Strona główna Zdrowie Endometrioza – Co trzeba wiedzieć

Endometrioza – Co trzeba wiedzieć

61
0
endometrioza
Endometrioza uważana jest za chorobę dziedziczną i nieuleczalną

Endometrioza (łac. endometriosis) to rodzaj schorzenia, które powoduje, że fragmenty wyściółki macicy (endometrium) zaczynają rosnąć tam, gdzie nie powinny. Zwykle jest to w jajnikach i / lub jajowodach, w miednicy za macicą, jelitem lub pęcherzem. Tkanki mogą nawet rosnąć w płucach, jednak zwykle znacznie rzadziej. Co warto wiedzieć o tym schorzeniu?

Lekarze wciąż nie rozumieją dokładnie, co powoduje endometriozę, mimo że jest dość powszechna. Miliony kobiet w na całym świecie mają problemy z tą chorobą. Jeśli jesteś jedną z nich, prawdopodobnie zdajesz już sobie sprawę, że jest to problem długotrwały. Wiele jednak kobiet posiada endometriozę, nie zdając sobie z tego sprawy, więc warto dowiedzieć się więcej, szczególnie jeśli cierpisz na bolesne miesiączki.

Endometrioza – Rozwój choroby

Problemy związane z endometriozą pojawiają się w okresie dojrzewania. Każdego miesiąca tkanki wyściełające twoją macicę stają się gęste i miękkie, gotowe do otrzymania zapłodnionego jaja. Jeśli nie zajdziesz w ciążę, twoje ciało po prostu zrzuca tę wyściółkę. Wypływa ona jako krew menstruacyjna, gdy masz okres.

Ze zmianami chorobowymi mamy do czynienia, gdy ciało nie może pozbyć się tkanek, które zbudowały się poza macicą. Organizm będzie nadal próbowało pozbyć się ich, ale krew nie będzie miała ujścia. W rezultacie ryzykuje się rozwój torbieli, zmian chorobowych i blizn,

Co powoduje endometriozę?

Lekarze mają wiele teorii na ten temat. Jedną z nich jest sytuacja, w której drobne fragmenty tkanki z wyściółki macicy (gruczoły endometrium) są przekazywane z macicy przez jajowody. Rzadko, tkanki mogą być przenoszone wokół ciała poprzez układ limfatyczny. System limfatyczny to sieć naczyń, które transportują zwalczające infekcje białe komórki wewnątrz organizmu. Istnieje niewielka szansa, że ​​kawałki tkanki mogą trafić do płuc, oczu lub mózgu. Brzmi to alarmująco, ale jest to bardzo rzadkie.

Uznaje się, że jest to przede wszystkim schorzenie dziedziczne. Zapytaj swoją mamę, czy ma endometriozę, ponieważ może się przechodzić z pokolenia na pokolenie.

Jakie są objawy endometriozy?

Endometrioza jest nieprzewidywalna. Możesz nie wiedzieć, że ją masz, lub odczuwać po prostu bolesne okresy. To zależy od tego, gdzie w twoim ciele występują zmiany i jak mocno jest rozwinięta.

Prawdopodobnie odczujesz ból:

  • tuż przed lub w trakcie okresu,
  • podczas seksu,
  • podczas owulacji,
  • podczas robienia kupy, szczególnie podczas okresu.

Endometrioza może również powodować uczucie zmęczenia przez większość czasu w ciągu dnia.

Czy endometrioza może utrudniać zajście w ciążę?

Tak. Jeśli masz problemy z zajściem w ciążę, lekarze uważają, że istnieje około 5% szans, że twoje problemy są spowodowane przez endometriozę. Może ona blokować jajowody i uszkadzać jajniki. Cysty i nagromadzenie tkanki związane z endometriozą mogą również powodować zniekształcenie narządów miednicy.

Jeśli wiesz, że masz endometriozę i masz problemy z zajściem w ciążę, poszukaj pomocy wcześniej, niż później. Nie czekaj na więcej niż sześć miesięcy, zanim pójdziesz do lekarza.

Jak diagnozuje się endometriozę?

Twój lekarz z pewnością będzie chciał omówić twoje symptomy i twoją historię chorobową. Sprawdzi uszkodzenia, torbiele, tkliwość lub zgrubienia wokół miednicy. Najlepiej zrobić to w czasie, gdy łatwiej będzie wykryć znaki ostrzegawcze.

Najlepszym sposobem potwierdzenia endometriozy jest wykonanie laparoskopii. Ta prosta operacja, która umożliwia lekarzowi zbadanie macicy, jajników i jajowodów. Nie musisz z jej powodu zostawać na noc w szpitalu.

Warto wiedzieć, że lekarz nie będzie leczył cię z powodu niepłodności spowodowanej endometriozą, chyba że jest przekonany, że ​​ją masz. Niestety, oznacza to wykonanie laparoskopii.

Jeśli zdecydujesz się na laparoskopię i twój chirurg stwierdził, że masz łagodną endometriozę, może on być w stanie leczyć ją w tym samym czasie. Nie stanie się tak, jeśli twój stan będzie poważniejszy.

Czy istnieje lekarstwo na endometriozę?

Niestety, endometrioza jest stanem długoterminowym, którego nie można wyleczyć. Dostępne są jednak terapie, które mogą pomóc zminimalizować objawy i poprawić płodność.

Jaki jest najlepszy sposób na poczęcie z endometriozą?

Kiedy twój lekarz ogólny dowie się, że chcesz mieć dziecko, prawdopodobnie skieruje cię do specjalisty ds. płodności. Jeśli masz łagodną endometriozę, laparoskopia może zwiększyć szanse na udaną ciążę. Twój specjalista może również zasugerować wypłukanie zablokowanych jajowodów. Ta procedura jest alternatywą dla operacji i zwykle kończy się powodzeniem.

U niektórych kobiet z łagodną endometriozą istnieje większe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę po operacji. Jeśli twój stan jest poważniejszy, nadal będziesz mieć od 36% do 66% szans na poczęcie po wykonaniu operacji. Możesz zostać poproszona o wykonanie badania krwi w celu oceny zdolności jajników do produkcji zdrowych jajeczek. Umożliwi ono sprawdzenie, czy twoje jajniki zostały uszkodzone przez endometriozę.

Twoja najlepsza szansa na poczęcie przypada w roku następującym po zabiegu. Jeśli poczekasz dłużej, prawdopodobnie odkryjesz, że twoja endometrioza powraca. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli chcesz uzyskać bardziej szczegółowe porady na temat szans na ciążę po operacji.

Jeśli twoja endometrioza jest łagodna i w zależności od twojego wieku, twój lekarz może zalecić czekanie do roku, aby zobaczyć, czy zajdziesz w ciążę w sposób naturalny. Nawet jeśli już próbujesz przez rok, ponieważ nadal możesz zajść w ciążę bez interwencji medycznej. Jeśli twoja endometrioza jest ciężka, możesz mieć naturalną szansę zajścia w ciążę. To zależy od tego, gdzie i w jaki sposób na ciebie wpłynął dany stan chorobowy. Jednak twój lekarz prawdopodobnie zaleci zapłodnienie in vitro.

Czy mogę mieć wspomaganą koncepcję w przypadku stwierdzonej endometriozy?

Tak. Ty i twój partner możecie wybierać wspomaganą koncepcję, ponieważ:

  • wolisz to od technik chirurgicznych,
  • nie zaszłaś w ciążę, pomimo prób interwencji chirurgicznych i innych,
  • twoja endometrioza nie jest ciężka, ale nie poczęłaś dziecka naturalnie po dwóch latach prób.

Jeśli masz łagodną endometriozę, prawdopodobnie otrzymasz propozycję zapłodnienia in vitro. Może to również obejmować trzymiesięczny lub sześciomiesięczny cykl leczenia hormonalnego, które może zwiększyć szanse poczęcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here