W pierwszych tygodniach karmienia piersią często pojawiają się bolące sutki. Jest to jeden z głównych powodów, dla których matki decydują się na przerwanie laktacji. Najczęściej można temu skutecznie zaradzić, wymaga to jednak pewnej uwagi, cierpliwości i zaufania.
Doświadczanie bólu, kiedy robi się wszystko, by właściwie nakarmić i odżywić dziecko, może być bardzo niepokojące i nie należy go lekceważyć. Bolące sutki to często znak, że potrzebujesz pomocy położnej, pielęgniarki środowiskowej lub konsultanta laktacyjnego. Uzyskanie takiej profesjonalnej pomocy na na wczesnym etapie bardzo oznacza, że będzie można cieszyć się karmieniem piersią znacznie dłużej i z większym zadowoleniem.
Co powoduje bolące sutki?
Istnieje co najmniej kilka najczęściej występujących przyczyn takiego stanu, z których najważniejsze wymieniamy poniżej.
Trudności z przystawieniem dziecka do piersi
Jest to zdecydowanie najczęstsza przyczyna obolałych sutków. Jeśli twoje dziecko nie trzyma się dobrze i musi ssać lub ciągnąć sutek, zazwyczaj będzie on zbyt daleko w jego ustach. Sutek będzie następnie przyciśnięty do jej twardego podniebienia, co będzie dla dla karmiącej mamy wyraźnie bolesne.
Aby upewnić się, że twoje dziecko jest dobrze przystawione, koniecznie sprawdź, czy podczas posiłku dziecko bierze sutek prosto do ust. Przysuń dziecko do piersi, a nie pierś do dziecka. Niech trochę odchyli głowę do tyłu, z nosem będzie na wysokości sutka.
Twoje dziecko będzie musiało otworzyć szeroko buzię, aby umożliwić sutkowi dotarcie do tylnej części jego ust, w pobliżu miękkiego podniebienia. Wówczas sutek będzie chroniony przed zgnieceniem i przetarciem przez język dziecka podczas karmienia.
Jeśli masz trudności z uzyskaniem dobrego przystawienia, poproś swoją położną lub pielęgniarkę środowiskową o pomoc. Można również bezpośrednio skierować się o pomoc do konsultanta laktacyjnego.
Krótkie wędzidełko
Jeśli twoje dziecko ma krótkie wędzidełko, jego język będzie mniej elastyczny, ponieważ jest mocniej przytwierdzony przez pasek skóry na dnie jamy ustnej. Jeśli nie będzie w stanie poruszać odpowiednio mocno językiem, może ssać w niewłaściwy sposób. W rezultacie sutek matki może być bardziej podatny na zgniecenia, przetarcia lub żucie podczas karmienia. Oznaki będą takie, że pierś będzie często wysuwać się z ust dziecka.
W takie sytuacji, mimo regularnego karmienia, maluch może nie przybrać na wadze, ponieważ nie będzie otrzymywał pełnej potrzebnej porcji. Wówczas dziecko może również wydawać się niespokojne i wydawać dźwięki mlaskania podczas karmienia. Mogą się również pojawić się takie problemy jak drażliwe i bolące sutki.
W razie wystąpienia takiego problemu warto poprosić swojego lekarza lub położną o sprawdzenie języka dziecka. Taką wadę dziecka można wyleczyć za pomocą prostej procedury frentomii, czyli wycinania paska skóry między językiem a dnem ust.
Zabieg taki może mieć zbawienny wpływ na to, jak wygodne stanie się karmienie piersią. Frenotomia jest w gruncie rzeczy drobną procedurą, przeprowadzaną w ambulatorium bardzo szybko, dzięki której dziecko będzie można później karmić piersią znacznie łatwiej.
Grzybica
Grzybica wywoływana jest przez drożdżopodobny grzyb zwany candida. Zwykle grzyby te są dobrze kontrolowane przez nasze organizmy, jednak w niektórych okolicznościach może zostać to zakłócone i wtedy pojawia się infekcja grzybicza.
Jeśli Twoje sutki stały się dość nagle obolałe po okresie bezbolesnego karmienia, czujesz kłucie, strzelanie lub przeszywające bóle w piersiach, możesz mieć pleśniawki na sutkach. Taki ból może trwać nawet godzinę po karmieniu dziecka.
W celu leczenia lekarz może przepisać krem przeciwgrzybiczny na sutki oraz żel lub krople do ust dziecka. W tym czasie oboje musicie być leczeni równolegle, abyście nie przekazywali infekcji między sobą. Pleśniawki mogą się łatwo rozprzestrzeniać, dlatego ważne jest również umycie rąk po leczeniu siebie i dziecka.
Skurcz naczyń krwionośnych
Skurcz naczyń krwionośnych to piekący lub kłujący ból, gdy naczynia krwionośne w piersi zaciskają się. Bolące sutki mogą również zmienić kolor z powodu ograniczonego przepływu krwi.
Skurcz naczyń może się zdarzyć, gdy dziecko nie jest do piersi przystawione prawidłowo. Może się również zdarzyć, jeśli masz skłonność do zimnych palców u rąk i nóg.
Jeśli doświadczasz skurczu naczyń, skonsultuj się ze swoją położną, pielęgniarką środowiskową lub konsultantem laktacyjnym. Mogą oni pomóc Ci zrozumieć, dlaczego tak się dzieje. W międzyczasie, aby złagodzić dyskomfort:
- karm piersią w ciepłym pomieszczeniu,
- noś ciepłą górę lub dodatkową warstwę, aby utrzymać ciepło w piersiach,
- stosuj ciepły prysznic lub ułóż ciepłe ściereczki na piersiach po karmieniu,
- wypróbuj technik relaksacyjnych podczas karmienia piersią,
- nie spożywaj napojów i produktów zawierających kofeinę, ponieważ może to wzmagać objawy.
Zapalenie skóry lub wyprysk
U niektórych kobiet może rozwinąć się zapalenie skóry lub wyprysk, powodujące stan zapalny i bolące sutki. Może być to spowodowane stosowaniem kremów lub balsamów, w tym do leczenia grzybicy. Pływanie w chlorowanej wodzie w basenie może również czasami powodować bolesne i swędzące sutki.
W przypadku wystąpienia objawów egzemy na sutkach i piersiach należy zawsze skonsultować się z lekarzem.
Ząbkowanie
Jeśli Twoje dziecko ma tkliwe dziąsła z powodu ząbkowania, może zmienić sposób jedzenia. Jeśli podczas jego trwania język nie jest skierowany w dół i do przodu, aby wziąć duży łyk z piersi, może zacząć gryźć sutek.
W takim przypadku sprawdź, czy Twoje dziecko dobrze się przysysa i poproś o pomoc lekarza lub konsultanta laktacyjnego, jeśli nie masz pewności. Dzieci potrzebują dostosowania swoich nawyków podczas rozwoju i wzrostu. Możesz także zaoferować swojemu dziecku coś zimnego do żucia tuż przed karmieniem.
Karmienie piersią podczas ciąży
W ciąży w naturalny sposób sutki mogą być bardziej delikatne i drażliwe. Jest to normalna sytuacja, odpowiadająca na zachodzące zmiany hormonalne.
W takim przypadku jeśli możesz spróbuj skróć karmienie do kilku minut, ale za to częściej. Pod warunkiem, że dziecko ma więcej niż sześć miesięcy, możesz dawać mu inne przekąski i napoje, aby dać sobie odpocząć.
Ból przez źle dobrany biustonosz
Jeśli stosowany biustonosz do karmienia jest zbyt ciasny, będzie wywierał niekorzystną presję na sutki. W celu zakupu odpowiedniego warto poprosić specjalistę, który pomoże znaleźć większy i wygodniejszy biustonosz.
Niektóre wkładki laktacyjne i biustonosze posiadają sztuczne podszewki, które pochłaniają zbyt dużo wilgoci, co może pogorszyć problem bolących sutków. Wybierz podszewki wykonane z naturalnych materiałów i biustonosz wykonany z oddychających materiałów.
Jak mogę ukoić bolące sutki?
Najlepszym lekarstwem na bolące sutki jest znalezienie przyczyny, która powoduje problem. W międzyczasie możesz spróbować ukoić swoje sutki z użyciem odrobiny mleka.
Niektóre matki uważają, że stosowanie lanoliny wysoko oczyszczonej (HPA) na ich brodawkach jest przyjemne, chociaż nie ma dowodów na to, że pomaga to w leczeniu bólów lub ułatwia karmienie piersią.
Jeśli chcesz wypróbować lanolinę lub odciągnąć pokarm z piersi, umyj ręce przed zetknięciem ich z sutkami, aby chronić się przed infekcją.
Najlepiej unikać lanoliny, jeśli jesteś podatna na egzemę, ponieważ może to działać drażniąco na skórę.
Czy ból sutków wpłynie na moje dziecko?
Chociaż dla ciebie sutki są bolesne, nie wpłynie to na twoje dziecko. Jednak zazwyczaj jest to znak, że karmienie piersią nie idzie dobrze.
Jeśli Twoje dziecko nie przysysa się prawidłowo, może przestawać jeść, zanim otrzyma wystarczającą ilość mleka. Objawem tego, że dziecko nie jest nakarmione dobrze, jest:
- śpiące dziecko,
- mniej niż 6 pór karmienia w ciągu 24 godzin,
- spędzanie dużej ilości czasu przy piersi, ponad 40 minut przy każdym karmieniu,
- częsta ochota na jedzenie.
Jeśli twoje sutki są popękane i krwawiące, możliwe jest, że dziecko przełknie kilka kropli krwi. Wspomnij o tym swojej położnej lub pielęgniarce środowiskowej, na wszelki wypadek.
Zawsze pamiętaj, że podczas karmienia piersią nie musisz wcale cierpieć. Porozmawiaj o swoim problemie ze swoją położną, pielęgniarką środowiskową lub lekarzem, a także poproś o skierowanie do konsultanta laktacyjnego. Będzie on mógł zobaczyć, co robisz nieprawidłowo i być może nakierować cię na właściwą drogę.