baby shower
Baby shower to przyjemne spotkanie najbliższych osób, chcących uczcić nadchodzące przyjście na świat dziecka

Czy wiecie na czym polega i dlaczego organizuje się baby shower? W ostatnich latach moda na jego organizację nastała również w Polsce i nazywane bywa bociankowym. Coraz więcej ciężarnych kobiet chce się bowiem cieszyć z najbliższymi swoim przyszłym macierzyństwem. W niniejszym artykule wskazujemy czym jest baby shower, kto go organizuje, jak go organizować oraz co warto kupić dla przyszłej mamy i spodziewanego dziecka.

Kiedy kobieta jest w ciąży, rodzice nie są jedynymi osobami, które się tym faktem ekscytują. Najprawdopodobniej dziadkowie, ciotki i wujkowie, a także kuzynostwo i przyjaciele będą chcieli przywitać nowego członka rodziny. Baby shower to najlepszy sposób na spotkanie z bliskimi, by razem cieszyć się z ciąży i faktu, że pojawi się nowy członek rodziny. To najlepszy czas, by rodzina i przyjaciele obrzucili przyszłych rodziców prezentami, miłością oraz najlepszymi życzeniami. Czytając dalej, dowiecie się, jak zaplanować baby shower by był wspaniałym przeżyciem i prawdziwie niezapomnianym dniem.

Czym jest Baby Shower?

Baby Shower ta właściwie impreza, którą się organizuje na cześć nadchodzącego nowego członka rodziny. Jest to również sposób, by rodzina i przyjaciele mogli pomóc skompletować przyszłym rodzicom całą niezbędną wyprawkę dla dziecka. W końcu noworodki i niemowlaki potrzebują dużej ilości różnych rzeczy, a zakup tego wszystkiego jest dość kosztowny.

Historia baby shower

Impreza tego rodzaju jest stosunkowo nowym pomysłem. Nie oznacza to bynajmniej, że kiedyś nie dawało się prezentów przyszłym rodzicom. Przyjście na świat dziecka zawsze wiązało się z radością i miłością, nie mniej jednak dawniej uroczystości z tym związane istotnie różniły się od tych dzisiejszych.

Już starożytni Grecy i Egipcjanie organizowali rytuały dla uczczenia nowego dziecka i jego matki. W czasie tych uroczystości wręczali prezenty oraz dobre życzenia różnym bogom i boginiom. W średniowieczu takie uroczystości nazywane były chrztem i były okazją do obdarowywania różnymi prezentami rodziców. Dary miały znaczenie religijne, a najczęściej dawali je rodzice chrzestni.

Później, w okresie renesansu, matki otrzymywały prezent po narodzeniu dziecka. Mniej więcej w okresie epoki wiktoriańskiej baby shower zaczął nabierać swoich współczesnych kształtów. W tamtym czasie ciąża i poród nie były tematami do dyskusji publicznej, dlatego świętowanie odbywało się zwykle po porodzie.

Wiktorski baby shower był podwieczorkiem, podczas którego odbywały się różne gry, a także wręczało się matce prezenty. Takie imprezy w kolejnych dziesięcioleciach stawały się coraz bardziej popularne i nazywane „imprezami bociankowymi”. Baby shower w Stanach Zjednoczonych stał się popularny podczas i pomiędzy Wojnami Światowymi. Takie imprezy dawały bliskim okazję do finansowego wsparcia rodziców. Miało to spore znaczenie, zwłaszcza dla tych, u których okres wojny wiązał się z problemami ekonomicznymi

Kiedy powinno się urządzić baby shower?

Nie ma określonej sztywnej zasady i terminu co do przygotowania baby shower. Najczęściej jednak odbywa się mniej więcej na 6 do 4 tygodni przed planowanym porodem. Dzięki temu goście przy wyborze prezentów mogą najczęściej brać pod uwagę płeć dziecka.

Wiele matek decyduje się na organizowanie baby shower w późniejszym okresie ciąży. Wszystko to dlatego, że ryzyko poronienia zmniejsza się z upływem każdego tygodnia. Co więcej, w tym czasie będzie również łatwiej określić, co już się posiada, a co jeszcze należy kupić.

Planowanie baby shower

Tradycyjnie baby shower nie jest przygotowywane przez przyszłą mamę. To raczej przyjaciele oraz członkowie rodziny spotykają się, by przygotować taką uroczystość. W końcu spotkanie takie powinno stanowić przygotowywanie dla mamy i dziecka prezentów oraz okazywanie im miłości.

Jeśli przyszła matka zorientuje się, że nikt nie organizuje jej tego rodzaju uroczystości, to całkiem normalne jest, by zwróciła się do przyjaciółki czy członka rodziny z prośbą o to, by to zrobili. Chociaż większość matek woli się relaksować i odpoczywać, to jednak jak najbardziej może pomóc w jego planowaniu i przygotowywaniu. Jeśli jednak organizatorzy nalegają, by samodzielnie wszystko przygotować, to należy im na to pozwolić. Jest to najlepszy sposób na okazanie matce i dziecku miłości oraz radości.

Całkiem w porządku jest również przygotowanie listy prezentów. Jest to bardzo pomocne dla gości, zwłaszcza tych, którzy nie wiedzą co kupić. To może również pomóc w wyeliminowaniu dublowania się prezentów.

Kogo zaprosić na baby shower?

Lista gości, dla każdego baby shower może być inna. Najczęściej na taką uroczystość zapraszana jest najbliższa rodzina oraz przyjaciele przyszłych rodziców. Nie mniej jednak, osoby planujące całe wydarzenie powinny brać pod uwagę to, że przyszła mama woli niektórych osób unikać. Zawsze warto poprosić matkę o konsultację w sprawie listy gości, zanim wyśle się do nich zaproszenia.

Przez dłuższy czas baby shower był sprawą wyłącznie dla kobiet. Nie mniej jednak koedukacyjne spotkania stały się w ostatniej dekadzie bardzo popularne. Dawniej poród był tematem tabu, który mógł być poruszany jedynie wśród kobiet. Obecnie coraz bardziej akceptowany i oczekiwany jest fakt, że ojcowie będą się bardziej angażować. Planując tego rodzaju spotkanie, należy zapytać rodziców, czy wolą imprezę typowo dla kobiet, czy koedukacyjną.

Gdzie powinno odbywać się baby shower?

Wybór odpowiedniego miejsca na baby shower zależy od ilości zaproszonych gości. Jeśli będzie mało osób, to spotkanie można urządzić w domu jednego z organizatorów lub przyszłych rodziców. Nie miej jednak, osoby planujące je w domu rodziców powinni pamiętać o tym, by po imprezie pozostać i posprzątać. W końcu żadna matka w trzecim trymestrze nie chce i nie powinna sama tego robić.

Istnieje wiele innych miejsc, w których można urządzić baby shower. Można poszukać w Internecie, jakie są najbardziej popularne miejsca w okolicy na tego rodzaju spotkanie. Mogą to być herbaciarnie, kawiarnie, restauracje, a nawet park, hotele czy kluby.

Najważniejsze jest, by dopasować się do preferencji przyszłych rodziców, a także, by uwzględnić plan dnia, w którym się ono odbędzie. Park czy klub będą idealne, jeśli planuje się przeprowadzenie wielu gier, czy zabaw. Natomiast herbaciarnia czy restauracja idealnie nadają się do przeprowadzenia bardziej eleganckiego i spokojnego spotkania.

Jak planować baby shower?

Baby shower może być zabawny i przyjemny lub też elegancki i relaksujący. Tak naprawdę zależy to od tego, czego przyszła mama chce i czego oczekuje. Nawet jeśli przyszła mama sama nie planuje tego rodzaju imprezy, to jednak warto zapytać ją o jej oczekiwania i preferencje.

Oto niektóre z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać, planując tego rodzaju imprezę:

  • Gry i zabawy – Od zabaw po gry, istnieje wiele możliwości ich przygotowania i przeprowadzenia. W razie czego wyszukiwarka w Internecie może okazać się bardzo pomocna.
  • Jedzenie – Można przygotować bufet lub imprezę składkową, gdzie każdy coś przygotowuje i przynosi. Można również poprosić gości, by w dniu imprezy coś kupili. Jeśli baby shower organizowane jest w lokalu, to tam zajmą się jedzeniem. Zawsze można przynieść ciasto, najlepiej własnego wypieku.
  • Prezenty dla gości – Takie upominki nie muszą być wielkie, wystarczy drobny gest. W takim wypadku można wykorzystać na przykład torebki z cukierkami, ciastkami czy innymi drobiazgami. W ten sposób można ciekawie podziękować gościom za przybycie i wsparcie.
  • Prezenty – Jeśli rodzice przygotowali listę prezentów, to każdy powinien przynieść coś z tej listy. Najczęściej będą to ubranka dla dziecka, zabawki, pieluchy czy środki do pielęgnacji niemowlaka. Można również dać matce coś, czym się ją rozpieści, jak na przykład profesjonalny makijaż, masaż czy jakieś kosmetyki. Jeśli przyszli rodzice potrzebują jakiś drogi produkt, np. wózek dla dziecka, to można z gośćmi porozmawiać o możliwości złożenia się i kupienia tego jako wspólny prezent.
  • Deklaracja lub motywy – Warto poszukać w Internecie pomysłów na dekoracje. Wiele pięknych motywów i dekoracji można wykonać samodzielnie, korzystając z dostępnych tutoriali.

Etykieta baby shower

Etykieta baby shower zawiera wiele reguł, ale nikt nie oczekuje, że będą one przestrzegane, zwłaszcza jeśli się tego nie chce. Tak na przykład dawniej spotkanie odbywało się tylko raz i jedynie przy pierwszej ciąży. Obecnie może być przeprowadzane kilka razy, nawet przy tej samej ciąży. Chodzi o sytuację, w której przyszła mama chce zorganizować imprezę dla różnych grup osób.

Obecnie dopuszczalne jest również przeprowadzanie baby shower przy każdym kolejnym dziecku. Oczywiście zazwyczaj przy drugim i następnym prezenty nie są zazwyczaj już tak okazałe. Nie mniej jednak, przyszli rodzice nadal będą mogli cieszyć się z bliskimi z przyjścia kolejnego członka rodziny.

Pod koniec dnia dla rodziców najważniejszą rzeczą będzie to, że mogli się z bliskimi cieszyć z powodu nowego członka rodziny, który ma się urodzić. Dziecko pojawi się niebawem, a więc będzie to najlepsza okazja do wspólnego cieszenia się, zanim nadejdzie dzień narodzin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here