witaminy prenatalne
Przed i podczas ciąży warto stosować witaminy tylko po konsultacji lekarskiej

Zastanawiasz się, czy potrzebujesz witamin prenatalnych? Która marka jest najlepsza? A co zrobić, jeśli powodują u ciebie mdłości? Uzyskaj odpowiedzi na te pytania i nie tylko. Dowiedz się koniecznie jakie witaminy prenatalne warto stosować przed i podczas ciąży.

Na wstępie należy podkreślić, że zdrowa dieta jest najlepszym sposobem na uzyskanie potrzebnych witamin i minerałów, nie tylko w okresie przed i w trakcie ciąży. Jeśli jednak nawet stosuje się zdrową dietę, można nie zapewniać sobie wszystkich podstawowych składników odżywczych w odpowiedniej ilości. Kobiety w ciąży lub chcące zajść w ciążę, powinny rozważyć witaminy prenatalne, które mogą pomóc uzupełnić ewentualne braki. Warto je jednak wybrać po konsultacji ze specjalistą, czyli lekarzem lub farmaceutą.

Czym różnią się witaminy prenatalne od innych witamin?

Witaminy prenatalne zwykle zawierają więcej kwasu foliowego i żelaza niż standardowe multiwitaminy dla dorosłych. Dlaczego?

  • Kwas foliowy pomaga zapobiegać wadom cewy nerwowej – Wady te to poważne nieprawidłowości w rozwoju mózgu i rdzenia kręgowego.
  • Żelazo wspiera wzrost i rozwój dziecka – Żelazo pomaga również zapobiegać anemii, czyli stanowi, w którym krew ma małą liczbę zdrowych krwinek czerwonych.

Ponadto niektóre badania sugerują, że witaminy w okresie prenatalnym zmniejszają ryzyko urodzenia w prawidłowym wieku ciążowym dziecka z niedowagą.

Czy muszę się martwić o inne składniki odżywcze?

Nie wszystkie suplementy witaminowe dla ciężarnych zawierają kwasy tłuszczowe omega-3, które mogą pomóc w rozwoju mózgu dziecka. Jeśli nie jesz ryb ani innych produktów bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3, twój lekarz może zalecić suplementy kwasów tłuszczowych omega-3 oprócz zwykłych witamin prenatalnych.

Wapń i witamina D są również ważne, szczególnie w trzecim trymestrze ciąży, kiedy kości dziecka szybko rosną i się wzmacniają.

Jak wybrać witaminy prenatalne?

Witaminy prenatalne są dostępne bez recepty w prawie każdej aptece. Twój lekarz może zalecić konkretną markę suplementu lub wskazać konkretne zestawienie. Najczęściej zaleca się produkty, które zawierają co najmniej:

  • kwas foliowy,
  • wapń,
  • żelazo,
  • witaminę D.

Korzystne może być poszukiwanie zestawu witaminy, który zawiera ponadto witaminę C, witaminę A, witaminę E, cynk, jod i miedź.

Warto jednak zawsze pamiętać, że suplementy witaminowe są jedynie uzupełnieniem zdrowej diety i nie zastępują dobrego odżywiania. Witaminy prenatalne niekoniecznie zaspokoją 100% potrzeb witaminowych i mineralnych, poza tym są słabiej przyswajalne.

Ponadto twój lekarz może zasugerować wyższe dawki niektórych składników odżywczych w zależności od okoliczności. Na przykład, jeśli w przeszłości urodziło się dziecko z wadą cewy nerwowej, lekarz może zalecić oddzielny suplement zawierający wyższą dawkę kwasu foliowego – na przykład 4 miligramy (4000 mikrogramów) – przed i podczas kolejnych ciąż.

Kiedy powinienem zacząć przyjmować witaminy prenatalne?

Idealnie, jeśli zacznie się brać prenatalne witaminy przed poczęciem ciąży. W rzeczywistości ogólnie dobrym pomysłem dla kobiet w wieku rozrodczym jest regularne przyjmowanie niektórych suplementów. Mózg i rdzeń kręgowy rozwija się już w pierwszym miesiącu ciąży – być może zanim jeszcze kobieta wykona test ciążowy i dowie się, że jest w ciąży.

Jak długo powinienem przyjmować witaminy prenatalne ?

Często zaleca się, by przyjmować prenatalne witaminy przez całą ciążę. Lekarz może zalecić kontynuowanie suplementacji także po urodzeniu dziecka – szczególnie jeśli karmi się piersią.

Czy witaminy prenatalne mają jakieś skutki uboczne?

Niektóre kobiety podczas ciąży po zażyciu witamin odczuwają mdłości. Jeśli tak się stanie, warto przyjmować dany suplement wraz z przekąską lub przed pójściem spać wieczorem.

W niektórych przypadkach żelazo zawarte w zestawach witaminowych przyczynia się do zaparć. Aby im zapobiec warto skorzystać z domowych sposobów na zaparcia, m.in.:

  • picie dużej ilości płynów,
  • włączenie do diety więcej błonnika,
  • uwzględnienie większej aktywności fizycznej w swojej codziennej rutynie, o ile lekarz na to zezwoli.

Jeśli te wskazówki nie okażą się pomocne, należy poprosić swojego lekarza o inne opcje. Może on polecić inny rodzaj prenatalnej witaminy lub oddzielny kwas foliowy, wapń z witaminą D i suplementy żelaza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here