2 tydzień ciąży
Drugi tydzień ciąży to w istocie czas, w którym należy zacząć starać się o dziecko

Ciążę mierzy się w 40-tygodniowym kalendarzem, a pierwszy dzień określa się na pierwszy dzień ostatniego cyklu miesiączkowego. Zajście w ciążę następuje pod koniec drugiego tygodnia lub na początku trzeciego tygodnia, w zależności od tego, kiedy następuje owulacja, która jest krótkim okresem płodności kobiety. 2 tydzień ciąży to najlepszy czas na zbliżenie, gdy planuje się dziecko. W niniejszym artykule przedstawiamy najważniejsze wskazówki na ten temat.

Lekarz zaczyna liczyć początek ciąży od pierwszego dnia ostatniego okresu. Oznacza to, że w ciągu pierwszych dwóch oficjalnych tygodni ciąży wcale tak naprawdę nie jest się w ciąży. Termin ten oznacza się jednak post factum, w celu wyznaczenia orientacyjnego terminu porodu.

Jeszcze przed poczęciem ciało kobiety przygotowuje się do ciąży. Wiele zmian zachodzi we wczesnych dniach i są one niezbędne dla utrzymania zdrowej ciąży. Kompleks hormonów powoduje comiesięczne zmiany w ciele kobiety, które przygotowują ją na nadchodzącą ciążę. Drugi tydzień ciąży w istocie jest ostatnim okresem przed ciążą, a kobiecy organizm intensywnie przygotowuje się do owulacji.

W tym czasie w jajniku dojrzewa jajeczko, ale czasami mogą być dwa, w tym samym lub różnych jajnikach. Pod koniec drugiego tygodnia, czyli ok. 14 dnia 28-dniowego cyklu, jajeczka opuszczają pęcherzyk i wchodzą jajowodem. Potem następuje owulacja, czyli najkorzystniejszy czas na poczęcie.

2 tydzień ciąży a dziecko

W drugim tygodniu ciąży nadal nie ma zarodka, z którego wyrośnie płód. Ciało kobiety przygotowuje się jednak do ciąży od pierwszego tygodnia po złuszczeniu starej wyściółki macicy i wydaleniu niezapłodnionego jajeczka podczas ostatniej miesiączki.

W miarę upływu drugiego tygodnia ciąży zbliża się czas na owulację. Jest to termin, w którym dziecko może zostać poczęte. Z tego powodu dobrze jest śledzić swój cykl i rozpoznać dni płodne, by mogło dojść do zbliżenia we właściwym czasie. Istnieje kilka objawów, które podpowiedzą, kiedy organizm szykuje się do owulacji.

We wczesnych dniach ciąży nadal nie możemy mówić o istnieniu dziecka. Może to być mylące, ponieważ lekarze obliczają w ten sposób poszczególne etapy ciąży. Ma to uzasadnienie historyczne, ponieważ bardzo trudno jest określić dokładny moment poczęcia. Do zapłodnienia może prowadzić stosunek seksualny w dniu owulacji lub w kilku dniach ją poprzedzających. Owulacja występuje około 14 dni przed pojawieniem się kolejnej miesiączki.

Lekarze używają takiej metody do liczenia kolejnych tygodni ciąży, ponieważ nie ma innych punktów odniesienia. Najczęściej kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży od 4 do 6 tygodnia, liczonego od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. W tym czasie przez ok. 2 tygodnie nie będzie jeszcze zapłodnionej i zagnieżdżonej w macicy komórki jajowej.

W drugim tygodniu ciąży jedno jajeczko staje się dominujące. W organizmie kobiety uwalnia się estrogen, który stymuluje pogrubienie błony śluzowej macicy. Gdy poziom estrogenu jest wystarczająco wysoki, wywołuje wzrost LH, czyli hormonu luteinizującego. Hormon ten powoduje pęknięcie pęcherzyka dojrzałego jajeczka i przemieszczenie z jajnika do jajowodu. Niezapłodnione jajeczko żyje jedynie przez 12-24 godzin.

Zapłodnienie w drugim tygodniu ciąży

W drugim tygodniu cyklu złożone zmiany hormonalne przygotowują kobiecy organizm do poczęcia. Główne hormony to estrogen, hormon folikulotropowy (FSH) i hormon luteinizujący (LH), które wzajemnie współpracują. Doprowadzają one do tego, by jajeczko lub w niektórych przypadkach dwa, prawidłowo dojrzały i były gotowe do zapłodnienia.

Poczęcie może nastąpić pod koniec drugiego lub na początku trzeciego tygodnia ciąży, w zależności od indywidualnych cech kobiety. Chromosomy w każdej komórce łączą się natychmiast po zapłodnieniu przez nasienie, w wyniku czego tworzą się geny Twojego dziecka. Nawet w pierwszych dniach ciąży płeć i cechy genetyczne dziecka będą już określone.

W przypadku bliźniąt jednojajowych jeden plemnik zapładnia jedno jajeczko, które następnie dzieli się i daje życie dwóm organizmom. Powoduje to powstanie identycznych genetycznie identycznie dzieci tej samej płci.

W przypadku bliźniąt dwujajowych dwa plemniki zapładniają dwa jajeczka, a poczęte dzieci różnić się będą genetycznie i nie muszą być tej samej płci. Czasami różnią się od siebie bardziej, niż względem innego rodzeństwa.

W ciągu 24 godzin od zapłodnienia zygota zacznie się dzielić na wiele komórek i przemieszczać przez jajowód, by ostatecznie zagnieździć się w macicy.

2 tydzień ciąży a ciało kobiety

We wczesnych dniach ciąży zmiany w organizmie kobiety są subtelne i często niezauważalne. W tym czasie ciało dostarczy jedynie oznak, że szykuje się do owulacji. Śledzenie tych objawów może pomóc w określeniu okna płodności i zwiększyć szanse na poczęcie dziecka. Niektóre z najczęstszych objawów owulacji obejmują:

  • Zmiany w podstawowej temperaturze ciała – BBT spada do najniższego punktu dokładnie podczas owulacji, a następnie podnosi się o około pół ºC. Śledzenie BBT to względnie dobry sposób na określenie dokładnego momentu owulacji.
  • Zmiana śluzu szyjki macicy – Wiele kobiet bada śluz szyjki macicy, lepiej poznać, kiedy zbliża się owulacja. W tym czasie śluz szyjki macicy staje się przezroczysty, cienki, rozciągliwy i przypomina nieco białko jajka. Zmiany te umożliwiają łatwiejsze przemieszczanie się plemników w górę szyjki macicy.
  • Wyostrzony węch – Ze względu na zmiany hormonalne wywołujące owulację niektóre kobiety mogą zauważyć lepszy węch w pierwszych dniach ciąży.
  • Tkliwość piersi – Kobiety często mają obolałe piersi, gdy zbliżają się do owulacji.
  • Ból brzucha – Niektóre kobiety odczuwają niewielki dyskomfort lub mrowienie w jamie brzusznej po uwolnieniu jajeczka. Ten objaw nazywa się czasem z niemieckiego Mittelschmerz.
  • Plamienie – Gdy jajeczko rozrywa pęcherzyk i wpada do jajowodu, można czasem zauważyć bardzo lekkie plamienie.
  • Zwiększony popęd seksualny – Ponieważ ciało kobiety wie, kiedy jest to najlepszy czas na poczęcie dziecka, można w czasie owulacji zauważyć wzrost libido.

Objawy w drugim tygodniu ciąży

Większość kobiet nie odczuwa żadnych objawów ciąży w okresie od 1 do 2 pierwszych tygodni. Wszelkie ewentualne objawy są prawdopodobnie spowodowane owulacją. Wewnątrz ciała kobiety podszewka macicy pogrubia się, aby upewnić się, że jest gotowa na zapłodnione jajeczko. Niektóre objawy owulacji, takie jak tkliwość piersi, są identyczne z objawami wczesnej ciąży i mogą wystąpić na początkowym etapie jej trwania.

Jeśli kobieta zajdzie w ciążę do końca drugiego tygodnia, ciało zacznie wprowadzać pewne zmiany, takie jak spowolnienie trawienia, które mogą powodować np. wzdęcia brzucha.

Niektóre kobiety zgłaszają jednak występowanie objawów ciąży trwające od 1 do 2 tygodnia. Po poczęciu objawy te występują z powodu zmian hormonalnych, których doświadcza organizm kobiety.

USG w drugim tygodniu ciąży

Jest bardzo mało prawdopodobne, że będziesz potrzebować USG w drugim tygodniu ciąży. W niektórych przypadkach, szczególnie u kobiet z problemami z płodnością, np. w przypadku endometriozy, badanie ultrasonograficzne w tym czasie pozwala lekarzom zmierzyć grubość wyściółki macicy. Można również użyć ultradźwięków, aby ustalić, czy twoje pęcherzyki dojrzewają prawidłowo.

Drugi tydzień ciąży – Zalecane wskazówki

Jeszcze przed poczęciem warto dostosować swój styl życia, aby zwiększyć szanse na zdrową ciążę. Najczęściej wskazywane zalecenia w tym czasie obejmują:

  • Śledzenie swojego cyklu – Obecnie dostępne są bardzo pomocne aplikacje, które mogą dostarczyć mnóstwo przydatnych informacji. Pod koniec drugiego tygodnia ciąży prawidłowo prowadzony kalendarz menstruacyjny będzie w stanie określić dni płodne i doradzić, kiedy należy odbyć stosunek.
  • Wykonanie testu na owulację – Jeśli podejrzewasz, że zbliża się czas owulacji, domowy test może pozwolić zmierzyć niektóre hormony i potwierdzić, czy nadszedł czas, aby spróbować poczęcia dziecka.
  • Przyjmowanie witamin prenatalnych – Najlepiej kobiety zaczynają przyjmować suplementy dla ciężarnych, kiedy próbują zajść w ciążę. Może to zwiększyć płodność i zapobiec wadom, np. cewy nerwowej. Nawet jeśli nie przyjmujesz dotychczas witamin prenatalnych, możesz zacząć już teraz!
  • Sprawdzanie śluzu szyjki macicy – Zmiany w śluzie pochwy są zwykle znakiem ostrzegawczym, że nadchodzi owulacja.
  • Kontynuacja lub rozpoczęcie zdrowego stylu życia – Nawyki, takie jak przestrzeganie zdrowej diety, regularne ćwiczenia, picie większej ilości wody i wystarczająca ilość snu, mogą pomóc szybciej zajść w ciążę.

Seks w drugim tygodniu ciąży

Po zaznajomieniu się z cyklem miesiączkowym spróbuj uprawiać seks w dniach poprzedzających owulację. Ponieważ jajeczko żyje tylko od 12 do 24 godzin, uprawianie seksu przed owulacją da spermie większą szansę na dotarcie do jajowodów, gdy jajeczko będzie na to gotowe.

Plemniki mogą żyć do 6 dni w układzie rozrodczym kobiety, więc warto regularnie uprawiać seks w drugim tygodniu ciąży. Po stosunku miliony plemników pędzą do macicy. Kilkaset z nich dostaje się do jajowodu, a tylko jeden lub dwa docierają do celu.

Oto niektóre z rzeczy, które można zrobić we wczesnych dniach ciąży, kiedy chce się począć dziecko:

  • wyczekuj swojego okna płodności,
  • obserwuj objawy owulacji,
  • wykonuj testy owulacji,
  • uprawiaj seks regularnie,
  • stosuj suplementy prenatalne.

O co zapytać swojego lekarza?

Nawet w pierwszych dniach ciąży lekarz może udzielić wielu cennych informacji. Jest najlepszą osobą, która dobrze wyjaśni, jak prawidłowo policzyć tygodnie ciąży i jak określić płodne dni. Jeśli cierpisz na problemy z płodnością, może również sprawdzić wzrost wyściółki macicy i dojrzewanie jajeczka. Powinnaś także udać się do lekarza, jeśli wystąpią jakiekolwiek nietypowe objawy, takie jak nadmierny ból brzucha lub krwawienie.

W drugim tygodniu po pierwszym dniu miesiączki ciało kobiety jest w trybie pełnego przygotowania do ciąży. Jeśli próbujesz zajść w ciążę, śledź objawy owulacji, aby zwiększyć swoje szanse na poczęcie, a następnie poczekaj na pozytywny test ciążowy.

 

Źródła:

https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/14647270701731290

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2970793/

https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/getting-pregnant/

https://www.cdc.gov/features/folicacidbenefits/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here