olej rycynowy na wywołanie porodu
Olej rycynowy tradycyjnie stosowany jest do indukowania akcji porodowej

Olej rycynowy na wywołanie porodu? Chociaż w tym celu stosuje się go w niektórych miejscach na świecie od setek lat, nie zawsze jest najlepszym pomysłem. Nie ma również dostatecznych badań, które potwierdzałyby jego skuteczność i bezpieczeństwo w tym zakresie. W niniejszym artykule wskazujemy, czy jest to bezpieczna i skuteczna metoda na przyspieszenie akcji porodowej.

Wiele kobiet po 40 długich tygodniach ciąży jest wyczerpana i z utęsknieniem czeka na moment rozwiązania. Często również w tym czasie spotkają się z różnymi poradami w zakresie naturalnych metod na przyspieszenie porodu. Jeśli dziecko nie wykazuje żadnych oznak chęci opuszczenia macicy w najbliższym czasie, niektóre kobiety próbują zastosowania oleju rycynowego. Uważa się, że praktyka używania oleju rycynowego do indukowania porodu sięga czasów starożytnego Egiptu. Jednak nawet w dzisiejszych czasach wiele osób ją stosuje, mimo niepewnych podstaw medycznych. Czy słusznie? Poniżej prezentujemy co warto wiedzieć o zaleceniach i zakazach używania oleju rycynowego w celu wywołania porodu.

Czym jest olej rycynowy?

Olej rycynowy wytwarzany jest z nasion rośliny o nazwie Ricinus communis, która pochodzi z Indii. Jego skład chemiczny jest dość niezwykły, ponieważ zawiera znaczne ilości kwasu rycynolowego, który uznawany jest za cenny i wszechstronnie oddziałujący składnik aktywny. Jego wysokie stężenie prawdopodobnie zapewnia, że olej rycynowy zdobył reputację produktu o wielu właściwościach leczniczych. Przez tysiące lat był także stosowany w medycynie naturalnej na całym świecie do leczenia różnych dolegliwości, m.in. takich jak:

  • problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak zaparcia,
  • różnego rodzaju infekcje i choroby skóry,
  • bóle i stany zapalne,
  • osłabienie układu odpornościowego.

Chociaż istnieje niewiele dowodów naukowych na poparcie tezy o skuteczności jego działania w tych zakresach, to jednak wielowiekowa tradycja je potwierdza. Nie można zatem wykluczyć jego skuteczności.

Obecnie olej rycynowy można znaleźć również w wielu niemedycznych zastosowaniach, m.in. jako:

  • inhibitor pleśni – dodatek do żywności i środek smakowy,
  • surowiec do produktów z tworzyw sztucznych, włókien, farb itp.,
  • składnik produktów do pielęgnacji skóry oraz kosmetyków, takich jak szampony, mydła i pomadki.

Obecnie olej rycynowy najczęściej stosuje się w celach kosmetycznych, m.in. do pielęgnacji skóry, włosów, paznokci, a także brwi czy rzęs. Jego zastosowania są bardzo szerokie i dają wiele możliwości samodzielnego wykorzystania. W tym zakresie wiele mówi poniższa infografika.

Źródło: https://www.olej.edu.pl/olej-rycynowy/

Gęsty olej rycynowy słynie również z nieprzyjemnego smaku. Jego działania niepożądane mogą być dolegliwe, a nawet czasem niebezpieczne. Przy przedawkowaniu może powodować wiele dolegliwości, od nudności i biegunki, po poważne odwodnienie.

Tradycyjnie olej rycynowy stosuje się także do przyspieszenia akcji porodowej, chociaż wielu specjalistów nie poleca jego samodzielnego zastosowania w tym zakresie. Warto jednak przyjrzeć się temu problemowi nieco bliżej.

Olej rycynowy na wywołanie porodu

Olej rycynowy dla wielu osób może być zanany jako naturalny środek na przeczyszczenie. Spożycie jego niewielkich ilości może bowiem wywołać przyspieszenie procesu wydalania, poprzez stymulację jelit i nerwu błędnego. W następstwie tego może powstać dalszy efekt, taki jak zwiększenie aktywności macicy w zakresie skurczów.

Uważa się również, że olej rycynowy może zmniejszać wchłanianie płynów i elektrolitów w jelicie cienkim. Efekt ten może z kolei powodować biegunkę i możliwe skurcze. Prawdopodobnie również sprzyja uwalnianiu receptorów prostaglandyn, prowadząc do rozszerzania szyjki macicy. Z tego powodu olej rycynowy na wywołanie porodu może być skuteczny, chociaż trudno ocenić realną silę jego działania.

Czy olej rycynowy rzeczywiście może wywołać poród?

Dostępne wyniki prac naukowych w zakresie indukcji porodu z wykorzystaniem oleju rycynowego są niejednoznaczne. Jedno z niewielkich badań ujawniło, że niewiele ponad połowa kobiet w 40 tygodniu ciąży, którym podano olej rycynowy, doświadczyła akcji porodowej w ciągu 24 godzin. Dla porównania, kobiety, które w tym samym czasie zaczęły rodzić i nie stosowały żadnych środków wspomagających, stanowiły jedynie 4%.

Badania opublikowane w Australian and New Zealand Journal of Obstetrics and Gynecology, które również obejmowały skuteczność działania oleju rycynowego w tym zakresie, nie potwierdziły tych obserwacji. Ustalono w nich, że chociaż olej rycynowy nie wywołał żadnych szkodliwych efektów ani dla matki, ani dla dziecka, nie był również szczególnie pomocny w wywoływaniu porodu.

Wiele na to wskazuje, że zastosowanie oleju rycynowego zbyt wcześnie może powodować nieregularne i bolesne skurcze, które są stresujące zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Prowadzić mogą one do wyczerpania, a nie do szybszego wydania dziecka na świat. Może to również spowodować, że dziecko wyda smółkę lub pierwszy stolec przed porodem, co może być problematyczne po urodzeniu.

Prawdopodobnie, olej rycynowy może być znacznie bardziej skuteczny, gdy pojawiają się już pierwsze skurcze, zwiastujące nadchodzącą akcję porodową. Wskazują na to obserwacje licznych położnych, które mają większe doświadczenie w tym zakresie.

Kiedy można rozważyć przyspieszenie porodu?

Według większości źródeł medycznych prawidłowa długość ciąży trwa od 39 tygodni do 40 tygodni i 6 dni. Pomiędzy 41 a 42 tygodniem ciężę uważa się przedłużoną, a po 42 za przenoszoną  oraz indukuje się poród.

W większości przypadków indukowanie porodu jest decyzją medyczną podjętą dla zachowania bezpieczeństwa dla matki i dziecka. Wysokie prawdopodobieństwo potrzeby wywoływania porodu występuje w następujących sytuacjach, gdy:

  • minęły prawie dwa tygodnie od terminu, a poród jeszcze się nie zaczął,
  • nie występują skurcze, a wody zaczęły się psuć,
  • występuje infekcja w macicy,
  • dziecko nie rośnie w oczekiwanym tempie,
  • wokół dziecka nie ma wystarczającej ilości płynu owodniowego,
  • nastąpiło przedwczesne odklejenie łożyska,
  • występuje wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca lub inną choroba, która może narazić matkę lub dziecko na jakieś ryzyko.

Jeśli żadna z tych sytuacji nie występuje, często proponuje się inne metody na przyspieszenie rozpoczęcia porodu. Obejmują one najczęściej:

  • jedzenie pikantnych potraw,
  • uprawianie seksu,
  • stymulacja sutków,
  • akupresura.

Nie ma naukowych dowodów na to, że te metody działają. Dla niektórych kobiet przedłużająca się ciąża może być frustrująca, ale często nie pozostaje nic innego jak czekać do ukończenia 42 tygodnia.

Podsumowanie

Zanim podejmie się próbę wywołania porodu olejem rycynowym, powinno się skonsultować się z lekarzem. Warto bowiem pamiętać, że każda ciąża jest inna. Olej rycynowy może być niebezpieczny, jeśli występują jakieś powikłania.

Jeśli uzyska się zgodę lekarza, zawsze należy postępować zgodnie z jego zaleceniami dotyczącymi dawkowania. Zwykle ciężarnym kobietom zaleca się przyjmowanie oleju rycynowego rano, ponieważ w ten sposób łatwiej jest monitorować objawy i zachować właściwe nawodnienie organizmu.

 

Źródła:

Abd El-Gawad S. (2014). Castor oil safety and effectiveness on labour induction and neonatal outcome. researchgate.net/profile/Sahar_Abd_El-Gawad/publication/261437700_Castor_Oil_Safety_and_Effectiveness_on_Labour_Induction_and_Neonatal_Outcome/links/02e7e5344483cbda3f000000.pdf

Boel ME, et al. (2009). Castor oil for induction of labour: Not harmful, not helpful. DOI:
10.1111/j.1479-828X.2009.01055.x

Garry D, et al. (2000). Use of castor oil in pregnancies at term. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10631825

Mayo Clinic Staff. (2017). Inducing labor: When to wait, when to induce.
mayoclinic.org/healthy-lifestyle/labor-and-delivery/in-depth/inducing-labor/art-20047557

Definition of term pregnancy. (2013). acog.org/Clinical-Guidance-and-Publications/Committee-Opinions/Committee-on-Obstetric-Practice/Definition-of-Term-Pregnancy

Tunaru S, et al. (2012). Castor oil induces laxation and uterus contraction via ricinoleic acid activating prostaglandin EP3 receptors. pnas.org/content/109/23/9179.full

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here