kolki u niemowlaka
Kolka u małych dzieci to prawdziwe przekleństwo wielu młodych rodziców na całym świecie

Twoje niemowlę płacze godzinami i opiera się wszelkim wysiłkom, aby ukoić łzy? Przeczytaj koniecznie o oznakach kolki, jej przyczynach i środkach zaradczych, które pomogą przetrwać jeden z najtrudniejszych okresów rodzicielstwa. Kolki u niemowlaka to bowiem najczęstsza przyczyna silnego niepokoju i napadów płaczu dziecka.

Wracasz po porodzie ze swoim dzieckiem do domu i przez wiele tygodni zachwycasz się nim mimo, że czasami robi niewiele więcej niż spanie, jedzenie, siusiu i płacz. Pewnego dnia, najczęściej kilka tygodni później, wybucha płaczem rozdzierającym serce, z zaciśniętymi pięściami, wymachującymi nogami i nieszczęśliwą czerwoną twarzą. Bez względu na to, czego spróbujesz, nie możesz pocieszyć płaczącego dziecka… a to nie wszystko. Powtarza się to regularnie niemal każdej nocy, silnie wpływając na stan nerwowy. Najbardziej prawdopodobną tego przyczyną kolki u niemowlaka, które mogą mieć wiele różnych przyczyn.

Czym są kolki u niemowlaka?

W rzeczywistości wszystkie dzieci płaczą, gdyż jest to najlepszy i praktycznie jedyny sposób na przekazanie informacji o swoich potrzebach. Jako rodzice jesteśmy biologicznie zaprogramowani do reagowania, aby te potrzeby zostały zaspokojone. Ale u niemowląt z kolką płacz zaczyna się nagle bez wyraźnego powodu … i nie ma na to oczywistego lekarstwa.

Kolka nie jest chorobą ani diagnozą, ale kombinacją zaskakujących zachowań. Stanowi tylko ogólne określenie problemu płaczu u skądinąd zdrowych dzieci – problem polega na tym, że nie ma na to rozwiązania poza upływem czasu. Generalnie jest on bardzo powszechny i występuje regularnie nawet u 20% noworodków i niemowląt. Napady związane z kolką dziecka mogą trwać godzinami, czasem późno w nocy. Co najgorsze, można starać się jak tylko się da, a i tak bardzo trudno jest uspokoić dziecko, które tylko pogłębia własną frustrację i wyczerpanie.

Lekarze zwykle diagnozują kolkę u niemowląt na podstawie „trzech wskazań””:

  • trwa co najmniej 3 godziny bez przerwy,
  • występuje co najmniej 3 dni w tygodniu,
  • utrzymuje się przez co najmniej 3 tygodnie z rzędu.

Oczywiście, niektóre niemowlęta mają o wile silniejsze objawy kolki, płacząc przez wiele godzin, dni, a nawet tygodni.

Dobrą wiadomością jest to, że kolka u niemowląt nie trwa wiecznie. Większość ataków osiąga szczyt po około 6 tygodniach, a następnie zwykle zaczyna się zmniejszać po 10 do 12 tygodniach. Po 3 miesiącach (zwykle nieco później u wcześniaków) większość niemowląt wydaje się cudownie wyleczona. Kolka może zatrzymać się nagle lub ustępować stopniowo, z naprzemiennie dobrymi i złymi dniami. W tym czasie przyda się odrobina wiedzy i cierpliwości, które pomogą przetrwać ten trudny okres.

Objawy kolki u małego dziecka

Skąd wiadomo na pewno, czy dziecko cierpi z powodu kolki? Oprócz 3 wymienionych wyżej zasad, istnieje kilka innych wskazówek:

  • Płacz występuje o tej samej porze każdego dnia – zwykle późnym popołudniem lub wczesnym wieczorem, ale może się zmieniać.
  • Płacz wydaje się występować bez powodu nie dlatego, że dziecko ma brudną pieluchę, jest głodne lub zmęczone.
  • Dziecko może podciągnąć nogi, zacisnąć pięści i ogólnie bardziej poruszać nogami i rękami.
  • Często też zamyka oczy lub otwiera je bardzo szeroko, marszczy brwi, a nawet na chwilę wstrzymuje oddech.
  • Aktywność jelit może wzrosnąć, a on może puszczać gazy lub pluć.
  • Płacz zakłóca jedzenie i spanie – dziecko gorączkowo szuka sutka, aby go odrzucić, a gdy zacznie ssać lub drzemie tylko przez kilka chwil, budzi się z krzykiem.

Warto obejrzeć:

Jaka jest różnica między kolką a zwykłym płaczem?

Nie ma jasnej definicji, czym dokładnie jest kolka u noworodka lub nieco starszego dziecka, ani jak i ​​czy w ogóle różni się od innych rodzajów płaczu. Lekarze zwykle zgadzają się jednak, że różnica między kolką a zwykłym płaczem polega na tym, że dziecko wydaje się niepocieszone, płacz zamienia się w krzyk, a przeżycie trwa co najmniej 3 godziny, a czasem znacznie dłużej. Może czasami trwać prawie całą dobę, silnie pogłębiając zmęczenie i napięcie nerwowe u rodziców. Najczęściej kolki pojawiają się codziennie, chociaż niektóre dzieci mają od czasu do czasu wolną od nich noc.

Co powoduje kolki u niemowlaka?

Chociaż dokładna przyczyna kolki wciąż jest tajemnicą, eksperci wiedzą, że nie jest raczej wynikiem genetyki ani niczego, co wydarzyło się podczas ciąży lub porodu. Nie wynika również z braku umiejętności rodzicielskich. Najczęściej za przyczynę koli podaje się:

  • Przesadne reakcje zmysłów – Noworodki mają wbudowany mechanizm dostrajania widoków i dźwięków wokół nich, który pozwalają im spać i jeść bez przeszkód ze strony otoczenia. Jednak pod koniec pierwszego miesiąca ten mechanizm zanika, pozostawiając dzieci bardziej wrażliwymi na bodźce w ich otoczeniu. Przy tak wielu nowych doznaniach, niektóre niemowlęta pod koniec dnia mogą być przytłoczone. Aby uwolnić się od stresu, płaczą bardzo długo. Według tej teorii kolka kończy się, gdy dziecko nauczy się, jak odfiltrować niektóre bodźce środowiskowe, co pozwala uniknąć przeciążenia sensorycznego.
  • Niedojrzały układ trawienny – Trawienie żywności jest sporym wyzwaniem dla niedojrzałego układu żołądkowo-jelitowego dziecka. W rezultacie jedzenie może przepływać zbyt szybko i nie rozpadać się całkowicie, powodując ból spowodowany gazem w jelitach. Z tego powodu kolki u niemowlaka bardzo często próbuje się leczyć różnymi rodzajami herbatek ziołowych.
  • Refluks żołądkowy – Badania wykazały, że GERD u niemowląt, czyli choroba refluksowa przełyku, jest czasami wyzwalaczem kolki. Niemowlęca GERD jest często wynikiem słabo rozwiniętego dolnego zwieracza przełyku, czyli mięśnia, który powstrzymuje kwas żołądkowy przed powrotem do gardła i jamy ustnej. Nawracające kwasy żołądkowe mogą podrażniać przełyk. Objawy obejmują częste plucie, złe odżywianie i drażliwość podczas i po karmieniu. Dobra wiadomość jest taka, że ​​większość dzieci niejako wyrasta z GERD w wieku 1 roku, a kolka zwykle ustępuje na długo przedtem.
  • Alergie pokarmowe lub wrażliwość – Niektórzy eksperci uważają, że kolka u noworodka i niemowlaka jest wynikiem alergii na białko mleka lub nietolerancję laktozy, szczególnie u niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym. Rzadziej kolka może być reakcją na określone pokarmy w diecie mamy karmiącej piersią. Tak czy inaczej, alergie lub wrażliwość mogą powodować ból brzucha, który może wywoływać określone zachowanie.
  • Narażenie na dym papierosowy – Kilka badań pokazuje, że matki, które palą podczas ciąży lub po niej, częściej spotykają się z problemem kolki u swoich dzieci. Dużym problemem może być również bierne palenie. Chociaż istnieje wzajemne powiązanie, to wciąż nie jest jasne, w jaki sposób dym papierosowy może być związany z kolką. Podsumowując, z wielu innych ważnych powodów zdrowotnych – Nie pal ani nie pozwól nikomu palić wokół twojego dziecka.

Sposoby na kolkę u niemowląt

W warunkach silnej frustracji i wyczerpania, można na próżno próbować uspokoić swoje dziecko. Bez wątpienia łatwo jest w takiej sytuacji radzić, a znacznie trudniej wykazać spokój. Niestety najczęściej wszelkie desperackie próby powstrzymania i łagodzenia ataków kolki u niemowlaka nie przynoszą spodziewanych rezultatów. Mogą natomiast wzmagać niepokój dziecka oraz zrezygnowanie rodziców. Warto jednak przede wszystkim samodzielnie próbować zidentyfikować źródło problemu i je wyeliminować.

Jeśli podejrzewasz nadpobudliwość dziecka

  • Właściwa reakcja – Płacz jest jedynym sposobem, w jaki dziecko komunikuje swoje potrzeby. Ale to także jego jedyny sposób na sprawowanie jakiejkolwiek kontroli nad rozległym i oszałamiającym nowym środowiskiem. Badania pokazują, że szybkie reagowanie na płacz dziecka zmniejsza jego nerwowość w dłuższej perspektywie.
  • Filtrowanie bodźców – Ogranicz dziecku ilość nowych bodźców i zmniejsz ekspozycję na doświadczenia w stymulującym otoczeniu, szczególnie późnym popołudniem i wczesnym wieczorem. Zobacz, jak twoje dziecko reaguje na niektóre bodźce, a następnie unikaj wszelkich, które wydają się być nadmierne.
  • Zachowaj spokój – Próba uspokojenia otoczenia może pomóc jej się zrelaksować. Przyciemnij światła, mów lub śpiewaj kojąco (lub wcale nie mów) i ogranicz hałas i zakłócenia do minimum.

Jeśli podejrzewasz problemy żołądkowo-jelitowe

  • Naciskaj na brzuch dziecka – Niektóre dzieci z kolką odczuwają ulgę, gdy wywiera się pewien nacisk na brzuszek – a sama siła dotyku może być bardzo kojąca dla matki i dziecka. Połóż więc niemowlę twarzą w dół na kolanach lub pionowo, z brzuszkiem na ramieniu, lub wypróbuj noszenia, kiedy maluch leży twarzą w dół z brzuchem spoczywającym na ramieniu. Następnie delikatnie pocieraj lub klep go po plecach.
  • Spróbuj odbić swoje dziecko – Jeśli problemy twojego dziecka są spowodowane przez gazy, czasami jego odbijanie może pomóc złagodzić ból.
  • Zapytaj o krople na gazy – Badania pokazują, że redukcja gazu może zmniejszyć dyskomfort i płacz dziecka. Zapytaj więc swojego pediatrę o wypróbowanie jakiś kropli, które działają poprzez rozbijanie pęcherzyków gazu i mogą złagodzić objawy kolki u dziecka. Chociaż badania nie wykazały jeszcze, że to leczenie zdecydowanie pomaga w przypadku kolki, lekarz może chcieć tej metody spróbować.
  • Rozważ probiotyki – Krople probiotyczne mogą ograniczyć płacz u niektórych dzieci z kolką, prawdopodobnie dlatego, że łagodzą problemy z trawieniem – bakterie probiotyczne naturalnie rosną w przewodzie pokarmowym i pomagają wzmacniać zdrowie jelit. Badania naukowe muszą jednak jeszcze potwierdzić skuteczność tej metody, ale warto skonsultować się z pediatrą, aby ją wypróbować.
  • Uważaj, co jesz – Jeśli karmisz piersią, porozmawiaj z lekarzem o tym, czy powinnaś spróbować tymczasowo wyeliminować z diety wszelkie pokarmy, które mogą powodować problemy z trawieniem, takie jak niektóre warzywa krzyżowe (kapusta, kalafior), kwaśne owoce cytrusowe lub alergiczne pokarmy (nabiał , soja, pszenica, jajka, orzeszki ziemne, orzechy, czy ryby).
  • Zapytaj o zmianę formuły pokarmu – W przypadku niektórych niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym zamiana standardowej formuły na odmianę przeznaczoną dla wrażliwych brzuszków lub taką, która nie zawiera mleka krowiego, może mieć znaczenie. Badania wykazały, że podawanie dzieciom z kolką hipoalergicznej zhydrolizowanej serwatki zmniejsza objawy dolegliwości u niektórych z nich. Tylko pamiętaj, aby uzyskać zgodę lekarza przed dokonaniem zmiany sposobu karmienia.

Pamiętaj, że nigdy nie powinniście podawać dziecku żadnych leków, czy to ziołowych lub innych, bez uprzedniej rozmowy z pediatrą. Taką konsultację należy także przeprowadzić przed wprowadzeniem poważnych zmian we własnej diecie lub diecie dziecka.

Gripe water czyli woda koperkowa

W kategorii „mało dowodów, wiele anegdot” wiele źródeł zachęca do spróbowania popularnej w niektórych krajach gripe water, czyli wody koperkowej. Ma ona stanowić naturalny lek na kolkę z ziół i wodorowęglanu sodu, który podaje się w kroplach. Wielu rodziców zachwala wodę koperkową w zakresie walki z kolką, ale żadne wiarygodne badania nie wykazały jej skuteczności działania w tym zakresie. Gripe water należy również traktować w odpowiedni sposób. Chociaż jest to produkt naturalny, nie oznacza, że ​​jest w pełni bezpieczny. Dlatego przed podaniem dziecku tego lub innych środków ziołowych należy zawsze skonsultować się z lekarzem.

Inne metody uspokajania dzieci z kolką

  • Zapewnienie bliskości – Przytulanie i noszenie dziecka zapewnia poczucie bezpieczeństwa i bliskości fizycznej. Kolki u niemowlaka wymagają często właśnie takiego kontaktu, ponieważ dziecko nie jest w stanie samodzielnie opanować negatywnych emocji.
  • Przewijanie dziecka – Wrzuć koc do suszarki i gdy jest jeszcze ciepły, owiń go dokładnie wokół dziecka. Połączenie ciepła i poczucia bezpieczeństwa może pomóc osuszyć jego łzy.
  • Zapewnij szum – Brzęczenie odkurzacza lub suszarki do włosów może być dla niektórych dzieci bardzo wyciszające, ponieważ nieco przypomina im dźwięki z okresu ciąży. Obecnie tego rodzaju odgłosy można nawet wygodnie odtwarzać z telefonu, ponieważ takie nagrania są bardzo szeroko dostępne.
  • Odtwarzaj kojącą muzykę – Płaczące dziecko może również zareagować na cichy śpiew kołysanki lub cicho odtwarzaną płytę CD z muzyką klasyczną. Jedne niemowlęta lubią dźwięki natury, a inne warkot wentylatora. Powtarzanie „cii” do ucha malucha może również pomóc. Eksperymentuj, aby znaleźć coś, co Twoje dziecko lubi.
  • Zaoferuj smoczek – Wydaje się, że niektóre niemowlaki z kolką cały czas chcą jeść – być może dlatego, że ssanie jest kojące, a nie dlatego, że są głodne. Więc jeśli twoje dziecko wydaje się być wygłodniałe przez cały czas, a odpowiednie karmienie wydaje się go nie zadowalać, może pomóc smoczek.
  • Wyjdź z domu – Czasami sama zmiana miejsca na zewnątrz w magiczny sposób zmieni nastrój dziecka. Ruch może również pomóc. Zabierz swoje dziecko na spacer w wózku, w chuście lub nosidełku, albo nawet przypnij je do fotelika samochodowego i zabierz na przejażdżkę.

Czy i kiedy powinienem zabrać swoje dziecko do lekarza?

Generalnie przyjmuje się, że kolki u niemowlaka nie są istotnym problemem medycznym. Jednak codzienne sesje płaczu dziecka z powodu kolki mogą wymagać konsultacji z lekarzem, choćby po to, aby uzyskać uspokojenie i być może kilka dodatkowych porad. Opisanie płaczu, czyli czasu jego trwania, intensywności, wzorca, wszelkich odchyleń od normy i towarzyszących mu objawów pomoże lekarzowi wykluczyć wszelkie podstawowe schorzenia, takie jak refluks, infekcja lub alergia pokarmowa, które mogą wywoływać płacz.

Radzenie sobie z kolką u małego dziecka

Chociaż można śmiało powiedzieć, że nawet godziny codziennego płaczu nie wydają się ranić dziecka, z pewnością pozostawiają ślad na rodzicach. Słuchanie krzyków dziecka może być bolesne, denerwujące i wywołujące niepokój, a także może mieć negatywny wpływ fizyczny i emocjonalny. Aby poradzić sobie z płaczem dziecka z powodu kolki, który jest długotrwały, spróbuj wykonać następujące czynności:

  • Naprzemienna opieka – Nowy zestaw ramion czasami wywołuje dodatkowy spokój u płaczącego dziecka. Jeśli w domu są oboje, warto podzielić obowiązki na pól, żeby dziecko nie przyzwyczaiło się nadmiernie do jednego z nich. Opiekę będzie można wówczas sprawować naprzemiennie, dając sobie możliwość wypoczynku.
  • Zrób sobie przerwę – Ważne jest, aby reagować na płacz, który jest jedynym sposobem komunikowania się niemowlęcia. Ale co jakiś czas robienie 10–15 minutowej przerwy podczas szczególnie trudnego maratonu płaczu nie zaszkodzi i może pomóc Wam obojgu przejść przez trudną fazę dzieciństwa.
  • Wyłącz się trochę – Używaj zatyczek do uszu, słuchawek redukujących hałas lub słuchaj muzyki, aby osłabić efekt płaczu dziecka. Nie wyciszaj swojego dziecka tak bardzo, że nie będziesz słyszeć go wcale lub przez długi czas, ale przynajmniej okrzyki nie będą tak głośne i denerwujące.
  • Porozmawiaj o tym – Pożal się trochę na chętnym ramieniu małżonka, pediatry, członka rodziny, czy przyjaciela. Świadomość, że nie jesteś sam w świecie dzieci, może zmienić postrzeganie problemu.
  • Uzyskaj pomoc – Jeśli jesteś na końcu wytrzymałości, nie wahaj się poprosić o pomoc, czy to od partnera, matki, przyjaciela czy opiekunki.

Pamiętaj też, że kolki u niemowlaka to problem przejściowy. Gdy tylko pomyślisz, że nie możesz znieść kolejnej nocy, pewnego dnia płacz ustąpi i wtedy zniknie na zawsze. Niezależnie od tego, jak bardzo jesteś wymordowana, poklep się dobrze po plecach. Właśnie przeżyłaś swoje pierwsze poważne wyzwanie rodzicielstwa.

 

Źródła:

Skuteczność różnych metod leczenia kolki niemowlęcej – metaanaliza, dr med. Jacek Mrukowicz, Medycyna Praktyczna Pediatria 2001/01

https://www.aafp.org/afp/2015/1001/p577.html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6457752/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here