przystawianie dziecka do piersi
Karmienie piersią jest generalnie procesem bardzo intuicyjnym, ale niektóre mamy mają problem z prawidłowym przystawieniem dziecka do piersi

Przystawianie dziecka do piersi to generalnie nic trudnego, ale wymaga pewnej wprawy. Wiele początkujących mam ma z tym problem, gdyż nie miało wcześniej okazji do poznania fizjologii całego procesu karmienia piersią. Warto zatem w tym zakresie skorzystać z rad specjalistów i praktyków.

Pomaganie dziecku w przystawieniu się do piersi może wymagać pewnej wprawy i praktyki. Jednak dzięki odpowiedniemu wsparciu, cierpliwości i czasowi, powinno stać się ono znacznie łatwiejsze. Gdy dziecko zacznie dobrze ssać, poczujesz się bardziej komfortowo, a Twoje dziecko będzie mogło dobrze się odżywić. Jak zatem powinno wyglądać przystawianie dziecka do piersi?

Jak powinno wyglądać prawidłowe przystawianie dziecka do piersi?

Twoje dziecko musi mieć duży fragment piersi w ustach, gdy zaczyna jeść. Możesz sprawdzić czy:

  • jego usta są możliwie szeroko otwarte, zanim przystawisz je do swojej piersi,
  • jego język, dolna warga i podbródek dotykają piersi,
  • podbródek dotyka piersi, ale nos jest wolny i drożny.

Takie przystawienie dziecka do piersi umożliwi komfortowy posiłek, który powinien przebiegać bezproblemowo.

Jak uzyskać wygodną pozycję do karmienia?

Z niektórymi pozycjami karmienia piersią, szczególnie swobodnym karmieniem, dziecko może używać swoich instynktów i naturalnego odruchu, by odpowiednio zacząć.

Aby spróbować swobodnego karmienia piersią, połóż dziecko na brzuchu na swojej klatce piersiowej i pozwól mu instynktownie złapać pierś. Może pochylać głowę w górę i w dół lub z boku na bok, zanim odpowiednio zacznie jeść. Jest to instynktowne zachowanie, które pomaga znaleźć sutek i stymulować przepływ mleka.

Ponieważ twoje dziecko jest w swoim żywiole, jest bardziej prawdopodobne, że zrobi to dobrze. Z reguły odciąża cię ono od problemu odpowiedniego przystawienia.

Karmienie dziecka piersią nie powinno być bolesne, chociaż możesz odczuwać mrowienie i pieczenie w piersiach. Możesz odczuć lekki ból przez 30 sekund, gdy twoje dziecko energiczne ssie, aby uruchomić przepływ mleka. Efekt ten jednak dość szybko ustaje, więc jeśli nadal będziesz odczuwać ból po upływie pół minuty, oznacza to, że dziecko nie jest prawidłowo przystawione.

Jak pomóc dziecku w przystawieniu do karmienia?

Delikatnie włóż palec między usta dziecka a pierś, aby odstawić je, a następnie spróbuj ponownie. Jeśli pozostawisz dziecko przy piersi pomimo bólu prawdopodobnie skończysz z obolałymi sutkami. Porozmawiaj ze swoją położną, jeśli potrzebujesz pomocy z przystawianiem.

Jeśli jednak Twoje dziecko zacznie jeść niemal natychmiast, jest to dobry znak, który niewątpliwe wskazuje, że wszystko idzie dobrze. Podczas karmienia powinnaś zauważyć, że zmienia się rytm z kilku krótkich i szybkich ssań do powolnych i głębokich łyków. W międzyczasie mogą też wystąpić krótkie przerwy.

Jeśli zerkniesz na swoje dziecko podczas karmienia, jego głowa powinna być przechylona do tyłu. Powinno być w stanie swobodnie oddychać podczas karmienia, bez konieczności odsuwania piersi od nosa.

Powinnaś być w stanie zobaczyć więcej ciemnej części twojej piersi (otoczki) nad górną wargą dziecka niż pod jej dolną wargą. Podczas karmienia policzki Twojego dziecka powinny być pełne i zaokrąglone. Możesz zauważyć, że jego uszy poruszają się, gdy szczęki pracują nad odciąganiem mleka z piersi.

Warto obejrzeć:

Przebieg i zakończenie karmienia

Gdy dziecko zacznie jeść, powinno się zrelaksować i pozostać zrelaksowanym, dopóki nie będzie nasycone wystarczającą ilością mleka. Jeśli się wierci, prawdopodobnie nie jest dobrze trzymane.

Spójrz na swój sutek, kiedy skończy jeść. Jeśli będzie on raczej spłaszczony niż wyciągnięty, prawdopodobnie nie był wystarczająco daleko w ustach Twojego dziecka.

Twoje dziecko może puścić Twoją pierś samo, kiedy skończy się pożywiać. Spróbuj jednak go nie pospieszać, ponieważ może po prostu chcieć odpocząć przed ponownym ssaniem.

Jeśli nadal masz problemy z przystawianiem dziecka do piersi, porozmawiaj ze swoją położną, lekarzem rodzinnym lub pielęgniarką środowiskową i poproś o skierowanie do specjalisty od karmienia piersią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here