sen dziecka
Sen dziecka może się istotnie różnić, w zależności od wieku i indywidualnych potrzeb

Twoje dziecko potrzebuje dużo więcej snu niż ty. W ciągu 24 godzin przeciętny noworodek śpi 16 godzin. Nawet po trzech miesiącach dziecko będzie musiało spać przez około 15 godzin w ciągu 24 godzin. Warto przy tym pamiętać, że sen dziecka to jeden z najważniejszych czynników jego rozwoju. Sprawdźmy zatem jakie są wobec tego wymagania oraz najlepsze praktyki.

Twoje dziecko nie śpi zwykle całej nocy na pojedynczym śnie. Na początku dość często będziesz musiała budzić się do karmienia. Gdy dziecko przestaje być noworodkiem, czyli kiedy ma około trzech miesięcy, powoli zacznie spać w cyklach nocnych i dziennych z dłuższymi okresami snu w nocy. Długość tych cykli snu zależy od indywidualnych potrzeb i nawyków Twojego dziecka.

Prawdopodobnie dziecko będzie spać w blokach trwających około dwóch godzin w ciągu dnia i od czterech godzin do sześciu godzin w nocy. Niektóre dzieci przesypiają noce już w ciągu kilku tygodni od narodzin, podczas gdy inne potrzebują co najmniej roku, aby to osiągnąć.

Jednojajowe bliźnięta mają bardzo podobne wzorce spania, ale bliźnięta dwujajowe już nie.

Co się dzieje, gdy dziecko zasypia?

Podobnie jak Ty, Twoje dziecko przechodzi przez cykle różnych rodzajów snu, od senności do lekkiego snu, aż po głęboki sen, po którym następuje faza REM, a następnie powrót do lżejszego snu.

Pomiędzy lekkim snem, a głębokim snem, jest etap nazywany cichym snem (NREM), podczas którego mogą również wystąpić marzenia senne. U starszych dzieci nocne koszmary i lunatykowanie często występują w cyklu tzw. spokojnego snu. Chociaż ten cichy sen dziecka jest już dobrze uformowany u noworodków, pojawia się w krótszych seriach, niż u dorosłych.

Twoje nowonarodzone dziecko przejdzie przez ten cykl uśpienia około pięć razy w ciągu nocy. Jego cykl snu powinien trwać od 50 minut do godziny. Prawdopodobnie wydłuży się on, gdy osiągnie wiek trzech miesięcy i będzie trwał prawie tyle, tyle co u dorosłej osoby, czyli jedną godzinę i 30 minut.

Czy moje dziecko dużo marzy ?

Generalnie przyjmuje się, że sen dziecka powinien być istotnie dłuższy niż dorosłego. Uważa się przy tym, że wcześniaki spędzają około 80% swojego snu w czasie REM. W pełnym wymiarze czasu, do 50% snu dziecka jest fazą REM.

Dorośli mają marzenia senne w czasie około 20% długości naszego całkowitego snu. Tak więc, kiedy śnisz od jednej godziny do dwóch godzin na dobę, twoje nowonarodzone dziecko śni przez osiem godzin. Po pierwszych urodzinach taki sen dziecka zostanie zwykle zredukowany do około 1/3 całkowitego snu.

Warto pamiętać, że dziecko zaczęło osiągać fazę REM podczas gdy było jeszcze w łonie matki, mniej więcej w szóstym lub siódmym miesiącu ciąży. Podczas fazy REM oczy dziecka wędrują tam i z powrotem pod powiekami, podczas gdy reszta ciała jest nieruchoma. Dziecko w tym czasie może mieć sporadyczne drgawki, a jego oddech będzie nieregularny.

W spokojnym śnie dziecko będzie oddychać głęboko i regularnie, czasami z dużym westchnieniem. Będzie leżało nieruchomo, ale może poruszyć rękoma lub nogami i wykonywać małe ruchy ssania ustami. Te nagłe ruchy całego ciała nazywane są odruchami hipnagogicznymi i są całkowicie normalne.

Po pierwszym miesiącu sen dziecka będzie stopniowo stawał się coraz bardziej ciągły, a odgłosy zaczną zanikać.

Jak mogę zarządzać drzemkami mojego dziecka?

Od trzech miesięcy do roku dziecko będzie stopniowo spać więcej w nocy, a mniej w ciągu dnia. Po trzech miesiącach prawdopodobnie będzie spać dwa razy dłużej w nocy niż w ciągu dnia.

Drzemki w ciągu dnia stopniowo stają się nieco dłuższe i rzadsze po sześciu miesiącach. Do tego czasu większość dzieci cieszy się około 11 godzinami snu w nocy, z krótkim przebudzeniem i dwiema drzemkami dziennie trwającymi około jednej godziny i 30 minut każda.

W wieku 12 miesięcy dziecko może spać od 12 godzin do 15 godzin w ciągu 24 godzin, w tym dwie drzemki w ciągu dnia. Mając 18 miesięcy drzemki zmniejszą się do jednej dziennie.

Zarządzanie drzemkami dziecka jest kluczem do wypracowania dobrych nawyków związanych ze snem. Jeśli Twoje dziecko ma drzemkę późno w ciągu dnia, może to zakłócić jego nocny sen. Większość z nas jest mniej czujna we wczesnych godzinach popołudniowych i to jest idealna pora, aby dzieci mogły spać w ciągu dnia.

Jakie są naturalne rytmy snu mojego dziecka?

Większość dzieci jest fizycznie zdolna do spania w nocy w wieku sześciu miesięcy, ale to nie znaczy, że tak się dzieje!

Cykle snu i czuwania są takie same dla niemowląt i dorosłych. Codzienny rytm karmienia, temperatura ciała i uwalnianie hormonów wpływają na naturalny cykl biologiczny dziecka, czyli tzw. rytm okołodobowy. Twoje dziecko zasypia, ponieważ poziom hormonów nadnerczy i temperatura ciała spadają, a budzi się wraz z ich wzrostem.

Sen dziecka a karmienie

Dzieci są różne, ale uważa się, że większość z nich może poradzić sobie bez karmienia w nocy w wieku około sześciu miesięcy. Niektóre dzieci przestaną prosić o nocne karmienie nawet wcześniej. Inne mogą preferować komfort nocnego karmienia przez kolejne miesiące.

Warto czasem o tej kwestii porozmawiać z pielęgniarką środowiskową, jeśli istnieje obawa, czy na tym etapie dziecko poradzi sobie bez podawania mu pokarmu.

Jeśli wydaje Ci się, że Twoje dziecko jest gotowe do snu bez karmienia, konsekwentna rutyna na dobranoc pomoże mu lepiej zrozumieć różnicę między karmieniem a snem.

Warto zacząć od oddzielenia od siebie czasu karmienia i spania. Z tego powodu postaraj się, aby dziecko nie zasypiało podczas karmienia. Jeśli zauważysz, że dziecko delikatnie odpływa podczas karmienia, natychmiast połóż je w łóżeczku.

Jak mogę uśpić dziecko na własną rękę?

Jeśli zawsze będziesz obecna z dzieckiem podczas zasypia, zacznie ono kojarzyć Cię z zaśnięciem. Może oznaczać to, że kiedy budzi się w nocy, może spodziewać się, że będziesz przy nim, by pocieszyć je i z powrotem uśpić.

Ważne jest, aby dziecko nauczyło się usypiać bez Twojej pomocy. Może być ono gotowe to zrobić w dowolnym czasie, najczęściej od trzeciego do szóstego miesiąca życia.

Możesz pomóc swojemu maluchowi ucząc go odruchu, na przykład dając mu pocałunek na dobranoc i opuszczając pokój. Jeśli to konieczne, wchodź z uspokajającymi słowami i głaskaniem, aż w końcu zaśnie.

Jeśli Twoje dziecko ma problemy z zaśnięciem może być zbyt niedojrzałe, aby móc się samo uspokoić. W takim przypadku odczekaj kilka tygodni, zanim spróbujesz ponownie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here