ulewanie u niemowlaka
Ulewanie u niemowląt jest generalnie normalne, choć należy kontrolować jego intensywność i charakter

Cofanie pokarmu po posiłku zdarza się u niemowląt dość często i zwykle uznawane jest za normalny etap rozwojowy. Należy jednak zwracać uwagę na jego intensywność i charakter, ponieważ może wynikać z jakiś głębszych problemów zdrowotnych, które należy skonsultować z lekarzem. Ulewanie u niemowlaka zwykle mija jednak po kilku tygodniach lub miesiącach zupełnie samoistnie. Warto jednak w tym czasie zastosować pewne sposoby, które zmniejszą prawdopodobieństwo cofania pokarmu po karmieniu.

Niemowlęta często ulewają zarówno mlekiem matki, jak i mlekiem modyfikowanym. Najczęściej następuje to po karmieniu (czasem po każdym karmieniu) i często towarzyszy temu beknięcie. ulewanie u niemowlaka lekarze zwykle traktują jako normalne zjawisko, o ile nie jest ono zbyt częste i intensywne. Przede wszystkim nie powinno temu towarzyszyć problemy z oddychaniem oraz zakłócać zdrowego wzrostu i przybieraniu na wadze.

Pomimo tego, że ulewanie u niemowląt jest dość symptomatyczne, można temu w pewnym zakresie zapobiegać i zapewnić dziecku większy komfort. Istnieją również pewne oznaki, na które należy zwrócić uwagę, ponieważ mogą one wymagać konsultacji lekarskiej i leczenia.

Dlaczego może wystąpić ulewanie u niemowlaka?

U noworodków układ trawienny wciąż się rozwija, więc w pierwszych miesiącach życia ulewanie może występować znacznie częściej niż w późniejszym okresie rozwoju.

Podczas karmienia dzieci mleko przepływa przez gardło do przełyku, a następnie do żołądka. Przełyk jest połączony z żołądkiem za pomocą pierścienia mięśni zwanego dolnym zwieraczem przełyku. Zwieracz ten otwiera się, aby pozwolić mleku dostać się do żołądka, a następnie natychmiast zamyka się z powrotem. Mechanizm ten nie jest jednak często tak niezawodny, jak powinien, aż do około 6 miesiąca życia, kiedy dzieci są już bardziej rozwinięte. Może to powodować wsteczny przepływ mleka, powodując ulewanie u niemowlaka.

Poza tym istnieją 3 główne powody, przez które dzieci najczęściej ulewają:

  • Połykanie powietrza podczas karmienia – Dziecko, które je bardzo szybko, wraz z pożywieniem połyka również powietrze. Powoduje to naturalną potrzebę usunięcia powietrza z żołądka, które następuje wraz z ulewaniem pokarmu.
  • Przejedzenie – Nadmierne jedzenie również może być przyczyną ulewania, ponieważ dzieci mają małe żołądki. Dziecko, które przyjmuje za dużo mleka przy każdym karmieniu, może się bardzo szybko napełnić. Dodatkowy pokarm, którego żołądek nie jest w stanie pomieścić, musi ulec cofnięciu. Ulewanie u niemowląt następuje wówczas z powodu przekroczenia pewnej krytycznej granicy.
  • Wrażliwość lub alergia na niektóre pokarmy lub napoje w diecie – Nietolerancja pewnych składników diety może być również powodem ulewania u niemowlaka. Alergeny mogą być przenoszone do mleka matki i powodować nieoczekiwane reakcje u dziecka.

Innym powodem, przez który może występować ulewanie u niemowlaka, jest choroba refluksowa.

GERD (AKA Reflux)

W przypadku niektórych dzieci ulewanie może być spowodowane chorobą refluksową przełyku (GERD). Charakteryzuje się ona tym, że dolny zwieracz przełyku nie zacieśnia się natychmiast po otwarciu. Używa się terminu „refluks”, ponieważ może następować powrót do ust soków żołądkowych i kwasów.

Refluks może powodować znaczny dyskomfort u niektórych dzieci. Objawy GERD obejmują takie dolegliwości jak:

  • ból i odczucie dyskomfortu,
  • dławienie się, duszenie, kaszel, świszczący oddech lub inne problemy z oddychaniem,
  • słaby wzrost wagi z powodu wymiotów.

W przypadku zaobserwowania takich problemów zawsze należy skorzystać z konsultacji lekarskiej. Należy wówczas sprawdzić, czy ulewanie u niemowlaka nie wynika z powodu refluksu. Jeśli tak, konieczne mogą okazać się jakieś leki i inne środki.

Sposoby na ulewanie u niemowlaka

Jest kilka metod, które można zastosować, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo lub częstotliwość ulewania dziecka.

Odbijanie po karmieniu

Staraj się, by dziecko odbiło podczas i po każdym karmieniu, aby usunąć połknięte powietrze. Niektóre dzieci karmione piersią nie muszą bekać po każdym karmieniu, ponieważ mają tendencję do połykania mniejszej ilości powietrza niż dzieci karmione butelką. Jednak jeśli masz obfite zapasy mleka lub bardzo szybki przepływ mleka, może się to nie zdarzyć.

Kiedy pomagasz dziecku odbeknąć, pozwalasz łatwiej uwolnić powietrze, które zostało połknięte podczas karmienia. Po beknięciu twoje dziecko z pewnością będzie bardziej zadowolone. Usunięcie powietrza może również zrobić więcej miejsca w żołądku dziecka, aby kontynuować karmienie.

Czasami ulewanie u niemowląt występuje mimo odbijania po karmieniu.

Zapewnienie spokoju podczas karmienia

Staraj się ograniczać rozproszenie, hałas i jasne światła podczas karmienia piersią. Spokojniejsze karmienie może prowadzić do mniejszej częstotliwości i intensywności ulewania. Nie należy również zachęcać dziecka do dużej aktywności zaraz po karmieniu.

Częstsze karmienie

Jeśli będziesz czekać zbyt długo między karmieniami, a Twoje dziecko będzie bardzo głodne, może ono zbyt szybko jeść i połykać większe ilości powietrza. W okresie pierwszych tygodni warto sprawdzić ile powinien jeść noworodek i trzymać się przyjętego harmonogramu. Metoda ta nie powinna jednak przeszkadzać w karmieniu na żądanie. W późniejszym okresie znacznie łatwiej jest projektować i przestrzegać czas oraz ilość karmienia.

Zarządzanie ilością pokarmu

Niektóre kobiety mogą mieć bardzo silny przepływ pokarmu, powodujący zbyt szybkie jedzenie dziecka. Warto wtedy starać się karmić w pozycji leżącej, aby dziecko przyjmowało mleko wbrew grawitacji. Można również odciągnąć nieco pokarmu z piersi przed rozpoczęciem karmienia, aby pomóc spowolnić przepływ.

Dopasowanie piersi do potrzeb dziecka

Jeśli dysponuje się dużą ilością pokarmu w piersiach ub zapasy mleka nie są jeszcze dostosowane do potrzeb dziecka, piersi mogą być obrzęknięte, duże i twarde. Może to znacznie utrudniać dziecku prawidłowe przystawienie i dobre uchwycenie obszaru wokół sutka. W rezultacie tego, dziecko zacznie połykać więcej powietrza, gdy będzie próbowało się najeść.

Przed karmieniem dziecka użyć laktatora lub odciągnąć nieco pokarmu ręcznie, aby zmiękczyć piersi. Pomoże to dziecku prawidłowo się zatrzasnąć na piersi i efektywniej jeść.

Eksperymentowanie z pozycjami

Wypróbuj różne pozycje karmienia piersią, aby przekonać się, czy niektóre z nich są dla twojego dziecka wygodniejsze niż inne. Po karmieniu staraj się utrzymywać głowę dziecka w pozycji wyprostowanej i uniesionej przez co najmniej 30 minut.

Kiedy udać się do lekarza?

Kiedy następuje ulewanie u niemowlaka, mleko zwykle wydobywa z ust po beknięciu lub delikatnie delikatnie z nich wycieka. Nawet jeśli dziecko doświadcza tego po każdym karmieniu, zwykle nie stanowi to większego problemu.

Warto przede wszystkim rozróżnić typowe ulewanie u niemowląt od wymiotów. Wymioty są przede wszystkim silniejsze, bardziej impulsywne i obfitsze. Dziecko może wymiotować od czasu do czasu, co można uznać za normalne. Jeśli twoje dziecko wymiotuje wielokrotnie lub dłużej niż 24 godziny, należy zgłosić się do pediatry. Trzeba również zwrócić uwagę,czy wymioty nie są zielone lub zawierają krew, co może być oznaką choroby, infekcji lub coś poważniejszego.

Inne symptomy, które wskazują potrzebę wizyty u lekarza, to przede wszystkim:

  • obawa, że twoje dziecko ulewa zbyt intensywnie lub zbyt często,
  • dziecko wydaje się odczuwać ból i jest przewlekle niepocieszone,
  • dziecko traci lub nie przybiera na wadze,
  • dziecko nie utrzymuje żadnych pokarmów i wykazuje oznaki odwodnienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here