Kapturki do karmienia to miękkie osłonki ochronne, które można nakładać na sutki i ich otoczki podczas karmienia piersią. Nakładki na sutek mają kształt maleńkiego meksykańskiego kapelusza z wysoką koroną i szerokim rondem, który powinien dobrze przylegać do piersi. Wykonane są z cienkiego i elastycznego silikonu oraz posiadają szereg otworów na końcówce, przez które dziecko może pobierać mleko z piersi. W niniejszym artykule przybliżamy kiedy i jak stosować kapturki do karmienia.
Niektórzy specjaliści od wspomagania laktacji uważają, że osłonki na brodawki mogą być czasem przydatne, a inni zdecydowanie ich nie pochwalają. Czy zatem kapturki do karmienia warto stosować, czy nie? W tym artykule omówimy sytuacje, w których można rozważyć ich zastosowanie, aby umożliwić kontynuowanie karmienia piersią. Wskazujemy również najważniejsze zalety i wady stosowania nakładek do karmienia.
Kiedy poleca się stosować kapturki do karmienia?
Nie poleca się stosowania nakładek do karmienia w przypadku braku ewidentnych trudności lub sytuacji szczególnych. Poniżej wskazujemy kiedy najczęściej poleca się ich wypróbowanie.
1. Płaskie, krótkie lub wklęsłe sutki
Kiedy dziecko mocno czuje sutek w ustach, zwykle wywołuje on odruch ssania i pomaga w prawidłowym zatrzasku na piersi. Jeśli jednak matka ma dość płaskie lub wklęsłe sutki, dziecku może być trudniej odpowiednio przystawić się do piersi. Lokalizowanie bardziej płaskiego sutka może być jeszcze trudniejsze dla noworodka bardzo śpiącego, po stresującym porodzie lub jakiś komplikacjach. W tej sytuacji dobrze dopasowana osłona brodawki może zapewnić mocny impuls i stymulować podniebienie dziecka, aby dobrze rozpocząć karmienie piersią.
Uzbrajając się w cierpliwość, stosując kontakt skóra ze skórą i wykorzystując wprawną pomoc w przystawianiu dziecka do piersi, wiele dzieci może dobrze karmione piersią z płaskim lub nawet wklęsłym sutkiem bez osłony. Najczęściej jednak taka sytuacja wymaga profesjonalnej konsultacji.
Wielu specjalistów przestrzega jednak przed praktyką używania kapturków do karmienia u dzieci, które nie potrafią jeszcze zatrzaskiwać się na piersi przez kilka pierwszych dni przed pojawieniem się mleka matki. Może to utrudnić proces podaży pokarmu i generować problemy z laktacją.
2. Karmienie wcześniaka
Przybycie na świat przed terminem może stanowić zagrożenie dla zdrowia wcześniaków, zwłaszcza tych, które nie potrafią się skutecznie zatrzaskiwać na piersi. Dla takich dzieci pomocne może być kangurowanie i właściwa pielęgnacja, które pomagają ustabilizować ich układy ciała i poprawić instynktowne zachowania żywieniowe. Dzięki temu mogą również lepiej skoncentrować się na nauce ssania.
Dobrze dopasowane kapturki do karmienia są możliwym narzędziem zapewniającym mocniejszą siłę ssania, które pomaga utrzymać pierś i się najadać. Ale nie wszystkie przedwcześnie urodzone dzieci będą potrzebować takiego rozwiązania. Znalezienie dobrej i odpowiednio wykwalifikowanej pomocy może być wszystkim, czego potrzeba, aby rozpocząć karmienie piersią wcześniaka.
3. Ból sutków
Jeśli karmienie piersią jest bardzo bolesne lub sutki matki są obolałe lub popękane, dobrze dopasowana nakładki do karmienia mogą okazać się bardzo pomocne. Pozwalają młodej mamie na ulgę w bólu, dopóki nie będzie w stanie uzyskać pomocy przy zatrzasku lub podczas gojenia się sutków. Użyte w ten sposób kapturki do karmienia mogą czasowo wspomóc cały proces. Ważne jest jednak, aby rozwiązać pierwotną przyczynę bólu sutków, a nie tylko użyć nakładki jako szybkiego rozwiązania.
Należy zatem przede wszystkim sprawdzić, dlaczego karmienie piersią sprawia ból. Jeśli dziecko nadal będzie zaczepiać się o sutek (lub czubek osłony), zamiast piersi, może nie otrzymywać wystarczającej ilości pokarmu, a karmienie piersią prawdopodobnie będzie nadal bolesne. Dobra pozycja do karmienia i głębokie zatrzaśnięcie na piersi będzie znacznie wygodniejsze, nawet z bolącym lub uszkodzonym sutkiem.
4. Zamieszanie brodawki sutkowej
Jeśli dziecko przyzwyczaiło się do karmienia butelką, może nie chcieć się zatrzasnąć się w piersi. W takiej sytuacji nakładki do karmienia mogą pomóc przenieść dziecko z powrotem na pierś. Dzięki nim, dziecko odczuwać będzie fakturę, zapach i smak podobne do smoczka od butelki.
5. Sposób na ćwiczenie
Czasami kapturki do karmienia mogą być przydatne jako pomoc do ćwiczenia dla dziecka, które nie używa prawidłowo języka. Zdarza się tak, że na przykład może ono chować swój język i przytrzymywać go wewnątrz ust, zamiast wyciągać, aby owinąć go wokół piersi. Czasami w takich wypadkach konieczna jest specjalistyczna pomoc, ponieważ problem ten może wynikać z jakiejś wrodzonej wady.
Dlaczego kapturki do karmienia mogą powodować problemy?
Nakładki do karmienia zazwyczaj są rozwiązaniem tymczasowym, pomagającym wrócić do rozwiązań naturalnych. Mogą one bowiem powodować pewne problemy, o których wspominamy poniżej.
Osłonki sutków mogą zmniejszyć ilość mleka dostępnego dla dziecka
Niektóre nakładki do karmienia, zwłaszcza wcześniejsze grubsze wersje, mogą znacznie utrudnić dziecku zdobycie wystarczającej ilości mleka i mogą zmniejszyć jego zapasy. W końcu jest to dodatkowa warstwa lub bariera między matką a dzieckiem. Żadna silikonowa osłona nie jest tak miękka i elastyczna jak skóra, dlatego dziecko może mieć trudności z pozyskaniem całego mleka z piersi, na których znajdują się kapturki do karmienia. Warto zatem przede wszystkim:
- sprawdzić, czy dziecko mocno zaczepia się na nakładce z szeroko otwartymi ustami i nie próbuje ssać tylko jego czubka,
- upewnić się, że kapturki do karmienia są wystarczająco duże – jeśli są zbyt małe, mogą ograniczyć ilość mleka dostępnego dla dziecka,
- spróbować uciskać piersi podczas karmienia, aby pomóc dziecku uzyskać więcej matczynego pokarmu,
- sprawdzać liczbę brudnych pieluch dziecka i regularnie sprawdzać przyrost masy ciała, aby upewnić się, że otrzymuje wystarczającą ilość mleka,
- jeśli jest problem, wspomagać się odciąganiem mleka i dokarmianiem maluszka.
Trudny nawyk do zerwania
Gdy dziecko przyzwyczai się już do korzystania z nakładek na sutki, czasami może być trudno przestać z nich korzystać. Aby uniknąć dodatkowych komplikacji, jakie niesie ze sobą stosowanie kapturków do karmienia, warto spróbować wcześnie rozwiązać problemy, które zmusiły do ich stosowania.
Gdzie mogę zdobyć osłony sutków?
Większość aptek i sklepów dla dzieci będzie sprzedawać nakładki laktacyjne, ale można je również znaleźć w Internecie. Różne marki mają nieco inne kształty i zwykle występują w kilku rozmiarach. Dla przykładu można wskazać:
- Mamivac – nakładki stożkowe małe (18 mm), średnie (20 mm) i duże (28 mm) lub małe w kształcie wiśni (18 mm) lub średnie (22 mm),
- Ardo Tulip – kapturki średnie (20 mm) i duże (24 mm),
- Medela – nakładki małe (16 mm), średnie (20 mm) lub duże (24 mm).
Przed zakupem warto dokładnie sprawdzić opinie na temat marek osłonek na sutki i unikać wszelkich z konsekwentnie złymi recenzjami. Niektóre kapturki do karmienia są źle zaprojektowane i mogą ocierać sutek matki, na przykład przez wypukłości po wewnętrznej stronie osłony.
Jakiego rozmiaru lub kształtu nakładek potrzebuję?
Znalezienie odpowiedniego kształtu i rozmiaru, które będzie odpowiednie dla Ciebie i Twojego dziecka, może wymagać przeprowadzenia serii prób i błędów. Należy wziąć pod uwagę indywidualny rozmiar ust dziecka oraz rozmiar sutka i piersi matki. Aby uwzględnić możliwe różnice sutków, matka może potrzebować różnych rozmiarów dla każdej piersi. Warto jednak przede wszystkim:
- wybrać największy rozmiar, który działa dobrze dla Ciebie i Twojego dziecka,
- unikać zbyt małej tarczy, która może pocierać sutek i ograniczać przepływ mleka – musi być wystarczająco dużo miejsca na jego rozciągnięcie podczas karmienia.
Niektóre osłony na brodawki mają bardziej zaokrągloną końcówkę na brodawki niż popularne marki, które zazwyczaj mają kształt kopuły.
Niektóre osłonki otaczają sutek pełnym okręgiem, a inne mają kształt półkola. Większość producentów zaleca, aby wycięty obszar był ułożony w linii z nosem dziecka, aby mogło ono wąchać pierś, wspomagając instynkt do karmienia. Jednak niektórzy konsultanci laktacyjni wolą obrócić tarczę tak, aby odcięty obszar znajdował się obok brody / żuchwy dziecka, umożliwiając pewien kontakt między językiem a piersią. Nie ma dobrego ani złego sposobu, jeśli jeden działa lepiej od drugiego. Niektóre kształty mogą być jednak trudniejsze do utrzymania na piersi, dlatego warto wypróbować różne marki.
Stosowanie nakładek do karmienia
Generalnie kapturki do karmienia stosuje się dość instynktownie, warto jednak skorzystać z kilku poniższych wskazówek.
Nakładanie kapturków do karmienia
- Najpierw ogrzej osłonę w gorącej wodzie, aby była bardziej elastyczna (opcjonalnie).
- Zastosuj trochę mleka z piersi, wody lub lanoliny pod płaską częścią lub brzegiem osłony, co może pomóc w utrzymaniu osłony na piersi i zapobiec otarciom.
- Odciągnięcie odrobiny mleka do końcówki nakładki i zainicjowanie spuszczenia przed zatrzaśnięciem dziecka może zachęcić je do uzyskania szybkiej nagrody w postaci pokarmu.
- Obróć osłonę częściowo na lewą stronę przed umieszczeniem jej centralnie nad sutkiem, a następnie wygładź krawędzie, aby brodawka została wciągnięta w osłonę.
- Producenci zalecają, aby wycięta część nakładki znalazła się w linii z nosem dziecka po zatrzaśnięciu, ale niektóre matki stwierdzają, że ułożenie tej części przy brodzie dziecka działa dobrze.
- Przystaw dziecko do piersi jak zwykle, upewniając się, że wsuwa ono nakładkę głęboko do ust, a nie ssie tylko końcówki.
- Sutek nie powinien być obtarty ani obolały podczas karmienia, a po karmieniu nie powinien wyglądać na spłaszczony lub zniekształcony.
Czyszczenie osłonek na sutki
Wielu producentów zaleca, aby osłonki opłukać zimną wodą w celu usunięcia resztek mleka matki, a następnie umyć w gorącej wodzie z mydłem i dobrze spłukać czystą wodą po każdym użyciu. Najczęściej można je sterylizować raz dziennie, lub tylko jeśli to konieczne, np. przez gotowanie w wodzie przez dziesięć minut lub zgodnie z indywidualnymi zaleceniami producenta.
Odstawianie dziecka od osłonek na brodawki sutkowe
Często dzieci chętnie przełączają się między piersią a butelką, a niektóre z łatwością przestawią się z nakładek na sutki z powrotem na piersi. Jednak niekiedy dzieci preferują znajomą osłonę brodawki sutkowej i nie akceptują zmian. Jeśli Twoje dziecko odmawia zatrzaśnięcia się na piersi bez osłony sutka po pewnym okresie użytkowania, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy.
Podsumowanie
Kapturki czy osłonki na sutki mogą być pomocne w utrzymaniu karmienia piersią. To nie koniec świata, jeśli trzeba ich użyć, ale może się to czasem wiązać z wczesnym końcem laktacji, jeśli nie zostanie prawidłowo zastosowane. Jeśli zastanawiasz się, czy ich użyć lub czy twoje problemy można rozwiązać w inny sposób, poszukaj pomocy i wsparcia doświadczonej położnej lub konsultanta laktacyjnego.