zgaga w ciąży
Zgaga w ciąży to częsty i dokuczliwy objaw, który nie powinien mieć poważnych konsekwencji zdrowotnych

Zgaga w ciąży często pojawia się już na jej początku, a zwykle przybiera na sile w drugim i trzeci trymestrze. Jej przyczyną najczęściej są zmiany hormonalne oraz uciski na żołądek. Najprostszym sposobem na zgagę jest zmiana trybu życia oraz stosowanie domowych metod, które w większości przypadków okazują się zupełnie skuteczne.W niniejszym artykule przybliżamy, dlaczego zgaga w ciąży się pojawia, jak jej zapobiegać i łagodzić.

Jesteś w ciąży i czujesz pieczenie w przełyku? Nikt nie zna zgagi tak dobrze jak ciężarne kobiety. Często odczuwa się dyskomfort od jamy ustnej do brzucha i jelit. Prawie połowa oczekujących dziecka matek doświadcza tych uroków życia.

Kiedy zgaga w ciąży może się pojawić?

Dla wielu kobiet zgaga jest jednym z najwcześniejszych objawów ciąży, najczęściej począwszy od drugiego miesiąca, czyli czwartego lub piątego tygodnia. Nie ma jednak stałej reguły i wiele zależy od cech indywidualnych.

Niestety zgaga jest objawem, którego można doświadczyć praktycznie przez całą ciążę. W rzeczywistości, nawet jeśli uniknęło się niestrawności we wczesnym jej okresie, istnieje duża szansa, że ​​pojawi się ona w czasie od drugiego lub trzeciego trymestru. Na tym etapie ciąży macica istotnie zwiększy swoją objętość, zmniejszając miejsce dla żołądka. Na szczęście zgaga powinna zniknąć zaraz po porodzie.

Typowe objawy zgagi

Można powiedzieć, że objawy zgagi w ciąży niczym istotnym nie różnią się od jej objawów na innych etapach życia. Najczęściej wiążą się z:

  • uporczywym uczuciem pieczenia i palenia w przełyku lub w gardle,
  • bólami za mostkiem,
  • kwaśnym posmakiem w ustach,
  • częstym odbijaniem,
  • odruchami wymiotnymi.

Co powoduje zgagę podczas ciąży?

We wczesnym okresie ciąży organizm wytwarza duże ilości hormonów progesteronu i relaksyny, które mają tendencję do rozluźniania tkanek mięśni gładkich w całym ciele, w tym w przewodzie pokarmowym. W rezultacie tego, jedzenie czasami przechodzi przez układ trawienny wolniej, powodując różnego rodzaju problemy z niestrawnością, takie jak wzdęcia, nadmiar gazów i zgaga. U niektórych kobiet może to być szczególnie uciążliwe, ale w rzeczywistości jest nawet korzystne dla dziecka. Spowolnienie trawienia pozwala na lepsze wchłanianie składników odżywczych do krwioobiegu, które następnie przez łożysko trafiają do dziecka.

Zgaga w ciąży występuje, gdy pierścień mięśni oddzielający przełyk od żołądka rozluźnia się, podobnie jak wszystkie mięśnie w przewodzie pokarmowym. W konsekwencji tego staje się możliwy powrót pokarmu i ostrych soków trawiennych z żołądka do przełyku. Te kwasy żołądkowe podrażniają wrażliwą wyściółkę przełyku, powodując pieczenie wokół miejsca, w którym znajduje się serce – stąd termin zgaga. Problem ten nie ma jednak nic wspólnego z sercem.

Jak w naturalny sposób leczysz zgagę w ciąży?

Istnieje co najmniej kilka sposobów kontrolowania i leczenia zgagi podczas ciąży. Bez wątpienia warto wypróbować przynajmniej niektóre z nich:

  • Guma bez cukru – Żucie gumy przez około pół godziny po posiłku zwiększa wytwarzanie śliny, co może zneutralizować nadmiar kwasu w przełyku. Martwisz się o sztuczne słodziki podczas ciąży? Bezcukrowa guma stosowana z umiarem nie powinna zaszkodzić. Jeśli jesteś wśród kobiet, które uważają, że guma o smaku mięty zaostrza zgagę, wybierz gumę bez mięty.
  • Migdały – Zjedz kilka migdałów po każdym posiłku, ponieważ ta smaczna przekąska neutralizują soki w żołądku, co może złagodzić lub nawet zapobiec zgadze.
  • Mleko migdałowe – Dolegliwości można uspokoić szklanką mleka migdałowego po każdym posiłku lub pierwszych symptomów zgagi. Niektóre przyszłe mamy znajdą komfort ukojenia w ciepłym mleku zmieszanym z łyżką miodu. Dodatkowo będzie ono cennym źródłem wapnia.
  • Papaja – U niektórych ciężarnych świeża, suszona lub liofilizowana papaja pomaga złagodzić zgagę, a także zawiera m.in cenne witaminy A i C.

Jakie leki mogę przyjmować na zgagę podczas ciąży?

Zazwyczaj nie ma przeciwwskazań do stosowania typowych środków na zgagę. We wszystkich przypadkach należy jednak skonsultować się z lekarzem w sprawie ustalenia właściwej dawki.

Jeśli zgaga w ciąży będzie się utrzymywać, lekarz może zasugerować innych środków, które pozwalają kontrolować wytwarzanie kwasu żołądkowego, takiego jak inhibitory pompy protonowej (PPI) lub H2-blokery. Chociaż przez większość źródeł uważane są one za bezpieczne dla ciężarnych, należy je przyjmować pod ścisłym nadzorem lekarza. Stosuje się je jedynie, gdy objawy są poważne i nie reagują na leki zobojętniające sok żołądkowy oraz zmiany stylu życia.

Czy mogę zapobiec zgadze podczas ciąży?

Szanse na zajście w ciążę całkowicie bez zgagi są niewielkie. Dobra wiadomość jest taka, że ​​niestrawność wywołana ciążą również nie stanowi powodu do niepokoju. Istnieje także wiele środków zapobiegawczych i łagodzących objawy, które można wypróbować:

  • Unikanie wyzwalaczy – Jeśli jakieś jedzenie powoduje zgagę lub inne problemy z trawienne, należy je na jakiś czas wyeliminować ze swojego menu. Wiadomo, że niektóre pokarmy częściej wywołują zgagę, w tym mocno przyprawione lub pikantne, a także smażone lub tłuste. Najczęściej jest to przetworzone mięso, czekolada, kofeina, napoje gazowane, mięta i cytrusy.
  • Jedzenie bez popijania – Zbyt dużo płynu zmieszanego ze zbyt dużą ilością pokarmu rozszerza żołądek, pogarszając objawy zgagi. Staraj się pić większość płynów między posiłkami.
  • Rozsądek w wieczornym jedzeniu – Niezależnie od tego, czy jesz w domu, czy na zewnątrz, zjedz ostatni duży posiłek co najmniej dwie godziny przed snem, aby żołądek mógł zacząć trawić jeszcze przed położeniem się na noc. Przekąska przed snem jest w porządku, o ile jest niewielka i lekkostrawna.
  • Unikanie przeciążenia przewodu pokarmowego – Sześć małych posiłków stanowi rozwiązanie wielu problemów podczas ciąży, od zgagi po wzdęcia, a nawet słabą energię.
  • Jedzenie powoli – Żucie jest pierwszym krokiem w procesie trawienia. Im więcej żujesz, tym mniej pracy musi wykonać żołądek. Ponadto, gdy jesz zbyt szybko, często połykasz powietrze, które może tworzyć problemy z gazami. Więc nawet gdy jesteś bardzo głodna lub się spiesz, postaraj się brak małe kęsy i dobrze przeżuwać.
  • Luźne ubrania – Noś ubrania, które oddychają. Ciasne ubranie wokół talii może uciskać brzuch, zwiększając problemy ze zgagą.
  • Trzymanie głowy u góry – Pamiętaj, aby siedzieć w pozycji pionowej podczas jedzenia i pozostać w tej pozycji przez dłuższy czas po posiłku. Leżenie, garbienie i pochylanie się przywracają soki żołądkowe. Kiedy musisz się pochylić, rób to uginając kolana zamiast zgięciem w talii. Warto także spać z podniesioną głową na około 20 cm, wykorzystując grawitację do utrzymania soków żołądkowych w ryzach.
  • Kontrolowanie wagi ciała – Utrzymuj przyrost masy ciała w ciąży, by było stopniowe i umiarkowane. Zależeć ona będzie od wagi początkowej. Generalnie przyjmuje się, że szczupłe kobiety powinny przytyć znacznie bardziej niż otyłe. Warto pamiętać, że dodatkowe kilogramy w ciąży zwiększają presję na przewód pokarmowy i przyczyniają się m.in. do zgagi.
  • Rzucenie palenia – To kolejny powód, aby rzucić palenie jak najszybciej, jeśli jeszcze się tego nie zrobiło.
  • Relaksacja – Stres wywołuje m.in. rozstrój żołądka, więc nauka relaksacji może pomóc zażegnać zgagę. Można w tym celu skorzystać z jogi prenatalnej, medytacji, wizualizacji, akupunktury, biofeedbacku lub hipnozy.

Ciąża a GERD

Jeśli miało się chorobę refluksową przełyku (GERD) przed ciążą, zgaga nie jest niczym nowym. Należy lekarzowi prowadzącemu przedstawić historię choroby, by sprawdzić, czy  przyjmowane leki na receptę są akceptowalne. Wiele porad dotyczących walki ze zgagą może również pomóc w leczeniu refluksu.

Jeśli zgaga jest nową dolegliwością, która pojawiła się wraz z ciążą, występuje więcej niż 2 razy w tygodniu lub jeśli nie znalazło się ulgi po zastosowaniu leków bez recepty przez ponad 2 tygodnie, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem. Może być ona spowodowana przez refluks, który wymaga określonych zmian stylu życia oraz zastosowania leków.

Czy zgaga podczas ciąży oznacza, że ​​moje dziecko urodzi się z włosami?

Masz zgagę w ciąży? Możesz zaopatrzyć się w szampon dla dzieci. Badania potwierdziły przesąd, że występowanie zgagi w czasie ciąży, wiąże się z większym prawdopodobieństwem, że dziecko urodzi się z większa ilością włosów. Choć to nieprawdopodobne, wydaje się, że hormony odpowiedzialne za zgagę są tymi samymi, które powodują wyrastanie włosów płodu.

 

Źródła:

Juan C Vazquez. Heartburn in pregnancy. BMJ Clin Evid. 2015; 2015: 1411. Published online 2015 Sep 8.

American College of Obstetricians and Gynecologists, Problems of the Digestive System, January 2014.

National Institutes of Health, National Library of Medicine, Treatment of Gastroesophageal Reflux Disease During Pregnancy, November 2012.

American Academy of Family Physicians, Over-the-Counter Medications in Pregnancy, June 2003.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here