Ile powinien jeść noworodek
Wielu rodziców zastanawia się ile powinien jeść noworodek, co nie jest pytaniem bezzasadnym

Wielu młodych rodziców ma spore wątpliwości, ile powinien jeść noworodek. Dotyczy to zarówno częstotliwości podawania pokarmu, jak ich odpowiedniej jego ilości. Niestety, ale wiele osób nie wie jak często powinno się karmić noworodka zarówno piersią, jak również podając mleko modyfikowane. Koniecznie przeczytaj, jakie są wskazówki i normy w zakresie karmienia najmłodszych dzieci.

Ile powinien jeść noworodek to zasadnicze pytanie rodziców, które rodzi się zaraz po narodzinach samego dziecka. Często można spotkać niepewność w tym zakresie, co jest rzeczą zupełnie naturalną. Każdy opiekuńczy rodzic chce bowiem zapewnić optymalne warunki rozwoju dziecka, a jedzenie jest jednym z kluczowych tego elementów. Jeśli zatem zadajecie sobie pytanie, ile razy dziennie je noworodek, jakie dawki pokarmu powinien przyjmować, jak rozpoznać, że dziecko jest najedzone – Koniecznie przeczytajcie poniższe wskazówki.

Ile powinien jeść noworodek?

Przyjmuje się, że w pełni zdrowy i urodzony zgodnie z terminem noworodek powinien wraz z pokarmem przyjmować pożywienie o łącznej wartości ok. 91-95 kcal na każdy kilogram swojej masy na dobę. W pierwszych trzech dobach po narodzinach dziecko zazwyczaj nie chce jeść zbyt wiele, a jednorazowa dawka nie przekracza zwykle 20 ml pokarmu. W tym czasie dzieci zazwyczaj tracą na swojej masie, co jest zupełnie normalnym zjawiskiem. Ubytek wagi ciała nie powinien jednak przekroczyć 10% wagi urodzeniowej.

W kolejnych dniach ilość spożywanego przez dziecko pokarmu zazwyczaj stopniowo wzrasta, podobnie jak zapotrzebowanie na kalorie. Po siedmiu dniach po narodzinach noworodek może już jednorazowo przyjmować nawet ok. 60-70 ml, a po kolejnych siedmiu 100 ml i więcej. Przyjmuje się, że pod koniec pierwszego miesiąca dziecko potrzebuje średnio 600-700 ml pokarmu na dobę, co stanowi wartość energetyczną ok. 120 kcal na każdy kilogram wagi w ciągu doby. Wartości te nie są jednak normą i czasami mogą występować od nich odstępstwa. Najważniejsze jest jednak stałe kontrolowanie wagi ciała oraz obserwowanie dziecka pod względem prawidłowości rozwoju.

Jak często powinnam karmić piersią moje nowonarodzone dziecko?

Pozwól dziecku być twoim przewodnikiem i karm je tak często, jak tylko zechce. Nie ma maksymalnej liczby karmień, jeśli chodzi o karmienie dziecka mlekiem matki.

Pierwszego dnia Twoje dziecko może chcieć jeść co godzinę lub może być tak śpiące, że trzeba je zachęcić do jedzenia.

Po upływie pierwszego sennego dnia lub dwóch, Twoje dziecko może wydawać się głodne przez większość czasu. I prawdopodobnie tak jest, ponieważ jego żołądek jest bardzo mały i szybko się opróżnia. Żołądek noworodka jest wielkości jego pięści, dlatego nie jest możliwe najedzenie się na zapas, zwłaszcza naturalnym pokarmem z piersi.

Karmienie dziecka, kiedy tylko chce, nazywa się karmieniem responsywnym, czyli „na zawołanie”. To najlepszy sposób, aby zapewnić mu najlepsze warunki żywieniowe. Karmienie na zawołanie działa dobrze, ponieważ im częściej dziecko karmimy, tym więcej mleka produkują kobiece piersi. Nie trzeba wówczas zastanawiać się, ile powinien jeść noworodek, by otrzymywał on wystarczającą ilość kalorii i składników odżywczych. Poddajemy się wówczas naturalnym procesom samoregulującym, które oddziałują pomiędzy matką a dzieckiem.

Jak może jeść noworodek?

W zależności od apetytu, Twoje dziecko może chcieć szybkiego karmienia, tak jak Ty czasem masz ochotę na przekąskę. Innym razem może on zdecydować się na duży posiłek.

Pod koniec pierwszego tygodnia Twoje dziecko może mieć ochotę na jedzenie nawet po 12 razy w ciągu 24 godzin. Trzymaj je wtedy dość blisko siebie, abyś mogła łatwo zauważyć, że jest głodne lub gotowe na przytulenie.

Twoje dziecko uwielbia bliskość twojego ciepła oraz naturalny zapach ciała. Zapewnia go to, że kiedy Cię potrzebuje, jesteś z nim gotowa na przytulanie i karmienie. Oznacza to także, że może lubić kumulować momenty, w których trzymasz go blisko siebie i pozwalasz mu na częste karmienie piersią. Jest to normalne u małych dzieci, szczególnie w pierwszych trzech lub czterech miesiącach.

Chociaż może to być męczące dla Ciebie, Twoje dziecko może chcieć jeść więcej w nocy. Karmienie w nocy pomaga także zwiększyć podaż pokarmu. Hormon w twoim organizmie, który uruchamia produkcję mleka, zwany prolaktyną, jest bowiem uwalniany w nocy w większych ilościach.

Dopóki karmisz swoje dziecko piersią, kiedy tylko zechce, wyprodukujesz dla niego dużo mleka. Nie ma wówczas potrzeby uzupełniania jego diety. Jeśli do codziennego menu dodasz mleko modyfikowane w pierwszych tygodniach, może to zmniejszyć podaż mleka. Jeśli Twoje dziecko ma mniej karmienia piersią, ponieważ ma dodatek mleka modyfikowanego, twoje ciało odpowiednio zareaguje, produkując mniejsze ilości mleka.

Nie ma też potrzeby wykonywania rutynowych czynności w zakresie planowania karmienia. Jeśli pozwolisz swojemu dziecku na instynktowne działanie, on stopniowo wpadnie we własny schemat. Dobrze nakarmione mlekiem dziecko będzie właściwie rosło, zdobywało siłę i więcej ćwiczyło przy przyjmowaniu większych pokarmów. Od około dwóch miesięcy życia można często zauważyć, że karmienia stają się dłuższe.


Polub naszą stronę jeśli nasz artykuł okazał się pomocny!


Jak mogę sprawdzić, czy mój noworodek otrzymuje wystarczającą ilość mleka?

Nie można zobaczyć, ile mleka wpływa do brzucha dziecka, ale poniższe objawy pomogą Ci upewnić się, że dobrze się odżywia:

  • Twoje dziecko je co najmniej 8 do 12 razy w ciągu 24 godzin. Odchodzi od piersi, kiedy jest gotowe oraz wydaje się być spokojne i zadowolone między karmieniami, które mogą być nawet dość częste.
  • Karmienie piersią jest wygodne i bezbolesne.
  • Twoje piersi stają się miękkie i mniej pełne po karmieniu.
  • Twoje dziecko wygląda zdrowo.
  • Twoje dziecko jest czujne na jawie i łatwo budzi się do karmienia.
  • Twoje dziecko ma jedną lub dwie ciężkie, mokre pieluchy w ciągu pierwszych 48 godzin. Gdy ma ponad pięć dni, ma pięć lub sześć ciężkich, mokrych pieluch.
  • Przez pięć dni, kupy twojego dziecka są koloru żółto-musztardowego i robi dwie co 24 godziny.
  • Możesz zobaczyć, jak twoje dziecko połyka podczas karmienia i czy wydaje się być dobrze przystawione.
  • Twoje dziecko zmienia rytm podczas ssania i zatrzymuje się podczas karmienia.

Wszystkie te obserwacje i symptomy świadczyć mogą o prawidłowym karmieniu noworodka.

Jak mogę sprawdzić, czy moje dziecko nie otrzymuje wystarczającej ilości mleka?

Jeśli Twoje dziecko nie otrzymuje wystarczającej ilości mleka, zauważysz jeden z następujących objawów:

  • Dziecko jest niespokojne po karmieniu.
  • Moczy mniej niż pięć do sześciu pieluszek w ciągu 24 godzin.
  • Jego mocz jest ciemnożółty i silnie pachnący.
  • Wypróżnia się mniej niż dwa razy dziennie przez pierwsze pięć dni, a jego kupki nie są płynne ani żółte. Po kilku tygodniach, kiedy karmienie piersią ustało, normalne jest, że dziecko wypróżnia tylko co kilka dni. Ale gdy jest noworodkiem, nieczęste kupki mogą oznaczać, że twoje dziecko potrzebuje więcej mleka.
  • Jest dziecko jest śpiące, potrzebujesz budzić je na karmienia, a jego skóra jest żółta po pierwszym tygodniu. U niektórych dzieci, które nie mają wystarczająco dużo pokarmu może rozwinąć się żółtaczka.
  • Wydaje ciche odgłosy podczas karmienia, co może oznaczać, że dziecko nie jest prawidłowo przystawione do piersi.

Możesz również sprawdzić, czy w twoich piersiach nie ma oznak problemów z karmieniem:

  • Po karmieniu piersi wciąż są pełne i twarde, ponieważ Twoje dziecko ich nie opróżniło.
  • Twój sutek jest zniekształcony, zaciśnięty lub obolały. Jest to znak, że dziecko gryzie sutki, zamiast brać łyki mleka z piersi.

Zapytaj swoją położną lub pielęgniarkę środowiskową o wsparcie, jeśli nie masz pewności czy karmienie piersią przebiega prawidłowo, czy też nie jest wygodne dla Ciebie i Twojego dziecka. Mogą one udzielić porady na temat uzyskania dobrego przystawienia lub znalezienia właściwej pozycji do karmienia, która najlepiej pasuje i Tobie i Twojemu dziecku.

Co się stanie, jeśli moje dziecko straci na wadze?

Zwykle niemowlęta tracą od sześciu do dziewięciu procent swojej masy urodzeniowej w kilka dni po porodzie. To wcale nie znaczy, że twoje dziecko nie otrzymuje wystarczającej ilości pokarmu.

Ciało twojego dziecka traci nadmiar płynu, który uzyskało podczas gdy kąpało się w płynie owodniowym jeszcze w twoim łonie. Jeśli podczas ostatnich sześciu godzin porodu lub przed porodem przyjmowałaś dodatkowe płyny przez kroplówkę, może mieć ono jeszcze więcej płynu do stracenia. Czasami wystarczy, że zrobi pierwszą kupę, a już straci trochę na wadze. Dziecko zbierało smółkę przez całe miesiące, kiedy był jeszcze w łonie matki.

Po kilku dniach, gdy organizm dziecka dostosuje się do życia poza macicą, powinno zacząć przybierać na wadze. Jeśli jest ważony, kiedy ma od pięciu do siedmiu dni, można być w stanie zobaczyć, że zaczyna ono rosnąć. Po około dwóch tygodniach większość dzieci ma większą wagę niż masę urodzeniową. Takie wartości sprawdza się rutynowo podczas kontroli i badań noworodka.

Twoja pielęgniarka środowiskowa waży dziecko w wieku około dwóch tygodni, podczas pierwszej wizyty patronażowej po jego urodzeniu. Ta wizyta jest dobrą okazją do sprawdzenia, czy  dziecko właściwie przybiera na wadze. Jeśli nie odzyskało masy urodzeniowej, będzie z tobą pracowała, aby dowiedzieć się, dlaczego tak się dzieje.

Jedną z najtrudniejszych rzeczy związanych z karmieniem piersią jest pewność, że dajesz dziecku wystarczającą ilość mleka. W każdej chwili nie wahaj się poprosić o pomoc położną, opiekuna, pielęgniarkę środowiskową, doradcę ds. karmienia piersią lub specjalistę od żywienia niemowląt. Pamiętaj również, że nie możesz także przekarmiać malucha piersią! To, ile powinien jeść noworodek, powinien zdecydować on sam.

1 KOMENTARZ

  1. Mój bobas je bardzo dużo. Cieszy mnie to, bo uwielbiam karmić go piersią. Na początku miałam z tym problem ponieważ nie miałam odpowiedniej ilości pokarmu. na szczęście pomógł mi wtedy i nadal pomaga lactosan mama. Piję go codziennie z jogurtem i w taki sposób wspomagam moją laktację.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here