karmienie wcześniaka
W przypadku przedwczesnego urodzenia dziecka warto zadbać o podaż mleka na później

Karmienie wcześniaka bardzo często bywa utrudnione, ponieważ musi on przebywać w inkubatorze. Niemniej jednak, warto zadbać o produkcję mleka na później. Czasami również ściągnięte mleko matki jest podawane dziecku przez rurkę.

Jeśli Twoje dziecko urodziło się za wcześnie lub jeśli ma jakieś problemy zdrowotne, może nie być w stanie od razu przejść do pożywiania się z Twojej piersi. Ale w takim przypadku możesz spróbować zacząć ściągać swoje mleko wkrótce po porodzie. Szpital może je zamrozić, aby dziecko miało je na później. Warto to robić, nawet jeśli nie jesteś pewna, czy w dłuższej perspektywie zdecydujesz się na karmienie piersią.

Co się stanie, jeśli nie mogę karmić piersią mojego dziecka?

Ściąganie mleka wkrótce po porodzie i codzienne stosowanie go pomaga w podtrzymaniu wytwarzania mleka. Jeśli trudno je Ci produkować po ciężkim porodzie, wiedz że nie jesteś sama. Zdarza się to dosyć często. Na początku możesz wytworzyć tylko kilka kropli, a to wczesne mleko matki zwane siarą jest wypełniona środkami odżywczymi i ochroną immunologiczną dla Twojego dziecka.

Na początku wcześniak może być karmiony przez kroplówkę. Podaje się mu wówczas roztwór cukru, aminokwasów (bloków budulcowych białka), soli i tłuszczów. Twoje dziecko może mieć też podawane mleko matki poprzez rurkę, która przechodzi do brzucha przez nos lub usta.

Lekarz może zalecić dodawanie dodatkowych składników odżywczych lub też Twoje dziecko może mieć podawane specjalne mleko modyfikowane dla wcześniaków. Jeśli Twoje dziecko jest karmione przez rurkę, możesz być w stanie być z nim podczas karmienia. Pielęgniarki zapewne pokażą Ci, jak to zrobić. Pomaga to w budowaniu więzi, a także pozwala dziecku przygotować się do karmienia piersią.

Karmienie wcześniaka piersią – początki

Dzieci zwykle nie mają koordynacji ruchowej potrzebnej w karmieniu piersią, aż do około 34 tygodnia życia w macicy. Więc jeśli twoje dziecko urodziło się wcześniej, potrzebuje trochę czasu, aby nadrobić zaległości. Do tego czasu możesz pomóc mu przygotować się do udanego karmienia piersią.

Gdy dziecko będzie gotowe do samodzielnego jedzenia, najlepsze będzie dla niego mleko matki. Jest to szczególnie korzystne, ponieważ wcześniak jest podatny na infekcje, a mleko matki zapewnia mu dodatkową ochronę. Łatwiej mu też trawić i może mu ono pomóc w długotrwałym zdrowiu i rozwoju. Karmienie wcześniaka mlekiem matki to najlepsze co można mu zaproponować.

Trzymanie dziecka w skóra do skóry to świetny sposób na przygotowanie się do karmienia piersią. Daje mu to szansę, by powąchać twoje mleko lub lizać je z twojej piersi.

Istnieją dobre dowody na to, że opieka skóra do skóry tak często, jak to tylko możliwe, naprawdę zwiększa szansę na udane karmienie piersią. Kontakt z dzieckiem również zachęca ciało do produkcji mleka.

W miarę jak dziecko staje się silniejsze, a jego koordynacja w zakresie ssania i połykania poprawia się, może nauczyć się przyjmować mleko z małej filiżanki lub butelki, a następnie z piersi.

Czy wcześniaki potrzebują dodatkowych składników odżywczych?

Twoje mleko jjest najlepszym pożywieniem dla twojego dziecka, ale wcześniaki czasami potrzebują dodatkowego pożywienia.

Dodatki

Lekarz Twojego dziecka lub dietetyk może na jakiś czas zalecać środki wzmacniające. Są one dodawane do mleka matki i zawierają dodatkowe kalorie, białka, minerały i witaminy. Środki wzmacniające mają pomóc Twojemu dziecku rosnąć i rozwijać silne kości.

Specjalna formuła mleka

Przedwcześnie urodzone niemowlęta mogą mieć podawane specjalne rodzaje mleka modyfikowanego, gdy są jeszcze w szpitalu. Pielęgniarki lub dietetyk w oddziale neonatologicznym będą w stanie udzielić porady na temat opcji, które są najlepsze dla Twojego dziecka.

Karmienie wcześniaka może obejmować inny rodzaj mleka modyfikowanego na receptę, często przez pierwsze kilka miesięcy po powrocie do domu. Mleko to jest bogatsze w składniki odżywcze niż zwykłe mleko modyfikowane. Twoje dziecko może nadal otrzymywać je, dopóki nie będzie gotowe do rozpoczęcia zwykłej diety.

Probiotyki

Probiotyki mogą chronić wcześniaki przed niebezpiecznymi zakażeniami jelitowymi. Probiotyki to suplementy zawierające pomocne bakterie lub drożdże. W kilku potwierdzonych badaniach probiotyki zmniejszały ryzyko martwiczego zapalenia jelit, infekcji, która może wpływać na jelita wcześniaków.

Niektóre szpitale podejmują politykę dawania probiotyków wcześniakom, ale nie wszystkie. Porozmawiaj z lekarzem, pielęgniarką lub dietetykiem dziecka, aby dowiedzieć się co zalecają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here