Noszenie w czasie ciąży i karmienia piersią specjalnego biustonosza ma wiele zalet, w tym dwie całkiem spore. Po pierwsze, biustonosz do karmienia dobrze podtrzymuje piersi, co zmniejsza rozciągnięcie tkanki piersiowej, tym samym zmniejszając ryzyko rozstępów. Po drugie, właściwe wsparcie dla piersi pozwala odciążyć kręgosłup, co pozwala zmniejszyć napięcie pleców, stres oraz ból. Jak i dlaczego warto zdecydować się na biustonosz do karmienia? Koniecznie przeczytaj!
Biustonosz dla kobiet w ciąży i karmiących piersią różni się od tych tradycyjnych biustonoszy. Przede wszystkim jest specjalnie zaprojektowany do podtrzymywania całej piersi, która wykracza poza to, co przeciętnie uważa się za tkankę piersiową. W takiej sytuacji kupno większego rozmiaru biustonosza nie przyniesie oczekiwanego komfortu oraz odpowiedniego wsparcia, które jest w tym wypadku bardzo potrzebne.
Prawidłowo dopasowany biustonosz do karmienia powinien zapewniać lepszy komfort, kiedy piersi mają inny kształt i ciężar w okresie laktacji. Dlatego właśnie najlepiej dokonywać pomiarów za każdym razem, kiedy chce się kupić nowy stanik ciążowy lub do karmienia piersią. Należy unikać kupowania za dużych biustonoszy ciążowych, licząc, że piersi urosną. Zbyt duży może być równie zły, a może nawet gorszy, niż za mały.
Różnica pomiędzy biustonoszem ciążowym a do karmienia piersią
Terminy „biustonosz ciążowy” oraz „biustonosz do karmienia piersią” są najczęściej używane zamiennie. Istnieją jednak specjalne biustonosze dla kobiet w ciąży, które nie są przeznaczone do karmienia piersią, gdyż nie posiadają specjalnych klap lub też nie da się ich odciągnąć na bok. Nie mniej jednak, większość ludzi mówiąc „biustonosz do karmienia piersią”, ma na myśli „biustonosz ciążowy”. Prawdziwe staniki ciążowe, jak i staniki do karmienia piersią, przeznaczone są dla dorosłych kobiet w ciąży i karmiących matek. Zapięcia oraz paski tych biustonoszy są specjalnie zaprojektowane i wykonane, by nie wbijały się w ciało, a jednocześnie, by odciążały nieco ramiona oraz plecy. Zaletą używania dedykowanego biustonosza do karmienia piersią w czasie ciąży jest to, że po porodzie nie trzeba już kupować nowego.
Kiedy należy kupić biustonosz ciążowy?
Piersi do laktacji przygotowują się w dość wczesnej fazie ciąży. W rzeczywistości powiększone piersi są jednym z pierwszych widocznych objawów ciąży. Chociaż każda kobieta w tym czasie odczuwa inne zmiany, to jednak większość z nich zauważa powiększone piersi około czwartego miesiąca ciąży.
Odpowiedni czas na zakup biustonosza ciążowego jest dla każdej kobiety inny, a więc nie ma określonego jednego terminu, kiedy trzeba to zrobić. O zakupie nowego stanika do karmienia piersią warto pomyśleć w momencie, kiedy dotychczas stosowane zrobiły się za małe.
Ogólnie rzecz ujmując, istotne zmiany w rozmiarze piersi pojawiają się około czwartego miesiąca (w 16 tygodniu) ciąży. Jest to zatem dobry moment, by bliżej przyjrzeć się biustonoszom ciążowym, jeśli wcześniej nie było takiej konieczności. Na początek najlepiej ograniczyć się do zakupu jednego maksymalnie dwóch sztuk, ponieważ u większości kobiet w czasie ciąży piersi dalej rosną. Wiadomo, że dobrej jakości bielizna jest dość droga, a biustonosz do karmienia nie są wyjątkiem. Dlatego kupując od razu jeden lub dwa, nie tylko zmniejszy się ryzyko, że kupi się coś, czego się nie założy, ale możliwe będzie jak najlepsze dopasowanie tkaniny i rodzaju.
Dobry biustonosz ciążowy jest zaprojektowany w taki sposób, by na początku ciąży, był zapinany na pierwsze haczyki, a później z upływem czasu można płynnie zmieniać zapięcia na te coraz bliżej końca. Nie mniej jednak, nie ma w tym nic dziwnego, że ciężarne kobiety bardzo często planują zakupić kolejny. Dzieje się tak najczęściej w momencie, kiedy swój pierwszy stanik ciążowy kobieta zakupiła zaraz na początku ciąży.
Jak dobrać stanik do karmienia?
Nie dla wszystkich kobiet konieczne są biustonosze ciążowe lub do karmienia. Nie mniej jednak, dla wielu z nich ten specjalny krój stanowi dodatkowe wsparcie i zwiększenie komfortu. Klatka piersiowa kobiety w ciąży się rozszerza, ponieważ w ciele robi się miejsce dla dziecka. Natomiast u kobiet karmiących zwiększają się piersi, nie mniej jednak to, w jakim tempie i ile urosną w tym czasie piersi, to już sprawa indywidualna. Ogólnie rzecz biorąc można przyjąć, że w czasie karmienia piersią rozmiar biustonosza zazwyczaj podniesie się o jeden rozmiar w pasie i jeden w miseczce. Tak na przykład, jeśli kobieta przed zajściem w ciążę miała rozmiar 36C, to możliwe, że po porodzie będzie miała rozmiar 38D.
Zanim jednak zakupi się biustonosz dla kobiety w ciąży lub karmiącej piersią, to najpierw wykonać dokładne pomiary. Wszystko dlatego, że można kupować stanik w różnym okresie ciąży czy karmienia piersią. Dlatego właśnie najlepiej wykonywać pomiary zawsze w chwili, kiedy chce się iść na zakupy.
Rozmiar biustonosza
Nie należy mierzyć rozmiaru pod biustem, jak to się mierzy u kobiet nie będących w ciąży. Wszystko dlatego, że klatka piersiowa się poszerza, a więc pomiar w tym miejscu nie zapewni idealnego dopasowania. Zamiast tego należy zmierzyć wokół klatki piersiowej, tuż pod ramionami i nad biustem. Ten pomiar jest Twoim rozmiarem, ale jeśli wyjdzie liczba z ułamkiem lub nieparzysta, to należy ją ponieść do następnej liczby całej. Tak na przykład, jeśli w mierzeniu wyjdzie 36 ½ lub 37 to rozmiar wynosi 38.
Rozmiar miseczki
Należy zmierzyć w miejscu, gdzie pierś jest najpełniejsza, czyli w tzw. punkcie A, jednocześnie nie naciągając miary. Następnie należy zmierzyć pod linią biustu – punkt B. Zapoznaj się z poniższym zestawieniem – różnica między A i B to rozmiar Twojej miseczki (2,5 cm to 1 rozmiar miseczki).
Różnica – Rozmiar miseczki
- 2,5 cm – A
- 5 cm – B
- 7,5 cm – C
- 10 cm – D
- 12,5 cm – DD
- 15 cm – F (DDD)
- 17,5 cm – G
Warto pamiętać, że odpowiednie dopasowanie biustonosza jest niezbędne dla zapewnienia pełnej wygody kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Dopasowany biustonosz do karmienia i podczas ciąży
Biustonosze ciążowe i do karmienia piersią dostępne są w różnych stylach, tkaninach oraz w wielu opcjach, które pomogą w uzyskaniu wygody, wsparcia oraz pełnego dopasowania.
- Należy się upewnić, że dobrze dokonuje się pomiarów za każdym razem, kiedy chce się kupić nowy. Może wydawać się to zbędne, ale w czasie ciąży piersi mogą tak szybko rosnąć, jak brzuch. Poświęcenie czasu na dobre pomiary to świetny sposób, aby mieć pewność, że zawsze zakupi się właściwy rozmiar stanika.
- Biustonosz ciążowy z czterema rzędami haczyków do zapinania z tyłu może nie jest najseksowniejszy, ale zapewni większy komfort i dopasowanie. Takie zapięcia są również odpowiednio przygotowane zarówno do zapinania na pierwszy rząd, z którego się korzysta na początku ciąży, jak i do zapinania na ostatni rząd haczyków w ostatnim trymestrze lub w czasie laktacji.
- Należy również spojrzeć na ramiączka danego biustonosza. Szerokie i wyściełane ramiączka zapewnią lepsze wsparcie, a więc nie będą się wbijały w ramiona. Dzięki temu noszenie biustonosza ciążowego będzie wygodniejsze, zwłaszcza, jeśli naturalnie kobieta ma duże piersi.
Jak sprawdzić, czy biustonosz do karmienia dobrze pasuje?
Oto krótka list kontrolna, by sprawdzić, czy potrzebny jest nowy biustonosz. Jest to również dobra lista kontrola do sprawdzenia, czy w czasie ciąży wyrosło się już z dotychczas stosowanego stanika ciążowego lub do karmienia piersią:
- Biustonosz do karmienia i podczas zaawansowanej ciąży powinien wygodnie zakrywać całe piersi. Żadna część tkanki piersiowej nie powinna wylewać się z boku, a pierś powinna wypełniać miseczkę.
- Biustonosz do karmienia powinien przylegać ciasno wokół dolnego paska, jednak nie może być za ciasny. Powinien być wygodny, ale nie uciskać piersi. Staniki, które pasują zbyt ciasno, mogą powodować zatkanie przewodów mlecznych, a u kobiet karmiących piersią, zapalenie sutka.
- Biustonosz ciążowy powinien mieć ramiączka, które pozwalają na wygodne utrzymanie piersi, ale przy tym nie wbijające się w ramiona.
- Biustonosz do karmienia nie powinien na plecach ponosić się do góry. Jeśli tak się dzieje, to znaczy, że ma się zły rozmiar – dotyczy to nie tylko biustonoszy ciążowych, ale i zwykłych również.
Wiele kobiet zadaje pytanie, czy biustonosz może mieć wpływ na rozstępy na piersiach. W odpowiedzi należy stwierdzić, że nie zaobserwowano takiej zależności. Wydaje się zatem, że powinien on przede wszystkim spełniać funkcje użytkowe, a nie estetyczne.
Dyskusje na temat biustonoszy do karmienia z fiszbinami
Jest wielu konsultantów laktacyjnych oraz innych specjalistów, którzy odradzają kobietom w ciąży noszenia fiszbinowych biustonoszy ciążowych i do karmienia piersią. Piersi w czasie ciąży nieustannie się zmieniają i prawie codziennie rosną. Dlatego właśnie podczas ciąży zatrzymanie płynów może spowodować puchnięcie piersi. Natomiast podczas karmienia piersi istotnie zmieniają się w ciągu dnia, rosną i maleją, kiedy produkuje się mleko i karmi się dziecko.
Nieelastyczny biustonosz fiszbinowy może uniemożliwiać rozszerzanie się piersi w ciągu dnia, a tym samym wywierać na nie nacisk, kiedy się będą powiększać. Ciśnienie może prowadzić do zablokowania przewodów mlecznych podczas ciąży i karmienia lub zapalenia sutka podczas okresu laktacji. Dlatego właśnie należy unikać biustonoszy ciążowych i do karmienia piersią wyposażonych w fiszbiny. Dobra wiadomość jest taka, że niektórzy producenci oferują staniki ciążowe wyposażone w elastyczne podparcie bez drutu. Dzięki temu dają one wsparcie jak fiszbiny, ale jednocześnie są odpowiednio giętkie i nie powodują ucisku.
Jeśli kobieta w ciąży lub karmiąca piersią zdecyduje się na założenie biustonosza z fiszbinami, to musi uważnie obserwować piersi, czy nie odczuwają ucisku. Wiele kobiet w czasie ciąży nie ma z tym większego problemu, ale to nie oznacza, że można ignorować objawy, jeśli coś niepokojącego zaczyna się dziać z piersiami.
Zakładanie biustonosza do karmienia na noc
Wielu specjalistów, w tym między innymi konsultanci laktacyjni i położne, zaleca noszenie biustonosza do łóżka, ponieważ pomaga on w prawidłowym utrzymaniu piersi i daje większą wygodę. W przypadku kobiet karmiących piersią pomaga w zachowaniu higieny i czystości, ponieważ umieszczone na miejscu wkładki laktacyjnej pozwala zapobiegać wyciekowi mleka. Oczywiście decyzja o tym należy do każdej kobiety.
Jeśli jednak zdecyduje się na spanie w biustonoszu, to koniecznie należy unikać fiszbin. Niektóre biustonosze do karmienia piersią nie są wyposażone w specjalne klapki, ale dają się łatwo zdjąć lub odsunąć. Takie staniki najczęściej wykonane są z miękkiego materiału, dlatego też idealnie nadają się do spania. Można również zainwestować biustonosz typu soft-cup, którego będzie się używać tylko i wyłącznie do spania. Pozwoli to również na zmniejszenie zużycia biustonosza ciążowego czy tego do karmienia piersią.
Stanik do karmienia a utrzymanie higieny
Kiedy już zainwestuje się w biustonosz ciążowy lub do karmienia piersią, warto o niego odpowiednio dbać. Na pewno żadna kobieta nie chce, by się skurczył czy uległ zniszczeniu. Powinny być one prane ręcznie i suszone na powietrzu. Niektóre staniki tego typu wykonane są z ponad 30 różnych elementów dekoracyjnych, które mogą się skurczyć w wysokiej temperaturze prania. Poza tym, elastyczne elementy mogą stracić swoją elastyczność, jeśli się ich odpowiednio nie wysuszy