odciąganie mleka z piersi
Odciąganie pokarmu z piersi pomaga utrzymać laktację oraz zapewnić zapasy mleka na później

Odciąganie mleka to rutynowa procedura pozyskiwania z piersi kobiecego pokarmu. Wykonuje się ją w celu podtrzymania laktacji, zabezpieczenia pokarmu na później lub czasem z powodów zdrowotnych. Poznajmy na czym ono polega i jak powinno przebiegać.

Odciąganie kobiecego pokarmu jest sposobem pobierania mleka z piersi bez potrzeby udziału dziecka. Możesz to zrobić, używając:

Gdy już odciągniesz mleko i nie potrzebujesz go od razu, możesz je przechowywać w lodówce lub zamrażarce, aby nakarmić dziecko później.

Możesz zapewnić swojemu dziecku wcześniej odciągnięty pokarm w na kilka różnych sposobów:

  • w butelce,
  • w filiżance,
  • w strzykawce lub pół pełnej łyżce (dla młodszych dzieci).

Twoja położna może pomóc Ci wybrać, która metoda jest najlepsza dla Ciebie i Twojego dziecka. Powinna również udzielić ci szczegółowej porady na temat bezpiecznych sposobów karmienia.

Po co odciągać mleko z piersi?

Istnieje wiele powodów, dla których możesz chcieć odciągać mleko. Twoje dziecko nadal może czerpać korzyści z naturalnego pokarmu, jeśli nie jest w stanie korzystać z karmienia bezpośrednio z piersi lub jeśli nie możesz z nim być cały czas.

Odciąganie mleka oznacza również, że inni opiekunowie mogą karmić Twoje dziecko tak samo dobrze jak Ty, abyś mogła w tym czasie odpocząć lub załatwić swoje sprawy.

Odciąganie mleka może być szczególnie pomocne, jeśli:

  • Twój partner lub ktoś inny będzie karmił Twoje dziecko.
  • Gdy chcesz produkować więcej mleka, odciąganie może zwiększyć Twoje zasoby. W rzeczywistości, jeśli odciągniesz większe ilości mleka w pierwszych dniach, może to ułatwić późniejszą produkcję pokarmu.
  • Jeśli wymagasz szpitalnej opieki lub wracasz do pracy, a co oczywiste nie możesz mieć dziecka cały czas przy sobie.
  • Twoje piersi są pełne i bolesne. Jeśli tak się stanie, wtedy odciągnięcie mleka może pomóc ci poczuć się bardziej komfortowo.
  • Jeśli zamierzasz podzielić się swoim pokarmem z innymi dziećmi i oddać go do banku mleka.
  • Jeśli Twoje dziecko nie może dobrze ssać lub nie może przyjąć mleka prosto z piersi, lub jeśli Ty lub Twoje dziecko cierpicie na schorzenie lub chorobę, która utrudnia karmienie piersią.

Jak prawidłowo przeprowadzić odciąganie pokarmu?

Niezależnie od tego, czy odciągasz pokarm rękoma czy używasz do tego pompki, zawsze myj ręce przed rozpoczęciem całego procesu i upewnij się, że używany sprzęt został wcześniej odpowiednio wysterylizowany.

Pomocny może okazać się również odpowiedni nastrój. Im bardziej jesteś zrelaksowana, tym będzie łatwiej, gdyż lepiej uwalnia się wtedy hormon oksytocyny. Gdy czujesz się szczęśliwa i zrelaksowana Twoje mleko łatwiej wypływa z piersi. Czasami jest to trudne, jeśli dziecko jest chore lub czujesz się pośpieszana i zestresowana.

Trzymanie dziecka lub siedzenie obok niego, patrzenie na jego zdjęcie, trzymanie i wąchanie jego ubranka również może pomóc.

Ręczne odciąganie mleka

Do odciągania mleka potrzebny będzie pojemnik z szerokim otworem, na przykład dzbanek. Upewnij się, że jest dobrze wyczyszczony i przepłukany wrzątkiem lub wysterylizowany. Będziesz także potrzebować sterylnych torebek, butelek lub pojemników z pokrywkami do przechowywania mleka.

Ręczne odciąganie mleka wymaga trochę przyzwyczajenia się i może trzeba będzie je przez jakiś czas poćwiczyć. Poniższe wskazówki mogą jednak istotnie w tym pomóc:

  • Delikatne masowanie piersi lub nakładanie na nich ciepłej flaneli przed rozpoczęciem procesu może istotnie pomóc.
  • Uchwyć pierś jedną ręką, a drugą ręką wykonaj kształt litery „C” palcami i kciukiem. Ściśnij delikatnie obszar wokół brodawki, a nie samej brodawki.
  • Ściśnij, a następnie zwolnij ucisk, aż osiągniesz odpowiedni rytm. Twoje mleko zacznie początkowo pojawiać się jako kilka kropel, zwiększając tempo do bardziej stałego przepływu.
  • Kontynuuj proces, aż przepływ spowolni, a następnie przejdź do innej części piersi. Kiedy opróżnisz jedną pierś, przejdź do drugiej.

Korzystanie z pompy do odciągania

Niektórym kobietom łatwiej korzystać z laktatora. Niezależnie od tego, czy korzystasz z ręcznej, czy elektrycznej pompy, będziesz musiała polegać na tym, z czym czujesz się dobrze, jak często musisz odciągać i ile mleka musisz odciągnąć. Niektóre pompy elektryczne pozwalają odciągać pokarm z obu piersi w tym samym czasie.

Większość pomp działa w podobny sposób. Nałóż przyssawkę i nasadkę stożka na sutek i jego otoczkę. Końcówka ta imituje sposób, w jaki Twoje dziecko ssie, stymulując przepływ mleka. Jeśli używasz pompy ręcznej, kilkakrotnie ściskasz uchwyt, aby wywołać pompowanie. Jeśli używasz pompy elektrycznej, maszyna zrobi to za Ciebie.

Odciąganie mleka nie powinno być bolesne, ale jeśli odczuwasz jakikolwiek ból lub masz trudności, porozmawiaj o tym ze swoją położną.

Odciąganie pokarmu z obu piersi zajmuje od 15 minut do 45 minut. Nie stresuj się jednak upływającym czasem. Po prostu pompuj tak długo, jak długo Twoje mleko płynie. Zmień piersi, gdy przepływ spowalnia.

Jeśli potrzebujesz pozyskiwać pokarm sporadycznie, odciąganie ręczne lub tańsze ręczne laktatory mogą być najbardziej uzasadnione. Jeśli chcesz regularnie odciągać pokarm w domu, standardowa pompa elektryczna może być dla Ciebie najlepszym wyborem.

Korzystając z laktatora, spróbuj wykorzystać poniższe wskazówki:

  • Usiądź wygodnie, z wyprostowanymi plecami.
  • Podeprzyj swoją pierś od spodu. Połóż palce płasko na żebrach.
  • Wsuń brodawkę do lejka, upewniając się, że znajduje się pośrodku. Ważne jest, aby upewnić się, że zapewniasz dobre dopasowanie. Jeśli zbyt dużo otoczki sutka zostanie wciągnięte do leja, może to spowodować ból sutków. Ciasny lejek może również hamować przepływ mleka. Wiele pomp jest wyposażonych w różne rozmiary lejków, więc wybierz taki, który jest odpowiedni dla Ciebie.
  • Trzymaj lejek wystarczająco blisko, aby utrzymać uszczelnienie ze skórą, bez wciskania go na pierś.
  • Bądź cierpliwa. Zazwyczaj Twoje mleko wypływa w odpowiednim tempie dopiero po minucie lub dwóch.
  • Jeśli używasz pompy elektrycznej, możesz czasami zmienić siłę ssania. Jeśli dysponujesz taką funkcją, zacznij od mniejszej siły i powoli ją podkręcaj. Jeśli zaczniesz od dużej siły, może to być bolesne i może uszkodzić sutki.

Jak mam przechowywać odciągnięty pokarm?

Przechowuj mleko w sterylizowanych pojemnikach, takich jak plastikowe butelki do karmienia z zabezpieczonymi brzegami lub plastikowe torby przygotowane do przechowywania mleka. Pamiętaj, aby zapisać datę na butelce lub torebce przed włożeniem jej do lodówki lub zamrażarki, aby w pierwszej kolejności zużywać te najstarsze.

Aby przechowywać mleko w lodówce, musisz wiedzieć, jak zimna jest Twoja lodówka. Możesz kupić termometr, jeśli twoja lodówka nie ma wbudowanego urządzenia.

Świeżo odciągnięte mleko może być przechowywane:

  • do 5 dni, w głównej części lodówki, w temperaturze 4 ° C lub niższej. Najlepiej umieścić mleko z tyłu lodówki, gdzie jest najzimniej,
  • do 2 tygodni w chłodziarce lodówki,
  • Do 6 miesięcy w zamrażarce, w temperaturze minus 18ºC lub niższej.

Jeśli planujesz przechowywać odciągane mleko mniej niż 5 dni, dobrze jest przechowywać je w lodówce. Mleko, które zostało schłodzone w lodówce, można przechowywać przez 24 godziny w torbie termicznej lub pudełku z paczkami z lodem.

Mrożenie mleka niszczy niektóre z przeciwciał, których Twoje dziecko potrzebuje, aby móc skuteczniej zwalczać infekcje. Najlepiej nie zamrażać pokarmu, który planujesz użyć w ciągu 5 dni. Warto również pamiętać, że rozmrożone mleko z piersi jest nadal zdrowsze dla dziecka niż mleko modyfikowane.

Można rozmrozić zamrożone mleko w jeden z następujących sposobów:

  • umieść butelkę lub torbę w misce z ciepłą wodą,
  • trzymać je pod zimną, a następnie ciepłą wodą z kranu,
  • rozmrażać w lodówce przez noc.

Nie ulegaj pokusie, aby przyspieszyć proces rozmrażania lub podgrzewania, nawet jeśli czas jest ograniczony. Korzystanie z kuchenki mikrofalowej w celu przyspieszenia procesu może spowodować powstanie gorących miejsc w mleku, które mogą poparzyć usta dziecka.

Po rozmrożeniu mleko może się rozdzielić, dlatego należy nim wstrząsnąć, aby dokładnie wymieszać i użyć od razu. Jeśli mleko ma kwaśny zapach, nie używaj go.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here