Wiele kobiet zastanawia się, w jaki sposób ich pochwa po porodzie wróci do normy. Obawa ta bywa czasem bardzo silna i może wiązać się z bardzo dużą niechęcią do ciąży. W niniejszym artykule dowiecie się, czego się można wtedy spodziewać, a także czy i kiedy pochwa wróci do swojego rozmiaru sprzed ciąży.
Kiedy kobieta spodziewa się dziecka, to z zainteresowaniem obserwuje swoje ciało, kiedy w środku rośnie dziecko. Naturalne jest, że po pewnym czasie kobieta zaczyna się zastanawiać, jak będzie wyglądało jej ciało po porodzie. Jednym z istotniejszych obiektów tego zainteresowania zapewne są miejsca intymne, które mogą stanowić bardzo duże znaczenie dla ogólnego samopoczucia i dochodzenia do równowagi. Z tego powodu większość kobiet zastanawia się kiedy i jak pochwa po porodzie dojdzie do swojego wcześniejszego wyglądu i kondycji. Powstają zatem bardzo konkretne pytania:
- Czy pochwa faktycznie będzie w stanie się wystarczająco rozciągnąć, by zmieściła się tam główka dziecka – co będzie miało miejsce w przypadku naturalnego porodu siłami natury?
- Czy tkanka krocza – tkanka znajdująca się pomiędzy otworem pochwy a odbytem – sama się rozciągnie lub rozerwie?
- A może lekarz sam podejmie decyzję, że należy przeciąć krocze?
- Jak długo zajmie regeneracja i leczenie pochwy po porodzie?
Te i wiele innych podobnych pytań można znaleźć na wielu forach internetowych i portalach parentingowych. Na wstępie trzeba podkreślić, że w przypadku porodu jest jak w wielu innych przypadkach, a mianowicie każda kobieta może inaczej przez to przejść. Warto mieć nadzieje, że informacje na temat tego, jak poród będzie wyglądał, i czego można się spodziewać, uspokoją jednak każdą kobietę przed porodem.
Jak pochwa szykuje się do porodu?
Chociaż trudno jest to sobie wyobrazić, to jednak naprawdę dziecko jest w stanie przejść przez kanał rodny i wyjść otworem pochwy. Kobiece ciało jest do tego po prostu stworzone. W rzeczywistości kobiecy organizm do porodu przygotowuje się od początku ciąży, a czyni to poprzez uwalnianie tych dwóch hormonów:
- Estrogenu – zwiększa dopływ krwi do fałdów pochwy. Dzięki temu ta elastyczna tkanka łączna jest w stanie lepiej się rozszerzać oraz rozciągać podczas porodu, w szczególności w czasie parcia.
- Relaxinu – pomaga organizmowi kobiety rozluźnić więzadła oraz stawy w obszarze miednicy. Dzięki temu mogą się rozszerzyć i stworzyć przestrzeń dla dziecka. W ten sposób umożliwia się dziecku wyjście z pochwy na świat.
Rozciąganie pochwy w czasie porodu
Jak bardzo pochwa rozciągnie się podczas porodu, uzależnione jest od wielu cech, a przede wszystkim:
- wielkość dziecka,
- genetyki kobiety w ciąży,
- czy w czasie ciąży wykonywało się ćwiczenia dna macicy – takie ćwiczenia wzmacniają mięśnie przed porodem,
- jakie są okoliczności porodu – jak długo trwał poród, ile się parło, a także czy były potrzebne kleszczyki lub inne narzędzia,
- ile porodów już się wcześniej przeszło.
Pochwa po porodzie generalnie wraca do swojej wcześniejszej formy, jednak pewne obciążenia zostają przez organizm niejako „zapamiętane”. Dzięki temu, każdy kolejny poród powinien być łatwiejszy.
Co, jeśli podczas porodu pochwowego krocze się nie rozrywa?
Zaraz po porodzie można się spodziewać bólu oraz dyskomfortu. Nawet jeśli krocze nie zostało naruszone w czasie porodu, to jednak ból może wynikać z silnego rozciągnięcia.
Większość kobiet ma tendencję do odczuwania mniej lub bardziej łagodnego dyskomfortu w okolicach pochwy przez około trzy do pięciu tygodni. Czas ten może się znacznie różnić w zależności od danej osoby. Ból może się pogarszać w czasie kaszlenia czy kichania, a czasami przez kilka dni mogą pojawić się problemy z siadaniem. U większości kobiet wszelkie tego rodzaju dolegliwości mijają wraz z zakończeniem okresu połogu.
Co, jeśli w czasie porodu krocze się rozdarło lub zostało nacięte?
W momencie, kiedy krocze pęka, kobieta czuje ostry ból i pieczenie – najczęściej taka rana wymaga później wykonania szwów. Bardzo często gojenie takiej rany będzie trwało przez 7-10 lub więcej dni. Jeśli rana po zszyciu ładnie się goi, to można się spodziewać, że ból zniknie po około sześciu tygodniach. Nie mniej jednak jest to sprawa bardzo indywidualna, która może także zależeć od stylu życia i dbania o higienę.
Co, jeśli kobieta ma sekcje C
Jeśli wcześniej się nie prze, to rozszerzenie pochwy po porodzie nie powinno występować. Jeśli jednak prze się przed sekcją C, to dziecko wywiera duży nacisk na krocze, szyjkę macicy oraz cały obszar pochwy – lekarz w tym czasie może masować macicę, by ułatwiać dziecku drogę. W związku z tym, w czasie parcia pochwa może być bardzo napięta, zwłaszcza bliżej końca porodu. Przez to można doświadczyć rozciągnięcia pochwy oraz dyskomfortu po porodzie. Nie mniej jednak, jeśli główka dziecka nie przechodziła jeszcze przez pochwę, to rozciągniecie będzie minimalne.
Niezależnie od tego, w jaki sposób odbywał się poród, lekarz na pewno zaleci wstrzymanie się od seksu przez około sześć tygodni po porodzie. Chociaż zgodę można uzyskać już wcześniej lub znacznie później. W tym czasie należy również unikać wkładania tamponów i innych obcych ciał. Przynajmniej do momentu wizyty kontrolnej, która będzie miała miejsce właśnie sześć tygodni po porodzie. Jeśli się nie będzie tego przestrzegać, to w pochwie może rozwinąć się infekcja.
Czy pochwa po porodzie będzie taka sama?
To pytanie za milion dolarów, na które odpowiedź chce znać każda kobieta: Czy pochwa po porodzie będzie taka sama? Chociaż może to nie być satysfakcjonująca odpowiedź, jaką każda kobieta chce usłyszeć, to jednak brzmi ona: tak nie do końca. Nie mniej jednak, najprawdopodobniej będzie wielkością i rozmiarem zbliżona do tej sprzed porodu. Wszytko dlatego, że pochwa ma nie tylko zdolność do rozciągania się, ale i do kurczenia i wracania do pierwotnego wyglądu.
Co prawda lekarz czy położnik po fizykalnym badaniu będzie w stanie stwierdzić, czy dana kobieta odbywała poród naturalny, to jednak osobiście kobiety mogą nie zauważać tej różnicy. W zależności od tego, jak pochwa w trakcie porodu była bardzo rozciągnięta i otwarta, po porodzie może wrócić do wyglądu zbliżonego do tego sprzed ciąży. Wszystko zależy również od tego, ile minęło czasu i czy były wykonywane ćwiczenia dna macicy.
Czy partner zauważy różnicę w wyglądzie moich miejsc intymnych? Jeśli w czasie porodu nie było żadnych komplikacji, jak chociażby pękniecie krocza, to najprawdopodobniej partner nie zauważy żadnych zmian, jeśli w ogóle takowe wystąpią. Co więcej, niektóre pary odkrywają, że posiadanie dziecka zbliża ich do siebie i daje większą satysfakcję z seksu.
Jak można przygotować pochwę do porodu?
Najlepszym sposobem na przygotowanie pochwy do powrotu do swojego stanu po porodzie jest wykonywanie w czasie ciąży ćwiczeń mięśni kegla. Dzięki temu mięśnie w tym obszarze będą się lepiej trzymać. Mięśnie kegla pozwolą uniknąć rozerwania krocza w czasie porodu, a także szybszego ich powrotu do pierwotnego kształtu. Dla lepszego efektu mięśnie kegla należy ćwiczyć po pięć minut trzy razy dziennie w czasie ciąży i po porodzie.
Miesiąc lub dwa przed porodem warto masować krocze, co również może pomóc przygotować pochwę do porodu. Chociaż wiele matek uważa to za skuteczną metodę, to jednak nie ma na to potwierdzenia w badaniach klinicznych. Należy pamiętać, że kobiece ciało musi się rozciągnąć, by mogło przez nie wyjść dziecko. Masaż okołoporodowy nie jest wskazany w momencie, kiedy kobieta już wcześniej rodziła. Przy wykonywaniu masażu należy również zachować ostrożność, by się nie podrapać lub nie podrażnić pochwy przed porodem.
Co można zrobić, by odzyskać po porodzie dawną kondycję i wygląd pochwy?
Po porodzie, kiedy tylko będzie to już możliwe, należy wrócić do ćwiczenia mięśni kegla. Jest to najlepszy sposób na to, by po porodzie odzyskać pochwę w jak najbardziej zbliżonym rozmiarze do tej sprzed porodu. Mięśnie kegla wzmacniają mięśnie dna miednicy, tym samym pomagają rozwiązać problem poporodowego nietrzymania moczu – problem, którego doświadczają niektóre kobiety po porodzie. Mięśnie te sprawiają, że seks staje się przyjemniejszy, kiedy tylko lekarz po badaniu poporodowym wyrazi na to zgodę. Jeśli wykonywanie tych ćwiczeń wydaje się kłopotliwe, to należy je robić siedząc, na przykład w czasie karmienia dziecka.
Można również wypróbować urządzenia do masażu pochwy. Nie mniej jednak, zanim zacznie się je stosować, to należy skonsultować to ze swoim lekarzem.
Jak dbać o pochwę po porodzie?
Właściwa pielęgnacja pochwy po naturalnym poradzie jest bardzo ważna. Tym bardziej, jeśli są na niej założone szwy. Ostatnią rzeczą, jaką by kobieta chciała w takiej sytuacji, to zerwanie szwów lub wdanie się zakażenia.
Oto kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji pochwy po porodzie.
Ćwiczenia
Pomysł z wykonywaniem ćwiczeń po porodzie, zwłaszcza wśród młodych matek, może wydawać się dziwnym. Nie mniej jednak, kiedy po porodzie wykonuje się ćwiczenia, to wspiera się i przyspiesza proces gojenia. Można zacząć od prostych ćwiczeń takich jak po prostu chodzenie. Najważniejsze jest to, by wykonywane ćwiczenia były lekkie oraz proste. W następnej kolejności warto włączyć ćwiczenia mięśni kegla, o których wspomniano wcześniej.
Oczyszczanie wodą
Podczas kąpieli należy unikać stosowania w miejscach intymnych agresywnego mydła. Po skorzystaniu z toalety lepiej krocze przemyć ciepłą wodą. Lepiej unikać wycierania tkaniną czy papierem, nawet jeśli chce się wytrzeć resztki moczu. W takim wypadku lepiej skorzystać z butelki ze sprayem, by spryskać krocze ciepłą wodą. Należy to czynić od przodu do tyłu pochwy. Następnie ten obszar delikatnie wytrzeć bawełnianym ręcznikiem.
Niektóre kobiety używają suszarek, by lepiej wysuszyć te mniej dostępne obszary. Jest to zły pomysł i lepiej go unikać. Wszystko dlatego, że suszarka uszkadza tkanki i przez to spowalnia proces gojenia.
Terapia zimnem
W celu złagodzenia bólu i bolesności w okolicach pochwy należy tam umieścić woreczek z lodem i pozostawić na kwadrans. Można kilka kostek lodu zawinąć w ręcznik lub też kupić specjalne paczki do zimnych okładów. W zależności od tego, jak bardzo boli, zimne okłady można wykonywać nawet kilka razy dziennie.
Ciepła kąpiel
Zamiast brać prysznic lepiej wziąć ciepłą kąpiel. Do wody warto dodać olejki eteryczne, które mają właściwości antyseptyczne i łagodzące ból. W takim wypadku dobrze sprawdzi się olejek eteryczny z lawendy lub też olejek eteryczny z rumianku. Jest to również bardzo dobry sposób na zrelaksowanie zmęczonych i obolałych mięśni.
Stosowanie ziół
Kiedy organizm walczy z zaburzeniami, infekcjami lub chorobami, to stosowanie ziół może znacznie złagodzić wszelkie objawy, które wynikają z aktualnego stanu zdrowia. Ponieważ zioła są naturalne i zawierają wiele zdrowych właściwości, to nie może wyrządzić krzywdy. Nie mniej jednak, nie można zapominać o ewentualnych alergiach, które mogą wystąpić na któreś z ziół.
Arnika górska to zioło znane z tego, że zmniejsza ból i obrzęk. Uważa się również, że dobrze stymuluje naprawę tkanek. W związku z tym jest to metoda, której można spróbować. Zanim jednak zacznie się stosować ziołolecznictwo, warto sprawdzić wyniki badań, które w tym wypadku zostały przeprowadzone w dużych ilościach. Można również wcześniej skonsultować się z lekarzem.
Czego należy unikać?
- Nie należy używać tamponów. Stosowanie tamponów zwiększa ryzyko występowania infekcji. Zamiast tego lepiej używać wkładek ciążowych, które są również lepsze od zwykłych podpasek. Te pierwsze są dłuższe, bardziej miękkie i o wiele bardziej chłonne. Należy jednak pamiętać o częstych wymianach wkładek, ponieważ tylko w ten sposób uniknie się rozwijania w tym miejscu infekcji. Zaleca się wymianę wkładek co 1-2 godziny przez pierwszych kilka dni po porodzie, a później co 3-4 godziny.
- Należy unikać stosowania mydeł do kąpieli oraz żeli pod prysznic, które w swoim składzie mają ostre chemikalia.
- Po skorzystaniu z toalety nie należy stosować chusteczek do wycierania. Wszystko dlatego, że może to zwiększyć bolesność oraz pogorszyć ból w okolicy pochwy. Lepiej użyć ciepłej wody do oczyszczenia tych okolic, a następnie bawełnianego ręcznika do osuszenia.
- Najlepiej unikać noszenia ciasnej bielizny i odzieży.
- Należy unikać stosowania kosmetyków i płynów zawierających sterydy. Wiadomo bowiem, iż sterydy opóźniają proces gojenia.
Nie należy ignorować bólu w okolicy pochwy, zwłaszcza jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas. Natychmiast należy to skonsultować z lekarzem, zwłaszcza jeśli ból nie ustępuje po zastosowaniu leków przeciwbólowych oraz właściwej pielęgnacji.
Bez względu na to, jakie środki się podejmie, kobieta powinna zdawać sobie sprawę z tego, że jej organizm został stworzony i przygotowany do porodu. Dlatego również z dużym prawdopodobieństwem pochwa po porodzie będzie w stanie wrócić do swojego pierwotnego kształtu i wyglądu.
Niestety… przed tym się nie ucieknie. Taka natura, jak się coś rozciągnie to później wiadomo… no ale są też już techniki i to całkiem sprawne żeby poprawić to i owo. Rewitalizacja pochwy jest zresztą coraz bardziej popularna, pewnie tez dlatego, ze zaczyna się o tych problemach mówić otwarcie bez owijania w bawełnę. Kobiety w szpitalu mówiły nawet ze nie wyobrażają sobie jej nie zrobić zwłaszcza ze zabieg robią już laserowo