akcesoria do karmienia dziecka piersią
W okresie karmienia piersią bardzo przydatne mogą okazać się niektóre akcesoria

Akcesoria do karmienia dziecka piersią to w zasadzie zestaw kilku podstawowych produktów, które mogą znacznie ułatwić codzienne życie oraz poprawić komfort macierzyństwa. W niniejszym artykule wskazujemy na najważniejsze z nich, dzięki którym można znacznie łatwiej przejść ten nietypowy okres w życiu każdej matki.

W niniejszym artykule wskazujemy, najbardziej przydatne i doceniane przez większość młodych matek produktów, przeznaczonych do zapewnienia komfortu i wygody w okresie laktacji. Niżej wymienione akcesoria do karmienia dziecka piersią dla wielu współczesnych kobiet stanowią zestaw z serii „must have”. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

W jakie akcesoria do karmienia dziecka piersią warto się zaopatrzyć?

Na wstępie warto podkreślić, że jak w wielu innych przypadkach, ile kobiet, tyle zdań. Zdecydowaliśmy się jednak przedstawić tylko wybrane akcesoria do karmienia, które naszym zdaniem najczęściej spełniają swoje zdanie i skutecznie pomagają kobietom w dość nietypowym, a czasem bardzo trudnym, okresie życia.

Poduszki pielęgnacyjne

Bardzo ważne jest, aby kobieta była dobrze wspierana podczas karmienia dziecka. Pomocne może być kilka poduszek na kolanach, ale poduszka do karmienia w kształcie litery V jest jeszcze lepsza. Poduszka do karmienia może być użyta na kolanach, aby podeprzeć dziecko lub może być umieszczona za plecami, aby zapewnić dodatkowe wsparcie ramionom.

Wkładki laktacyjne

Jeśli karmisz piersią, prawie na pewno będziesz potrzebować wkładek laktacyjnych, aby skutecznie chronić swoją odzież przed zabrudzeniem wyciekającym pokarmem. Możesz wybrać takie nadające się do prania w pralce lub jednorazowego użytku. Te pierwsze można prać w pralce i są bardziej ekonomiczne, zwłaszcza jeśli planujesz karmić piersią przez ponad trzy miesiące. Są zazwyczaj dostępne z siatkową torbą do prania, żeby ich nie pogubić.

Jednorazowe wkładki laktacyjne są prawdopodobnie bardziej przydatne w pierwszych gorączkowych tygodniach bycia młodą mamą. Niektóre jednorazowe wkładki mają wodoszczelne podkłady, przez które nie może przedostać się żaden płyn, ale może to również uniemożliwić odpowiedniego wentylowania sutków. Jeśli masz pęknięte lub obolałe sutki, możesz je kupić w odpowiednim kształcie, bardzo cienkie lub lecznicze, które utrzymują nawilżenie twoich sutków.

Okłady żelowe

Okłady żelowe mają za zadanie łagodzić i koić nabrzmiałe piersi. Można je ochłodzić lub ogrzać, w zależności od potrzeb, a następnie umieścić w staniku.

Ochraniacze na sutki

Nakładki na sutki są miękkimi silikonowymi osłonami, które chronią sutki podczas karmienia dziecka. Jednak większość ekspertów od karmienia piersią zgadza się, że powinny być stosowane tylko przez kilka dni. Dzieje się tak dlatego, że ochraniacze na brodawki mogą sprawić, że twoje dziecko nie będzie dobrze odżywione.

Kremy na brodawki

Wiele mam stosuje kremy, które łagodzą bolesne lub popękane sutki. Popularne są kremy na bazie lanoliny, a także te, które zawierają rumianek. Niektóre sklepy sprzedają wersje z własną marką, które są zazwyczaj tańsze niż kremy produkowane przez znane marki. Kremy na brodawki powinny mieć działanie łagodzące, ale niestety nie ma dowodów na ich skuteczność. Lekkie odciąganie mleka i nakładanie go na sutki nic nie kosztuje i może być bardziej pomocne w walce z bólem.

Laktator

Laktator ułatwia pobieranie z piersi mleka dla dziecka. Jest praktycznie niezastąpiony, jeśli wracasz do pracy i musisz zostawić trochę pokarmu osobie opiekującą się dzieckiem, lub jeśli Twoje dziecko ma problemy ze ssaniem piersi. Wśród wielu akcesoriów do karmienia dostępne są laktatory ręczne i elektryczne. Te pierwsze są znacznie tańsze, natomiast te drugie mogą sprawdzić się przy częstej potrzebie dociągania mleka matki.

Pojemniki do przechowywania mleka

Te plastikowe pojemniki na mleko matki są wyposażone w skalę pomiarową i mogą być wyposażone w smoczek. Powinny być także wytworzone z odpowiedniego materiału, który będzie umożliwiał bezpieczne przechowywanie pokarmu.

Bawełniane ściereczki

Bawełniane kwadraty świetnie nadają się do ochrony ubrania i ścierania niemowlęcego ulewania się podczas karmienia dziecka, a także po zakończeniu całego procesu. Niewątpliwe zawsze warto mieć je pod ręką.

Torby do przechowywania mleka

Torebki do przechowywania mleka to bezpieczne w użyciu torby, które mogą być używane do przechowywania pełnowartościowego mleka matki. Mogą być bardzo przydatne, jeśli nie masz dużo miejsca do przechowywania w lodówce lub zamrażarce.

Inne akcesoria do karmienia dziecka

Na rynku pojawiają się coraz to nowsze akcesoria do karmienia, które niestety nie zawsze okazują się niezbędne i szczególnie przydatne. Przy ich ewentualnym wyborze warto kierować się przede wszystkim realnymi potrzebami, które zostaną zaobserwowane w okresie laktacji. Bardzo często bowiem podejmuje się decyzję o zakupie niektórych produktów dzięki reklamom i poleceniom innych, a później wcale się z nich nie korzysta. Warto o tym pamiętać i postępować racjonalnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here