plamienie implantacyjne
Jednym z wczesnych objawów ciąży jest lekkie krwawienie z powodu zagnieżdżania zarodka w macicy

Lekkie krwawienie lub plamienie nie oznacza, że na pewno zaszło się w ciąży. Niektóre kobiety doświadczają jednak krwawienia podczas implantacji we wczesnej ciąży tuż po poczęciu. Plamienie implantacyjne jest normalnym procesem fizjologicznym, jednak nie zawsze następuje w widoczny sposób. W niniejszym artykule wskazujemy czy plamienie może być oznaką ciąży, okresu lub czegoś innego.

Kiedy kobieta aktywnie próbuje zajść w ciążę, dwa tygodnie między owulacją a pozytywnym domowym testem ciążowym lub miesiączką, mogą wydawać się całą wiecznością. Wiele kobiet stara się w tym czasie bardzo uważnie słuchać swojego organizmu i wyłapywać wszelkie rodzaje bólu, mrowienia i pragnienia, zastanawiając się, czy przypadkiem nie są to wczesne oznaki ciąży.

Jednym z  najbardziej charakterystycznych objawów ciąży jest plamienie lub delikatne krwawienie, choć nie zawsze jest ono zauważalne. Może być ono spowodowane procesem implantacji, czyli zagnieżdżania się zarodka w ściance macicy. Poniżej przybliżamy na czym to polega i jakie może mieć konsekwencje.

Czym jest plamienie implantacyjne?

Krwawienie z implantacji to lekkie krwawienie lub plamienie, które występuje między 7 a 14 dniem po zapłodnieniu.

Po owulacji i w momencie, gdy jajeczko jest skutecznie zapłodnione przez nasienie, zarodek zaczyna się dzielić i rosnąć, wysyłając sygnały do ​​ciała kobiety, aby przygotować się do ciąży. W następstwie tego ścianki macicy, zwane endometrium, zaczynają się zmieniać. Mimo, iż pogrubiały przez cały cykl menstruacyjny, będą musiały jeszcze urosnąć i dojrzeć, aby móc właściwie chronić i odżywiać zarodek przez dziewięć miesięcy.

W czasie od 6 do 12 dni po zapłodnieniu, szybko rozwijający się zarodek przenosi się przez jajowody do macicy. Zaczyna również potrzebować więcej składników odżywczych. Macica pod wpływem hormonów powinna zostać już przygotowana na jego przyjęcie. Implantacja to proces wszczepiania się zarodka w endometrium, gdzie staje się zależny od organizmu matki, także w zakresie dostarczania składników odżywczych i tlenu. Plamienie implantacyjne ma miejsce, gdy zarodek przyczepia się się do macicy, co czasami powoduje pęknięcie małych naczyń krwionośnych.

Kiedy pojawia się plamienie implantacyjne?

Gdy zarodek wszczepia się w błonę śluzową macicy, może naruszać małe naczynia krwionośne w miejscu, w którym się zagnieżdża. Nie spowoduje to żadnych problemów zdrowotnych, gdyż endometrium szybko wraca do normy. Niektóre kobiety doświadczą jednak lekkiego krwawienia, najczęściej w postaci różowawego lub czerwonego do brązowego plamienia. Plamienie implantacyjne prawdopodobnie nastąpi wcześniej niż oczekiwany okres, zwykle około 7 do 14 dni po zapłodnieniu.

Objawy krwawienia z implantacji

Głównym objawem implantacji jest lekkie krwawienie lub plamienie, które różni się od krwawienia z powodu normalnego okresu, ponieważ krew jest ciemniejsza. U niektórych kobiet krwawieniu podczas implantacji towarzyszą łagodne skurcze, uczucie osłabienia, obrzęk piersi i / lub ból głowy.

Jak rozróżnić krwawienie z implantacji od miesiączki?

Ponieważ plamienie implantacyjne jest objawem, który często może wystąpić przed pozytywnym wynikiem testu ciążowego, może być trudno ustalić, czy lekkie krwawienie jest wczesnym objawem ciąży lub zwykłym plamieniem prowadzącym do miesiączki. Niestety nie ma rozstrzygającego sposobu, aby je jednoznacznie rozróżnić.

Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, czy jesteś w ciąży, czy nie, jest poczekanie jeszcze kilku dni i wykonanie testu ciążowego. Dokładne określenie momentu, w którym ostatni raz doszło do zbliżenia, może być pomocne w interpretacji. Jeśli minęły więcej niż 2 tygodnie, jest mało prawdopodobne, że jakiekolwiek plamienie, to krwawienie z implantacji.

Około jedna trzecia kobiet, które zgłaszają, że doświadczyła plamienia implantacyjnego, często opisuje to jako odmienne od zwykłego plamienia przedmiesiączkowego. Zwykle krew jest ciemniejsza i nie jest tak czerwona jak krew w normalnym okresie. Czasami towarzyszyć mogą temu łagodne skurcze.

Dla wielu kobiet obydwa rodzaje krwawień wcale się nie różnią. Z tego powodu bardzo często zdarza się, że zinterpretowanie plamienia jako implantacyjnego kończy się po kilku dniach miesiączką, a zinterpretowanie miesiączki kończy się ciążą.

Kluczowe różnice:

Kolor – Niezależnie od tego, czy są ciężkie, czy lekkie, większość kobiet zna kolor swojego okresu – zwykle od jasnego do ciemnoczerwonego. Krwawienie z implantacji ma jednak zazwyczaj kolor od jasnoróżowego do ciemnobrązowego, często określanego jako rdzawy.

Krzepnięcie – Niektóre kobiety doświadczają pojawienia się dużej ilości skrzepów podczas menstruacji, podczas gdy inne nie. Plamienie implantacyjne nie powinno jednak powodować powstawania skrzepów.

Długość trwania – Długość miesiączki kobiet może wynosić od około 3 do 7 dni. Kobiety bez stosowania środków antykoncepcyjnych mają tendencję do dłuższego krwawienia, podczas gdy kobiety przyjmujące hormony często krwawią krócej lub wcale nie krwawią. Krwawienie implantacyjne powinno trwać od kilku godzin do 3 pełnych dni.

Ilość – Większość kobiet jest w stanie wypełnić podkładki i tampony podczas swoich miesiączek, ale przy krwawieniu z implantacji jest inaczej. Określenie „krwawienie” może być mylące, ponieważ zwykle jest to jedynie plamieniem. Zazwyczaj plamienie z implantacji jest trochę różową lub brązową wydzieliną, zauważoną gdy kobieta podciera. Ilość może nawet nie być wystarczająca, żeby zabrudzić bieliznę.

Jeśli w czasie spodziewanej miesiączki doświadczasz jasnego lub ciemnoczerwonego krwawienia, które trwa dłużej niż 3 dni i jest dość silne,  także podpaski i tampony są silnie nasiąknięte, jest bardzo mało prawdopodobne, aby doświadczasz krwawienia z powodu implantacji.

Jeśli jednak domniemana miesiączka jest krótsza niż zwykle i wynosi poniżej 3 dni, nie wypełniło się podpaski lub tamponów, kolor był bardziej różowawy lub brązowawy niż czerwony i wystąpiło mniej skurczów niż normalnie, możliwe, że doświadczasz plamienia implantacyjnego.

Inne objawy wczesnej ciąży

Kolor i konsystencja plamienia podczas implantacji u każdej kobiety może być różna. Istnieją jednak inne objawy, które mogą wskazywać na ciążę, które można obserwować.

Częste oddawanie moczu, zmęczenie i nudności to jedne z najwcześniejszych objawów ciąży. Piersi mogą również stać się delikatne lub opuchnięte z powodu zmian hormonalnych, które pojawiają się wkrótce po zapłodnieniu. Inne objawy ciąży obejmują:

  • skurcze,
  • zaparcia,
  • wzdęcia,
  • zły humor,
  • awersje do jedzenia.

Wczesne objawy nie zawsze są najlepszym wskaźnikiem tego, czy jest się w ciąży. Niektóre kobiety będą miały wszystkie z nich, nawet jeśli nie są w ciąży, a inne mogą nie mieć tych objawów, nawet jeśli są w ciąży.

Jednym z najbardziej niezawodnych objawów jest brak miesiączki. Jeśli jednak twoje cykle są nieregularne, może być trudno stwierdzić, czy naprawdę przegapiłeś miesiączkę.

Jeśli uważasz, że przeoczyłeś miesiączkę lub doświadczasz innych nietypowych objawów, być może nadszedł czas na wykonanie domowego testu ciążowego. Można również wykonać test ciążowy w gabinecie lekarskim.

Kiedy wykonać test ciążowy?

Twórcy testów ciążowych twierdzą, że domowe testy ciążowe są dokładne w ok. 99%.  Testy mogą wykryć hormon ciążowy ludzką gonadotropinę kosmówkową (hCG) już w pierwszym dniu nieobecności miesiączki, a czasem nawet wcześniej.

Poziom tego hormonu podwaja się co dwa lub trzy dni we wczesnej ciąży. To, jak szybko możesz sprawdzić wynik dodatni lub ujemny, zależy od czułości testu i od tego, ile czasu upłynęło, odkąd potencjalnie zarodek wszczepił się w macicy.

Im bliżej początku normalnego okresu miesiączkowego, tym mniejsza szansa na fałszywie ujemny wynik testu ciążowego. Można również rozważyć badanie, jeśli miesiączka się opóźnia lub obserwuje się wiele wczesnych objawów ciąży.

Jeśli nie masz pewności co do wyników, możesz również poprosić lekarza o wykonanie testu ciążowego z krwi. Stężenia hCG docierają do krwi przed moczem, więc badanie krwi może dać wynik dodatni wcześniej niż badanie moczu.

Kiedy umówić się do lekarza?

Lekkie krwawienie podczas ciąży, nawet w przypadkach innych niż implantacja, jest często normalne. Przyczyny mogą obejmować prozaiczne rzeczy, takie jak podrażnienie szyjki macicy po badaniu miednicy, seks lub zakażenie pochwy. Ponieważ jednak krwawienie po pozytywnym teście ciążowym może być oznaką ciąży pozamacicznej, ciąży trzonowej lub poronienia, zawsze należy skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi. Nie należy jednak martwić się na zapas, ponieważ są duże szanse, że jeśli krwawienie jest lekkie i nie trwa długo, wszystko jest w porządku.

 

Źródła:

Mayo Clinic, Is Implantation Bleeding Normal in Early Pregnancy?, August 2016.

American College of Obstetricians and Gynecologists, Vulvovaginal Health, November 2015.

Tobah YB. (2016). Is implantation bleeding normal in early pregnancy?
mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/expert-answers/implantation-bleeding/faq-20058257

Harville EW, et al. (2003). Vaginal bleeding in very early pregnancy. DOI: doi.org/10.1093/humrep/deg379

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here