prawidłowy rozwój dziecka
Rozwój dziecka w pierwszym roku życia może przebiegać nierównomiernie i dość zaskakująco dla rodziców

Od bezradnego noworodka do aktywnego malucha – Twoje dziecko potrzebuje zaledwie 12 krótkich miesięcy, aby przejść tę niesamowitą transformację. Dzieci rosną i zmieniają się w zadziwiającym tempie, a każdy miesiąc przynosi nowe i ekscytujące zmiany. Jak zatem wygląda rozwój dziecka w pierwszym roku życia?

Młode mamy i tatusiowie często zastanawiają się, czego się spodziewać i jak się dowiedzieć, czy rozwój ich dziecka jest prawidłowy. Jednak zamiast skupiać się zbytnio na kamieniach milowych rozwoju, należy pamiętać, że wszystkie dzieci rozwijają się we własnym tempie. Istnieje dość szeroka tolerancja dla postępów i czasu, kiedy dziecko osiąga określony etap rozwojowy.

Rozwój dziecka rzadko przebiega w równym tempie

Jeśli Twoje dziecko osiągnie jakiś kamień milowy we własnym rozwoju wcześniej niż oczekiwano, może osiągnąć kolejny znacznie później. Ten fakt nie powinien dziwić, ponieważ może być tak zajęte doskonaleniem tej pierwszej umiejętności, że nie znajdzie zainteresowania dla następnej.

Niektóre dzieci mogą wypowiedzieć swoje pierwsze słowo po ośmiu miesiącach, podczas gdy inne mówią dopiero po upływie roku. Chodzenie może również rozpocząć się w dowolnym momencie od 9 do 18 miesiąca życia. Mając na uwadze tego rodzaju różnice, można przyjrzeć się bliżej jak rozwój dziecka może przebiegać w kolejnych trzymiesięcznych etapach pierwszego roku życia.

Rozwój dziecka od 1 do 3 miesiąca

Podczas pierwszego etapu rozwoju ciała i mózgu noworodka, uczy się ono żyć w początkowo mało przyjaznym świecie zewnętrznym. Pomiędzy porodem a 3 miesiącem dziecko może zacząć:

  • W ciągu trzech pierwszych miesięcy życia da się najczęściej zauważyć uśmiechnie się dziecka w odpowiedzi na uśmiechy rodziców.
  • Dziecko może zacząć podnosić głowę i klatkę piersiową leżąc na brzuchu.
  • W tym czasie rozpoczyna się śledzenie obiekty oczami i stopniowe koordynowanie pracy oczu.
  • Dziecko zaczyna również używać dłoni i przykładać je do ust.
  • Rozwija się również zdolność chwytania przedmiotów w dłonie.
  • Dziecko często zaczyna wykonywać machnięcia lub sięganie po wiszące przedmioty, choć zwykle nie jest jeszcze w stanie ich zdobyć.

Rozwój dziecka od 4 do 6 miesiąca

W tych miesiącach dzieci naprawdę uczą się docierać do otaczającego ich świata i manipulować nim. Zwykle opanowują użycie tych niesamowitych narzędzi, czyli swoich rąk. Odkrywają także głosy. W wieku od 4 do 6 miesięcy Twoje dziecko prawdopodobnie:

  • Zacznie przewracać się na brzuch lub na plecy.
  • Rozpocznie wydawać dźwięki, które mogą brzmieć jak prawdziwy język.
  • Zacznie się śmiać.
  • Nauczy się sięgania po przedmioty i chwytania ich, a także bawić się zabawkami i innymi przedmiotami, które ma w rękach.
  • Zacznie siadać przy delikatnym wsparciu i kontroli główki.

Rozwój dziecka od 7 do 9 miesiąca

W drugiej połowie pierwszego roku życia maleństwo staje się dzieckiem w drodze. Po dowiedzeniu się, że może się gdzieś przewrócić, poświęci kilka następnych miesięcy na zastanawianie się, jak iść do przodu lub do tyłu. Jeśli nie masz jeszcze zabezpieczenia przed dziećmi, lepiej je w tym czasie rozważ! W tym czasie dziecko może:

  • Zacząć się czołgać – W tym czasie przećwiczy prawdopodobnie różne jego formy, aż zacznie klasycznie raczkować na kolanach. Niektóre dzieci praktycznie omijają ten etap rozwoju i bardzo szybko zaczynają wstawać oraz chodzić.
  • Dziecko zacznie również siadać bez żadnego wsparcia.
  • Może również na swój sposób odpowiadać na znane słowa, takie jak jego imię. Może także odpowiedzieć na zatrzymując się na chwilę i patrząc na ciebie oraz zacząć bełkotać „mama” lub „tata”.
  • Często zaczyna klaskać i grać w gry.
  • Maluszek w tym czasie uczy się podnosić do pozycji stojącej.

Rozwój dziecka od 10 do 12 miesiąca

Ostatni etap rozwoju w pierwszym roku życia dziecka jest dość przejściowy. Nie jest już niemowlęciem i może wyglądać i zachowywać się jak bardziej dojrzały maluch. Ale nadal jest małym dzieckiem, które szybko się uczy na wiele sposobów. Przede wszystkim jednak:

  • Zaczyna się karmić – Niemowlęta na tym etapie rozwoju opanowują „chwyt szczypcowy”, co oznacza, że ​​mogą trzymać małe przedmioty, takie jak płatki zbożowe między kciukiem a palcem wskazującym.
  • Może zacząć poruszanie się po pokoju na nogach, trzymając się mebli.
  • Często udaje mu się powiedzieć jedno lub dwa słowa, a „mama” i „tata” stają się szczególnym imieniem dla rodziców. Średnia to około trzech wypowiedzianych słów do pierwszych urodzin, ale ich zakres jest bardzo duży.
  • Dziecko zaczyna także wskazywać obiekty, które chce, aby mu podać.
  • Często również dzieci w tym wieku zaczynają udawać rodziców lub starsze rodzeństwo, np. jak rozmawia przez telefon.
  • robienie pierwszych kroków – Zwykle dzieje się to około roku, ale może się to znacznie różnić.

Kiedy o rozwoju dziecka porozmawiać z pediatrą?

Co należy zrobić, jeśli uważasz, że Twoje dziecko nie osiąga wzrostu lub oczekiwanych etapów rozwojowych? Po pierwsze, warto zaufać swojemu instynktowi – Jeśli naprawdę czujesz, że coś jest nie tak, porozmawiaj o tym z lekarzem. Jeśli wystąpi jakiś problem, trzeba go jak najszybciej wyłapać podczas badań kontrolnych. Najważniejsza jest wczesna interwencja, a rodzice mają w tym największą rolę, ponieważ najlepiej znają swoje dziecko.

Pamiętaj jednak, że ważne nie jest to, kiedy twoje dziecko siada samodzielnie lub wypowiada pierwsze słowa. Chodzi raczej o to, robi postępy w swoim rozwoju. Nie patrz na tempo, a na postęp, i zaobserwuj, czy twoje dziecko się zmienia i rośnie. To nie jest wyścig. Nikt nie będzie pytał w dorosłym życiu o podanie, kiedy twoje dziecko po raz pierwszy szło samodzielnie lub powiedziało „da-da”.

Rozwój Twojego dziecka miesiąc po miesiącu

Poniżej wskazujemy typowe kamienie milowe w rozwoju dziecka, które średnio osiąga się każdego miesiąca w pierwszym roku życia, w czterech głównych kategoriach. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne i rośnie we własnym tempie. Nie ma dokładnego czasu, kiedy pojawi się większość z tych umiejętności. Jeśli Twoje dziecko nie osiągnęło jakiegoś etapu w danym miesiącu, który jest wymieniony w tym zestawieniu, zazwyczaj jest to całkowicie normalne dla rozwoju danego maluszka. Obserwuj postępy, a nie terminy.

  • 1 miesiąc: porusza głową z boku na bok, gdy jest na brzuchu; ma dość silny uchwyt; patrzy na dłonie i palce; śledzi ruch oczami,
  • 2 miesiąc: utrzymuje głowę i szyję krótko w górze leżąc na brzuchu; otwiera i zamyka dłonie; zaczyna bawić się palcami; uśmiecha się,
  • 3 miesiąc: sięga i chwyta przedmioty; chwyta przedmioty w dłoniach; zaczyna gaworzyć; reaguje na wyraźną zmianę mimiki twarzy,
  • 4 miesiąc: podnosi się na ramionach, gdy leży na brzuchu; chwyta przedmioty i je zdobywa!; śmieje się głośno; lubi się bawić i może płakać po zatrzymaniu zabawy,
  • 5 miesiąc: zaczyna się przewracać z jednego boku na drugi; uczy się przenosić przedmioty z jednej ręki do drugiej; robi bąble ustami; szuka wzrokiem mamusię lub tatusia i płacze, gdy znikają z zasięgu wzroku,
  • 6 miesiąc: obraca się w obie strony; używa rąk do zagrabiania małych przedmiotów; zaczyna po swojemu mówić; rozpoznaje znajome twarze opiekunów i przyjaciół, a także rodzinę,
  • 7 miesiąc: dobrze i energicznie się porusza i zaczyna czołgać się; uczy się obsługi swoich kciuka i palców; gaworzy w bardziej złożony sposób ze zmianą intonacji; odpowiada na emocje innych ludzi,
  • 8 miesiąc: siedzi dobrze bez wsparcia; zaczyna klaskać w dłonie; odpowiada na znajome słowa, patrzy, kiedy wypowiadasz jego imię; odtwarza interaktywne gry,
  • 9 miesiąc: może próbować wspinać się po schodach; wykorzystuje chwyt palcami; uczy się obecności obiektów oraz zaczyna rozumieć, że coś istnieje, nawet jeśli go nie widzi; może zacząć wykazywać niepokój,
  • 10 miesiąc: podnosi się, aby wstać; buduje stosy i sortuje zabawki; macha na pożegnanie i podnosi ręce, aby komunikować się; uczy się rozumieć przyczynę i skutek,
  • 11 miesiąc: porusza się na nóżkach przy meblach; przewraca strony podczas czytania; mówi „mama” lub „tata”; bawi się podczas karmienia, aby sprawdzić swoją reakcję; wyraża preferencje żywieniowe,
  • 12 miesiąc: stoi bez pomocy i może stawiać pierwsze kroki; pomaga podczas ubierania się (wkłada ręce w rękawy); mówi średnio 2-3 słowa (często „mama” i „tata”); odtwarza gry naśladujące, takie jak udawanie, że używa telefonu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here