poduszka do karmienia
Poduszka do karmienia może być bardzo przydatna i wygodna w codziennym użytkowaniu

Wszystko, czego naprawdę potrzeba do karmienia piersią to pierś (lub dwie!) oraz dziecko, które może ssać. Produkty dla dzieci to jednak duży biznes i na rynku pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania, które mają ułatwiać codzienne życie matek karmiących. Wśród pokrowców, kremów, specjalnych staników, smoczków przeciw kolce i wielu innych, znaleźć możemy także poduszki do karmienia. Czy są naprawdę potrzebne? W tym artykule wskazujemy dlaczego i kiedy poduszka do karmienia może okazać się pomocna.

Ciąża to tylko część historii macierzyństwa, która stanowi przygotowanie do kolejnych jego etapów. Dla wielu kobiet jednym z trudnych doświadczeń po porodzie jest karmienie piersią. Podczas gdy niektóre matki mają szczęście, że mogą dość łatwo i płynne karmić piersią, wiele innych napotyka pewne trudności. Karmienie piersią może być trudne dla zarówno dla młodej mamy, jak i dziecka, zwłaszcza gdy nie osiągnie się właściwej synchronizacji. Często trwać to może nawet około 4-6 tygodni i właśnie w takim przypadku poduszka do karmienia może wiele ułatwić.

Czym jest poduszka do karmienia?

Dzięki specjalnie zaprojektowanemu i ergonomicznemu kształtowi poduszka do karmienia stanowić może pomoc we właściwym ułożeniu dziecka podczas karmienia piersią, znacznie ułatwiając cały proces. O jej funkcjonalności w dużym stopniu decyduje jednak sama użytkowniczka. Na rynku istnieje wiele produktów tego rodzaju, dlatego warto przyjrzeć się im dokładnie. Ich przydatność zależy bowiem od cech fizycznych kobiety, a także jej stanu zdrowia czy preferencji. Poduszki do karmienia zaleca się czasem w przypadku niektórych problemów zdrowotnych, ze względu na możliwość odciążenia niektórych partii mięśniowych maki.

W niektórych przypadkach poduszka do karmienia piersią może jednak powodować więcej problemów niż przydatnych rozwiązań. Po umieszczeniu dużej, wyściełanej poduszki na kolanach, a następnie położeniu na niej dziecka, może okazać się, że będzie ono zbyt wysoko względem piersi. Zasadniczo dziecko jest w stanie uzyskać lepszą pozycję, jeśli znajduje się nieco niżej piersi i może do niej przylgnąć. Znane są historie wielu przypadków, kiedy obolałe piersi czy problemy z sutkami zostały wyleczone dzięki odstawieniu poduszki do karmienia. Nie oznacza to jednak, że produkt tego rodzaju nie jest dobrym rozwiązaniem. Powinien być jednak odpowiednio dobrany i użytkowany.

Jak korzystać z poduszki do karmienia?

 • Krok 1: W przypadku posiadania poduszki do karmienia z zapięciem, należy ją odpowiednio złożyć, aby móc łatwo zapiąć zapięcie.
 • Krok 2: Poduszkę należy ułożyć odpowiednio do poziomu piersi, aby dziecko nie musiało walczyć o dobre zatrzaśnięcie na piersi.
 • Krok 3: Można nieco odchylić się do tyłu, jeśli uważa się, że będzie łatwiej karmić dziecko.
 • Krok 4: Poduszka do karmienia nieco opadła z powodu wagi dziecka. Jeśli zbyt duże zagłębienie utrudnia dziecku zaczepienie się na piersi, można podnieść ją nieco, czasami posiłkując się dodatkowymi poduszkami.
 • Krok 5: Wolnymi rękoma należy otoczyć dziecko i odpowiednio ułożyć jego główkę, aby mogło odpowiednio przystawić się do piersi.

Korzyści ze stosowania poduszki do karmienia

 • Karmienie piersią: Wiele kobiet woli siedzieć, gdy karmi piersią swoje dzieci. Poduszka może zapewnić dobry system wsparcia dla dziecka i może mieć łatwiej przystawić się do piersi.
 • Zmniejszony ból ciała: Bolące plecy i szyja to niektóre skutki uboczne związane z nauką karmienia piersią. Poduszka do karmienia może eliminować potrzebę garbienia się i nadmiernego zginania.
 • Ułatwienia w uzyskaniu prawidłowej pozycji: Poduszka do karmienia dziecka często wyposażona jest w specjalne zatrzaski, które pomagają przymocować ją do ciała matki. Niektóre posiadają także kieszenie, które mogą być pomocne, ponieważ karmienie piersią zmniejsza możliwość poruszania się.
 • Ulepszona pozycja dziecka: Większość poduszek do karmienia umożliwia lekkie uniesienie głowi dziecka. Pomaga to w prawidłowym zatrzaśnięciu na piersi, ale także zmniejsza rycyko ulewania.
 • Dodatkowe funkcje: Poduszka do karmienia może być również używana na brzuch dziecka, a także do jego podtrzymywania w innych sytuacjach niż karmienie.
 • Wykorzystanie poduszki przez ojca: Kto powiedział, że mężczyźni nie mogą pomóc w wychowaniu dzieci? Dla tych ojców, którzy chcą karmić swoje dzieci butelką, poduszka do karmienia może być świetnym wsparciem.
 • Stosowanie w ciąży: Tego rodzaju poduszki są na tyle uniwersalne, że można je stosować przed jeszcze urodzeniem dziecka, ponieważ można je również stosować jako podparcia ciała podczas ciąży.

Czy są jakieś wady poduszki do karmienia?

 • Trudności z zastosowaniem: Niewłaściwe użycie poduszki do karmienia może powodować niewłaściwe przystawienie dziecka do piersi, szczególnie gdy dziecko zatapia się w poduszce może mieć trudności z dostępem do sutka.
 • Niewygoda: Mamy, które są zawsze w ruchu, mogą mieć kłopot ze stosowaniem poduszki, ponieważ w znacznym stopniu powoduje ona unieruchomienie.
 • Brak znormalizowanego rozmiaru: Kobiety o różnych typach budowy ciała będą wymagać poduszek pielęgnacyjnych o różnych rozmiarach. Brak standardowej miary może utrudnić ustalenie, która z nich będzie odpowiednia dla konkretnej matki.

Wskazówki dotyczące zakupu poduszki do karmienia

 • Rozmiar: Podobnie jak kupowanie ubrań, poduszki pielęgnacyjne są tymi, które powinny być dopasowane do konkretnej osoby. Jeśli są zbyt miękkie, mogą się utrudnić dziecku zatrzaśnięcie. Z kolei jeśli poduszka jest zbyt mała, może pozostawić przestrzeń między udami a poduszką, powodując zsuwanie się dziecka pod własnym ciężarem.
 • Kształt: Poduszki występują w różnych kształtach i rozmiarach, z których każdy ma swoje zalety. Na przykład poduszka w kształcie litery „O” dobrze nadaje się do podparcia pleców, a poduszka w kształcie półksiężyca jest dobra do podparcia głowy dziecka. Twarde poduszki pasują dobrze dla małych dzieci, ponieważ mniej się zapadają, podczas gdy większe dzieci potrzebują miękkich poduszek, aby uzyskać więcej miejsca na nogi.
 • Przenośność: Mamusie w podróży mogą nie czuć się wygodnie nosząc ze sobą dużą poduszkę. Jeśli planuje się podróże, warto kupić mniejsze, przenośne modele.
 • Odporność na plamy: Niemowlęta często brudzą swoje otoczenie, dlatego warto zdecydować się na produkt, który łatwo jest prać i nie postaną żadne ślady.
 • Rodzaj tkaniny: Niemowlęta mają wrażliwą skórę, dlatego najlepiej unikać materiałów syntetycznych, takich jak poliester, ponieważ mogą powodować podrażnienia skóry i wysypki. Bawełna to zdrowa alternatywa, którą dość często się poleca. Należy również unikać poduszek zmniejszających palność, ponieważ mogą zawierać formaldehyd i być rakotwórcze.
 • Dobre recenzje: Przed zakupem poduszki z pewnością warto rozmawiać ze znajomymi oraz innymi mamusiami, a także sprawdzić recenzje online. Czasami produkt może wyglądać świetnie na papierze, ale działa słabo w warunkach polowych.
 • Dodatkowe funkcje: Niektóre produkty posiadają specjalne zapięcia, które zabezpieczają poduszkę i pomagają w karmieniu piersią. Mogą one również posiadać kieszonki i możliwość modyfikacji kształtu. Czasem warto wziąć pod uwagę funkcjonalność tych rozwiązań.

Zalecane środki bezpieczeństwa

Poduszka do karmienia piersią wymaga stałego nadzoru ze strony użytkownika, ponieważ wiąże się z pewnym ryzykiem uduszenia się dziecka. Może się tak stać, gdy dziecko leży twarzą w dół i nie jest w stanie zmienić tej niebezpiecznej pozycji. W ramach ostrożności rodzice nie powinni nigdy pozostawiać dziecka na poduszce bez bacznej opieki, zwłąszcza gdy jest ona dość miękka.

Poduszka do karmienia została zaprojektowana w celu ułatwienia procesu karmienia piersią, zapewniając wsparcie strukturalne, a także uwalniając ręce matki. Ponieważ dla każdego typu ciała dostępna jest inny produkt, warto fizycznie wypróbować go przed zakupem.

Podsumowanie

Poduszka do karmienia piersią z pewnością nie jest niezbędnym produktem w opiece nad dzieckiem. Może być jednak bardzo pomocna dla niektórych matek, zwłaszcza we wczesnych tygodniach życia noworodka. W przypadku nieumiejętnego korzystania może okazać się, że dziecko jest zbyt wysoko względem piersi. Poduszki mogą być także pomocne w podtrzymywaniu pleców lub ramion matki po zatrzaśnięciu dziecka. Warto jednak właściwie dopasować tego rodzaju produkt do własnej budowy ciała, stanu zdrowia i preferencji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here