Nie wiesz czy będzie potrzeby Ci laktator, jaki model ewentualnie wybrać oraz jak go używać? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł z kluczowymi wskazówkami i poradami w tym zakresie. Z pewnością dowiesz się najważniejszych informacji o laktatorach i mechanicznym odciąganiu pokarmu. Mogą się one okazać bardzo przydatne w okresie karmienia dziecka piersią. Istnieje bowiem wiele powodów, dla których kobiety karmiące piersią mogą chcieć używać laktatora.
Wiele kobiet dość szybko po porodzie chce wrócić do pracy lub zapewnić regularne zapasy mleka dla swojego dziecka. Czasami potrzeba taka wynika z problemów medycznych lub utrudnień z przystawianiem dziecka do piersi. Można również po prostu chcieć pozwolić, aby ktoś inny nakarmił twoje dziecko, gdy jest się z dala od domu. W takich przypadkach pomocny okazuje się laktator.
Niezależnie od przyczyn i potrzeb, przy wyborze laktatora należy wziąć pod uwagę wiele opcji. W dalszej części artykułu wskazujemy najważniejsze informacje na temat wyboru laktatora, jego konserwacji i użytkowania.
Jakie są rodzaje laktatorów?
Wszystkie laktatory służą do pozyskiwania pokarmu z piersi kobiety. Niektóre robią to automatycznie, niezależnie od tego, czy są zasilane energią elektryczną, czy baterią. Inne są ręczne, co oznacza, że należy naciskać dźwignię, aby wytworzyć podciśnienie i umożliwić przepływ mleka matki do pojemnika. Przyjrzyjmy się na czym polegają te różnice.
Laktator ręczny
Ręczny laktatory stosuje się na piersi trzymając go jedną ręką, podczas gdy drugą pompuje się pokarm. Ten typ urządzenia jest niedrogi, ale wymaga samodzielnego wykonania całej pracy. Ręczne laktatory można kupić już od kilkudziesięciu złotych i sprawdzają się głównie przy nagłej i sporadycznej potrzebie.
Laktator elektryczny
Laktatory elektryczne podłącza się do standardowych gniazdek ściennych, aby automatycznie pompować mleko z piersi. Można znaleźć zarówno pojedyncze pompy elektryczne, jak i podwójne, przeznaczone do obsługiwania obu piersi jednocześnie. Cena takiego urządzenia w zależności od marki i jakości może kosztować od 100 do kilkuset złotych. Są to urządzenia, z których można korzystać bez większego wysiłku, jednak wymagają dostępu do prądu oraz są bardziej uciążliwe do przenoszenia.
Laktatory na baterie
Laktatory akumulatorowe zapewniają wygodny proces odciągania mleka z piersi, który nie wymaga podłączenia urządzenia do sieci. Również niektóre laktatory elektryczne umożliwiają pracę na bateriach. Ponieważ laktator akumulatorowy można eksploatować bez użycia przewodu, można go wygodnie używać w wielu miejscach. Warto jednak upewnić się, że laktator na sprawny akumulator lub że używa się akumulatorów wielokrotnego użytku. Niektóre urządzenia tego rodzaju przy wykorzystaniu 8 akumulatorów AA mogą pracować przez około 8 godzin. W zależności od produktu może być konieczne osobne zakupienie zestawu akumulatorów.
Podwójny laktator
Laktatory podwójne to pompy elektryczne, które wykorzystują dwie osłony na piersi, aby jednocześnie odciągać mleko z obu piersi. Dzięki temu rozwiązaniu można skrócić czas pompowania o połowę. Rozwiązanie tego rodzaju jest szczególnie korzystne, jeśli trzeba często odciągać mleko dla swojego dziecka.
Laktator szpitalny
Pompy szpitalne to wydajne urządzenia przeznaczone do użytku przez wiele osób. Mogą być pomocne, jeśli dziecko jest hospitalizowane lub jeśli planuje się stale odciągać pokarm. Laktator szpitalny to najdroższy rodzaj urządzenia, które może kosztować od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Na rynku można znaleźć w sprzedaży niektóre profesjonalne laktatory szpitalne, chociaż można je czasem wynająć za pośrednictwem dostawców medycznych lub szpitali. Jeśli wypożyczy się tego rodzaju urządzenie, należy do niego zakupić osprzęt, który nie powinien być stosowany przez wiele osób. Laktator szpitalny ma zwykle wyraźnie większą wydajność w porównaniu do laktatorów domowych.Zazwyczaj jednak tego rodzaju rozwiązanie nie jest konieczne.
Jak korzystać z laktatora?
Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie stosowania laktatora jeszcze przed powrotem do pracy, ponieważ proces jego adaptacji może trochę potrwać. W ten sposób będzie można zapoznać się z urządzeniem, a także poćwiczyć karmienie dziecka z butelki.
Ręczny laktator
- Upewnij się, że laktator i jego części są czyste. Dokładnie umyj ręce przed przystąpieniem do odciągania pokarmu.
- Umieść osłonę piersi na sutku i otoczce i upewniając się, że styka się ona ze skórą piersi wzdłuż całej zewnętrznej krawędzi.
- Aby stymulować pierś, delikatnie ściśnij dźwignię lub uchwyt, aby wytworzyć podciśnienie. Pomocne może być szybkie wykonywanie ruchów pompowania, które stymulować będzie sposób, w jaki dziecko zaczyna ssać.
- Aby zebrać mleko matki do pojemnika, zacznij naciskać dźwignię, wykonując dłuższe i mocniejsze pociągnięcia. W końcu przepływ mleka zwolni i będzie można wykonać wszystkie czynności na drugiej piersi.
- Wyczyść wszystkie części laktatora mające kontakt z pokarmem i pozostaw do całkowitego wyschnięcia przed schowaniem.
Pompa elektryczna lub akumulatorowa
- Upewnij się, że laktator i jego wszystkie części są czyste. Dokładnie umyj ręce.
- Podłącz urządzenie do zasilania i włącz. Przytrzymaj osłonę na pierś na miejscu lub przymocuj ją za pomocą stanika do karmienia.
- Wiele urządzeń ma panele sterujące, które umożliwiają zmianę poziomu ssania za pomocą pokrętła lub przełącznika. Rozpocznij pracę laktatora, używając łagodnego ustawienia zasysania, które będzie podobne do sposobu ssania dziecka.
- Aby bardziej efektywnie odciągną mleko, przejdź następnie na wyższe ustawienie do końca sesji, aż cały pokarm zostanie pozyskany. Następnie powtórz proces na drugiej piersi.
- Wyczyść wszystkie części urządzenia mające kontakt z mlekiem i pozostaw do całkowitego wyschnięcia.
Dodatkowe wskazówki
Częstotliwości wykorzystania laktatora zależeć będzie od tego, ile mleka będzie potrzeba. Spróbuj używać urządzenie w tym samym czasie, w którym dziecko normalnie jest karmione. Ilość pokarmu z czasem może rosnąć, zgodnie z potrzebami dziecka.
Jeśli stwierdzisz, że nie jesteś w stanie odciągać tyle pokarmu, ile potrzebuje twoje dziecko, rozważ dodatkowe sesje z urządzeniem, aby zwiększyć podaż mleka. Pomocne może być pompowanie przez 15 minut każdej piersi co kilka godzin.
Jeśli posiadasz laktator elektryczny, można chcieć przygotować pewną rezerwę pokarmu na przypadek awarii zasilania lub innej sytuacji, w której zasilanie nie będzie dostępne. W nagłych przypadkach najlepszy może okazać się laktator ręczny.
Jeśli zauważy się problemy z wypływem mleka z piersi, warto spróbować się zrelaksować. Poleca się stosować urządzenie w cichym miejscu, myśląc o swoim dziecku. Pomocne może być również masowanie piersi lub stosowanie ciepłych okładów.
Ważne jest również, aby być dobrze nawodnionym przez picie dużej ilości wody lub innych płynów bezkofeinowych, takich jak herbata ziołowa lub mleko. Trzeba o to dbać przez cały dzień.
Jak czyścić laktator?
Wszystkie rodzaje laktatorów posiadają części mające kontakt z mlekiem matki. Wszystkie te części i akcesoria należy czyścić przy każdej sesji odciągania pokarmu, używając środków do mycia naczyń i ciepłej wody. Obejmuje to w szczególności:
- butelki,
- osłony na piersi,
- zawory,
- inne części.
Regularne mycie laktatora pomoże zachować bezpieczeństwo odciąganego mleka dla dziecka i uniknąć infekcji. Niektóre części urządzenia można myć w zmywarce na górnym koszu, ale wcześniej należy zapoznać się z wytycznymi producenta w tym zakresie.
Podstawowe kroki w zakresie czyszczenia laktatora:
- Poszczególne części laktatora należy przepłukać zimną wodą natychmiast po jego użyciu, zgodnie z zaleceniami producenta.
- Kiedy masz czas na dokładniejsze jego umycie, zdemontuj urządzenie, a następnie skup się na każdej części oraz wykorzystaj płyn do naczyń i ciepłą wodą. Pamiętaj, aby przepłukać każdy element gorącą wodą między 10 a 15 sekund.
- Pozostaw części laktatora do wyschnięcia na czystym ręczniku papierowym lub stojaku do suszenia. Ściereczki nie są dobrym wyborem, ponieważ mogą zawierać zarazki i bakterie.
- Zmontuj laktator, gdy jego części całkowicie wyschną przed schowaniem. Unikaj dotykania oczyszczonych części urządzenia, które mają kontakt z mlekiem matki.
Jak sterylizować laktator?
Sterylizacja nie zawsze jest konieczna do utrzymania czystości i bezpieczeństwa laktatora. Czasami jednak można chcieć zdezynfekować go, jeśli dziecko ma poniżej 3 miesiąca lub ma osłabiony układ odpornościowy. Należy również wysterylizować urządzenie przed pierwszym jego użyciem. Jak to zrobić? Podpowiadamy:
- Dobrze wyczyść pompę mydłem i wodą.
- Umieść wszystkie elementy urządzenia, które można bezpiecznie zagotować, w dużym naczyniu z wodą.
- Doprowadzić wodę do wrzenia przez 5 minut.
- Usuń części z garnka za pomocą czystych szczypiec.
- Można również zdezynfekować części za pomocą kuchenki mikrofalowej lub parownika.
- Pozostaw wszystkie części do wyschnięcia przed złożeniem i schowaniem.
Czasami można niektóre części urządzenia umyć lub wysterylizować w zmywarce do naczyń za pomocą gorącej wody i podgrzewanego cyklu suszenia. Taka procedura powinna w zupełności wystarczyć.
Wskazówki i środki ostrożności
Przed czyszczeniem laktatora należy dokładnie przeczytać instrukcje producenta dotyczące konkretnego urządzenia. Pomoże to określić konkretne jego elementy, które należy umyć, a także najlepszy sposób na ich czyszczenie.
Rurki laktatora, które nie mają kontaktu z mlekiem matki, nie wymagają czyszczenia. Zamiast tego po zakończeniu pompowania można zobaczyć krople wody pochodzące z kondensacji. Aby usunąć wilgoć należy włączyć pompę na kilka minut, aby rurka wyschła.
Jeśli umyje się rurki laktatora, należy pozwolić im całkowicie wyschnąć na powietrzu przed ponownym użyciem.
Laktatora nie należy przetrzymywać w lodówce bez jego wcześniejszego umycia. Niekiedy zdarza się, że matka nie ma czasu na jego oczyszczenie i może chcieć pozostawić go do ponownego użycia w późniejszym czasie. Lodówka jednak nie zapewnia bezpieczeństwa przed rozwojem drobnoustrojów i można w ten sposób zaszkodzić dziecku.
Jakich części i akcesoriów potrzeba?
Oprócz laktatora zazwyczaj trzeba zaopatrzyć się w torbę do jego przenoszenia oraz dodatkowe akcesoria do pracy, podróży lub gdziekolwiek indziej.
Możesz także chcieć posiadać zapasowe elementy urządzenia. Można również zostawić zapasowy zestaw w biurze lub w innym miejscu, w którym regularnie odciąga się pokarm. Jeśli korzysta się z laktatora elektrycznego, adapter samochodowy może być przydatny, jeśli jest się w drodze.
Możesz również rozważyć zakup innych elementów, takich jak:
- wkładki laktacyjne na piersi w odpowiednim rozmiarze,
- dodatkowe butelki lub torby do przechowywania pokarmu,
- torba chłodnicza lub mała lodówka z dodatkowymi okładami z lodu do tymczasowego przechowywania,
- szczotka do butelek lub czyszczenia smoczka,
- kosz do zmywarki do czyszczenia małych części laktatora,
- stojak do suszenia umożliwiający suszenie części urządzenia na powietrzu,
- łatwo dostępne ubrania, takie jak biustonosze lub bluzki do karmienia,
- biustonosz bez użycia rąk,
- pokrowiec, szalik, a nawet lekki koc.
Niektóre laktatory występują w zestawie zawierającym takie rzeczy, jak dodatkowe butelki, torba do przenoszenia i adaptery samochodowe.
Jak określić dopasowanie osłony piersi?
Osłona piersi jest częścią laktatora, która styka się z piersią i pasuje do sutka. Osłona piersi dobrze pasuje, jeśli można wygodnie wyśrodkować sutek, a nie całą otoczkę.
Wiele urządzeń jest wyposażonych w osłony tylko w jednym rozmiarze, ale często można zamówić u producenta różne rozmiary, a nawet tekstury dostosowane do własnych potrzeb.
Jak często wymieniać poszczególne części laktatora?
Brudne lub uszkodzone rurki lub kołnierze mogą wpływać na podaż mleka. Należy zatem monitorować ich stan i wymienić natychmiast, jeśli zauważy się pęknięcia lub inne uszkodzenia.
Kupując urządzenie elektryczne zawsze warto sprawdzić gwarancję. Problemy z ładowaniem, słabym ssaniem lub spadkiem efektywności odciągania mleka mogą być oznaką nieprawidłowego działania silnika. Jeśli jakakolwiek część pompy ulegnie awarii w okresie gwarancyjnym, można skontaktować się z producentem w celu bezpłatnej wymiany.
Przechowywanie odciągniętego mleka matki
Generalnie przyjmuje się, że przy zachowaniu zasad higieny mleko matki po odciągnięciu jest bezpieczne:
- do 4 godzin przy przechowywaniu w temperaturze pokojowej 25°C lub niższej,
- do 4 dni w przypadku przechowywania w lodówce w temperaturze 4,4°C,
- w ciągu 6 miesięcy (najlepiej) lub do 12 miesięcy (dopuszczalne), jeśli jest przechowywane w zamrażarce -17,8°C lub niższej.
Torby czy butelki na mleko?
Możliwe jest odciąganie pokarmu do butelek, a następnie ich zamrażanie, lub przelewanie mleka do woreczków przeznaczonych do przechowywania w zamrażarce. Zarówno woreczki, jak i butelki można zamrozić, więc sposób przechowywania mleka zależy od użytkowania.
W zależności od miejsca w zamrażarce torby do przechowywania mleka mogą być wygodnym wyborem, ponieważ zamrażają się płasko i można je ustawiać jeden na drugim. Butelki zajmują zwykle więcej miejsca.
Niezależnie od wybranej metody:
- należy używać worków do przechowywania mleka,czystych butelek lub pojemników spożywczych, które mają ściśle dopasowane pokrywy,
- nie należy używać butelek ani innych pojemników z symbolem recyklingu nr 7 – oznacza to, że zawiera BPA,
- należy zapewnić etykietę na dowolnym pojemniku, którego się używasz, z datą odciągnięcia pokarmu,
- nie należy przechowywać mleka we wkładkach do butelek ani plastikowych torbach nieprzeznaczonych specjalnie do przechowywania mleka matki.
Ile kosztuje laktator?
Koszt laktatora jest związany z marką oraz z jego funkcjami lub akcesoriami. Ogólnie laktatory kosztują od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Pompy klasy szpitalnej mogą kosztować wiele tysięcy złotych, ale można je często wypożyczyć.
Podwójne laktatory elektryczne są częstym wyborem dla pracujących mam i zwykle ich cena wynosi od 300 do 1000 zł. Modele z zestawem głośnomówiącym są nieco droższe niż bardziej tradycyjne urządzenia elektryczne lub akumulatorowe i zwykle kosztują od 1000 do 2000 złotych. Laktatory ręczne są najtańszą opcją, a ich ceny kształtują się zazwyczaj do 100 złotych.
Końcowe uwagi
Po zakupie laktator zawsze pozostaje do samodzielnej dyspozycji kobiety. Dzięki niemu można planować z wyprzedzeniem karmienia i ewentualne rozstania z dzieckiem. Wybierając tego rodzaju urządzenie i stosując odciąganie mleka, zawsze należy zachowywać ostrożność w zakresie zachowania higieny.
Jeśli ma się problemy z określeniem rodzaju urządzenia lub zorientowaniem się w jakiejkolwiek innej części procesu, warto rozważyć skontaktowanie się z konsultantem laktacyjnym w celu uzyskania profesjonalnej pomocy. Wiele oddziałów położniczych w szpitalach zatrudnia konsultantów laktacyjnych i możesz poprosić lekarza lub pediatrę o skierowanie.