przewijak
Przewijak może znacznie ułatwić codzienną pielęgnację dziecka

Z pewnością każde dziecko jest trochę inne. Niektóre mają bardzo delikatną skórę, podczas gdy inne mogą trochę dłużej czekać na zmianę pieluszki po zabrudzeniu. Mimo to, dzieci powinny jak najszybciej zostać przebrane, aby zapobiec wysypce i pieluszkowemu zapaleniu skóry. Z pewnością w takim przypadku pomocny okaże się przewijak, który na rynku dostępny jest w różnych modelach i wariantach.

Małe dzieci wymagają częstego zmieniania pieluch, najczęściej około 10 do 12 razy dziennie. Wraz z wiekiem częstotliwość ta spada zazwyczaj do około 6 do 8 razy. Do przewijania dzieci najczęściej potrzeba nam:

  • przewijak lub mata zabezpieczająca,
  • ciepła woda,
  • materiały higieniczne,
  • krem pielęgnacyjny dla skóry dziecka,
  • nowe pieluszki,
  • czyste ubranka.

Stacjonarny przewijak dla dzieci to często produkt wielofunkcyjny, który stanowi również miejsce do przechowywania różnych dziecięcych akcesoriów, takich jak pieluchy, ubrania, laktator czy termometr. Przede wszystkim jednak powinien posiadać odpowiednią wysokość, dzięki której można wygodnie nie tylko zmieniać pieluchy, ale także wykonywać różne zabiegi pielęgnacyjne. Warto jednak przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo jego użytkowania, ponieważ upadki stanowią nawet ok. 65% wszystkich obrażeń u dzieci w wieku poniżej 5 lat. W przypadku stosowania przewijaka należy zachować szczególną ostrożność i przestrzegać określonych reguł.

Stosowanie środków zabezpieczających dzieci

Większość nowoczesnych, stacjonarnych przewijaków wyposażona jest w jakieś środki bezpieczeństwa. Zapewnić powinny one dodatkowo pewne zabezpieczające przed ewentualnym wypadkiem. Dla przykładu często stosuje się paski, które mają za zadanie ograniczać ruchy dziecka i utrzymywać je na miejscu. Jednak takie rozwiązania nigdy nie powinny dawać poczucia pełnego bezpieczeństwa i pozwalać na pozostawianie dziecka bez opieki. Wszelkie rozwiązania techniczne są bowiem bezużyteczne, gdy stosuje się je niewłaściwie i nieumiejętnie.

Regularne sprawdzanie stanu technicznego przewijaka

Przewijak dla dzieci, podobnie jak każdy inny mebel, może ulec uszkodzeniu lub poluzować się. Zdarza się to szczególnie często w przypadku składanych stołów do przewijania. z tego względu zaleca się każdorazowe testowanie przewijaka przed ułożeniem na nim dziecka. Wszelkie luźne lub uszkodzone części należy wymienić zgodnie z zaleceniami. Większość osób nie powinna również samodzielnie modyfikować zepsutych zatrzasków lub mechanizmów do składania.

Dobra organizacja opieki nad dzieckiem

Pozostawienie dziecka bez opieki na przewijaku jest zawsze niebezpieczne. Może ono łatwo się stoczyć i ponieść poważne obrażenia, w tym złamania lub wstrząsy mózgu. Przygotowując się do zmiany pieluchy, warto w pierwszej kolejności upewnić się, że wszystko czego się potrzebuje znajduje się w zasięgu ręki. Z tego powodu warto dobrze zorganizować swoją przestrzeń, gdzie wszystkie niezbędne rzeczy i akcesoria będą w zasięgu ręki.

Trzymanie niebezpiecznych przedmiotów poza zasięgiem

Wszelkie potencjalnie niebezpieczne dla małych dzieci przedmioty i akcesoria, takie jak butelki, kremy, czy worki foliowe należy przechowywać w zamykanych miejscach, takich jak szuflady. Dzieci pozostawione na przewijaku mogą wyciągnąć ręce, złapać je i wepchnąć do buzi, co stwarza ryzyko zadławienia. Mogą także zranić się ostrymi krawędziami. Dlatego właśnie bardzo ważne jest przewidywanie wszelkich potencjalnych zagrożeń.

Zachowanie uwagi podczas przewijania

Niemowlęta są zwykle bardzo energiczne i uwielbiają zapasy podczas zmiany pieluch! Niektóre mogą się czołgać, awanturować, czy też płakać. Aby zakończyć tego rodzaju przeciąganie liny i zminimalizować ryzyko jakiś obrażeń, zawsze należy zachować koncentrację i uwagę. Często zaleca się przewijać dzieci, rozmawiając z nim, odtwarzając muzykę w tle lub dając mu zabawkę, aby utrzymać odpowiednie zaangażowanie.

Procedura zmiany pieluch

Większość specjalistów uważa, że rutyna jest elementem niezbędnym dla zachowania poczucia bezpieczeństwa u dziecka. Dotyczy to również procesu zmiany pieluch. Warto zatem wypracować sobie taką procedurę, która dla dziecka będzie w pełni znajoma i akceptowalna. Dzięki temu będzie można je przewijać szybciej i sprawniej, bez zbędnych niespodzianek. Im bardziej uczyni się zmianę pieluch rutynową, tym bardziej dziecko będzie miało poczucie kontroli, bezpieczeństwa i nauczy się, czego się spodziewać. Minimalizuje się tym samym jego negatywne zachowanie, a także ewentualne przykre upadki lub inne obrażenia.

Stały nadzór

Dzieci, w przeciwieństwie do dorosłych, nie rozumieją w pełni na czym polega niebezpieczeństwo. Bardzo często są ciekawe i chcą po prostu odkrywać otaczający ich świat. Może to stanowić poważne zagrożenie podczas stosowania przewijaka, ponieważ im bardziej stają się mobilne, tym bardziej ryzykują. Warto pamięta, że w mgnieniu oka mogą zrobić coś niespodziewanego. W takim wypadku wysoki przewijak może stanowić element sporego zagrożenia. Dlatego właśnie należy stale zwracać uwagę i kontrolować wszelkie zachowanie dziecka.

Wybór przewijaka z zabezpieczeniem przed stoczeniem

Kupując przewijak zaleca się wybór modelu, który ma podniesione boki i końce o co najmniej 10 cm. Takie rozwiązanie jest bardzo ważne, aby chronić przewijane dzieci przed stoczeniem się. Alternatywnie, można również dołączyć wklęsłą matę do zmiany kształtu powierzchni przewijaka, aby lepiej chronić dziecko podczas zmiany pieluszek.

Przestrzeganie instrukcji i ograniczeń producenta

Producenci przewijaków mają jasne wytyczne dotyczące sposobu używania tego rodzaju produktów. Od montażu do faktycznego użycia, każdy krok jest zwykle zawarty w zestawie instrukcji. Każdy przewijak ma limit wieku dziecka lub jego wagi ciała.

Dzieci, których wiek lub waga przekraczają wartości wskazane przez producenta, nie powinny być przewijane na tego rodzaju produktach. Zazwyczaj od drugiego roku życia lub gdy dzieci osiągają wagę ok 15 kg, rodzice powinni poszukać innych rozwiązań.

Warto pamiętać, że bezpieczeństwo dziecka zawsze jest priorytetem na każdym jego etapie wzrostu i rozwoju. Przewijanie na przewijaku dzieci zbyt dużych i ruchliwych znacznie podnosi ryzyko wypadku, dlatego nie należy tego robić. W takich przypadkach zaleca się najczęściej zmianę pieluszki na macie, którą najlepiej jest rozłożyć na dużej płaskiej powierzchni, np. podłogi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here