6 tydzień życia dziecka
6 tydzień życia dziecka to okres intensywnego rozwoju

Wraz z ukończeniem pierwszego miesiąca życia formalnie kończy się dla dziecka okres noworodkowy. Niemowlak w tym czasie intensywnie poznaje swoje otoczenie i samego siebie. 6 tydzień życia dziecka to również często chwila, kiedy da się zacząć rozpoznawać jego temperament i osobowość.

W drugim miesiącu życia wciąż najważniejszy jest bliski kontakt z rodzicami. Daje on przede wszystkim warunki dla szybkiego i prawidłowego rozwoju, bez zbędnego stresu i obaw. Prawdopodobnie, nic tak dobrze nie wpływa na rozwój maluszka, jak poczucie bezpieczeństwa i więzi z rodzicami. Bezwarunkowa miłość i oddanie zapewniają również instynktowne działanie i lepsze dostosowywanie się do nowych warunków życia. 6 tydzień życia dziecka może również wywoływać u rodziców pewne wątpliwości względem prawidłowości swoich zachowań.

6 tydzień życia dziecka – Jak rozwija się Twoje niemowlę?

Od urodzenia Twoje dziecko coraz bardziej przywiązuje się do Ciebie i Twojego partnera. Teraz może zachowywać się tak, że daje znać, że jesteście jego ulubionymi ludźmi, gruchając i kopiąc z przyjemności, kiedy Was widzi. A im bardziej się przytulasz, łaskoczesz i bawisz się z nim, tym większa jest szansa zobaczenia jej pierwszego prawdziwego uśmiechu.

Twoje dziecko staje się również bardziej wrażliwe na otoczenie. Na przykład możesz zauważyć, że reaguje na nagłe dźwięki, takie jak dzwonek do drzwi. Może rzucać się, płakać lub nawet milczeć, próbując zrozumieć to zaskakujące nowe uczucie.

Prawdopodobnie ulubione dźwięki dziecka to głos Twój i Twojego partnera. Wykorzystaj każdą okazję, by rozmawiać, czytać, śpiewać lub wydawać odgłosy, które pokocha.

Nawet jeśli twoje dziecko nie rozumie o czym mówisz, pozwalając mu usłyszeć twój głos budujesz doskonały fundament do nauki późniejszego rozmawiania. Nie ma znaczenia, jakich słów używasz. Możesz wskazać przedmioty w pokoju i opisać ich kolory i kształty, komentować co robisz, lub porozmawiać o rodzinie i przyjaciołach.


Polub naszą stronę jeśli nasz artykuł okazał się pomocny!


Rutynowa kontrola

W pewnym momencie w ciągu najbliższych kilku tygodni Twój lekarz rodzinny powinien zaproponować kontrolę i badanie dziecka, aby upewnić się, że Ty i Twoje dziecko dobrze sobie radzicie. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, lub jeśli masz problemy z radzeniem sobie ze stresem, kontrola po urodzeniu jest świetnym momentem, aby poruszyć ten temat.

Wiele młodych matek czuje się przytłoczonych, szczególnie jeśli mają do czynienia z kolką u niemowlaka lub cierpią na depresję poporodową (PND). Twój lekarz ogólny widział to już wcześniej i nie jest po to, żeby Cię osądzać. Po prostu powinien zaoferować dodatkową pomoc i wsparcie. Oczywiście w dowolnym momencie możesz także zadzwonić do swojego pielęgniarki środowiskowej.

Twój lekarz może zaproponować ci badanie, aby upewnić się, że dobrze się leczysz. Możesz także porozmawiać z nim na temat odżywiania w okresie karmienia, aby upewnić się np., że nie masz zbyt mało żelaza. Prawdopodobnie wspomni także o antykoncepcji i pomoże ci wypracować najlepszą dla ciebie metodę.

Jeśli czujesz się gotowa na seks po porodzie, może warto wypróbować go przed badaniem. W ten sposób, jeśli odczujesz dyskomfort, będziesz w stanie zapytać o ten problem w trakcie kontroli. Ale nie musisz się spieszyć. Bądź na bieżąco z ćwiczeniami na poziomie dna miednicy, ponieważ mogą one sprawić, że seks będzie bardziej satysfakcjonujący, gdy będziesz gotowa, aby spróbować ponownie.

Rozmawiaj z lekarzem na temat seksu i pamiętaj, aby zawsze komunikować się z partnerem, gdy odkrywasz zmieniającą się między wami relację jako nowych rodziców. 6 tydzień życia dziecka to także kończący się okres połogu, który może u różnych kobiet przebiegać bardzo odmiennie. Warto o tym pamiętać!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here