puchnięcie nóg
Puchnięcie nóg to typowa dolegliwość u kobiet w ciąży

Zastanawiasz się, dlaczego twoje kostki i stopy podczas ciąży są spuchnięte? Niepokoi Cię puchnięcie nóg? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, w którym wyjaśniamy ten problem i podpowiadamy pewne rozwiązania.

W czasie ciąży może występować puchnięcie nóg, ponieważ ciało kobiety utrzymuje w tym okresie większe nawodnienie niż zazwyczaj. Można czasem dostrzegać obrzęk w dowolnym miejscu organizmu, ale najczęściej uwydatnia się on on na nogach, w szczególności kostkach, stopach i palcach.

Gdy w łonie matki rośnie dziecko, rozszerzająca się macica naciska na naczynia krwionośne w miednicy. Szczególnie dotknięta tym problemem jest duża żyła po prawej stronie (dolna żyła główna), która pobiera krew z kończyn dolnych. Nacisk twojego dziecka i macicy spowalnia krążenie krwi w tym obszarze ciała i powoduje, że krew się gromadzi, co może powodować puchnięcie nóg.

Pod koniec ciąży obrzęk może również wpływać na dłonie. Jeśli nosisz pierścionki, mogą trzymać się zbyt mocno na palcach i być może będziesz musiała przestać je nosić przez jakiś czas.

Gdziekolwiek pojawia się problem puchnięcia, z dnia na dzień może okazać się on poważniejszy. Wzrasta bowiem ilość płynów w organizmie, a grawitacja przyciąga je w dół. Ciepła pogoda może również pogorszyć tego rodzaju problem z obrzękami. Opuchnięte kostki i stopy mogą być sporym problemem, który czasami wiązać się może z uczuciem mrowienia, jakby wbijały się w nie szpilki i igły.

To naturalne, że ciężarne kobiety mogą czuć się przytłoczone obrzękiem nóg, dlatego mogą chcieć nosić ciemne rajstopy, spodnie lub sukienki maxi, dla zatuszowania nóg lub kostek, a jednocześnie pozostać w wygodnym stroju.

Jak często występuje puchnięcie nóg w ciąży?

Obrzęk ciążowy występuje bardzo często, szczególnie w trzecim trymestrze ciąży. Nawet u 80% zdrowych ciężarnych kobiet występuje obrzęk kończyn dolnych w późniejszym jej etapie.

Chociaż obrzęk ciążowy może być bardzo denerwujący, zwykle nie stanowi większego problemu. Jednak bardzo rzadko może być oznaką poważnej choroby.

Jeśli wystąpi nagły lub silny obrzęk twarzy, dłoni lub stóp, skontaktuj się z lekarzem lub położną. Może to być oznaką stanu przedrzucawkowego, który jest poważnym zagrożeniem dla Ciebie i Twojego dziecka.

Jeśli tylko jedna noga jest gorąca i opuchnięta, natychmiast skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym. Istnieje niewielkie ryzyko, że ​​może to być spowodowane zakrzepem krwi. Nazywa się to zakrzepicą żył głębokich (DVT), przy której potrzebna jest pomoc medyczna.

Objawy DVT to:

  • ból, obrzęk lub tkliwość w jednej z nóg, zwykle łydki,
  • ciężki ból i ciepła skóra w tym obszarze,
  • czerwona skóra, zwłaszcza na łydce.

Co mogę zrobić, aby zmniejszyć puchnięcie nóg w czasie ciąży?

Stosowanie leków z grupy diuretyków w trakcie ciąży nie jest zalecane. Diuretyki pomagają nerkom uwolnić wodę i sód, dzięki czemu można dość szybko pozbyć się płynów.

Zamiast stosować leki moczopędne, spróbuj zastosować te metody, aby kontrolować obrzęk:

  • Podnoś stopy, kiedy tylko to możliwe, ponieważ pomoże to w krążeniu krwi. W pracy trzymaj pod stołem podnóżek lub pudło. W domu i w łóżku spróbuj położyć się na boku, ponieważ zmniejsza to presję z dolną żyłę główną i jest bezpieczniejsze dla twojego dziecka.
  • Staraj się nie siedzieć zbyt długo. W pracy rób regularne przerwy. Twój pracodawca ma obowiązek przeprowadzenia oceny ryzyka związanego z twoim stanowiskiem i zrobić wszystko, co tylko możliwe, aby zmniejszyć ryzyko dla zdrowia Twojego i dziecka.
  • Ćwiczenia stopą mogą pomóc zmniejszyć obrzęk stawu skokowego. Zegnij stopę w górę i w dół 30 razy, a następnie zakręć ją osiem razy w jedną stronę, a ośmiokrotnie w drugą. Powtórz z drugą stopą.
  • Stanie w basenie przez co najmniej 20 minut może również pomóc. Może pójść z przyjacielem, żeby się nie nudzić.
  • Noś wygodne buty. W ostatnim trymestrze ciąży możesz nawet kupić buty o większym rozmiarze.

Staraj się pamiętać, że obrzęk, choć nieprzyjemny, nie będzie trwać wiecznie. Podobnie jak wiele innych problemów związanych z ciążą, powinien on ustąpić wkrótce po urodzeniu dziecka.

Możesz także wypróbować inne naturalne środki, aby złagodzić problem z puchnięciem nóg.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here