karmienie butelką

Jeśli planujesz karmienie butelką warto poznać najważniejsze fakty na temat tej formy żywienia i wyrobić w sobie pewne nawyki. Na początek trzeba nauczyć się sterylizować sprzęt i przygotowywać pokarm. Należy także wiedzieć, w jaki sposób i jak często go podawać. Bardzo ważne jest także, w jaki sposób radzić sobie z tym zadaniem, gdy jest się poza domem.

Wielu rodziców chce lub musi rozpocząć karmienie butelką od samego urodzenia dziecka. Inni z kolei decydują się na ten krok nieco później. Niezależnie od przyczyn podjęcia tej decyzji warto poznać kilka faktów i wskazówek na ten temat. Poniżej przedstawiam mały przewodnik dla początkujących, który powinien pomóc uniknąć podstawowych błędów.

Karmienie butelką a sterylizacja sprzętu

Tak, sterylizuj wszystkie urządzenia do karmienia swojego dziecka przed każdym przygotowaniem i podawaniem pokarmu. Sterylizacja zabije zarazki, które mogą zebrać się na butelce i w mleku. Tego rodzaju zarazki mogą sprawić, że dziecko będzie bardziej podatne na zachorowanie.

Przed karmieniem dziecka należy umyć wszystkie butelki i nasadki w czystej, gorącej wodzie z mydłem, a następnie dokładnie je wysterylizować. Rób to za każdym razem, gdy ich używasz. Dobrym pomysłem jest również mycie i sterylizacja łyżeczki producenta, która znajduje się w pudełku z mlekiem.

Aby wysterylizować sprzęt do karmienia dziecka butelką, można zastosować elektrycznego sterylizatora parowego, sterylizatora mikrofalowego lub też użyć specjalnego roztworu do sterylizacji. Czasami poleca się także gotować butelki i smoczki w przykrytym naczyniu przez co najmniej 10 minut, aby je dokładnie wysterylizować.

Jak przygotować mleko w proszku?

Aby uzupełnić butelkę, postępuj ostrożnie zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Oto, co musisz zrobić:

  • Zagotuj wodę z kranu i pozostaw ją do ostygnięcia nie dłużej niż pół godziny.
  • Wlej dokładną ilość wody do butelki.
  • Dodaj odpowiednią liczbę miarek do butelki za pomocą dostarczonej łyżeczki.
  • Załóż smoczek, przykryj i potrząśnij butelką, aż cały proszek się rozpuści.
  • Sprawdź temperaturę, wylewając kroplę mleka ze smoczka do wewnętrzną stronę nadgarstka. Powinno być po prostu ciepłe, nie gorące.

Jak mogę się upewnić, że moje dziecko pije w wygodny dla niego sposób?

Kiedy karmisz dziecko, przechyl lekko butelkę, tak aby koniec smoczka był zawsze pełen mleka, a nie powietrza. Twoje dziecko może jeść krótkimi seriami ssania z przerwą pomiędzy nimi. Te przerwy w karmieniu dają mu czas na odczucie, czy jest już najedzone czy jeszcze nie. Karmienie butelką powinno mieć swój odpowiedni rytm, podobnie jak karmienie piersią.

Jeśli usłyszysz wiele różnych dźwięków ssania podczas picia dziecka, może ono przyjmować zbyt dużo powietrza. Aby pomóc dziecku w połykaniu mniejszej ilości powietrza, podeprzyj je nieco, aby przechylić butelkę tak, by smoczek i szyjka butelki były zawsze wypełnione mlekiem.

Jak często powinnam karmić moje dziecko?

Apetyt twojego dziecka będzie różnił się z dnia na dzień i z miesiąca na miesiąc, więc spróbuj pozwolić jemu samemu dyktować tempo. Twoje dziecko będzie się żywić tak często, jak potrzebuje, o ile nauczysz się dostrzegać wskazówki i odpowiednio na nie reagować.

Jeśli Twoje dziecko jest noworodkiem, będzie musiało jeść stosunkowo niewiele, ale często, więc podawaj butelkę co dwie lub trzy godziny. Pozwól mu jeść tak długo, jak tego chce. Jeśli ma już dość nie zmuszaj do picia więcej. Wraz z rozwojem Twojego dziecka będzie ono w stanie jeść obfitsze posiłki i robić pomiędzy nimi dłuższe przerwy.

Istnieje ogólna zasada, według której dziecko potrzebuje od 150 do 200 ml mleka na kilogram swojej masy ciała na dobę. Tak więc, jeśli waży 3 kg, będzie potrzebowało od 450 ml do 600 ml pokarmu w ciągu 24 godzin, aby w pełni zaspokoić głód i pragnienie. Karmienie butelką nie różni się w tym względzie od naturalnego karmienia piersią.

Jak mogę bezpiecznie podgrzać butelkę mleka?

Jeśli używasz odciągniętego mleka kobiecego lub gotowej formuły, możesz ogrzać butelkę w garnku, dzbanku lub misce z ciepłą wodą. Pozostaw ją w wodzie na nie więcej niż 15 minut. Możesz również kupić elektryczny podgrzewacz do butelek, któremu zajmuje około czterech do sześciu minut, aby odpowiednio podgrzać butelkę do idealnej temperatury dla Twojego dziecka.

Najlepiej nie używać mikrofalówki do podgrzania butelki mleka lub gotowego mleka modyfikowanego. Kuchenka mikrofalowa nagrzewa nierównomiernie, przez co może tworzyć gorące gorące obszary, które mogłyby poparzyć usta dziecka.

Czy mogę przechowywać gotowe mleko w lodówce na później?

Najlepiej zawsze przygotować świeżą butelkę za każdym razem, gdy dziecko potrzebuje pożywienia. Mleko w proszku nie jest sterylne, a bakterie mogą przetrwać w niem nawet jeśli użyjesz sterylnej wody do jego wymieszania. Jeśli przechowujesz mleko modyfikowane w lodówce, bakterie mogą zgromadzić się w nim już w ciągu kilku godzin.

Mimo to może się zdarzyć, że będzie trzeba przygotować mleko na zapas. Jeśli masz bliźnięta lub jeśli robisz zakupy, i nie chcesz przygotowywać pokarmu w miejscu, gdzie jest mnóstwo bakterii.

Najlepiej przygotować tylko jedną porcję pokarmu do późniejszego wykorzystania. Możesz zrobić to tak bezpiecznie, jak to tylko możliwe, wkładając je do lodówki lub torby, gdy tylko zostanie przygotowany. Zużyj go w ciągu czterech godzin, jeśli był przechowywany w torbie lub w ciągu 12 godzin, jeśli był w lodówce. W przeciwnym razie mleko należy wylać. Dzięki tym wskazówkom karmienie butelką będzie znacznie bezpieczniejsze dla dziecka.

2 KOMENTARZE

  1. Teraz jest dostępna już w Polsce antykolkowa butelka Yoomi, która także posiada podgrzewacz, dzięki któremu możemy bezpiecznie i szybko podgrzać mleko dla dziecka w 60 sekund. Mleczko podgrzewa się do temperatury mleka z piersi mamy, więc nie traci cennych składników. Ta butelka Yoomi to rewolucyjne podejście do karmienia butelką i dodam, że idealnie ułatwia przejście z karmienia piersią na karmienie butelką.

  2. Jeszcze niedawno byłam na etapie poszukiwania produktów na wsparcie laktacji i jak najdłuższe karmienie piersią. Trafiłam na produkt ze słodem jęczmiennym i owocem kopru i bardzo się cieszę, bo idealnie się u mnie sprawdził. Ale Synek skończył już rok i rozpoczynam proces odstawiania od piersi. Oby udało się to bezboleśnie przeprowadzić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here