ręczny laktator
Ręczny laktator może być szczególnie użyteczny w przypadku sporadycznej potrzeby ściągnięcia mleka

Każda mama ma własne powody, dla których chce odciągać mleko. Największą zaletą jest to, że Twoje dziecko może czerpać korzyści z mleka, gdy nie ma Cię w pobliżu. W przypadku sporadycznej potrzeby najbardziej przydatny do tego okaże się zapewne ręczny laktator. Sprawdżmy zatem jakie są jego wady i zalety, oraz co warto wziąć pod uwagę przy jego zakupie.

Prosty ręczny laktator może być najlepszą opcją, jeśli chcesz tylko odciągać mleko do jednego karmienia dziennie lub w sporadycznych przypadkach. Pamiętaj, że najlepiej poczekać z jego zakupem, aż Twoje dziecko skończy sześć tygodni.

Niektóre mamy stwierdzają, że są bardzo zadowolone z jednego rodzaju pompki, a inne nie. Jeśli kupisz jeden i nie będzie on działał tak jak tego oczekujesz, nie zakładaj od razu, że nie możesz odciągać mleka w ogóle. Zapewne będziesz móc to zrobić o wiele lepiej z innym modelem laktatora.

Dlaczego warto używać ręcznego laktatora?

Dużą zaletą pomp ręcznych jest ich prostota budowa i dogodny rozmiar. Jeśli zamierzasz odciągać mleko regularnie, możesz preferować laktator elektryczny. Ale wiele kobiet twierdzi, że przy ręcznym czuje się bardziej naturalnie, gdyż lepiej naśladuje on ssanie dziecka.

Komfort jest niewątpliwe najważniejszym priorytetem dla mam. Korzystanie z laktatora nie powinno Cię zatem w żaden sposób skrzywdzić, ale niektóre kobiety mogą uznać ssanie za niewygodne. Gdy stosuje się ręczny laktator zwykle lepiej kontroluje się jego siłę ssania.

Po umieszczeniu przyssawki na piersiach, ściśnij uchwyt, aby stworzyć próżnię, która stymuluje przepływ mleka. Na początku możesz potrzebować obu rąk do pracy z pompą, chociaż prawdopodobnie wkrótce przyzwyczaisz się do jego stosowania.

Laktatory ręczne są zwykle tańsze, mniejsze, lżejsze i cichsze niż pompy elektryczne. A im szybciej zaczniesz je stosować, tym bardziej się do nich przyzwyczaisz. Gdy już opanujesz umiejętność pompowania, możesz pompować jedną pierś, podczas gdy dziecko karmisz drugą. Przy ręcznej pompce nie będzie hałasu, który mógłby zakłócić spokój dziecka.

Wybór laktatora ręcznego jest dobrą opcją niskobudżetową, jeśli tylko od teraz potrzebujesz odciągnąć mleko lub gdy jesteś poza domem, ponieważ są one łatwo przenośne. Jeśli jednak chcesz karmić swoje dziecko wyłącznie mlekiem odciąganym, lepiej czasem wydać więcej na dużą, elektryczną pompę, którą możesz szybciej i łatwiej odciągać swój pokarm.

Jakie są plusy i minusy ręcznych pompek?

Istnieje wiele plusów i minusów stosowania laktatorów ręcznych, a do najważniejszych zaliczyć można przede wszystki:

Plusy

 • tańszy niż elektryczne laktatory,
 • zaledwie kilka komponentów ułatwia czyszczenie i sterylizację,
 • kompaktowy i łatwy do zmieszczenia w torebce,
 • prosty w użyciu mechanizm,
 • lekki,
 • cichy,
 • nie potrzebuje prądu sieciowego, jak wiele pomp elektrycznych.

Minusy

 • może być trudno uzyskać regularny rytm pompowania,
 • może być wolniejszy w użyciu niż elektryczny laktator,
 • powtarzalne pompowanie może być męczące dla twoich rąk.

Na jakie dodatki powinnam zwrócić uwagę kupując ręczny laktator?

Wiele ręcznych laktatorów wyposażonych jest w akcesoria, które ułatwiają ich używanie, a do najpopularniejszych należą:

 • Butelki i smoczki – Niektóre ręczne pompy zawierają butelki, do których możesz bezpośrednio odciągać swoje mleko. Posiadanie więcej niż jednej butelki pozwala odciągnąć i przechowywać dodatkowe porcje podczas jednego posiedzenia.
 • Stojak – Jeśli zamierzasz dużo odciągać, a nie chcesz wciąż pakować i rozpakowywać pompy, może ci się przydać stojak.
 • Torba do noszenia – Jest to przydatne, jeśli musisz zabrać laktator np. do pracy.
 • Poduszka lub miseczka do masażu – Zwróć uwagę na poduszkę lub masujące miseczki / osłonki na piersi, które są tak zaprojektowane, aby odciąganie mleka było wygodniejsze.
 • Wkładki laktacyjne – Jeśli mimo wszystko karmisz piersią, prawie na pewno przez pewien czas będziesz potrzebować wkładek piersiowych, aby chronić swoją odzież.

Skąd będę wiedziała, który dany laktator ręczny jest dla mnie odpowiedni?

Dopóki nie zaczniesz używać laktatora, może być trudno dowiedzieć się, które funkcje są najbardziej dla Ciebie przydatne. Niestety, nie ma w tym zakresie cudownych rozwiązań. Kluczowa jest próba na żywym organizmie. Nie da się także tego rodzaju urządzeń testować w sklepie i odsyłać po zakupie w internecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here