laktator elektryczny

Laktator elektryczny to rodzaj urządzenia do odciągania kobiecego pokarmu, który posiada wyższą moc ssania niż alternatywne urządzenia ręczne. Może on być szczególnie przydatny w przypadku często występującej potrzeby korzystania. Ponadto, większość laktatorów elektrycznych posiada pomocne funkcje, takie jak regulacja, którą można dostosować do własnych potrzeb. Poniżej wskazujemy na najważniejsze właściwości i parametry tego rodzaju urządzeń.

Wiele karmiących matek ma pewne drobne problemy laktacyjne, często związane z nadmiarem pokarmu lub właściwym utrzymaniem dziecka przy piersi. W takim przypadku pomoc w postaci laktatora może okazać się bardzo wygodna. Na rynku istnieje wiele urządzeń tego rodzaju, które mogą różnić się od siebie dość istotnie. Coraz więcej matek decyduje się na laktator elektryczny, który zapewne wymaga mniej wysiłku podczas odciągania mleka. Posiada on jednak pewne wady, których warto mieć świadomość, jeszcze przed jego zakupem.

Po co odciągać mleko?

Może być wiele powodów, dla których chcesz odciągać swoje mleko. Największą zaletą jest to, że Twoje dziecko może czerpać korzyści z naturalnego pokarmu, gdy nie ma Cię w pobliżu.

Prosty elektryczny laktator może Ci to znacznie ułatwić. Niektóre mamy stwierdzają, że stosowanie jednego z rodzajów laktatorów znacznie ułatwia życie. Jeśli zdecydujesz się na jeden z nich i nie będzie on działał według ciebie tak jak powinien, nie zakładaj od razu, że odciąganie pokarmu jest trudne. Zapewne doskonale poradzisz sobie z innym modelem laktatora, który okaże się znacznie wygodniejszy i mniej kłopotliwy w użyciu.

Dlaczego warto stosować laktator elektryczny?

Pompy elektryczne do odciągania pokarmu z piersi odciągają mleko szybko i wymagają mniej wysiłku przy obsłudze, niż laktatory ręczne. W przeciwieństwie do ręcznej pompki, cała praca jest wykonywana automatycznie w tempie, które zostanie nastawione. Taki proces znacznie oszczędza wysiłek i nie powoduje bolących rąk, z powodu trudnych do utrzymania rytmów pompowania.

Jeśli chcesz często odciągać swój pokarm, być może dlatego, że wracasz do pracy lub karmisz bliźnięta, elektryczny laktator pozwali Ci pozyskać więcej mleka, w znacznie krótszym czasie. Większość elektrycznych laktatorów zasilanych jest z sieci, ale dostępne są również przenośne pompy z akumulatorem.

Niektóre droższe laktatory elektryczne mają regulowane funkcje, które mogą okazać się bardzo korzystne i pomocne w codziennym zastosowaniu. Najważniejsze z nich to przede wszystkim:

  • podwójna funkcja pompowania, pozwalająca na jednoczesne odciąganie pokarmu z obu piersi,
  • dostosowanie siły ssania, aby naśladować wzorce ssania Twojego dziecka,
  • duża liczba ssań na minutę,
  • regulowane poziomy ssania.

Minusem jest to, że laktator elektryczny może być bardziej masywny – choć dostępne są również lekkie opcje. Są również zwykle istotnie głośniejsze niż pompy ręczne. Czasami może okazać się trudno odciągać mleko dyskretnie lub cicho, np. gdy dziecko śpi w pobliżu.

Jakie są plusy i minusy elektrycznych laktatorów?

Jak każde urządzenie, tak i laktator elektryczny, ma zarówno pewne zalety, jak i wady. Oczywiście, nie dla każdego będą one tym samym. Warto jednak rozważyć poniższe kwestie zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego sprzętu.

Plusy:

  • wymagają mniej wysiłku niż pompy ręczne,
  • stanowią szybsze niż inne metody odciągania mleka,
  • bardziej wygodne dla Ciebie, ponieważ oferują wiele ustawień,
  • większy wybór modeli, w tym pomp szpitalnych i podwójnych pompek piersiowych.

Minusy:

  • droższe niż ręczne laktatory,
  • głośniejsze w użyciu niż ręczne laktatory,
  • zazwyczaj są trudniejsze w sterylizacji,
  • zwykle mniej przenośne, chociaż dostępne są lekkie opcje,
  • pompy laktacyjne zasilane z sieci są zależne od dostępu do gniazdka elektrycznego, co może okazać się trudne, gdy jest się poza domem.

Jakie funkcje laktatora elektrycznego warto posiadać?

Na rynku pojawiają się coraz to nowsze modele laktatorów, które starają się wyróżnić pewnymi funkcjami. Poniżej podpowiadamy na które z nich warto zwrócić uwagę:

  • regulacja podciśnienia, które pozwala odciągać pokarm bardziej komfortowo.
  • możliwość jednoczesnego odciągania mleka z obu piersi, co istotnie skróca czas całego procesu. Podwójne pompowanie zwiększa również produkcję mleka poprzez opróżnianie obu piersi jednocześnie.
  • łatwość w użyciu, łatwość czyszczenia i łatwość w montażu – bardzo ważne jest także nieskomplikowane przenoszenie, także z powodu swojej budowy i wyposażenia w torbę.

Jak wybrać odpowiedni laktator elektryczny?

Wybór laktatora zależy od sposobu użytkowania i potrzeb matki. Jeśli jego zastosowanie ma być okazjonalne, to sprawdzi się zapewne laktator ręczny. Ale jeśli matka planuje wrócić do pracy, a dziecko ma mniej niż sześć miesięcy, elektryczny laktator będzie z pewnością wygodniejszy.

Ważnym aspektem, o którym należy pamiętać przy wyborze laktatora, jest wybranie końcówek odpowiednich do sutków i ustawienie ich prawidłowo, aby uniknąć dyskomfortu lub podrażnienia. Dobry laktator elektryczny naśladuje działanie ssące dziecka i nie powoduje bólu.

Podczas korzystania z elektrycznego laktatora po prostu załóż końcówki na sutek i uruchom maszynę. Pokarm zostanie zebrany do przymocowanego do niego pojemnika. Dobra pompa elektryczna może potrzebować do 15 minut na opróżnienie obu piersi. Jeśli Ci się spieszy, bardzo pomocna będzie w pełni automatyczna podwójna pompa.

W przypadku pompy ręcznej matka będzie musiała wyciskać mleko za pomocą pompy ssącej lub naciskając rytmicznie tłok. Dla niektórych laktator ręczny jest zbyt czasochłonny i wymaga zbyt dużego wysiłku. Opróżnienie obu piersi z jego pomocą może potrwać nawet do 45 minut.

Wybierając laktator elektryczny, ważne jest, aby wybrać taki, który ma zmienną prędkość i różne opcje ssania, ponieważ pozwoli to mamie regulować cały cykl w zależności od jej potrzeby i stylu karmienia dziecka.

Pamiętaj, że przyzwyczajenie się do laktatora może trochę potrwać. Dlatego przed rozpoczęciem właściwego procesu konieczne są pewne próby, aby zapoznać się z urządzeniem. Zacznij od najniższego poziomu ssania, a następnie stopniowo zwiększaj prędkość. Pamiętaj, aby dobrze opróżnić z piersi pokarm,należy starać się być spokojnym i zrelaksowanym.

Nigdy nie zapomnij sterylizować wszystkich części laktatora po każdym jego użyciu. To niezwykle ważna zasada zachowania bezpieczeństwa zdrowia dziecka.

Jak bezpiecznie korzystać z laktatora elektrycznego?

  • Pierwszą i najważniejszą rzeczą przed rozpoczęciem odciągania mleka jest znalezienie się w wygodnej i zrelaksowanej pozycji. Wszelki dyskomfort lub niepokój utrudni podaż pokarmu.
  • Przeczytaj właściwie instrukcję dotyczącą laktatora, aby uniknąć jakiegokolwiek problemu technicznego.
  • Należy unikać zużytych laktatorów, ponieważ mogą przenosić wirusy i bakterie, od wcześniejszej użytkowniczki, co może zarazić Ciebie i Twoje dziecko.
  • Koniecznie kup pompę z odpowiednimi lejkami. Zbyt małe mogą powodować ból i bolesność sutków. Piersi mogą pozostawać również pełne z powodu nieodpowiedniego odsysania mleka.
  • Uważaj na wszelkiego rodzaju uszkodzenia w laktatorze. Jeśli zauważysz jakiekolwiek, natychmiast go usuń z użytkowania.
  • Jeśli podczas odciągania pokarmu odczuwasz ból w sutkach, obniż ssanie laktatora. Podczas odciągania mleka nie powinieneś odczuwać żadnego bólu.
  • Dobrze umyj ręce przed i po każdej sesji odciągania.
  • Początkowe dni odciągania pokarmu mogą nie dawać dużo mleka. Jednak regularne odciąganie piersi pobudzi je do pracy i zacznie się wytwarzać więcej mleka już po kilku dniach.
  • Przed rozpoczęciem pompowania pokarmu miej wszystko, czego potrzebujesz, np. chusteczki, wkładki laktacyjne, butelki do przechowywania mleka, telefon, itp.
  • Ustaw tempo działania laktatora, przy którym czujesz się komfortowo.
  • Gdy przepływ mleka zwalnia, a piersi nie są pełne, wyłącz urządzenie.
  • Po nalaniu odciągniętego mleka do butelki napisz w nim datę i wstaw do lodówki.
  • Konieczne jest prawidłowe czyszczenie i odkażanie każdej części laktatora po jego użyciu. Niezastosowanie się do tego może spowodować problemy zdrowotne u dziecka. Po wyczyszczeniu i odkażeniu osusz go ręcznikiem papierowym, aby był wolny od wilgoci.

Warto obejrzeć:

Jak często można używać laktatora w ciągu dnia? 

Laktatory mogą być używane tyle razy dziennie, ile zechce matka. Jeśli jednak matka zacznie używać jedynie laktatora, w końcu zapasy mleka mogą zacząć się zmniejszać, ponieważ dziecko uważane jest za bardziej skuteczne niż jakikolwiek model stworzony przez człowieka. Warto pamiętać, że laktator elektryczny to maszyna i trzeba się czasem od niej oderwać. Nie warto z niej korzystać przez cały dzień, aby mieć pewność, że pokarmu jest wystarczająco dużo.

 

Źródła:

Meier, P.P. et al. Which breast pump for which mother: an evidence-based approach to individualizing breast pump technology. J Perinatol 2016;36(7):493-499.

Meier, P.P. et al. Breast pump suction patterns that mimic the human infant during breastfeeding. J Perinatol. 2012;32(2):103-110.

Kent, J.C. et al. Response of breasts to different stimulation patterns of an electric breast pump. J Hum Lact. 2003;19(2):179-186.

Mitoulas, L.R. et al. Effect of vacuum profile on breast milk expression using an electric breast pump. J Hum Lact. 2002;18(4):353-360.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here