3 tydzień ciąży
W 3 tygodniu ciąży mamy do czynienia z zapłodnieniem

Trzeci tydzień ciąży to jednocześnie pierwszy tydzień faktycznej ciąży, kiedy zapłodnione jajeczko zagnieżdża się w macicy. Zwykle to na jego początku powstaje nowe życie, które w kolejnych tygodniach intensywnie rozwija się z pojedynczej komórki. 3 tydzień ciąży to także intensywne zmiany w organizmie kobiety, która może zacząć odczuwać pewne jej objawy. W niniejszym artykule przybliżamy najważniejsze informacje o tym przełomowym czasie, w którym rozpoczyna się cudowna przemiana z samotnej komórki do skaczącego chłopca lub dziewczynki.

W trzecim tygodniu ciąży następują najbardziej niezwykłe przemiany, choć są zupełnie niewidoczne i często poza świadomością kobiety. Przede wszystkim dochodzi do zapłodnienia, a tym samym aktu powstania nowego życia. W tym samym czasie powstała zygota ulega intensywnemu podziałowi komórek, które przemieszczają się przez 5-6 dni przez jajowód do jamy macicy, gdzie się zagnieżdżają na pozostałe tygodnie ciąży.

3 tydzień ciąży – Zapłodnienie, określenie płci i podział komórek

Na końcu drugiego lub na początku trzeciego tygodnia dochodzi do zapłodnienia żeńskiej komórki jajowej, która znajduje się w jajowodzie. Gdy zwycięski plemnik przedostanie się przez zewnętrzną warstwę jajeczka i zostanie ono zapłodnione, utworzy się bariera, aby zatrzymać inne plemniki.

Podczas zapłodnienia komórki jajowej decyduje się również czy przyszłe dziecko będzie chłopcem czy dziewczynką. Właśnie w tym momencie stanie się to jasne, choć długo jeszcze nierozpoznawalne dla rodziców. Zapłodnione jajeczko zawiera 46 chromosomy – 23 od matki, 23 od ojca. Matka zawsze dostarcza chromosom X, ale ojciec może dostarczyć X lub Y. Jeśli plemnik zapładniający jajeczko nosi chromosom X, zygota XX będzie dziewczynką. Jeśli plemnik zawiera Y, zygota XY będzie chłopcem.

Powstała w trzecim tygodniu zygota w ciągu kilku godzin dzieli się na dwie komórki, potem cztery i tak dalej, aż rozwinie się do 100 komórek w zaledwie kilka dni po kluczowym pierwszym spotkaniu między plemnikiem a komórką jajową. W późniejszym czasie niektóre komórki utworzą zarodek, inne łożysko, ale na początku jest to tylko jedna mikroskopijna kulka komórek, która jest na początku tego niezwykłego zdania. W sensie biologicznym, do momentu implantacji nie możemy mówić jeszcze o ciąży.

W około 3 dni po zapłodnieniu zarodek podzieli się na 16 komórek zwanych blastomerami, z których powstanie część wewnętrzna i zewnętrzna. Po zagnieżdżeniu w macicy z części wewnętrznej kształtować się będzie płód, a z zewnętrznej łożysko. płód.

Mniej więcej w 4 dniu zaczyna zanikać osłonka przejrzysta zarodka, a pomiędzy jego komórki zaczyna wnikać płyn, tworząc jamkę. Ten etap rozwoju nazywany jest blastocystą, która jest gotowa na proces implantacji.

Około 5-6 dnia szóstego dnia po zapłodnieniu zarodek dociera z jajowodu do macicy. Rozpoczyna się zatem proces zagnieżdżania, czyli implantacji. Polega on na przyklejeniu się zarodka do wyściółki macicy, a następnie wrośnięciu w jej błonę śluzową. Na tym etapie macica jest już przygotowana przez zmiany hormonalne, poprzez większe zgubienie, rozpulchnienie oraz ukrwienie.

3 tydzień ciąży a implantacja

W trzecim tygodniu ciąży nowo powstała komórka wchodzi w proces długiej serii podziałów. Równolegle jednak przemieszcza się ona z jajowodu do jamy macicy, co trwa kilka dni. Dopiero w czwartym tygodniu dotrze ona na właściwe miejsce, gdzie odbywać się będzie cały proces rozwoju dziecka. Implantacja to określenie na proces zagnieżdżania się w ściance macicy już wielokrotnie podzielonych komórek, dzięki czemu możliwy będzie późniejszy rozwój dziecka, aż do przyjścia na świat.

Proces implantacji może powodować lekkie plamienie oraz generuje istotne zmiany hormonalne, a tym samym jednocześnie pozwala zauważyć pierwsze objawy ciąży. Najczęściej jednak są one niezauważalne i trudne do zinterpretowania. Chociaż w trzecim tygodniu powstał już zarodek, nie da się z całą pewnością jeszcze potwierdzić jego istnienia. Na miarodajne potwierdzenie ciąży trzeba poczekać najwcześniej do końca czwartego lub początku piątego tygodnia, kiedy zmiany hormonalne będą możliwe do zweryfikowania przez badani i testy. Jest to równocześnie moment, kiedy zgodnie z cyklem powinna pojawić się miesiączka.

3 tydzień ciąży a ciało kobiety

Koniec trzeciego tygodnia to przede wszystkim rozpoczęcie procesu zwiększania poziomu HCG (ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej) do krwi.Wpływa on również na zwiększenie wydzielania żeńskich hormonów płciowych, czyli estrogenu i progesteronu.

Ciałko żółte i hormony ciążowe

Na tym etapie rozwoju zarodka trudno zauważyć zauważalne symptomy ciąży. Jeśli okoliczności sprzyjały i uprawiało się seks w okolicach owulacji, z dużym prawdopodobieństwem jajeczko zostało zapłodnione, a ciało przygotowuje się do przyjęcia blastocysty, która wkrótce stanie się twoim dzieckiem!

Około tydzień po zapłodnieniu, blastocysta wszczepia się w wyściółkę macicy i łożysko zaczyna nabierać kształtu. W ciągu 6 do 12 dni po przytuleniu do macicy, czyli w około czwartym tygodniu ciąży, komórki nowo rozwijającego się łożyska zaczynają wytwarzać ludzką gonadotropinę kosmówkową (hCG).

Wzrost hCG podczas pierwszego miesiąca ciąży, jeszcze przed rozpoczęciem drugiego, nakazuje jajnikom zaprzestanie uwalniania jajeczek i wyzwala produkcję większej ilości progesteronu i estrogenu. Zapobiegają one złuszczaniu się błony śluzowej macicy i wspierają wzrost łożyska. Wszystkie te hormony odgrywają ważną rolę w czasie ciąży i powodują wiele zmian w organizmie, a także objawy, takie jak poranne mdłości.

Ślady hCG da się wykryć w moczu i krwi. W trzecim tygodniu nie da się jednak prawdopodobnie uzyskać pozytywnego wyniku test ciążowego, z którym trzeba będzie poczekać na kolejny tydzień lub nawet dwa.

Ciąża a wyostrzony węch

Czy zapachy wydają Ci się nagle silniejsze niż kiedykolwiek? To może być znak, że jesteś w ciąży! Wzmożona zmysł powonienia jest bardzo realnym efektem ubocznym ciąży spowodowanym przez hormony takie jak estrogen i hCG, które pozwalają lepiej identyfikować każdy zapach, czy to ładny czy brzydki.

Minusem nowej supermocy jest możliwość przyprawiania o poranne mdłości. W takim przypadku warto unikać niektórych miejsc i częściej wietrzyć pomieszczenia, w których się przebywa. Często poleca się także korzystać z bezzapachowych przyborów toaletowych.

Trzeci tydzień ciąży – Porady i wskazówki

3 tydzień ciąży to intensywne zmiany w ciele kobiety, które prowadzić mają do zagnieżdżenia się zarodka w macicy i jego szybkiego rozwoju do postaci płodu. W tym czasie warto unikać niektórych czynników rycyka oraz wspomóc organizm w trudnym dla niego czasie.

Zwiększenie ilości żelaza i witaminy C w diecie

Spożywanie większej ilości witaminy C może pomóc w zwiększeniu wchłaniania żelaza przez organizm, czyli substancji odżywczej, której potrzeba, aby wspomóc zwiększenie objętości krwi. Witaminę C można znaleźć w owocach i warzywach, takich jak kiwi, mango, truskawki, melony, papryka, pomidory i szparagi. Żelazo można znaleźć w produktach sojowych, wołowinie, drobiu i suszonych owocach.

Wybieranie produktów bogatych w wapń

Wapń pomaga Tobie i Twojemu rozwijającemu się dziecku budować i utrzymywać silne oraz zdrowe kości. Ponadto jest niezbędny dla utrzymania zdrowia serca, nerwów i mięśni. Jeśli nie spożywa się wystarczającej ilości wapnia w czasie ciąży, dziecko pobiera go z kości matki! 3 tydzień ciąży to dobry czas by zacząć zapewniać sobie 3 lub 4 porcje smakołyków dziennie, takich jak grecki lub mrożony jogurt, sok wzmacniany wapniem lub płatki zbożowe oraz twardy lub pasteryzowany ser.

Unikanie farbowania włosów

Eksperci są zgodni, że lepiej unikać farbowania włosów w pierwszym trymestrze ciąży. Kiedy wróci się do salonu fryzjerskiego, lepiej korzystać z rozjaśnienia zamiast jakiegoś koloru, aby chemikalia nie docierały do skóry głowy. Warto wtedy korzystać z produktów naturalnych bez amoniaku. Zmiany hormonalne mogą sprawić, że włosy podczas farbowania zareagują inaczej, niż się spodziewało.

Uzupełnianie płynów

Jeśli nudnościom i wymiotom towarzyszą skurcze, gorączka lub biegunka, być może ma się do czynienia z infekcją lub zatruciem pokarmowym, a nie typowymi mdłościami. Niezależnie od przyczyn dolegliwości należy skupić się na płynach, szczególnie jeśli traci się je przez wymioty lub biegunkę.

Zdobądź dużo białka

Już od początków ciąży zaleca się jeść 3 porcje białka dziennie, aby zapewnić budulec dla nowej tkanki dla przyszłego dziecka. Jedna porcja mięsa, na przykład kurczaka bez skóry lub chudej wołowiny, to bardzo dobry wybór na obiad. Inne wspaniałe źródła białka obejmują jajka, ryby, nabiał i rośliny strączkowe.

 

Źródła:

https://www.webmd.com/baby/guide/your-pregnancy-week-by-week-weeks-1-4#1

https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/signs-and-symptoms-pregnancy/

https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/1-2-3-weeks-pregnant/

https://www.nhs.uk/start4life/pregnancy/week-by-week/1st-trimester/week-four/

https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/ultrasound-anomaly-baby-scans-pregnant/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here