obcinanie paznokci noworodkowi
Obcinanie paznikci małemu dziecku jest bardzo ważne, ale trzeba robić to umiejętnie

Noworodki mają miękkie, elastyczne i szybko rosnące paznokcie, które bardzo szybko stają się długie i postrzępione. Możesz martwić się, że Twoje dziecko zacznie drapać się po twarzy w pierwszych tygodniach, kiedy nie będzie kontrolować swoich ruchów. Podpowiadamy zatem, jak powinno wyglądać obcinanie paznokci noworodkowi.

Najlepiej jest utrzymać paznokcie odpowiednio krótkie i w czystości, aby zapobiec zadrapaniom. Mogą być również nieprzyjemne podczas karmienia piersią, kiedy niemowlak często bezwiednie macha rękami.

Paznokcie u noworodka

W takim przypadku można tymczasowo założyć rękawiczki lub skarpety na dłonie dziecka, dopóki nie będzie się miało sposobności przycięcia paznokci. Niektórzy eksperci odradzają jednak używanie rękawiczek przez dłuższy czas, ponieważ dzieci muszą być w stanie odkrywać i czuć palcami.

Paznokcie Twojego dziecka nie będą rosły tak szybko, że będziecie musieli przycinać je częściej niż raz w tygodniu. Rosną one znacznie wolniej, więc można je przycinać tylko kilka razy w miesiącu.

Warto pamiętać, że zupełnie normalne jest, gdy paznokcie u noworodków się zwijają, podążając za konturem palca. Częściowo dzieje się tak dlatego, że są na początku bardzo miękkie i cienkie. Paznokcie Twojego malucha wkrótce jednak staną się twardsze i znacznie mocniejsze.

Jeśli przycinamy je zbyt krótko, czubek palca dziecka będzie krwawić, a to stwarza ryzyko infekcji. Znajdź więc sposób na skrócenie paznokci, z którym czujesz się komfortowo i pewnie.

Jak bezpiecznie wykonać obcinanie paznokci noworodkowi?

Najłatwiejszym sposobem na utrzymanie krótkich paznokci małego dziecka we wczesnych dniach może być po prostu lekkie odrywanie ich palcami. Wtedy paznokcie są tak miękkie, że można je z łatwością zdrapać.

Możesz spróbować użyć nożyczek do paznokci dla dzieci lub obcinaczek do paznokci, które mają specjalnie zaokrąglone końce, lub spróbować spiłować paznokcie za pomocą pilnika do paznokci lub ostrzejszej szmatki.

Spiłowanie jest najbezpieczniejszym sposobem na zrobienie tego w pierwszych tygodniach przed stwardnieniem paznokci. Pilnik może również usunąć wszelkie postrzępione krawędzie po cięciu.

Jeśli chcesz przeprowadzić obcinanie paznokci noworodkowi za pomocą nożyczek do paznokci musisz to zrobić bardzo ostrożnie. Trzeba bowiem uważać, by uniknąć nacięcia skóry i trzymać mocno jego dłoń podczas cięcia lub spiłowywania.

Jeśli przypadkowo natniesz skórę, raczej nie należy się bardzo martwić. Delikatnie przytrzymaj kawałek czystej, wilgotnej waty na nacięciu i lekko naciśnij. Krwawienie wkrótce na pewno wkrótce ustanie. Nie używaj plastra, ponieważ dziecko może się nim dusić, jeśli włoży palce do ust.

Przycinanie paznokci małego dziecka może być łatwiejsze, jeśli jest ktoś, kto może w tym pomóc. Jedno z Was mogłoby go delikatnie przytrzymać i powstrzymać od zbytniego skręcenia, podczas gdy drugie bezpieczniej przycina paznokcie. Można także spróbować przyciąć paznokcie dziecka, gdy jest spokojniejsze, być może podczas karmienia lub snu.

Nigdy nie próbuj ściąć boku paznokcia, ponieważ może to spowodować ich wrastanie. Nie jest również dobrym pomysłem, obgryzanie paznokci dziecka, aby je skrócić. Mogłoby to wprowadzić zarazki z Twoich ust do jakiegokolwiek małego nacięcia, które Twoje dziecko może mieć na swoim palcu i spowodować infekcję. Nie będziesz także w stanie zobaczyć, co dokładnie obgryzasz.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here