biegunka w ciąży
Biegunka podczas ciąży może wynikać z wielu różnych przyczyn

Biegunka w ciąży jest sporym dyskomfortem, który może być spowodowany wieloma czynnikami. Najczęściej jednak powodują ją zmiany hormonalne, zmiany w diecie, a także infekcje bakteryjne lub wirusowe. Biegunką określa się trzy lub więcej luźnych wypróżnień w ciągu 24 godzin. Może ona powodować sporą utratę płynów i odwodnienie, dlatego zawsze należny zadbać o regularne przyjmowanie płynów. Biegunka rzadko zagraża życiu, ale nie należy jej lekceważyć, zwłaszcza w ciąży. Koniecznie przeczytaj nasze wskazówki na jej temat.

Podczas ciąży często mogą wystąpić trudności z trawieniem, takie jak zaparcia i biegunka. Odpowiadać za to mogą zmieniające się hormony, zmiany diety i dodatkowy stres. Faktem jest, że kobiety w ciąży dość często borykają się z biegunką, a jeśli nie są ostrożne, może to powodować większe problemy.

Dlaczego biegunka w ciąży występuje dość często?

Jeśli luźne wypróżnienia wystąpią trzy lub więcej w ciągu jednego dnia, może oznaczać to biegunkę. Biegunka w ciąży jest jednak dość często występującą dolegliwością. Jednak wcale nie mus być ona bezpośrednio związana z ciążą. Najczęstsze jej przyczyny obejmują:

  • infekcja wirusowa,
  • infekcja bakteryjna,
  • grypa żołądkowa,
  • pasożyty jelitowe,
  • zatrucie pokarmowe,
  • niektóre leki.

Niektóre czynniki chorobowe powodować mogą również, że biegunka występuje znacznie częściej. Należą do nich zespół jelita drażliwego, choroba Crohna, celiakia i wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Najczęstsze przyczyny biegunki związane z ciążą to przede wszystkim:

  • Zmiany diety – Wiele kobiet dokonuje znacznych zmian diety, gdy dowiadują się, że są w ciąży. Taka nagła zmiana sposobu i jakości jedzenia może zaburzyć pracę żołądka i potencjalnie powodować biegunkę.
  • Nowe wrażliwości na żywność – Wrażliwość na niektóre pokarmy może być jedną z wielu zmian, których doświadcza się podczas ciąży. Produkty, które nigdy nie powodowały żadnych problemów, podczas ciąży mogą powodować wzdęcia, rozstrój żołądka i biegunkę.
  • Witaminy prenatalnePrzyjmowanie witamin prenatalnych jest dobre zarówno dla zdrowia własnego, jak i zdrowia rosnącego dziecka. Jednak tego rodzaju produkty mogą zaburzać pracę żołądka i powodować biegunkę.
  • Zmiany hormonalne – Hormony mogą spowalniać pracę układu trawiennego, a zaparcie może być sporym problemem. Hormony mogą również przyspieszyć działanie układu trawiennego, co może powodować problemy z biegunką.

Biegunka występuje częściej w trzecim trymestrze ciąży

Gdy zbliżasz się do terminu porodu, może okazać się, że biegunka staje się częstsza i bardziej dokuczliwa. Może się tak stać, ponieważ ciało przygotowuje się do porodu. Biegunka niekoniecznie oznacza, że ​​odbędzie się on już za kilka dni. Nie należy ona do grupy objawów zbliżającego się rozwiązania.

Niektóre kobiety odczuwają spore problemy żołądkowe, a inne nie. Biegunka w ciąży zależy raczej od indywidualnych warunków i nie jest spodziewaną dolegliwością w trzecim trymestrze.

Środki na biegunkę w ciąży

Bardzo często w czasie ciąży nie jest konieczne przyjmowanie żadnych leków w celu leczenia biegunki. W rzeczywistości większość przypadków biegunki ustępuje bez leczenia. Jeśli jednak zajdzie taka potrzeba, dostępnych jest kilka sposobów postępowania. Jak leczyć biegunkę podczas ciąży? Warto skorzystać z poniższych wskazówek:

  • Daj sobie czas – Większość przypadków biegunki ustąpi w ciągu kilku dni. Często dzieje się tak, gdy biegunka jest wynikiem zatrucia pokarmowego, wirusa lub bakterii. W tym czasie koniecznie należy zachować odpowiednie nawodnienie.
  • Sprawdź swoje leki – Jeśli przyjmuje się jakieś leki powoduje biegunkę, z czasem organizm może być w stanie się do nich przyzwyczaić, a biegunka może ustać. Jeśli nie, porozmawiaj o tym problemie ze swoim lekarzem.
  • Skontaktować się z lekarzem – Umów się na wizytę u lekarza, jeśli biegunka w ciąży nie ustąpi po dwóch lub trzech dniach. Lekarz przeprowadzi badanie fizykalne i może pobrać krew, aby ustalić, co jest przyczyną problemu.
  • Unikaj problematycznych potraw – Niektóre grupy pokarmowe mogą nasilać biegunkę. Unikaj wysokotłuszczowych, smażonych i pikantnych potraw, mleka i produktów mlecznych oraz produktów bogatych w błonnik.

Będąc w ciąży nie należy stosować dostępnych bez recepty leków przeciwbiegunkowych bez konsultacji z lekarzem. Tego rodzaju leki mogą nie być bezpieczne.

Biegunka a nawodnienie

W przypadku biegunki ważne jest, aby zachować właściwe nawodnienie. Wodne i luźne ruchy jelit usuwają dużo płynu z organizmu, co należy uzupełnić. Odwodnienie może nastąpić szybko i być bardzo poważne, szczególnie dla kobiet w ciąży.

Nawet jeśli nie ma problemów z trawieniem, kobiety w ciąży potrzebują więcej wody niż w innym okresie życia.

Warto pić wodę, aby zastąpić utracone podczas biegunki płyny. Picie soków i bulionu pozwala zastąpić niektóre elektrolity, witaminy i minerały, których potrzeba organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Przede wszystkim woda pomoże uzupełnić utracone płyny, sok pomoże uzupełnić poziom potasu, a bulion pomoże uzupełnić sód.

Kiedy udać się do lekarza?

Jeśli biegunka w ciąży jest spowodowana przez bakterie lub pasożyty, może być konieczne zastosowanie antybiotyków. Jeśli biegunkę powoduje wirus, antybiotyki nie pomogą. Jeśli biegunka nie ustąpi samodzielnie, trzeba skonsultować się z lekarzem, aby ustalić jej przyczynę i zastosować odpowiednie środki.

Długotrwała biegunka może powodować odwodnienie. Jeśli biegunka trwa dłużej niż dwa lub trzy dni, zawsze skontaktuj się z lekarzem, gdyż ciężkie odwodnienie powoduje powikłania ciąży. Objawy odwodnienia obejmują:

  • ciemnożółty mocz,
  • suche, lepkie usta,
  • pragnienie,
  • zmniejszona produkcja moczu,
  • ból głowy,
  • zawroty głowy,
  • zawroty.

Możesz zapobiec odwodnieniu podczas ciąży, pijąc co najmniej 2,5 litra wody każdego dnia.

Biegunka podróżnika podczas ciąży

Biegunka podróżnika jest powszechną chorobą infekcyjną, która często dotyka podczas wyjazdowych urlopów i wakacji. Pojawia się ona zwykle w ciągu tygodnia podróży, ale może rozpocząć się w dowolnym jej momencie. Obszary podwyższonego ryzyka to przede wszystkim kraje rozwijające się w Ameryce Południowej, Afryce, Azji i na Bliskim Wschodzie. Głównym powodem biegunki podróżniczej jest spożywanie zanieczyszczonej żywności lub wody.

Jeśli będziesz podróżować w czasie ciąży, trzeba uniknąć biegunki podróżnej. Oto sposoby na zachowanie ostrożności podróży:

  • unikanie wody z kranu – nie należy jej pić, stosować do mycia zębów ani nie spożywanie wytworzonych z niej kostek lodu,
  • unikanie produktów spożywczych od sprzedawców ulicznych,
  • unikanie niemytych warzyw i owoców,
  • unikanie otoczenia o nieodpowiednich warunkach sanitarnych.

Jeśli podczas ciąży wystąpi biegunka, należy pić większe ilości płynów, aby uniknąć odwodnienia.

 

Źródła:

Dehydration during pregnancy: Signs, symptoms, and prevention. (n.d.). americanpregnancy.org/pregnancy-complications/dehydration-pregnancy/

Diarrhea. (2016). digestive.niddk.nih.gov/ddiseases/pubs/diarrhea/

Mayo Clinic Staff. (2016). Diarrhea. mayoclinic.org/diseases-conditions/diarrhea/basics/causes/con-20014025

Mayo Clinic Staff. (2017). Water: How much should you drink every day? mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/in-depth/water/art-20044256?pg=2

Mayo Clinic Staff. (2018). Dehydration. mayoclinic.org/diseases-conditions/dehydration/basics/symptoms/con-20030056

Ochoa B, et al. (2012). Diarrheal diseases — acute and chronic. patients.gi.org/topics/diarrhea-acute-and-chronic/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here