W okresie karmienia piersią wkładki laktacyjne są praktycznie niezbędne, ponieważ zapewniają odpowiedni komfort, poprzez ochronę ubrania przed wyciekającym mlekiem matki. Obecnie wybór wkładek do karmienia jest bardzo duży, gdyż oferuje je wielu różnych producentów w rozmaitych wariantach i cenach. Sprawdźmy zatem, czym się od siebie różnią i na co warto zwrócić uwagę wybierając najlepsze dla siebie wkładki laktacyjne.
Ciąża oraz poród najczęściej doprowadzają do sytuacji, w której kobiece mleko będzie w niekontrolowany sposób sączyć się i wyciekać z piersi. Nie ulega kwestii, że jest to sytuacja bardzo niekomfortowa. Dobrą wiadomością jest, że obecnie istnieją produkty, które pomogą kobietom w takiej sytuacji. Chodzi oczywiście o wkładki laktacyjne.
Czym są wkładki laktacyjne?
Wkładka do karmienia, to wkładka ochronna, wykonana z tkaniny lub materiału kompozytowego, którą umieszcza się pomiędzy biustonoszem a brodawką. W ten sposób chroni się odzież przed wyciekającym mlekiem. Zapewnia ona przede wszystkim wysoki komfort w codziennym życiu podczas okresu karmienia piersią. Warto jednak poznać ich rodzaje i zasady stosowania.
Jakie są rodzaje wkładek do karmienia?
Wkładki laktacyjne można podzielić głównie ze względu na rodzaj materiału, jakiego użyto do ich wykonania.
Jednorazowe wkładki laktacyjne
Jak sama nazwa wskazuje, są one przeznaczone tylko do jednorazowego użycia. Jednorazowe wkładki laktacyjne zwykle zawierają podszewkę z tworzywa sztucznego, aby zapobiec przenikaniu mleka. Nie mniej jednak sprawia to, że nie nadają się do długotrwałego użytkowania. Jednorazowe wkładki do karmienia są wygodne, ale na dłuższą metę dość kosztowne.
Wkładki do karmienia wielokrotnego użytku
Wkładki laktacyjne do wielokrotnego użytku są grubsze od tych do jednorazowego użytku. Wykonane są z tkaniny i można je prać w prace, by ponownie z nich skorzystać. Jeśli kobieta zdecyduje się na ich używanie, to koniecznie musi posiadać wiele zamiennych wkładek do karmienia tego rodzaju. Wszystko dlatego, że jedne będą w użyciu, a pozostałe praktycznie cały czas w praniu. Wkładki do karmienia wielokrotnego użytku na dłuższą metę są bardziej opłacalne od jednorazowych.
Silikonowe wkładki do karmienia
Silikonowe wkładki do karmienia są cienki i lepkie, dzięki temu dobrze przylegają bezpośrednio do skóry, a więc nie wymagają wsparcia ze strony biustonosza. Nie wchłaniają mleka, ale posiadają smoczek, który po naciśnięciu temu zapobiega. Takie rozwiązanie sprawdza się w przypadku założenia sukni, jak i u aktywnych fizycznie kobiet, na przykład podczas pływania.
Hydrożelowe wkładki laktacyjne
Wkładki hydrożelowe są stosowane do łagodzenia obolałych lub posiniaczonych sutków. Podobnie jak zimne worki kompresyjne, wkładki tego rodzaju mogą być chłodzone w lodówce lub zamrażarce, a następnie umieszczane na sutkach, w celu zapewniania im ulgi.
Domowe wkładki do karmienia
Niezależnie od tego, czy jest to tymczasowe zabezpieczenie, czy na dłużej, wkładki do karmienia w prosty sposób można przygotować samemu w domu. Łatwym i szybkim rozwiązaniem w nagłych sytuacjach jest wykorzystanie chłonnych właściwości pieluch lub podpasek. Wystarczy z tych produktów wyciąć okrągły kawałek i umieścić w biustonoszu. Alternatywnym domowym rozwiązaniem jest ukształtowanie wkładka do karmienia z bawełnianej szmatki. Wystarczy materiał kilka razy złożyć, nakładając na siebie kilka warstw, lub też zszyć kilka kawałków razem.
Polub naszą stronę jeśli nasz artykuł okazał się pomocny!
Kiedy i dlaczego używać wkładek do karmienia?
Wyciek mleka powstaje dlatego, że organizm produkuje go więcej niż potrzeba dziecku. Kiedy czas i ilość karmienia dziecka zostaną uregulowane, to przypadki wycieku mleka znacznie się zmniejszą. Dzieje się tak dlatego, że organizm odpowiednio dostosuje produkcję mleka. Nie mniej jednak, jeśli karmi się piersią, to wyciek nadal jest możliwe, chociażby powodowany przez wyzwalacze emocjonalne lub fizyczne.
Oto kilka przypadków, w których warto zakładać wkładki laktacyjne, by czuć się swobodniej i bardziej komfortowo:
- w końcowej fazie ciąży oraz w pierwszych dniach po porodzie,
- kiedy nie ma możliwości karmienia przez 2-3 godziny,
- jeśli piersi produkują nadmierne ilości mleka,
- po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego,
- podczas seksu,
- podczas spania,
- jeśli sutki są obolałe, warto użyć hydrożelowych wkładek.
Zalety wkładek laktacyjnych dla matek karmiących piersią
Chociaż wkładki do karmienia mogą wydawać się mało skomplikowane, a nawet trywialne, to jednak dostarczają wiele nieocenionych korzyści:
Wchłaniają wyciek mleka
- Podstawowym zadaniem wkładek do karmienia jest wchłanianie mleka i ochrona odzieży wierzchniej.
- Pozwala uniknąć zakłopotania, wynikającego z plam na ubraniach w okolicy sutków.
Poprawiają wygląd
- Podczas laktacji piersi mogą stać się delikatne i tracić jędrność. Nawet biustonosz wspierający może nie utrzymać wyglądu piersi, dlatego wkładki laktacyjne mogą okazać się pomocne w zakresie ich formowania.
- Wkładki do karmienia zapewniają dodatkowe wsparcie, a także poprawiają wygląd, trzymając piersi w miejscu.
Łagodzą tkliwość
- Karmienie piersią sprawia, że sutki stają się delikatniejsze. Wkładki laktacyjne zapewniają miękkie podłoże pomiędzy sutkami a biustonoszem. Dzięki temu zapobiegają otarciom piersi o biustonosz.
- Zapewniają ulgę między sesjami karmienia, ponieważ wspierają regeneracje sutków.
- Jeśli sutki są obolałe lub posiniaczone, to hydrożelowe wkładki mogą usunąć ból lub podrażnienie, a nawet przyspieszyć gojenie.
Jak używać wkładek do karmienia?
W celu zapewniania właściwej opieki, oraz by zapobiec podrażnieniom podczas używania wkładek do karmienia, należy postępować zgodnie z poniższą instrukcją. Jak zatem prawidłowo stosować wkładki laktacyjne?
Zanim nałoży się wkładki do karmienia, należy założyć biustonosz.
Przygotowanie wkładki laktacyjnej
- Wkładki należy wyjąć z opakowania.
- W przypadku samoprzylepnych wkładek należy usunąć warstwę chroniącą stronę klejąca.
Nałożenie wkładki
- Z ramienia trzeba zdjąć ramiączko po stronie, gdzie chce się nałożyć wkładkę.
- Wkładkę umieścić na sutku – cały sutek powinien być zakryty.
- Po nałożeniu wkładki, należy ramiączko biustonosza napiąć.
- Wkładki do karmienia mogą być używane zarówno z biustonoszami ciążowymi, jak i zwykłymi.
- Jeśli odczuwa się podrażnienie w okolicach brodawek, to przed założeniem wkładek należy brodawki posmarować bezpiecznym dla dziecka kremem lanolinowym.
Dopasowanie wkładki
- Należy się upewnić, że wkładki laktacyjne są prawidłowo nałożone na sutki, zanim założy się biustonosz.
- W pierwszych dniach po porodzie, kiedy wyciek mleka jest spory, należy używać grubszych wkładek do karmienia. Może to być widoczne przez ubrania, ale jest sytuacją całkiem normalną.
- Po pierwszych kilku tygodniach karmienia wyciek mleka stanie się mniejszy, więc będzie można używać cieńszych wkładek do karmienia.
Pielęgnacja w czasie noszenia wkładki
- Wkładki mogą się w ciągu dnia przemieszczać pod biustonoszem. Dotyczy to oczywiście wersji wkładek nieprzylepnych.
- Jeśli poczuje się, że wkładki się przesunęły, to najlepiej udać się do toalety, by je poprawić. W przeciwnym wypadku nie będą skuteczne, a wyciek mleka może poplamić ubrania.
Kiedy i jak usunąć wkładki laktacyjne?
Nie ma określonej pory, kiedy przyjdzie konieczność wymiany nasączonej wkładki do karmienia. Dlatego właśnie najlepiej wychodząc z domu zabrać ze sobą na wszelki wypadek jedną lub kilka wkładek.
Wymiana wkładki laktacyjnej
- Zdejmowanie i wymiana wkładki do karmienia powinna następować zawsze w razie potrzeby.
- Wkładki należy usunąć w momencie, kiedy są mokre, następuje pora karmienia dziecka czy też odciągania pokarmu.
Samoprzylepne wkładki do karmienia
- W celu zapobiegnięcia podrażnienia skóry, należy odkryć piersi w chwili, kiedy odlepia się warstwę ochronną samoprzylepnych wkładek.
- Jeśli wkładka jest przyklejona do piersi, to należy ją zwilżyć wodą, by wkładka łatwiej się odkleiła.
Przechowywanie i dysponowanie wkładkami
- Jeśli używa się wkładek wielokrotnego użytku, to należy je przechowywać oddzielnie od pozostałego prania. Jeśli wkładki są mokre od mleka, to należy je włożyć do wody lub natychmiast wyprać. Wszystko dlatego, że stare mleko na wkładkach przyciąga zarazki.
- Jednorazowe wkładki do karmienia po użyciu należy po prostu wyrzucić.
Czyszczenie piersi
- Jeśli nastąpiło przesiąknięcie wkładki, to należy piersi przetrzeć wilgotną szmatką. Do zwilżenia ściereczki należy użyć ciepłej wody.
- Zanim założy się nową wkładkę, należy pierś wytrzeć za pomocą miękkiego ręcznika. Wysuszone mleko oraz wilgoć mogą być potencjalną podstawą do powstawania infekcji, zwłaszcza jeśli wszystko jest zamknięte na wkładce pod biustonoszem.
Wymiana ubrania
- Spory wyciek mleka po porodzie może sprawić, że używanie wkładek będzie niewystarczające, by zapobiec pobrudzeniu ubrania.
- Jeśli wyciek przedostał się za wkładki na biustonosz, to najlepiej go wymienić.
- Zaleca się noszenie ze sobą biustonosza i bluzki na zmianę, co pozwoli na uniknięcie dyskomfortu związanego z brudną odzieżą.
Wymiana wkładki laktacyjnej
- Nową wkładkę należy założyć, dopiero kiedy skóra całkowicie wyschnie.
- Jeśli biustonosz też się zabrudził, to należy założyć nowy i czysty.
- Należy założyć biustonosz i świeże wkładki na swoje miejsce.
Jak często należy wymieniać wkładki do karmienia?
- Nie ma ustalonego czasu ani reguły co do wymiany wkładki. Zasada, której należy przestrzegać, to wymiana wkładek do karmienia w momencie, kiedy staną się zbyt wilgotne.
- Nawet jeśli wyciek jest niewielki, to nie należy zbyt długo nosić nasączonych wkładek.
- W ciągu tygodnia przed porodem i tygodnia po porodzie wymiana wkładek może być częsta, ponieważ wtedy zazwyczaj następuje duży wyciek mleka.
- Po tym okresie produkcja mleka stabilizuje się zgodnie z potrzebami dziecka. Minimalizuje to wyciek, a tym samym i konieczność częstych zmian wkładek do karmienia.
Jak prawidłowo wybrać wkładki laktacyjne?
Potrzeby pielęgnacyjne kobiety w ciąży i karmiącej piersią są wyjątkowe. Istnieje wiele opcji do wyboru, które zaspokoją te nietypowe oczekiwania. Oto kilak rzeczy wartych rozważenia:
Należy rozważyć swoje potrzeby
Jeśli kobieta urodziła po raz pierwszy, to ciężko będzie określić, jak intensywne będą wycieki mleka. Ogólnie rzecz ujmując, intensywny wyciek mleka zazwyczaj odbywa się w pierwszych tygodniach po porodzie. Kobieta powinna zadać sobie te pytania, by wiedzieć, czego potrzebuje:
- Przez ile miesięcy ma zamiar karmić piersią?
- Gdzie można kupić wkładki do karmienia? Czy są łatwo dostępne?
- Jakie ma się możliwości finansowe?
- Czy kontynuując karmienie piersią, będzie się spędzać czas w domu, czy wróci się do pracy?
Karmienie piersią przez dłuższy czas
Jeśli planuje się karmić dziecko piersią przez dłużej niż sześć miesięcy, to bardziej opłacalne będzie kupno wkładek wielokrotnego użytku. Mimo to, że są droższe, to jednak możliwość ich prania i ponownego użycia na dłuższą metę bardziej się opłaca. To także czyni je bardziej ekologicznymi.
Najlepiej zakupić około 12 par wkładek do karmienia. Dzięki temu będzie można mieć pod ręką kilka czystych par, w momencie, kiedy reszta będzie w praniu.
Wygoda to podstawa
Jednorazowe wkładki do karmienia będą odpowiednie, jeśli nie planuje się długoterminowego karmienia piersią. Nie mniej jednak, jednorazowe wkładki laktacyjne stają się droższe w chwili, kiedy planuje się długoterminowe karmienie piersią.
Jeśli kobieta planuje wrócić do pracy lub długo przebywać poza domem, to możliwość wyrzucenia jednorazowej wkładki do karmienia jest bardzo wygodna. Takie wkładki są łatwe do zmiany, proste do noszenia, a także nie ma konieczności trudzenia się z ich wypraniem.
Wykonanie własnej wkładki
Jeśli dysponuje się ograniczonym budżetem na zakup wkładek, to może wykonać je samodzielnie w domu.
- Zwykła złożona chusteczka lub kawałek materiału może posłużyć jako prosta wkładka.
- Można wyciąć wkładkę z produktów przyjaznych skórze, które jednocześnie są chłonne. Do takich produktów zalicza się podpaski oraz pieluchy. Nie należy używać żelu, ponieważ po przecięciu wycieknie on z biustonosza.
- Można również zszyć ze sobą kilka warstw tkaniny. Najlepiej wykonać je w okrągłym kształcie, co pozwoli na wygodne umieszczenie ich wokół piersi.
- Do tworzenia własnych wkładek zawsze należy używać bawełnianej tkaniny.
Wykorzystane materiały
Wkładki laktacyjne powinny być wykonane z oddychającego materiału. Taka tkanina odprowadza wilgoć oraz mleko i utrzymuje je z dala od ciała. W celu zapewniania większej pewności, że wilgoć nie przedostanie się do biustonosza i na ubranie, niektóre jednorazowe wkładki wyposażone są w plastikową wyściółkę. Ta wyściółka zatrzymuje wilgoć i zwiększa jednak ryzyko infekcji bakteryjnej – bakterie i grzyby rozwijają się w wilgotnych warunkach. Nie należy używać takiej wkładki przez więcej niż 2 godziny i nie więcej niż raz dziennie.
Czy jest jakieś ryzyko związane z używaniem wkładek do karmienia?
Głównym ryzykiem związanym z używaniem wkładek do karmienia jest zakażenie bakteryjne i grzybicze.
- Bakterie mogą blokować przewody w sutku, zatykając przepływ mleka. Jeśli stan ten nasili się, może to doprowadzić do zapalenia sutka.
- Jeśli dziecko ma pleśniawkę – zakażenie grzybicze na ustach, może ono przejść na sutek matki.
Ryzyko wystąpienia obu tych infekcji wynika z wilgoci panującej na wkładkach do karmienia, a także ciepłe środowisko wokół sutka. Dzieje się tak tylko wtedy, kiedy wkładka jest wilgotna i nie była wymieniana przez długi czas.
Używanie oddychających wkładek do karmienia oraz ich regularna wymiana znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia jakichkolwiek infekcji.