mleko modyfikowane
Mleko modyfikowane to pokarm dla małych dzieci, który różnić się może istotnie swoim składem i przeznaczeniem

Mleko modyfikowane to alternatywny pokarm dla małych dzieci, stworzony na bazie mleka odzwierzęcego. Odpowiednia jego obróbka zapewnia zmodyfikowane właściwości, bardziej odpowiadające naturalnemu pokarmowi z piersi matki. Na rynku istnieje wiele rodzajów i brandów tego rodzaju produktów, przeznaczonych do stosowania u dzieci w różnym wieku i z rożnymi potrzebami.

Mleko modyfikowane to produkt, który najczęściej powstaje na bazie mleka krowiego. W procesie jego wytwarzania zmienia się jednak m.in. proporcje poszczególnych składników odżywczych, a w szczególności:

  • zmienia się skład białka i obniża jego sumaryczną ilość,
  • zwiększa się sumaryczną ilość tłuszczów nienasyconych,
  • zwiększa się zawartość laktozy,
  • obniża się ilość takich składników jak sód, chlor czy potas.

Ponadto, mleko modyfikowane często wzbogacone jest o niezbędne witaminy, m.in. A, C, D i E, a także prebiotyki, żelazo, jod oraz karnitynę. Jak już wcześniej wspomniano, mleko modyfikowane może jednak różnić się swoją formułą, w zależności od producenta i przeznaczenia. Powinno ono w jak najszerszym zakresie naśladować właściwości mleka matki, jednak dotychczas nie jest to w zupełności możliwe. Mleko modyfikowane dla dzieci podzielić można generalnie na mleko początkowe, mleko następne i mleko junior.

Mleko początkowe

Mleko zmodyfikowane dla dzieci poniżej 6 miesiąca życia nazywane jest początkowym. W zależności od potrzeb, może mieć ono jednak różną formułę.

Formuła na bazie mleka krowiego

Większość mleka dla niemowląt bazuje na zmodyfikowanym mleku krowim. Można również kupić specjalne formuły produkowane dla wcześniaków.

W tego rodzaju mleku można znaleźć dwa główne rodzaje białka: kazeinę i serwatkę. Kazeina jest grudkowata, a serwatka jest wodnista. Stosunek kazeiny do serwatki może się różnić w zależności od danego rodzaju mleka dla niemowląt. Istnieją dwa główne typy:

Pierwsze mleko – Mleka te są oparte na serwatce, której stosunek kazeiny do serwatki wynosi 40:60, czyli mniej więcej tyle samo co mleko matki. Są odpowiednie dla twojego dziecka od urodzenia do około roku i są uważane za łatwiejsze do strawienia niż mleka na bazie kazeiny.

Mleko sycące – Mleko modyfikowane tego rodzaju składa się głównie z kazeiny, o stosunku kazeiny do serwatki 80:20. Producenci twierdzą, że wyższa zawartość kazeiny oznacza, że ​​mleko wymaga dłuższego trawienia, dzięki czemu dziecko jest dłużej pełne.

Jednak małe dziecko będzie potrzebowało tylko pierwszego mleka, aby uzyskać wszystkie składniki odżywcze, jakich potrzebuje. Więc nie musisz się martwić o przejście na inne mleko, jeśli nie chcesz.

Jeśli zmieniasz mleko dla dziecka, postępuj zgodnie z instrukcjami i używaj miarki dołączonej do nowego produktu. Używanie zbyt dużej ilości proszku może spowodować zaparcie u dziecka. Chociaż wielu producentów mleka sycącego reklamuje je jako odpowiednie od samego urodzenia, wyższe stężenie kazeiny oznacza, że ​​małe dziecko może mieć trudności w zakresie strawienia. Dlatego najlepiej nie podawać tego typu formuły niemowlęciu.

Gdy dziecko ma już rok, zazwyczaj można przestawić je z mleka modyfikowanego na mleko krowie. Mleko krowie nie jest zalecane jako główny napój dla niemowląt poniżej pierwszego roku życia, ponieważ ma niższą zawartość żelaza i wielu składników odżywczych, takich jak witamina E. Z kolei posiada zbyt dużo innych minerałów, takich jak sód i potas. Można jednak używać niewielkich ilości w gotowaniu lub przygotowywaniu jedzenia dla dziecka, gdy ma ono sześć miesięcy lub więcej i zaczęto wprowadzać do jego diety pokarmy stałe.

Mieszanka na bazie mleka koziego

Mieszanka dla niemowląt z mleka koziego i preparat do dalszego nie jest odpowiednią alternatywą dla mleka krowiego w przypadku niemowląt z alergią na białka w mleku krowim. Dzieje się tak dlatego, że białka w mleku krowim i kozim są na tyle podobne, że dziecko z alergią prawdopodobnie reaguje również na mleko kozie.

Niemowlęta i dzieci z alergią na mleko krowie mogą nawet doznać reakcji anafilaktycznych po spożyciu mleka koziego, więc najlepiej go unikać w tych okolicznościach, chyba że pracownik służby zdrowia doradzi inaczej.

Gdy dziecko ma rok, można przestawić je ze modyfikowanego mleka koziego na zwykłe mleko kozie. Mleko kozie nie jest zalecane jako główny napój dla niemowląt w wieku poniżej pierwszego roku życia, ponieważ ma mniej składników odżywczych i minerałów, takich jak żelazo. Jednak można używać niewielkich ilości w gotowaniu lub przygotowywaniu jedzenia dla dziecka, gdy ma ono sześć miesięcy lub więcej.

Hydrolizowany preparat białkowy

Dostępne są dwie wersje hydrolizowanego mleka:

  • w pełni zhydrolizowana formuła,
  • częściowo zhydrolizowana formuła.

W pełni zhydrolizowana formuła jest specjalnie przeznaczona dla niemowląt z alergią lub nietolerancją na mleko krowie. Jest zwykle dostępna tylko na receptę.

Jeśli dziecko cierpi z powodu alergii na mleko krowie, zawarte w nim białko może wywołać reakcję alergiczną. A jeśli ma nietolerancję mleka krowiego, będzie miało zapewne trudności z trawieniem cukru mlecznego, zwanego laktozą.

W pełni zhydrolizowane mleko w postaci mieszanki oparte jest na mleku krowim i ma te same składniki odżywcze, co standardowe mleko modyfikowane. Ale białko w mleku jest hydrolizowane, co oznacza, że ​​jest ono lepiej rozkładane, więc dziecko ma mniejszą szansę na niekorzystną reakcję. Mleko modyfikowane tego rodzaju jest również ogólnie wolne od laktozy, więc niemowlęta z nietolerancją na mleko krowie mogą je łatwo strawić.

Jeśli uważasz, że Twoje dziecko ma alergię lub nietolerancję mleka krowiego zawsze skontaktuj się z lekarzem lub pielęgniarką środowiskową przed zmianą pokarmu dziecka. Jeśli u Twojego dziecka zdiagnozowano alergię na białko mleka krowiego, lekarz może przepisać w pełni zhydrolizowaną formułę białkową. Jeśli jednak Twoje dziecko nie toleruje mleka krowiego, Twój lekarz rodzinny może zasugerować, żeby zamiast tego kupować formułę bez laktozy. Można ją kupić bez recepty.

Formuła częściowo zhydrolizowana

Ten rodzaj mleka modyfikowanego wytwarza się całkowicie z białka serwatki. Jest sprzedawana jako łatwiejsza w trawieniu i odpowiednia dla dzieci cierpiących na kolkę, wiatry i ból brzucha. Czasami również sugerowana jest jako dobra dla niemowląt z alergiami.

Jednak nie ma niezbitych dowodów na to, że mleko to jest łatwiej strawne. Najlepiej też nie podawać tego mleka niemowlęciu z alergią na mleko krowie, ponieważ nie wszystkie białka w częściowo zhydrolizowanym mleku zostały rozbite.

Jeśli uważasz, że Twoje dziecko może może mieć alergię na mleko, zabierz je do lekarza.

Mleko modyfikowane – Formuła na bazie soi

Formuła na bazie soi wytwarzana jest z ziaren soi. Jest ona modyfikowana witaminami, minerałami i substancjami odżywczymi, aby były odpowiednie dla mleka modyfikowanego.

Preparat na bazie soi dla dzieci należy podawać jedynie za radą lekarza, pielęgniarki środowiskowej lub pediatry. Mimo, że producenci wprowadzają do obrotu swoje formuły sojowe jako odpowiednie dla dzieci od urodzenia, pracownicy służby zdrowia nie zalecają ich dla niemowląt w wieku poniżej sześciu miesięcy.

Formuła z soi nie jest również zalecana, jeśli Twoje dziecko ma alergię na mleko krowie. Nawet 6 na 10 dzieci wrażliwych na mleko krowie jest również wrażliwych na soję.

Jeśli zdecydujesz się przestawić dziecko na mleko sojowe, gdy ma ono sześć miesięcy, upewnij się, że dbasz o jego rosnące zęby. Mleko sojowe może z czasem uszkodzić zęby dziecka, ponieważ często jest ono słodzone syropem glukozowym.

Jakiego rodzaju mleko modyfikowane potrzebuje moje starsze dziecko?

Czasami mleko modyfikowane jest dostępne dla niemowląt w wieku od sześciu miesięcy, ponieważ jest ono bogatsze w żelazo, którego potrzebują rosnące dzieci. Jednak to mleko nie jest niezbędne z powodów żywieniowych, ponieważ nie zapewnia ono rzeczywistych korzyści w porównaniu ze standardowymi formułami.

Twoje dziecko nadal będzie otrzymywać żelazo i inne składniki odżywcze, których potrzebuje ze zwykłego mleka modyfikowanego, które następnie można uzupełnić o pokarmy stałe. Jeśli Twoje dziecko jest zadowolone ze swojej zwykłej diety, nie musisz nic zmieniać.

Mleko następne dla dzieci powyżej 6 miesiąca

Mleko następne to produkt o wyższej zawartości białka i minerałów niż zwykła mieszanka dla niemowląt. Są sprzedawane jako odpowiednie dla dzieci w wieku od sześciu miesięcy. Mleko następne reklamowane jest jako bardziej pożywne niż mleko krowie, ponieważ zawiera ono dodatkowe żelazo, witaminy i minerały.

Jednak badania nie wykazały wyraźnych korzyści dla dzieci z jego stosowania. Porównanie z mlekiem krowim jest również mylące, ponieważ mleko krowie nie jest zalecane jako napój dla niemowląt poniżej pierwszego roku życia.

Mleko modyfikowane na noc

Produkty na noc to mleka uzupełniające z dodatkiem płatków zbożowych, które są sprzedawane jako pomagające niemowlętom lepiej spać w nocy. Jednak nie ma dowodów na to, że pomagają one dzieciom być spokojniejszymi w nocy lub że trawienie trwa dłużej.

Jeśli twoje dziecko ma mniej niż sześć miesięcy, nie dawaj mu mleka na dobranoc. Najlepiej też nie oferować dziecku tego mleka, jeśli ma tendencję do nadwagi.

Mleko modyfikowane dla maluchów – junior

Mleko modyfikowane dla dzieci starszych typu junior jest sprzedawane rodzicom jako lepsze niż mleko krowie, ponieważ zawiera ono dodatkowe żelazo oraz inne witaminy i minerały. Są to produkty promowane do stosowania u niemowląt w wieku od około pierwszego roku życia.

Ale jeśli Twoje dziecko jest zdrowe, nie musisz go karmić specjalnymi formułami. Gdy ma już rok, może wypić pełnotłuste mleko krowie jako główny napój, a także jeść różne stałe pokarmy. To powinno dostarczyć mu wszystkie niezbędne witaminy i minerały, jakich potrzebuje.

Jednak w przypadku małych dzieci łatwo jest przegapić ważne składniki odżywcze, ponieważ przyzwyczajają się one do regularnych posiłków. Wiele poważnych źródeł zaleca zatem, aby wszystkie dzieci w wieku od sześciu miesięcy do pięciu lat otrzymywały suplementy zawierające witaminy A, C i D. Mają one również w szerokim zakresie zapewnić lepszy rozwój i odporność.

Jeśli twoje dziecko otrzymuje np. krople witaminowe i dobrze się odżywia, nie będzie potrzebowało kolejnego modyfikowanego mleka. Chociaż takie mleko ma dodane składniki odżywcze, są one również bogate w cukier. Może to w dłuższym okresie uszkodzić zęby i być niekorzystne dla zdrowia. Jeśli nie masz pewności co do suplementów diety lub mleka, koniecznie porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem rodzinnym.

Jaki jest czas przygotowania mleka modyfikowanego?

Mleko modyfikowane wymaga czasu na przygotowanie. W zależności od metody sterylizacji i rodzaju stosowanej formuły, zrobienie jednej butelki może trwać od około 30 minut do 40 minut. Więc jeśli dajesz swojemu dziecku sześć butelek dziennie i przygotowujesz każdą w tym samym czasie, możesz spędzić do czterech godzin dziennie przygotowując jedzenie dla swojego dziecka.

Większość sprzedawanych produktów występuje jako suche mleko w proszku, pakowane w puszki. Przygotowuje się je dodając miarki suszonego mleka w proszku do przegotowanej wody, która została lekko ostudzona.

Niektóre marki są dostępne w wstępnie zmierzonych saszetkach, które zawierają odpowiednią ilość formuły dla jednego karmienia. Mogą one być nieco droższe, ale są przydatne, gdy podróżujesz lub gdy chcesz mieć pewność, że ilość jest dokładna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here