Wiele kobiet skarży się na zaparcia po porodzie. Problem ten może mieć podłoże psychologiczne lub fizyczne. Normalna jest bowiem obawa przed wypróżnianiem, zwłaszcza bo cięższym porodzie, kiedy dziecko było duże lub używano do niego dodatkowych instrumentów medycznych. Przyjrzyjmy się zatem temu problemowi nieco bliżej.
Zadajesz sobie pytanie, dlaczego mam zaparcia po porodzie? To całkiem normalne, że nie załatwiasz się przez kilka dni po urodzeniu dziecka, ponieważ co najmniej jedna czwarta mam ma zaparcia po porodzie. Możesz nie chcieć korzystać z toalety z kliku ważnych powodów.
Zaparcia po porodzie to najczęściej chwilowy problem
Naturalne jest odczuwanie lęku przed pójściem do toalety, jeśli masz szwy i siniaki. Może być jeszcze trudniej, jeśli masz poważne rozerwanie, która wpłynęło na twoje okolice odbytu. Wszystko to może oznaczać, że po przybyciu dziecka odczuwasz nieprzyjemne zaparcia.
Istnieją pewne fizyczne powody, dla których możesz nie być w stanie się normalnie wypróżnić:
- twoje ciało wraca do zdrowia po ciąży – wysoki poziom progesteronu w czasie ciąży i obciążenie na jelitach spowolniły działanie układu trawiennego,
- w naturalny sposób układ trawienny gwałtownie zwalnia podczas porodu,
- jeśli podczas porodu przyjmowałaś leki opioidowe łagodzące ból, takie jak petydyna lub diamorfina, mogło to wpłynąć na twoje zaparcia,
- uszkodzenie miednicy podczas porodu może utrudnić opróżnienie jelit.
Bardziej prawdopodobne jest, że masz problemy z jelitami, jeśli:
- podczas porodu zespół medyczny użył instrumentów, takich jak kleszcze lub próżnociąg,
- urodziłaś dziecko ważące więcej niż 4,5 kg,
- stosujesz tabletki z żelazem, które mogą powodować zaparcia,
- podczas porodu miałaś rozerwanie trzeciego lub czwartego stopnia.
Czy wypróżnianie po porodzie będzie boleć?
Jeśli za tobą jest w pełni naturalny poród, obszar między twoją waginą a odbytem, czyli krocze, może wydawać się odrętwiałe. To dlatego, że nerwy wewnątrz i wokół pochwy są rozciągnięte.
Jeśli masz szwy, zapewne będziesz obolała wokół krocza i odbytu. Staraj się nie dopuścić do tego, żeby Cię to zniechęciło do wypróżnień, ponieważ brak opóźnienia może tylko pogorszyć ból i dyskomfort.
Jeśli podczas porodu doznałaś ciężkiego pęknięcia, położna powinna dostarczyć Ci środek, który ułatwi ci wypróżnienie i ochroni ranę.
Twoje szwy nie będą pękać, gdy będziesz chodziła do toalety. Staraj się jednak bardzo nie nadwyrężać, ponieważ może to wpłynąć na dno miednicy i spowolnić gojenie.
Wiele młodych mam odczuwa potrzebę wypróżnienia, jednak niepokój może pogorszyć zaparcia.
Kiedy jesteś w toalecie, staraj się nie spieszyć. Odwróć uwagę czytając czasopismo lub książkę.
Złóż czystą podpaskę na pół i przytrzymaj nad szwami od przodu. Takie postępowanie pomaga utrzymać dno miednicy i może złagodzić ból, który odczuwasz.
Jak mogę złagodzić zaparcia po porodzie?
Po urodzeniu dziecka zacznij jeść i pić regularnie, jak tylko możesz, próbuj wstać i poruszać się.
Płyny powodują, że stolec staje się miękki i łatwiejszy do przejścia. Atmosfera na oddziałach szpitalnych może być bardzo sucha, dzięki czemu można łatwo się odwodnić, nie zdając sobie z tego sprawy.
Najlepiej pić od 8 do 10 szklanek płynów dziennie. Jeśli karmisz piersią i poczujesz pragnienie, zawsze upewnij się, że masz pod ręką napój.
Jedz żywność o wysokiej zawartości błonnika, w tym produkty pełnoziarniste oraz owoce i warzywa. Soki z jabłek i winogron mogą również skutecznie zmniejszyć zaparcia po porodzie. Owoce te zawierają dużo sorbitolu, który jest naturalnym środkiem przeczyszczającym.
Bądź ostrożna, dodając do swojej diety dodatkowy błonnik. Niektórym kobietom może pomóc w ruchach jelit, ale u innych powoduje skurcze brzucha i wzdęcia. Dużo zależy od tego, co konkretnie działa akurat na Ciebie.
Utrzymanie aktywności pomaga złagodzić zaparcia po porodzie, dlatego wybieraj się na krótkie spacery po oddziale lub w domu. Zbyt długie siedzenie lub leżenie sprawia, że zaparcie jest bardziej prawdopodobne.
Większość ludzi odczuwa potrzebę załatwienia się rano lub po posiłku. Więc staraj się nie przegapić tych okazji, aby pójść do toalety. Może to być wyzwaniem, gdy lepiej dostosujesz się do potrzeb noworodka niż własnego zegara biologicznego.
Jednak, kiedy wreszcie przychodzi ochota na pójście do toalety, nie ignoruj tego. Usiądź na toalecie i podnieś stopy, tak by stać na palcach. To spowoduje, że twoje kolana będą nieco wyżej niż biodra. Jeśli to możliwe, postaw stopy na stołku.
Zrobienie sobie masażu brzucha również może pomóc w rozwiązaniu tej sprawy. Masaż nie jest jednak odpowiedni we wczesnych dniach i tygodniach, jeśli pacjentka miała cesarskie cięcie. Zapytaj swoją położną lub pielęgniarkę środowiskową o poradę, czy jest to odpowiednie dla Ciebie i jak to zrobić.
Próbowałam wielu metod i nadal nie mogę się wypróżnić. Co mogę zrobić?
Przede wszystkim porozmawiaj ze swoją położną. Powinna Cię sama zapytać, czy wypróżniłaś się po trzech dniach, więc nie ma się czego wstydzić.
Jeśli zmiany w diecie nie pomagają w wystarczającym stopniu, położna może przepisać rodzaj środka przeczyszczającego, który zmiękcza twój stolec, ułatwiając mu przejście. Środki zmiękczające stolec są delikatne, może to zająć kilka dni, więc nie musisz się martwić, że wywołają biegunkę lub nagłą potrzebę korzystania z toalety. Można także skorzystać z niektórych domowych sposobów na zaparcia.
Ważne jest, aby porozmawiać z położną, ponieważ znoszenie zaparcia może sprawić, że będziesz nieszczęśliwa. Zwłaszcza wtedy, gdy chcesz cieszyć się swoim małym dzieckiem. Jeśli nie zajmiesz się zaparciami zmieniając dietę, pijąc wystarczająco dużo i będąc bardziej aktywnym, może to nadal stanowić problem.
Istnieją różne rodzaje środków przeczyszczających, od tabletek, przez płyny, po czopki.
Położna lub pielęgniarka środowiskowa zazwyczaj zacznie od najłagodniejszego typu środka przeczyszczającego. To jeden z powodów, dla których zawsze lepiej porozmawiać z profesjonalistą, zamiast kupować środki przeczyszczające bez recepty. Twoje potrzeby będą zależeć od tego, czy przyjmujesz inne leki i czy karmisz piersią.
Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci rozwiązać problem zaparć w najbliższych miesiącach:
- Działaj opierając się na potrzebach swojego ciała i bądź świadoma wskazówek, jak się pojawiają. Większość ludzi odczuwa potrzebę załatwienia się rano lub około pół godziny po posiłku.
- Nie należy zażywać leków z możliwym występowaniem efektów ubocznych. Obejmuje to niektóre środki przeciwbólowe, takie jak kodeina, więc poproś o poradę położną, lekarza rodzinnego lub pielęgniarkę środowiskową.
- Jedz regularne posiłki, które zawierają dużo pełnoziarnistych owoców i warzyw, oraz pij około 8 do 10 szklanek płynów dziennie.
- Herbata i kawa mogą liczyć się do spożycia płynów, ale kofeina może powodować odwodnienie, ponieważ pobudza organizm do pozbycia się płynów – jest naturalnym środkiem moczopędnym. Musisz również obserwować, ile spożywasz kofeiny, jeśli karmisz piersią.
- Staraj się ćwiczyć codziennie. Nawet krótki spacer z dzieckiem w wózku powinien zrobić różnicę.
- Porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym, jeśli nadal cierpisz z powodu hemoroidów lub pęknięć odbytu.
Nie daję gwarancji, że to pomoże, ale u mnie to był jedyny sposób, który dał efekt. Zmieniasz pozycję przy wypróżnianiu na taką w kucki. Działa. Jakby wszystko w momencie się odblokowało. Zaskakujące uczucie, ale przyjemne, tym bardziej po dłuższym czasie z problemami. U mnie aktualnie już spokój, ale żadne zmiany w diecie czy wprowadzenie suplementów nie pomogło. A u was?
Musujące czopki doraźnie w moim przypadku bardzo skutecznie i szybko rozwiązują problem, każdy musi znaleźć odpowiedni sposób ub środek dla siebie.
Bardzo dokuczały mi zaparcia po porodzie. Do całego zmęczenia i dolegliwości połogowych doszedł jeszcze kolejny problem. Również stosowałam te czopki i bardzo mi pomogły. Kilka minut po aplikacji już działają. Rewelacja