Strona główna Karmienie piersią Laktator elektryczny – Co warto wiedzieć?

Laktator elektryczny – Co warto wiedzieć?

20
0
laktator elektryczny

Laktator elektryczny to rodzaj urządzenia do odciągania kobiecego pokarmu, który posiada wyższą moc ssania niż alternatywne urządzenia ręczne. Może on być szczególnie przydatny w przypadku często występującej potrzeby korzystania. Ponadto, większość laktatorów elektrycznych posiada pomocne funkcje, takie jak regulacja, którą można dostosować do własnych potrzeb. Poniżej wskazujemy na najważniejsze właściwości i parametry tego rodzaju urządzeń.

Wiele karmiących matek ma pewne drobne problemy laktacyjne, często związane z nadmiarem pokarmu lub właściwym utrzymaniem dziecka przy piersi. W takim przypadku pomoc w postaci laktatora może okazać się bardzo wygodna. Na rynku istnieje wiele urządzeń tego rodzaju, które mogą różnić się od siebie dość istotnie. Coraz więcej matek decyduje się na laktator elektryczny, który zapewne wymaga mniej wysiłku podczas odciągania mleka. Posiada on jednak pewne wady, których warto mieć świadomość, jeszcze przed jego zakupem.

Po co odciągać mleko?

Może być wiele powodów, dla których chcesz odciągać swoje mleko. Największą zaletą jest to, że Twoje dziecko może czerpać korzyści z naturalnego pokarmu, gdy nie ma Cię w pobliżu.

Prosty elektryczny laktator może Ci to znacznie ułatwić. Niektóre mamy stwierdzają, że stosowanie jednego z rodzajów laktatorów znacznie ułatwia życie. Jeśli zdecydujesz się na jeden z nich i nie będzie on działał według ciebie tak jak powinien, nie zakładaj od razu, że odciąganie pokarmu jest trudne. Zapewne doskonale poradzisz sobie z innym modelem laktatora, który okaże się znacznie wygodniejszy i mniej kłopotliwy w użyciu.

Dlaczego warto stosować laktator elektryczny?

Pompy elektryczne do odciągania pokarmu z piersi odciągają mleko szybko i wymagają mniej wysiłku przy obsłudze, niż laktatory ręczne. W przeciwieństwie do ręcznej pompki, cała praca jest wykonywana automatycznie w tempie, które zostanie nastawione. Taki proces znacznie oszczędza wysiłek i nie powoduje bolących rąk, z powodu trudnych do utrzymania rytmów pompowania.

Jeśli chcesz często odciągać swój pokarm, być może dlatego, że wracasz do pracy lub karmisz bliźnięta, elektryczny laktator pozwali Ci pozyskać więcej mleka, w znacznie krótszym czasie. Większość elektrycznych laktatorów zasilanych jest z sieci, ale dostępne są również przenośne pompy z akumulatorem.

Niektóre droższe laktatory elektryczne mają regulowane funkcje, które mogą okazać się bardzo korzystne i pomocne w codziennym zastosowaniu. Najważniejsze z nich to przede wszystkim:

 • podwójna funkcja pompowania, pozwalająca na jednoczesne odciąganie pokarmu z obu piersi,
 • dostosowanie siły ssania, aby naśladować wzorce ssania Twojego dziecka,
 • duża liczba ssań na minutę,
 • regulowane poziomy ssania.

Minusem jest to, że laktator elektryczny może być bardziej masywny – choć dostępne są również lekkie opcje. Są również zwykle istotnie głośniejsze niż pompy ręczne. Czasami może okazać się trudno odciągać mleko dyskretnie lub cicho, np. gdy dziecko śpi w pobliżu.

Jakie są plusy i minusy elektrycznych laktatorów?

Jak każde urządzenie, tak i laktator elektryczny, ma zarówno pewne zalety, jak i wady. Oczywiście, nie dla każdego będą one tym samym. Warto jednak rozważyć poniższe kwestie zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego sprzętu.

Plusy:

 • wymagają mniej wysiłku niż pompy ręczne,
 • stanowią szybsze niż inne metody odciągania mleka,
 • bardziej wygodne dla Ciebie, ponieważ oferują wiele ustawień,
 • większy wybór modeli, w tym pomp szpitalnych i podwójnych pompek piersiowych.

Minusy:

 • droższe niż ręczne laktatory,
 • głośniejsze w użyciu niż ręczne laktatory,
 • zazwyczaj są trudniejsze w sterylizacji,
 • zwykle mniej przenośne, chociaż dostępne są lekkie opcje,
 • pompy laktacyjne zasilane z sieci są zależne od dostępu do gniazdka elektrycznego, co może okazać się trudne, gdy jest się poza domem.

Jakie funkcje laktatora elektrycznego warto posiadać?

Na rynku pojawiają się coraz to nowsze modele laktatorów, które starają się wyróżnić pewnymi funkcjami. Poniżej podpowiadamy na które z nich warto zwrócić uwagę:

 • regulacja podciśnienia, które pozwala odciągać pokarm bardziej komfortowo.
 • możliwość jednoczesnego odciągania mleka z obu piersi, co istotnie skróca czas całego procesu. Podwójne pompowanie zwiększa również produkcję mleka poprzez opróżnianie obu piersi jednocześnie.
 • łatwość w użyciu, łatwość czyszczenia i łatwość w montażu – bardzo ważne jest także nieskomplikowane przenoszenie, także z powodu swojej budowy i wyposażenia w torbę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here