Strona główna Zdrowie Powrót do zdrowia po urodzeniu przez cesarskie cięcie

Powrót do zdrowia po urodzeniu przez cesarskie cięcie

4472
0
cesarskie cięcie
Poród przez cesarskie cięcie wymaga zwykle dłuższego okresu rekonwalescencji

Cesarskie cięcie uznawane jest za dość poważny zabieg ginekologiczny, który jednak przeprowadza się rutynowo i bezpiecznie. Współczesne metody chirurgiczne i anestezjologiczne zapewniają minimalne ryzyko komplikacji, która zawsze może wystąpić w przypadku działań na otwartym organizmie. Po urodzeniu przez cesarskie cięcie matki ze swoimi dziećmi wracają do domu już po ok. 3-6 dniach. W niniejszym artykule wskazujemy jak w takim przypadku wygląda połóg i powrót do pełni zdrowia.

Cięcie cesarskie to poważna operacja chirurgiczna, a ból po niej można odczuwać przez kilka dni lub tygodni. Nawet gdy odczuje się ulgę w bólu, często nie można jeszcze wykonywać wielu czynności samodzielnie. Zaraz po zabiegu może się okazać, że potrzebujesz pomocy przy rozścielaniu łóżka lub prostym siadaniu. Można sobie nawet zaszkodzić kaszląc, kichając lub śmiejąc się.

Cesarskie cięcie a proces połogu

Po operacji może się okazać, że cierpisz na zaparcia i inne problemy trawienne, takie jak gazy. Dziać się tak może częściowo dlatego, że każdy rodzaj zabiegu może negatywnie wpłynąć na pracę jelit. Jeśli cierpisz na zaparcia, poproś o środek przeczyszczający, który możesz przyjmować w szpitalu i po powrocie do domu.

Prawdopodobnie zostaniesz w szpitalu przez trzy lub cztery dni. Jeśli wszystko jest w porządku, możesz wrócić do domu. Aby pomóc sobie odzyskać siły i złagodzić dyskomfort warto kierować się pewnymi wskazówkami:

 • Jedz i pij, gdy tylko poczujesz głód lub pragnienie. Przygotuj przekąski, aby utrzymać poziom energii, które zawsze możesz spożyć pomiędzy posiłkami serwowanymi na oddziale.
 • Aby zapobiec zaparciom, poruszaj się tak szybko, jak tylko możesz. Pij dużo płynów i spożywaj pokarmy bogate w błonnik. Herbata miętowa może również pomóc złagodzić ból związany z uwięzionymi gazami, który często towarzyszy zabiegom chirurgicznym. Guma do żucia może również pomóc w ponownym wznowieniu pracy jelit!
 • Niech powietrze dostanie się do twojej rany. Możesz zostać poproszona o zdjęcie opatrunku dość krótko po cesarskim cięciu. Może okazać się to być znacznie łatwiejsze w wannie lub pod prysznicem. Moment ten stanowi także dobrą okazję, aby spojrzeć na ranę i być w stanie rozpoznać ewentualne zmiany. Nie będziesz musiała zwykle zakładać na nią innego opatrunku, chyba że poprosi o to położna lub lekarz.
 • Jeśli nie widzisz swojej rany, spróbuj spojrzeć na nią w lustrze lub poproś partnera, aby to dla Ciebie sprawdził. Skup się na obserwacji pod kątem oznak infekcji oraz takich objawów jak dodatkowa bolesność, zaczerwienienie, wydzielina, lub jeśli rana jest gorąca w dotyku. Poinformuj swoją położną, jeśli zauważysz te objawy, gorączkę lub jeśli wygląda na to, że stan rany się pogarsza.
 • Codziennie myj i susz ranę. Nie ma problemu brać prysznica lub kąpieli w wannie, a także używania mydła na ranie, o ile je dokładnie spłuczesz. Delikatnie poklepuj zamiast pocierać ranę, osuszając ją czystym, suchym ręcznikiem lub użyj chłodnego powierza w suszarce.
 • Ciasne ubrania i koronkowe majtki mogą pocierać i pogarszać miejsca gdzie wykonane było cesarskie cięcie, więc noś luźne ubrania i bawełniane majtki, które są większe niż zwykle. Możesz również kupić przeznaczone do tego celu specjalne majtki z gazy.
 • Po cięciu cesarskim będziesz musiała używać podkładów położniczych, ponieważ będziesz mieć pewne krwawienie z macicy tak jak i po naturalnym porodzie, chociaż utrata krwi w takim przypadku może być mniejsza.
 • Jeśli twoje cesarskie cięcie nie było planowane, zespół medyczny może najpierw spróbował pomóc Twojemu dziecku urodzić się za pomocą kleszczy lub próżnociągu. Jeśli miało to miejsce, prawdopodobnie będziesz mieć obolały obszar między pochwą a odbytem.

Jakich leków po cesarskim cięciu będę potrzebować?

W przypadku cesarskiego cięcia często stosuje się znieczulenie miejscowe w rdzeń kręgowy lub znieczulenie zewnątrzoponowe. Lekarze zapewniają ulgę w bólu, aby przejść przez kolejne godziny po operacji.

Znieczulenie zewnątrzoponowe można także dostać dodatkowo, gdy znajdujesz się w sali pooperacyjnej. Jeśli otrzymasz znieczulenie ogólne, na pewno ulgę w bólu, gdy będziesz jeszcze spać. W miarę powrotu do zdrowia będziesz zapewne uważnie obserwowana. Właściwe złagodzenie bólu pomoże Ci się poruszać, karmić piersią i przytulić dziecko.

Bądź wyrozumiała dla siebie, ponieważ łagodzenie bólu może maskować dyskomfort w innych obszarach, takich jak bóle pleców lub ból w sutkach podczas karmienia dziecka. Uśmierzanie bólu działa najlepiej, gdy podane jest jeszcze przed jego wystąpieniem, zamiast czekanie aż się rozwinie. Jeśli Twój powrót do zdrowia przebiega dobrze i jesteś wolna od infekcji, najprawdopodobniej przestaniesz przyjmować większość leków przeciwbólowych po około siedem do 10 dni po urodzeniu dziecka.

Jeśli jesteś narażona na wysokie ryzyko powstania zakrzepu, Twój ginekolog może zalecić zastrzyki heparyny drobnocząsteczkowej (LMWH) przez 10 dni po porodzie. LMWH to rodzaj rozcieńczalnika krwi zwanego antykoagulantem. Ryzyko narastania skrzepliny wzrasta po urodzeniu przez cesarkę i może stanowić poważne zagrożenie, jeśli pojawi się w żyle nogi lub płucach. Jeśli zauważysz jakiekolwiek objawy zakrzepicy, takie jak ból w klatce piersiowej, zadyszkę lub ból mięśni łydek, natychmiast skontaktuj się z położną lub lekarzem.

Wykonując delikatne ruchy kostek i kolan podczas leżenia w łóżku i noszenia elastycznej pończochy podtrzymującej, można poprawić krążenie w nogach i zmniejszyć ryzyko powstania zakrzepu krwi.

Kiedy mogę wstać z łóżka?

Ze względu na efekt znieczulenia zewnątrzoponowego prawdopodobnie poczujesz się tak, jakbyś już nigdy nie miała chodzić. Sytuacja ta może być szczególnie zaskakująca, gdy położna będzie zachęcać do wstawania z łóżka i poruszania się, zwykle w ciągu 12 godzin od zabiegu. Nawet jeśli jest to ostatnia rzecz, na jaką masz ochotę, to jest to warte wysiłku. Jeśli czujesz, że możesz spróbować wstać, koniecznie zawołaj po pomoc i nie próbuj robić tego samodzielnie.

Im szybciej zaczniesz, tym lepiej dla twojego krążenia. Mobilność oznacza również, że można usunąć cewnik z pęcherza moczowego, chociaż zwykle pozostawia się go co najmniej na 12 godzin po ostatnim uzupełnieniu znieczulenia zewnątrzoponowego.

Czy po cesarskim cięciu będę mogła karmić piersią?

Oczywiście tak. Rozpoczęcie karmienia piersią może być trudniejsze po cięciu cesarskim, szczególnie gdy było nieplanowane. Może to wynikać z tego, że nie jesteś w pełni sprawna zaraz po operacji i z powodu bólu spowodowanego Twoją raną. Położna może jednak pomóc i umieścić dziecko na klatce piersiowej, a następnie kontrolować cały proces. Również kangurowanie dziecka po porodzie może pomóc w zachęceniu go do jedzenia pokarmu z piersi.

W przypadku cesarskiego cięcia może jednak pojawić się opóźnienie w produkcji mleka, dlatego należy stale podejmować próby, by szybciej aktywować cały proces. W międzyczasie Twoje dziecko może dobrze radzić sobie z Twoim wczesnym mlekiem, czyli siarą. W przypadku jakichkolwiek problemów poproś o pomoc w dowolnym momencie i próbuj różnych pozycji, aż poczujesz się odpowiednio komfortowo.

Do wyzdrowienia prawdopodobnie będziesz leżała z podniesionym wezgłowiem, aby uzyskać swobodną pozycję do karmienia piersią. Dziecko może leżeć na Tobie, ale z dala od rany. Położna może pomóc Ci uzyskać wygodę pozycję przed rozpoczęciem karmienia, a następnie przekazać dziecko w Twoje ręce. Niektóre łóżka szpitalne na oddziale poporodowym mają łóżeczka, które przypina się do łóżka, dzięki czemu łatwiej jest dziecku dotrzeć do piersi. Karmienie podczas leżenia na boku lub w pozycji swobodnej może być łatwiejsze niż siadanie do karmienia.

Większość środków przeciwbólowych jest bezpieczna podczas karmienia piersią. Jeśli zażywasz inne leki, powinnaś skonsultować się z położną, czy możesz bezpiecznie je stosować, karmiąc piersią. Jeśli nie, zapewne otrzymasz właściwą alternatywę.

Jak będzie wyglądać moja blizna?

Blizna po cesarce prawdopodobnie będzie znajdować się wzdłuż linii bikini i na początku będzie bardzo czerwona. Ale wraz z upływem tygodni i miesięcy będzie stopniowo zanikać. Podczas gdy Twoja blizna goi się, może stać się wrażliwa i swędząca, szczególnie, gdy zaczną w tych okolicach rosnąć włosy łonowe.

Wszelkie drętwienie blizny lub wokół niej zwykle ustępuje w kilka miesięcy po operacji, choć może trwać dłużej. Jeśli Twoja blizna jest bardzo obolała, czerwona lub zaogniona, może rozwijać się infekcja. Jeśli tak się stanie, powiedz o tym swojej położnej lub lekarzowi.

Możesz mieć obrzęk wokół blizny, ale powinno to z czasem ustąpić. Kilka lat po operacji blizna prawdopodobnie wyblaknie. W tym miejscu zawsze będzie nieco inny od normalnego odcień skóry, ale może być prawie niewidoczny.

Jak mogę dbać o siebie w domu?

Kiedy jesteś w domu, nie powinnaś podnosić niczego cięższego niż Twoje dziecko. Niestety, dotyczy to także starszego dziecka, jeśli je masz, więc dobrze jest zachęcić je, aby przyzwyczaiło się do wspinania się na kolana na przytulanie, gdy jesteś jeszcze w ciąży.

Nagłe ruchy mogą sprawić, że ból stanie się bardziej ostry, więc nie spiesz się. Ruchy związane z rozciąganiem ciała w górę będą dla ciebie trudne przez pewien czas, a wyczerpujące prace wokół domu nieosiągalne. Poproś więc o pomoc, kiedy tylko tego potrzebujesz.

Jeśli źle się poczujesz w ciągu tygodnia po operacji, może to być objaw infekcji. Chociaż brzmi to niepokojąco, jest powszechne, nawet jeśli podczas zabiegu będziesz miała podane antybiotyki.

Oto oznaki, na które należy zwrócić szczególną uwagę:

 • zaczerwienienie, wyciekająca wydzielina, rana, która jest gorąca w dotyku, pogarszający się ból mogą świadczyć o zakażeniu,
 • ciężkie lub nieregularne krwawienie, śmierdzące upławy lub gorączka po porodzie mogą wskazywać na infekcję w macicy,
 • ból nisko w brzuchu lub w pachwinie, wysoka temperatura, dreszcze i splątanie mogą być objawami infekcji dróg moczowych lub infekcji macicy.

Skontaktuj się ze swoją położną lub lekarzem, jeśli poczujesz gorączkę lub wystąpi którykolwiek z powyższych objawów.

Przez sześć tygodni po cesarskim cięciu możesz nie czuć się wystarczająco dobrze, aby prowadzić samochód. Jeśli będziesz w stanie jeździć wcześniej, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem rodzinnym.

Prawdopodobnie zostaniesz zachęcona do rozpoczęcia łagodnych ćwiczeń po urodzeniu następnego dnia po operacji. Pomoże to przyspieszyć fizyczne odzyskiwanie sił. Twoja położna może dać ci ulotki wyjaśniające, jakie ćwiczenia możesz wykonywać i dlaczego są tak ważne. Zacznij jednak delikatnie. Większość kobiet czeka na kontrolę po szóstym tygodniu, przed rozpoczęciem ćwiczeń, które są bardziej intensywne niż zwykłe chodzenie z dzieckiem.

Jak będę się czuła emocjonalnie po cesarskim cięciu?

Generalnie samopoczucie zależy od tego, co wydarzyło się przed i po urodzeniu dziecka. Duży wpływ będzie mieć również to, jakie wcześniej miałaś oczekiwania. Cesarskie cięcie to jednak zabieg, o którego przeprowadzeniu decyduje się na ostatnią chwilę. Z tego powodu może on zakłócić całe wyobrażenie o porodzie.

Możesz czuć się uszczęśliwiona i zachwycona, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem. Lub też możesz być zdenerwowana i rozczarowana, że nie urodziłaś swojego dziecka własnymi siłami, jeśli tego właśnie oczekiwałaś. Jeśli sprawy uległy szybkiej zmianie podczas porodu i trzeba było wykonać cesarskie cięcie, może czuć się tym zaniepokojona.

Około jedna na dziesięć kobiet dość mocno cierpi po cięciu cesarskim i wymaga dodatkowej opieki. Około 1 na 100 kobiet może potrzebować pobytu na intensywnej terapii. Jeśli spędziłaś jakiś czas po urodzeniu dziecka bez niego, może to również negatywnie wpływać na samopoczucie. Zazwyczaj ma się po nim niewielkie lub żadne wspomnienie, a czasem także poczucie, że straciło się cenne chwile, które powinno spędzić z noworodkiem.

Niektóre szpitale oferują pomoc psychologiczną dla mam, które chcą porozmawiać o swoich doświadczeniach związanych z porodem. Skontaktuj się ze swoim szpitalem, aby dowiedzieć się, czy takie usługi również oferuje.

Z drugiej strony możesz być po prostu zadowolona, że poród się skończył i wdzięczna, że Ty i Twoje dziecko macie się dobrze. Wiele matek szybko odzyskuje przytomność i akceptuje cesarskie cięcie w ramach narodzin dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here