fotografia noworodkowa

Fotografia noworodkowa to ostatnio bardzo modny sposób na uchwycenie niepowtarzalnego wyglądu dziecka w kilka lub kilkanaście dni po porodzie. Często stosuje się techniki pozowane, a nieco rzadziej sytuacyjne. Profesjonalne sesje noworodkowe wykonuje się do 14 dnia życia dziecka, ponieważ wtedy maleństwo najwięcej śpi i zachowuje względnie dużo spokoju. Sesje noworodkowe rządzą się jednak swoimi prawami, a zainteresowani nimi młodzi rodzice powinni poznać te najważniejsze. Niniejszy artykuł powstał we współpracy z profesjonalną fotografką noworodkową z Gdańska Panią Olgą Radziusz.

Zdjęcia malutkich noworodków są bez wątpienia bardzo wyjątkowym rodzajem fotografii. Bije od nich najczęściej niezwykła niewinność, delikatność delikatności i moc życia. Śpiące maleństwa umożliwiają fotografom noworodkowym na uchwycenie niepowtarzalnych ujęć i obrazów, które będą przywoływać wyjątkowe wspomnienia. Fotografia noworodkowa to nie tylko pamiątka dla rodziny, ponieważ często ma silny walor artystyczny.  ostatnim czasie tego rodzaju sesje stały się bardzo modne, jednak warto się do nich odpowiednio przygotować.

Na sesje noworodkowe należy zazwyczaj umawiać jeszcze na wiele tygodni przed urodzeniem dziecka. Warto również poznać ich specyfikę, żeby się dobrze przygotować i dać szansę fotografowi na wykonanie wspaniałych ujęć. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wskazówki, z których powinni skorzystać młodzi rodzice. Artykuł powstał we współpracy z fotografką noworodkową i rodzinną Panią Olgą Radziusz.

Fotografia noworodkowa – Informacje dla rodziców

Sesje noworodkowe wykonuje się najczęściej do drugiego tygodnia życia dziecka. Jest to zatem wydarzenie, w których nie często się uczestniczy. Młodzi rodzice nie mają zatem najczęściej świadomości na czym polega fotografia noworodkowa i dlaczego postępuje się w określony sposób. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wskazówki i uwagi, z których każda młoda mama czy tata może skorzystać. Świadomość przebiegu sesji noworodkowej pozwoli z pewnością lepiej się do niej przygotować i czerpać więcej przyjemności.

Utrzymywanie dziecka w cieple

Noworodki mają trudności z regulowaniem własnej temperatury ciała, dlatego żeby zapewnić im komfort bez ubranka niezwykle ważne jest, aby utrzymać w studiu odpowiednie ciepło. Często zaleca się utrzymywanie temperatury w granicach 29-30ºC. Warto też ogrzewać koce suszarką lub wentylatorem nagrzewnicy przed umieszczeniem na nich noworodka. Jeśli zdecydujemy się użyć wentylatora nagrzewnicy, zawsze należy pamiętać, aby utrzymać go z dala od dziecka. Jeśli podczas sesji noworodkowej jest zbyt ciepło dla dorosłych , dla dziecka może być przyjemnie i będzie mogło ono spać spokojniej. Rodzice nie powinni się obawiać, ponieważ większość fotografów noworodkowych ma spore doświadczenie w utrzymywaniu właściwej dla dziecka temperatury otoczenia.

Zadbanie o odpowiednie natężenie dźwięków

Podczas ciąży dźwięki w macicy są bardzo głośne, dlatego dzieci często są do nich przyzwyczajone. Noworodki będą spały znacznie spokojniej, jeśli w pokoju będzie jednostajny szum i hałas. Podczas sesji noworodkowej często stosuje się puszczanie dźwięków z nagrania, np. deszczu lub szumu morza. Można nawet w tym celu znaleźć odpowiednią aplikację na telefon. Zazwyczaj bardzo dobrze jest, gdy podczas sesji muzyka gra w tle. Jest to często bardzo pomocne nie tylko dla dziecka, ale także dla fotografa i rodziców. Odprężenie jest kluczowe, ponieważ noworodki zbierają sporo uwagi i koncentracji. Czasami rodzice przywożą swoją muzykę, do której są przyzwyczajeni, dzięki czemu sesja noworodkowa i rodzinna może być jeszcze bardziej przyjemna i relaksująca.

Zadbanie, by dziecko było najedzone

Zazwyczaj prosi się rodziców noworodka, aby spróbowali powstrzymać się od karmienia dziecka, dopóki nie dotrą do studia. Przed sesją rodzice najpierw karmią swoje dziecko przed, by dziecko mogło dobrze zasnąć. Jeśli dziecko nie jest gotowe, można sesję zacząć od zdjęć rodzinnych, a nieco później nakłania się dziecko do jedzenia. Fotografia noworodkowa wymaga również działań nieszablonowych. Czasami trzeba przerwać sesję, by dziecko mogło jeszcze dojeść lub trzeba je przebrać. Warto jednak pamiętać, że noworodek z pełnym brzuchem będzie spał znacznie spokojniej. Zatem podstawowe zadanie rodziców to przyjechanie z dzieckiem nienajedzonym, aby mogło zjeść przed samą sesją.

Dziecko gotowe do snu

Fotografowie noworodkowi często proszą rodziców, aby starali się nie usypiać dziecka przez 1-2 godziny przed przyjazdem do studia. Dobrym sposobem, aby to zrobić, jest kąpiel dziecka. Jest to świetna metoda na małe dzieci, które mogą poćwiczyć swoje płuca przed sesją i nieco się męczyć przed sesją. Kąpiel pomaga także w uzyskaniu atrakcyjnych dla zdjęć włosów dziecka, które będą bardziej puszyste.

Pora dnia ma znaczenie

Jeśli to w ogóle możliwe, często planuje się sesje dla noworodków z samego rana. Jest to czas, kiedy większość dzieci śpi spokojniej. Popołudnie może być bardzo trudne, gdy zbliżają się do popołudniowej godziny rozrabiania. Większość rodziców może zaświadczyć, że dzieci w każdym wieku zwykle nie są w najlepszej formie, gdy zbliża się późne popołudnie. To samo dotyczy noworodków. Właśnie dlatego rodzice powinni wziąć to po uwagę i zdecydować się często na sesję w dniu wolnym od pracy.

Zachowanie spokoju i dobrego nastroju

Wbrew pozorom noworodki są bardzo spostrzegawcze i mogą odbierać naszą energię. Jeśli jesteśmy zdenerwowani lub niespokojni, dziecko to wyczuje i nie uspokoi się. Jeśli mama dziecka jest niespokojna, może to również wpłynąć na zachowanie dziecka. Warto zatem zadbać o komfort rodziców, aby mogli wygodnie usiąść i przypatrywać się, zapewniając wystarczająco dużo miejsca do pracy. Podczas sesji noworodkowej warto zadbać również o przekąski, napoje i relaksujących czasopism. Czasami mamy starają się niepotrzebnie pomóc, jednak najczęściej nie jest to najlepszy pomysł. Doświadczony fotograf noworodkowy zwykle powinien sobie ze wszystkim poradzić, chyba że będzie potrzeba użycia dodatkowych rąk.

Odpowiedni wiek dziecka

Najlepszy czas na sfotografowanie noworodka to pierwsze czternaście dni jego życia. W tym czasie noworodki śpią dłużej, spokojniej i zwijają się łatwiej w urocze pozy. W przypadku dzieci, które rodzą się zbyt wcześnie i spędzają pewien czas w szpitalu, zwykle wykonuje się sesję noworodkową w ciągu pierwszych siedmiu dni od ich przyjazdu do domu. Zwykle nie fotografuje się dzieci młodszych niż pięć dni, ponieważ wciąż pracują nad metodą jedzenia i często mogą być bardzo czerwone lub żółtawe. Czasami da się wykonać sesję dzieci nieco starszych, ale większość fotografów nie chce się tego podejmować. Kluczem do fotografowania starszych dzieci jest upewnienie się, że nie śpią przez maksymalnie dwie godziny przed rozpoczęciem sesji. Warto się również upewnić, że rodzice rozumieją, że nie ma gwarancji, że dostaną typowe dla fotografii noworodkowej ujęcia.

Brak pośpiechu

Fotografia noworodkowa to czasochłonne zajęcie, dlatego należy odpowiednio planować i edukować rodziców. Nie można stresować się upływającym czasem, ponieważ dzieci to wyczują. Typowa sesja noworodkowa trwa co najmniej trzy godziny, a niektóre nawet cztery lub więcej. Potrzeba czasu, aby noworodki wygodnie się ułożyły i spały spokojnie. Dopracowanie drobnych detali, takich jak trzymanie płaskich rąk i wyprostowanie paluszków, również wymaga czasu.

Zachowanie bezpieczeństwa

Celem fotografa jest uchwycenie niesamowitego obrazu najcenniejszej istoty dla rodziców. Jednak żaden portret nie jest wart narażenia dziecka na zranienie. Dlatego podczas sesji noworodkowej zawsze trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem i upewniać się, że wszystko przebiega właściwie i bezpiecznie. Trzeba być łagodnym i nigdy nie zmuszać noworodka do pozowania. Trzeba również dobrze umyć ręce przed rozpoczęciem sesji i upewnić się, że wszystkie koce są prane po każdym użyciu. Nigdy nie fotografuje się noworodka, jeśli jest się chorym, czy przeziębionym. Dzieci są bardzo podatne na infekcje, a naszym zadaniem jest zapewnienie im przede wszystkim bezpieczeństwa.

Dobra zabawa

Sesje z noworodkami nie są wykonywane przez wszystkich fotografów. Nie ze względu na brak warsztatu, ale specyficznych warunków pracy. Fotografia noworodkowa zawsze wymaga odpowiedniego podejścia do dzieci. Trzeba mieć świadomość jak cenne jest nowe życie, które ma się w rękach i być w stanie udokumentować wszystkie szczegóły takich słodkich maluszków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here