dieta dla matki karmiącej
Karmiąca matka powinna w szczególny sposób zadbać o zrównoważoną i odpowiednio zbilansowaną dietę

Prawidłowa i zrównoważona dieta dla matki karmiącej to podstawa profilaktyki zdrowia dziecka, ale nie tylko. Jest również niezwykle ważna dla samej kobiety, która może być w tym czasie narażona na niedobór niektórych ważnych dla zdrowia składników odżywczych. Warto zatem zadbać, by codzienne jedzenie dostarczało wystarczającej ilości kalorii, oraz by było właściwie zróżnicowane.

Nie od wczoraj wiadomo, że jesteśmy tym co jemy. Tak samo wygląda sytuacja w przypadku karmiących matek, które jednak wymagają szczególnej uwagi w zakresie zapewnienia odpowiedniej diety.

Warto bowiem pamiętać, że wiele z dostępnych w zróżnicowanym pożywieniu składników nie może być samodzielnie wytworzonych przez ludzki organizm, dlatego musi być dostarczane z zewnątrz. Jednocześnie również, wiele z nich jest absolutnie niezbędnych dla prawidłowego rozwoju dziecka oraz zachowania zdrowia kobiety. Niektóre z pokarmów w diecie karmiącej matki mogą powodować takie niespodziewane efekty, jak np. zielona kupka u niemowlaka. Jak zatem zadbać, by dieta dla matki karmiącej zapewniała wszystkie niezbędne dla zdrowia składniki?

Jak powinna wyglądać dieta dla matki karmiącej?

Podczas karmienia piersią nie musisz jeść żadnych specjalnych ani wydumanych pokarmów. Po prostu staraj się przestrzegać zrównoważonej diety, która jest połączeniem zdrowej żywności. Zrównoważona dieta przede wszystkim powinna obejmować:

  • produkty bogate w skrobię, takie jak chleb, ziemniaki, makaron i ryż – wybierz pełnoziarniste odmiany produktów zbożowych na bazie skrobi dla dodanych składników odżywczych oraz błonnika,
  • niektóre produkty mleczne, takie jak jogurt lub maślanka,
  • niektóre bogate źródła białka, takie jak chude mięso, ryby, jaja lub rośliny strączkowe,
  • zdrowe tłuszcze roślinne, takie jak oliwa z oliwek, olej lniany czy olejek z czarnuszki,
  • duże ilości ekologicznych owoców i warzyw.

Każda kobieta posiadająca małe dziecko może mieć chwile, kiedy jedzenie jest ostatnią rzeczą, o której myśli i po prostu o nim zapomina. Ale należy pamiętać, że trzeba zachować pewien poziom energii, który jest szczególnie istotny dla karmiących matek. W tym czasie warto wybierać łatwe do spożycia, pożywne posiłki i przekąski, takie jak:

  • domowa kanapka, najlepiej z dodatkiem sałatki,
  • słupki marchewkowe, ogórkowe lub paluszki chlebowe z dodatkiem hummusu,
  • świeże lub suszone owoce i niesolone orzechy,
  • zupy z chlebem pełnoziarnistym,
  • jajka lub fasola na grzance,
  • kubek jogurtu,
  • ziemniaki w mundurkach.

Jeśli nie masz czasu, aby samemu przyrządzać sobie wszystkie posiłki, poproś kogoś o pomoc.

Bardzo często zaleca się, aby każdy w wieku powyżej jednego roku, w tym matki karmiące piersią, przyjmował codzienny suplement zawierający min. 1000 IU witaminy D.

Czego nie powinnam jeść podczas karmienia piersią?

W okresie karmienia piersią nie trzeba stosować żadnej specjalnej diety, o ile jedzenie jest regularne i w pełni wartościowe. Wiadomo bowiem, że ciało matki zapewnia wtedy odpowiednie mleko swojemu dziecku, dostarczające wszystkich niezbędnych wartości odżywczych.

Warto jednak pamiętać, że ślady tego co się je i pije, mogą znaleźć się w pokarmie. Jeśli dziecko jest wrażliwe na konkretny składnik, może to mieć wpływ na jego samopoczucie.

Niektóre dzieci negatywnie reagują na obecne w mleku krowim białko. Niemowlęta i dzieci uczulone na białko z mleka krowiego zazwyczaj od razu wykazują objawy, takie jak:

  • nieodpowiednie przybieranie na wadze,
  • problemy z wypróżnianiem, takie jak biegunka lub zaparcie,
  • pojawianie się czerwonych swędzących grudek pokrzywki na ciele dziecka, lub wokół jego ust,
  • pojawienie się opuchniętych oczu, twarzy lub ust,
  • katar lub wymioty,
  • wyprysk,
  • refluks.

Jeśli uważasz, że nabiał w diecie wpływa negatywnie na dziecko, porozmawiaj o tym z pielęgniarką środowiskową lub lekarzem pierwszego kontaktu. Również inne czynniki powodować, że dziecko może cierpieć, dlatego ważne jest, aby przyjrzeć się wszystkim możliwościom. Po wykluczeniu innych przyczyn, lekarz rodzinny może poprosić cię o usunięcie produktów mlecznych na okres od dwóch do sześciu tygodni, aby sprawdzić, czy stan malucha ulega poprawie.

Jeśli potwierdzisz, że Twoje dziecko ma alergię na mleko krowie, twój lekarz rodzinny zaleci Ci przerwanie jedzenia czegokolwiek z białkiem mleka krowiego przez co najmniej sześć miesięcy lub do ukończenia przez dziecko roczku. Lekarz może również zalecić Ci uzupełnianie diety codziennym suplementem wapnia, w celu zapobieżenia jego ewentualnym niedoborom.

Dieta dla matki karmiącej a kolka u dziecka

Generalnie mało prawdopodobne jest, aby wszystko co jesz lub pijesz podczas karmienia piersią miało wpływ na to, że dziecko będzie cierpieć na kolkę. Kolki u niemowlaka mogą być spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak brak odbicia po jedzeniu, zbyt szybkie wypijanie mleka i pobieranie zbyt dużo powietrza podczas jedzenia. Kolka może być także fazą rozwojową, przez którą przechodzą niektóre dzieci, więc w takich przypadkach zmiana diety na pewno nie pomoże.

Niektóre mamy martwią się o jedzenie orzeszków ziemnych podczas karmienia piersią. W rzeczywistości nie ma dowodów na to, że sprawiają one większą wrażliwości i podatność dziecka na powodowaną przez nie alergię. Niektóre badania sugerują nawet, że kontynuowanie karmienia piersią oraz wprowadzanie do diety matki kolejnych zróżnicowanych dań może chronić dziecko przed rozwojem alergii pokarmowych.

Jeśli masz tendencję do spożywania dużej ilości ryb, musisz pamiętać o następujących zasadach:

  • nie zjadać więcej niż jednej porcji ryb morskich w tygodniu, ponieważ mogą one zawierać śladowe ilości rtęci i innych metali ciężkich,
  • ogranicz się do dwóch porcji świeżych i tłustych ryb tygodniowo.

Czy muszę pić więcej wody, kiedy karmię piersią?

Odpowiednia dieta dla matki karmiącej wymaga również odpowiedniego nawadniania organizmu. Należy przyjąć zasadę, by pić tyle, ile się tylko zapragnie. Nie należy z tym przesadzać w żadną ze stron. Należy także pamiętać, że uczucie pragnienia oznacza już delikatne odwodnienie. Podczas karmienia zawsze trzymaj dużą szklankę wody obok siebie.

Kobiece ciało jest przygotowane do utrzymywania zapasu mleka, niezależnie od tego, ile się pije. Więc nie martw się, że dziecko straci mleko, jeśli nagle poczujesz pragnienie. Chodzi o to, aby samemu być odpowiednio nawodnioną i dobrze się czuć.

Jeśli martwisz się, czy masz wystarczająco dużo do wody, sprawdź kolor swojego mleko. Jeśli jest białe, wszystko jest w porządku. Jeśli jest ciemnożółte lub mocno pachnie, lub jeśli czujesz się ospała lub omdlała, możesz być odwodniona. W takim przypadku niewątpliwe powinnaś pić więcej wody.

Czy potrzebuję dodatkowych kalorii, gdy karmię piersią?

Dieta dla matki karmiącej nie wymaga istotne zmiany kaloryczności pokarmu. Należy raczej przyjąć w tym względzie zasadę jedzenia w ilości odpowiadającej apetytowi, bez przejadania. Ludzkie ciało jest wystarczające wydajne w produkcji pokarmu przy normalnej diecie.

Kieruj się zatem swoim apetytem i jedz, gdy jesteś tylko głodna. Warto również pamiętać, że kobiece ciało odkłada pewien zapas tłuszczu w czasie ciąży, aby pomóc przygotować się do karmienia piersią. Karmienie piersią może pomóc w przekształceniu tych zapasów tłuszczu w energię do produkcji mleka.

Podczas karmienia piersią możesz spotkać się z różnymi poradami dotyczącymi dodatkowych kalorii. Ale trudno powiedzieć, czy potrzebujesz ich codziennie więcej, ponieważ wiele zależy od:

  • twojej wagi ciała przed ciążą,
  • ile przytyłaś podczas ciąży,
  • codziennej aktywności.

Karmienie piersią zwykle jednak powoduje duży apetyt, więc jeśli nie masz ochoty na jedzenie, może to oznaczać, że potrzebujesz dodatkowej pomocy psychologicznej. Kobiety, które mają depresję poporodową, czasami tracą apetyt i jedzą zdecydowanie za mało. Jeśli masz problem z jedzeniem, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem lub pielęgniarką środowiskową.

Czy mogę schudnąć podczas karmienia piersią?

Utrata około 0,5 – 1kg na tydzień nie powinna wpływać na ilość lub jakość wytwarzanego mleka. Najlepiej będzie poczekać, aż stawisz się na kontrolę lekarską w okresie od około sześciu do ośmiu tygodni, zanim aktywnie spróbujesz zmiany diety.

Po tym czasie możesz omówić najlepsze sposoby na zdrowe odżywianie i ćwiczenia ze swoim lekarzem rodzinnym lub pielęgniarką. Mogą oni również polecać lokalne grupy wsparcia.

Pamiętaj, że dla opieki nad małym dzieckiem będziesz musiała mieć siłę, dlatego usilna i zbyt szybka próba schudnięcia po porodzie może sprawić, że poczujesz się jeszcze bardziej zmęczona.

Czy mogę pić herbatę i kawę, jeśli karmię piersią?

Staraj się nie pić zbyt wielu napojów zawierających kofeinę podczas karmienia piersią. Może to być trudne, szczególnie we wczesnych porach dnia, kiedy jest się wyczerpaną karmieniem piersią przez całą dobę.

Wiele źródeł zaleca maksymalne przyjmowanie kofeiny do 300 mg dziennie. Trudno oszacować, ile kofeiny jest w cappuccino lub latte, więc gdy jesteś poza domem bezpieczniej jest trzymać się bezkofeinowej kawy lub herbaty ziołowej.

Jeśli Twoje dziecko wydaje się być bardzo niespokojne lub ma trudności z zaśnięciem, spróbuj ograniczyć kofeinę lub nie pić jej wcale.

Czy mogę pić alkohol, jeśli karmię piersią?

Alkohol poprzez mleko matki dostaje się do organizmu dziecka i może bardzo zaszkodzić jego zdrowiu. Zawsze należy zachować ostrożność, więc najlepiej unikać alkoholu podczas karmienia piersią, szczególnie w pierwszych trzech miesiącach.

Żołądek dziecka jest bardzo mały i często będzie wymagał uzupełnienia pokarmu. Alkohol we krwi obecny jest od ok. 30 do 90 minut po wypiciu drinka. Jeśli twoje dziecko często jest karmione, nie będzie wystarczająco dużo czasu pomiędzy karmieniami, aby alkohol mógł usunąć się z twojego organizmu. Nie warto zatem ryzykować i narażać dziecko na problemy zdrowotne. Wątroba dziecka jest również jeszcze niedojrzała i wymaga wzmożonej ochrony przed nawet śladowymi ilościami alkoholu.

Jeśli karmię piersią to muszę przyjmować jakieś suplementy?

Ważne jest przyjmowanie dziennej dawki 2000 j.m. witaminy D. Witamina D jest ważna, ponieważ pomaga zdrowo rosnąć kościom i zębom. Dlatego zaleca się również, żeby dzieci karmione piersią od urodzenia do roku powinny otrzymywać codzienny dodatek zawierający 400-800 j.m. witaminy D. Jeśli dziecko karmione jest mieszanką, będzie ona zapewne zawierała witaminę D, więc nie będzie potrzebowało dodatkowego suplementu. Warto również zadbać, by dieta dla matki karmiącej zawierała naturalne źródła tej witaminy, np. tłoczony na zimno olej słonecznikowy.

Czy mogę karmić piersią pijąc zioła?

W trakcie karmienia generalnie można pić herbatki ziołowe, jednak nie wszystkie mieszanki. Warto pamiętać, że nie zbadano dotychczas w tym zakresie wpływu każdego dostępnego zioła. Przyjmuje się, że herbatki ziołowe wykorzystujące takie składniki jak koper włoski, rumianek i mięta pieprzowa, są generalnie bezpieczne do picia. Niektóre źródła nie wykluczają ponadto herbaty z czystka, melisy i suszonych owoców.

Leki ziołowe to jednak zupełnie inna sprawa, ponieważ zawierają one koncentraty substancji aktywnych. Nie należy przyjmować ich podczas karmienia piersią, ponieważ nie wiemy wystarczająco dużo o tym, jak wpływają na zdrowie matki i dziecka. Zawsze należy skonsultować się ze swoim farmaceutą lub lekarzem przed zażyciem jakiegokolwiek leku podczas karmienia piersią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here