jakieś zajęcia masażu dla dzieci w twojej okolicy.
Nie musisz robić nic konkretnego, aby rozwinąć przywiązanie do swojego dziecka. Po prostu pierwszy raz, gdy zobaczysz jego uśmiech, uświadamiasz sobie, że jesteś całkowicie wypełniona radością i miłością do niego.
Co się stanie, jeśli od razu nie zwiążę się z moim dzieckiem?
Przede wszystkim postaraj się nie martwić. Na pewno nie jesteś sama, ponieważ wiele mam nie jest gotowych do natychmiastowego związania się ze swoim dzieckiem. Możesz czuć się winna, że nie poczujesz natychmiast niewiarygodnego przywiązania do nowego dziecka. Ale więzi są indywidualnym doświadczeniem, które rozwijają się we własnym tempie. Może upłynąć wiele dni, tygodni lub miesięcy, aby więź między tobą a dzieckiem w pełni się rozwinęła.
Twoje dziecko może być urocze, ale jest również zupełnie nową osobą, którą musisz poznać zanim się naprawdę do niej zbliżysz. Kontakt ze skórą dziecka, zarówno przez Ciebie, jak i tatę dziecka, pomoże wszystkim wzmocnić wzajemne przywiązanie.
Bądź pewna, że poznasz swoje dziecko, nauczysz się je uspokajać i cieszyć się jego obecnością, a Wasze uczucia przywiązania istotnie się pogłębią.
Kiedy powinnam się martwić o więź z dzieckiem?
Możliwe, że po kilku tygodniach nie czujesz się bardziej przywiązana do swojego dziecka niż w dniu, w którym się urodziło. Możesz nawet poczuć się wobec niego obojętna lub wrogo nastawiona. Możliwe także, że jesteś wyczerpana i potrzebujesz dodatkowego wsparcia.
W takim przypadku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub pielęgniarką środowiskową. Staraj się nie martwić o dzielenie się najgłębszymi uczuciami, nawet jeśli źle się z nimi czujesz. Twój lekarz i pielęgniarka środowiskowa są przyzwyczajeni do słuchania o obawach nowych rodziców. Ważne jest, abyś była uczciwa, żeby uzyskać profesjonalną pomoc, jakiej potrzebujesz Ty i Twoje dziecko.
Depresja poporodowa (PND) to coś więcej niż baby blues. PND może opóźnić pojawienie się więzi do dziecka oraz utrudnić Ci szybkie i czułe reagowanie na jego potrzeby.
Ważne jest, aby szukać pomocy, gdy tylko zauważysz objawy PND. Pamiętaj, że jest to zarówno powszechne, jak i możliwe do wyleczenia. Twój lekarz będzie w stanie zaoferować Ci wsparcie i leczenie, które pomogą odzyskać i rozwinąć trwałą więź z dzieckiem.
Czy ojciec dziecka też zbuduje z nim silną więź?
Tata twojego dziecka prawdopodobnie dozna uczucia przywiązania, jeśli:
- zacznie mówić do twojego brzucha podczas ciąży,
- jest przy narodzinach dziecka,
- przecina pępowinę po porodzie,
- trzyma dziecko po porodzie,
- uczestniczy w kąpieli dziecka.
Uważa się, że tatusiowie również doświadczają zmian hormonalnych przed urodzeniem dziecka, a zmiany te mogą lepiej przygotować ich do ojcostwa. Niektóre jednostki położnicze zachęcają tatusiów do kontaktu skóra ze skórą tak szybko, jak to możliwe po urodzeniu dziecka.
Widząc pierwszy uśmiech swojego dziecka, próbując niemowlęcego masażu i wczesnej zabawy, możesz pomóc tacie w formowaniu i wzmacnianiu przywiązania z noworodkiem. Chociaż dla niektórych ojców proces ten trwa nieco dłużej, a silniejsza wieź z dzieckiem pojawia się z czasem.