Strona główna Styl życia Seks po porodzie – Co warto wiedzieć

Seks po porodzie – Co warto wiedzieć

544
0
seks po porodzie
Uprawianie seksu po porodzie może być przez jakiś czas dla niektórych kobiet dość trudne

Wiele kobiet zastanawia się kiedy można bezpiecznie uprawiać seks po porodzie? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ zależy od kilku czynników. Wszystko zależy od przebiegu i konsekwencji porodu, a także indywidualnych potrzeb.

Generalnie możesz uprawiać seks po porodzie tak szybko, jak tylko poczujesz się na to gotowa. Niektórzy eksperci doradzają, aby poczekać, aż wszelkie krwawienie ustanie, aby zmniejszyć ryzyko infekcji podczas leczenia macicy, ale ostatecznie to zależy od Ciebie.

Kiedy będę miała ochotę na seks po porodzie?

Każdy jest inny. Nie ma dobrego ani złego czasu, kiedy powinnaś ponownie mierzyć się z seksem. Najważniejsze jest, aby poczekać, aż poczujesz się fizycznie i emocjonalnie gotowa.

Warto wiedzieć, że około połowa par zaczyna uprawiać seks w ciągu ośmiu tygodni od urodzenia. Niektóre pary zaczynają wcześniej, a inne czekają dłużej. To wszystko jest normalne. Według statystyk w 12 tygodniu około trzech czwartych par już uprawia seks. Prawie wszystkie pary próbowały seksu ponownie w ciągu roku od urodzenia. Jeśli miałaś cesarskie cięcie, albo doznałaś pęknięć, nacięcia krocza lub innych problemów z wyzdrowieniem, prawdopodobnie potrwa to nieco dłużej, zanim poczujesz się gotowa na ponowne uprawianie seksu. Nie naciskaj na siebie i daj swojemu ciału szansę na dojście do siebie. Kiedy będziesz gotowa, aby rozpocząć uprawianie seksu ponownie, musisz wziąć pod uwagę antykoncepcję. Nawet jeśli nadal karmisz piersią, a twoje miesiączki nie powróciły jeszcze do stałych okresów, możesz ponownie zajść w ciążę już po trzech tygodniach od porodu.

Jeśli nie jesteś jeszcze gotowa na seks, jest OK. Całowanie, przytulanie, dotykanie i masaż może pomóc ci poczuć się blisko z partnerem. Wtedy, gdy zdecydujesz się ponownie spróbować seksu, odczujesz to mniej jak wyzwanie, a bardziej jak naturalny następny krok.

Dlaczego nie mam ochoty na seks po porodzie?

Bardzo często nie ma się ochoty na seks w ciągu pierwszych kilku tygodni lub miesięcy po urodzeniu dziecka. Przez trzy miesiące po porodzie prawie dziewięć na dziesięć nowych mam doświadcza problemów. Na początek prawdopodobnie poczujesz się wyczerpana z powodu braku snu i wymagań związanych z opieką nad nowym członkiem rodziny. Jeśli karmisz piersią, zmiany w hormonach mogą również zmniejszyć twoje pragnienie uprawiania seksu. W dalszej części znajdziesz kilka porad dotyczących sposobów radzenia sobie z wieloma z tych problemów.

Problemy fizyczne

Być może odczuwasz ból w wyniku pęknięć, nacięcia krocza lub szwów. Nawet jeśli nie miałaś nacięcia krocza ani rozerwań, obszar wokół pochwy po porodzie może być posiniaczony i wrażliwy.

Gdy miałaś cesarskie cięcie, nadal będziesz powracała do zdrowia po poważnej operacji. Twoja blizna po cc powinna się zagoić, zanim zdejmie się szwy, a wtedy można zacząć myśleć o seksie.

Poczucie bólu i ciasna lub sucha pochwa należą do najczęstszych obaw dotyczących seksu u nowych mam. Dla większości kobiet te problemy seksualne zanikają po kilku miesiącach. Ale co piątą kobietę nadal boli nawet do półtora roku po porodzie, więc jeśli tak się stanie, nie jesteś sama.

Pomoc w tym zakresie jest dostępna, jeśli problemy seksualne sprawiają, że czujesz się nieszczęśliwa. W pierwszych tygodniach po urodzeniu położna powinna zapytać, w jaki sposób się leczysz. Jeśli problemy z seksem martwią Cię na każdym etapie, porozmawiaj ze swoją położną lub lekarzem rodzinnym. Mogą pomóc, na przykład, przez skierowanie cię do przeszkolonego w tym zakresie fizjoterapeuty.

Problemy emocjonalne

Niska samoocena lub depresja poporodowa może sprawić, że poczujesz się mniej chętna na seks po urodzeniu dziecka. Porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym, położną lub pielęgniarką środowiskową, jeśli uważasz, że jest to dla Ciebie problem. Czasem trudno jest mówić o problemach seksualnych z pracownikami służby zdrowia, ale pamiętaj, że oni już to wszystko widzieli. Nic, co możesz powiedzieć, nie zszokuje ich ani nie zaskoczy, a lepiej, żebyś coś powiedziała, niż cierpiała w ciszy.

Twoje postrzeganie własnego ciała może się zmieniło. Możesz potrzebować czasu, aby odzyskać równowagę, zanim znowu poczujesz się jak Ty. Możesz czuć się dumna ze zmian, jakie ciąża spowodowała w twoim ciele lub ciężko sobie z nimi poradzić. Wszystkie te uczucia są zrozumiałe i normalne. Jeśli obawiasz się, że Twój partner już nie uważa ciebie za atrakcyjną, porozmawiaj o tym. Prawdopodobnie będziesz mile zaskoczona, gdy usłyszysz, co mówi. Wtedy seks po porodzie może zacząć przynosić większą przyjemność.

Co, jeśli mój partner chce seksu zanim ja będę gotowa?

Rozmawiajcie ze sobą o tym, jak się czujesz i utrzymujcie właściwą komunikację. Twój partner może czuć się odrzucony, jeśli nie chcesz seksu, ale nie powinnaś czuć presji, zanim będziesz gotowa. Seks po porodzie zawsze powinien być dla Was przyjemnością, a nie obowiązkiem.

Seks nie musi oznaczać pełnej penetracji, więc możecie szukać innych sposobów pozostania blisko. Samo pobudzenie przez dotyk może być bardzo przyjemne. Słowa i przytulanki mogą zrobić wiele, aby przekazać uczucie i emocje. Oboje skorzystacie na utrzymaniu pewnej intymności, dopóki nie będziecie wspólnie gotowi na seks.

Twój partner może również czuć się niepewnie co do seksu po zobaczeniu porodu. Może się martwić, że zbliżenie będzie dla Ciebie bolesne, albo nie będziesz pewna własnych uczuć. Porozmawiaj z nim o obawach, które oboje macie. Dzieląc się problemem i będąc ze sobą szczerymi, możecie wspólnie pracować nad wszystkim.

Czy są jakieś wskazówki dotyczące samopoczucia po porodzie?

Spróbujcie najpierw przytulić się i być razem choć trochę intymnie, a więc stopniowo przyzwyczajać się do ponownego dotyku seksualnego.

Róbcie to powoli. Cieszcie się nawzajem swoimi ciałami i stawiajcie na dużo gry wstępnej, nie spodziewając się, że doprowadzi to do pełnej penetracji.

Po urodzeniu dziecka Twoja pochwa może być bardziej sucha niż przedtem, więc spróbuj użyć lubrykantów, aby poprawić wygodę. Nie używaj tych na bazie oleju, jeśli używasz prezerwatyw, ponieważ może to spowodować wyciek.

Jeśli niepokoisz się, że seks po porodzie będzie bolesny, możesz najpierw spróbować przyzwyczaić swoją waginę do rozciągnięcia. Użyj najpierw palców, jeśli to pomaga.

Kiedy poczujesz się gotowa, spróbuj nie spieszyć się. Powinno to wyglądać naturalnie i powinnaś czuć się zarówno gotowa, jak iw pełni pobudzona. Spróbuj pozycji, która nie wywiera zbyt dużego nacisku na miejsce, w którym czujesz się wrażliwa. Zaczynając od Ciebie na górze, kiedy możesz kontrolować szybkość i głębokość penetracji.

Jeśli sytuacja staje się niewygodna, poproś partnera o przerwę na chwilę. Zamiast tego może delikatnie dotykać twojej łechtaczki. Gdy poczujesz podniecenie, możesz spróbować ponownie.

Jeśli zmęczenie jest twoją największą przeszkodą, spróbuj uprawiać seks w czasie dziecięcego snu, więc kiedy nie jesteś zbyt zmęczona, by się nim cieszyć. Twoje dziecko może się obudzić w najbardziej niewygodnym czasie, ale po prostu spróbujcie to obrócić w żart i poczekajcie, aż pojawi się kolejna okazja. Bądź cierpliwa, ponieważ te rzeczy będą łatwiejsze, gdy dziecko zacznie spać przez całą noc.

Rób ćwiczenia mięśni dna miednicy, aby pomóc przywrócić napięcie mięśni do pochwy. Nie tylko jest to świetny sposób na pomoc w uzdrowieniu, ale może również poprawić twoje życie seksualne!

Dobrze się odżywiaj, pij dużo płynów i odpoczywaj, kiedy tylko możesz. Opieka nad nowym dzieckiem jest niezwykle wymagająca. Aby mieć energię, musisz także dbać o siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here