1 tydzień ciąży liczony jest od pierwszego dnia ostatniego krwawienia, które wystąpiło w trakcie ostatniej miesiączki przed ciążą. Od tego dnia liczy się także rozpoczęcie pierwszego miesiąca i trymestru ciąży. W tym czasie jednak organizm kobiety dopiero przygotowuje się do owulacji, czyli możliwości zapłodnienia jajeczka. Dni płodne to jednak nie tylko krótki czas owulacji, ale także 5-6 dni, które go poprzedzają. W tym czasie bowiem, kiedy dojdzie do zbliżenia, nasienie może przetrwać w jajowodach i dokonać zapłodnienia, gdy dojdzie już do jajeczkowania.
Organizm kobiety w wieku rozrodczym co miesiąc przygotowuje się na możliwość zajścia w ciążę, czyli zapłodnienia w czasie owulacji, a następnie zagnieżdżenia zarodka w macicy. Prawidłowy przebieg ciąży powinien trwać 40 tygodni, licząc od pierwszego dnia ostatniego krwawienia w czasie okresu przed ciążą. W istocie jest to okres równy dziesięciu pełnym cyklom miesiączkowym, które średnio wynoszą 28 dni. Takie podejście ma uzasadnienie historyczne, gdyż w przeszłości nie było bardziej precyzyjnych metod określania poszczególnych etapów ciąży. Dawało ono również możliwość oszacowania terminu porodu.
Należy zatem zauważyć, że z biologicznego punktu widzenia, pierwsze tygodnie ciąży w istocie nią nie są, ponieważ w tym czasie orgiazm kobiety dopiero przygotowuje się do owulacji, która umożliwia zapłodnienie, a następnie w kolejnych dniach implantację zarodka. Rozumiany historycznie 1 tydzień ciąży ma zatem charakter umowny i jest okresem, kiedy w ciele kobiety nie ma nawet jeszcze gotowej do zapłodnienia komórki jajowej. Określa się go zatem symbolicznie i pomocniczo, niejako post fatum, kiedy stwierdza się już rzeczywiste trwanie ciąży.
Obliczanie terminu porodu
Ja wspomniano powyżej, 1 tydzień ciąży to okres kiedy w istocie ciąży jeszcze nie ma. Nawet spotkanie plemnika z komórką jajową w późniejszym czasie nie gwarantuje ciąży. W istocie ciąża to dopiero okres po skutecznym zagnieżdżeniu zarodka w macicy, czyli tzw. implantacji. Nie da się jednak z perspektywy czasu dokładnie określić tego momentu, dlatego należy posługiwać się danymi przybliżonymi.
Chociaż nie można pomylić początku okresu, dokładny dzień owulacji może być trudny do ustalenia. Co więcej, nasienie partnera może spędzać kilka dni w ciele kobiety, zanim gotowe do zapłodnienia jajeczko wyjdzie mu na powitanie. Ponadto, jajeczko w czasie owulacji może czekać nawet do 24 godzin, aż zostanie zapłodnione przez jeden z plemników.
Z powodu wyżej wymienionych trudności, powszechnie praktykuje się wskazywanie pierwszego dnia ostatniej miesiączki jako początek cyklu 40-tygodniowej ciąży. W praktyce jednak, biologiczna ciąża zaczyna się około 2 tygodnie później. Do tego czasu wszelkie próby wykonywania testów ciążowych nie mogą również przynieść żadnego rezultatu, ponieważ na pierwsze objawy ciąży trzeba poczekać do momentu zapłodnienia i implantacji.
1 tydzień ciąży a ostatni okres miesiączkowy
Podczas okresu wyściółka macicy złuszcza się się, zabierając ze sobą gotowe do zapłodnienia jajeczko. Tym samym rozpoczyna się nowy cykl, który może być punktem do symbolicznego określenia rozpoczęcia ciąży.
Cykl menstruacyjny jest koordynowany przez symfonię współpracujących ze sobą hormonów. Pierwszym, który daje o sobie znać, jest FSH (hormon folikulotropowy), który stymuluje pęcherzyki do dojrzewania, niektóre szybciej niż inne.
Drugi hormon, hormon lutenizujący (LH), zwiększa się około 5 dnia, a także działa z FSH w celu dalszej stymulacji pęcherzyków. Każdy pęcherzyk zawiera jajeczko i każdego miesiąca tylko jeden pęcherzyk staje się dominujący i przeznaczony do owulacji.
Gdy pęcherzyki dojrzewają, wytwarzają inny hormon, estrogen, który ma dwie główne funkcje. Po pierwsze, zachęca wyściółkę macicy do ponownego zgrubienia. Po drugie, po osiągnięciu wystarczająco wysokiego poziomu spowoduje wzrost produkcji LH.
Wzrost LH powoduje, że jajeczko z najbardziej dojrzałego pęcherzyka przebija się przez ścianę jajnika – proces, znany jako owulacja, który zwykle występuje około 24 do 36 godzin po osiągnięciu szczytowych wartości LH. Po tym procesie dojrzałe jajeczko jest gotowe na zapłodnienie i czeka na pojawienie się nasienia. Przyjmuje się, że przeciętnie każda zdrowa para w wieku 20 i 30 lat ma około 25-30% szans na zajście w ciążę przy każdym cyklu.
Tymczasem, gdy macica przygotowuje się do przyjęcia nowego lokatora, warto zadbać o swój komfort. Można wówczas pomyśleć o około dwóch tygodniach oczekiwania na rozpoczęcie biologicznej ciąży. Technicznie ujmując nie jest się jeszcze w ciąży, ale nie jest za wcześnie, aby zacząć się zachowywać się tak, jak by było już wszystko załatwione. Można wówczas zacząć przyjmować witaminy prenatalne, całkowicie porzuć alkohol i palenie tytoniu oraz rozpocząć zdrowe odżywianie i rutynowe ćwiczenia.
Zmniejsz ciepło, aby zwiększyć płodność
Jeśli próbujesz począć dziecko, porzuć koc elektryczny i ogrzewaj się w bardziej staromodny sposób. Dotyczy to również męskiego partnera. Badania pokazują, że długotrwałe i nadmierne ciepło – takie jak wytwarzane przez koce elektryczne, podkładki grzewcze, podgrzewane siedzenia, a nawet laptopy umieszczone na kolanach mężczyzny – może niekorzystnie wpływać na jądra, spowalniając produkcję nasienia.
Podczas próby zapłodnienia warto również unikać seksu oralnego przed głównym wydarzeniem, ponieważ ślina może mieć negatywny wpływ na aktywność i ruchliwość plemników. Poleca się również unikanie wszelkich środków nawilżających.
1 tydzień ciąży – Najważniejsze wskazówki
1 tydzień ciąży to w istocie okres przygotowania organizmu kobiety na zapłodnienie i zagnieżdżenie zarodka w macicy. W tym czasie bardzo ważne jest, by przede wszystkim unikać czynników ryzyka oraz dobrze o siebie dbać. Poniżej prezentujemy kilka wskazówek na ten temat.
Uzupełnij kwas foliowy
Nie ma wątpliwości, że ciało kobiety w czasie ciąży ciężko pracuje. Bez wątpienia potrzebuje do tego wielu ważnych składników odżywczych, już na wczesnym etapie przygotowawczym.
Często poleca się, by podczas przygotowań do ciąży stosować 400 μg kwasu foliowego dziennie. Wiele badań wykazało, że kwas foliowy, zwłaszcza jeśli jest przyjmowany w miesiącach poprzedzających ciążę, zapewnia ważne korzyści zdrowotne dla przyszłych kobiet i ich dzieci, w tym zmniejsza ryzyko wrodzonych wad serca, cukrzycy ciążowej i przedwczesnego porodu.
Skonsultuj się z lekarzem
Bez względu na to, czy stosujesz leki bez recepty, na receptę, czy leki ziołowe, szykując się na ciążę trzeba się skonsultować się z lekarzem. Należy bowiem sprawdzić, który z nich jest potencjalnie bezpieczny, a który może zaszkodzić zdrowiu Twojego przyszłego dziecka.
Preparaty ziołowe nie są testowane ani zatwierdzane przez większość organizacji rządowych i powinny być poddawane badaniom klinicznym. Tłumaczenie. Bezpieczeństwo ich stosowania (lub jego brak) jest często nieznane. Nawet zioła, które w normalnych warunkach są bardzo pomocne, mogą być potencjalnie szkodliwe lub niebezpieczne na różnych etapach ciąży. Dlatego warto dmuchać na zimne.
Rzuć palenie
Nigdy nie jest za wcześnie, ani za późno, aby rzucić nałóg tytoniowy. Palenie poważnie osłabia płodność i może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku.
Palenie w okresie zapłodnienia zwiększa ryzyko ciąży pozamacicznej, a ciągłe palenie może zwiększyć ryzyko wystąpienia wielu różnorodnych powikłań podczas ciąży, w tym nieprawidłowego wszczepienia zarodka lub przedwczesnego oderwania łożyska, przedwczesnego pęknięcia błon i wczesnego porodu. Porozmawiaj ze swoim doktorem o bezpiecznym rzuceniu palenia.
Dowiedz się wszystkiego o możliwych scenariuszach ciąży
Dowiesz się o zagrożeniach genetycznych, środowiskowych i związanych ze stylem życia, które mogą zagrażać płodności oraz dziecku.
Aby przygotować się do kontroli przedciążowej, zbierz informacje na temat rodzaju stosowanych metod antykoncepcji, cykli miesiączkowych, listy aktualnie przyjmowanych leków, chorób przewlekłych i historii zdrowia swojej rodziny.
Wybierz dowolną pozycję
Ponad jedna trzecia kobiet uważa, że określone pozycje seksualne zwiększają ich szanse na poczęcie. Ale to głównie mit. Zdrowe plemniki są doskonałymi pływakami i są zdeterminowane w swojej misji. Prawie każda pozycja możliwa zajście w ciążę, więc równie dobrze można wybrać taką, która zapewni obojgu największą przyjemność.
Jeśli chcesz dodać trochę dodatkowej siły grawitacji dla pewności, daj spermie przewagę, lekko unosząc biodra i prosząc partnera, aby był na górze.
Spróbuj się zrelaksować
Joga? Medytacja? Czytanie? Cokolwiek co pomaga się zrelaksować, warte jest wypróbowania. Według badań kobiety, które mają najwyższy poziom enzymu związanego ze stresem w ślinie zwanej alfa-amylazą, miały o 29% mniejsze szanse na zajście w ciążę, niż kobiety o najniższych poziomach.
Poszukaj oznak owulacji
Bądź detektywem owulacji. W szczytowej płodności śliz z pochwy staje się bardziej intensywny, bardziej cienki, lepki i śliski. W zależności od tego, jak długo trwa cykl menstruacyjny, szczytowa płodność może wystąpić w dowolnym czasie, od 7 do 21 dni od pierwszego dnia ostatniego okresu.
Inne oznaki owulacji, na które należy zwrócić uwagę, to nieco niższa podstawowa temperatura ciała, która następnie ponownie rośnie, niewielkie plamienie, skurcze w dolnej części brzucha i zwiększony popęd seksualny. Warto pamiętać, że jeśli przegapi się te objawy, w danym cyklu nie dojdzie już do zapłodnienia.
Źródła:
Food and Drug Administration, What You Need to Know About Dietary Supplements, November 2017.
Centers for Disease Control and Prevention, Substance Use During Pregnancy, July 2019.
Sayal K, Heron J, Golding J, Alati R, Smith GD, Gray R, Emond A., Binge pattern of alcohol consumption during pregnancy and childhood mental health outcomes: longitudinal population-based study. Pediatrics. 2009 Feb;123(2):e289-96. doi: 10.1542/peds.2008-1861.
Shen J, Zhang Z, Chen K, Lu M, Qian Q, Liu P, Gao Q, Zhang C. Prepregnancy obesity status and risks on pregnancy outcomes in Shanghai: A prospective cohort study. Medicine (Baltimore). 2018 Oct;97(40):e12670. doi: 10.1097/MD.0000000000012670.
National Institutes of Health, National Library of Medicine, Detection of Ovulation, a Review of Currently Available Methods, September 2017.
National Institutes of Health, National Library of Medicine, The Paradox of Declining Fertility but Increasing Twinning Rates With Advancing Maternal Age, June 2006.