karmienie piersią w ciąży
Karmienie piersią w ciąży dla większości kobiet nie powinno być problemem i żadnym zagrożeniem

Niektóre młode matki dopiero zaczęły dostosowywać się do karmienia piersią, gdy dowiadują się, że ponownie zaszły w ciążę. Taka sytuacje w naturalny sposób może generować wiele pytań i wątpliwości. Czy karmienie piersią w ciąży jest bezpieczne? Jak wpłynie na płód? Czy odstawienie karmionego piersią dziecka jest właściwym rozwiązaniem? Czy mogę karmić piersią dwoje dzieci jednocześnie? Warto sobie na nie odpowiedzieć.

Wszystkie te pytania i niepewność są zupełnie zrozumiałe. Chociaż decyzja o tym, czy karmić piersią w czasie ciąży nie zawsze jest oczywista, zrozumienie jego korzyści, ryzyka i tego, czy jesteś ze swoim karmionym dzieckiem gotowa, pomoże ustalić, co jest najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji.

Czy karmienie piersią w ciąży jest bezpieczne?

Wiele kobiet martwi się karmieniem piersią podczas ciąży, ponieważ może ono powodować łagodne skurcze macicy. Jednak w zdrowej ciąży skurcze te nie stanowią problemu, ponieważ na ogół nie powodują przedwczesnego porodu. Wynika to z faktu, że oksytocyna, czyli hormon uwalniany podczas karmienia piersią, który stymuluje skurcze, jest zwykle uwalniany w tak niewielkiej ilości, że nie wystarczy do wywołania przedwczesnej akcji porodowej. Takie skurcze są również nieszkodliwe dla płodu i rzadko zwiększają ryzyko poronienia. Chociaż niewielka liczba hormonów ciążowych przenika do mleka, hormony te nie stanowią zagrożenia dla dziecka.

Chociaż karmienie piersią podczas ciąży jest ogólnie uważane za bezpieczne, w niektórych przypadkach wskazane może okazać się odstawienie dziecka od piersi. szczególnie dotyczyć to może takich przypadków gdy:

  • jesteś w ciąży wysokiego ryzyka lub jesteś zagrożona porodem przedwczesnym,
  • jeśli spodziewasz się wieloraczków,
  • jeśli zalecono ci unikanie seksu podczas ciąży,
  • jeśli występuje krwawienie lub ból macicy.

Jeśli wystąpią te objawy, należy skonsultować się ze swoim lekarzem, aby ustalić, czy odstawienie od piersi byłoby najlepszą opcją dla Ciebie, Twojego karmionego i jeszcze nienarodzonego dziecka.

Czy moje dziecko jest gotowe? Czy ja jestem gotowa?

Innym ważnym aspektem do rozważenia jest to, czy starsze dziecko jest gotowe do odstawienia od piersi. Najbardziej znaczące czynniki w tym zakresie to osobowość, wiek i wzorce karmienia dziecka, a także jego psychologiczna i fizyczna reakcja na ciążę.

Często zapasy mleka matki zmniejszają się w czwartym i piątym miesiącu ciąży. Może to także powodować pewne zmiany w pokarmie i powodować, że będzie ono niesmaczne dla dziecka. Z tego powodu dziecko może być gotowe do odstawienia wcześniej, niż się można było tego spodziewać. Z drugiej strony niemowlę może być przywiązane do karmienia piersią i nie być jeszcze gotowe na karmienie butelką.

Warto również dokładnie rozważyć, czy sama jesteś gotowa na odstawienie dziecka od piersi. Warto wziąć pod uwagę, jak ciąża może wpłynąć na relacje z karmionym dzieckiem. Inną ważną kwestią jest to, czy dziecko karmimy piersią głównie ze względu na potrzeby odżywiania czy raczej dla wygody.

Bardzo ważne jest monitorowanie zdrowia i rozwoju niemowląt w wieku poniżej sześciu miesięcy i zależnych wyłącznie od mleka matki. Konieczne mogą okazać się dodatkowe karmienia, aby zapewnić odpowiednie odżywianie dziecka. Z drugiej strony, dzieci z rozszerzoną dietą mogą bardzo dobrze się rozwijać, preferując inne pokarmy niż mleko matki, zwłaszcza gdy zapasy mleka maleją.

Karmienie piersią w ciąży to pewne wyzwanie

Karmienie piersią w ciąży ma swoje zalety, ale może również stanowić pewne wyzwanie. Na przykład niektóre problemy fizyczne mogą obejmować nudności z powodu wypicia mleka, a także obolałe sutki. Prawie 75% ciężarnych matek doświadcza bowiem bolesności sutków. W takim przypadku, skupienie uwagi na czymś innym, niż dyskomfort, może zapewnić pewne ukojenie.

Wiele kobiet ma również obawy, że karmienie piersią podczas ciąży może powodować zmęczenie. Tak, zmęczenie jest normalną częścią wszystkich ciąż. Jest zatem z pewnością zrozumiałe, że można wahać się przed kontynuowaniem karmienia piersią z obawy, że może to wymagać więcej energii i zwiększyć odczuwanie zmęczenia. Jednak karmienie piersią samo w sobie nie jest męczące. Wygodne siedzenie lub leżenie podczas karmienia piersią może faktycznie zapewnić dodatkowy odpoczynek, którego w ciąży potrzeba. Warto jednak pamiętać, że podczas ciąży nie wszystkie pozycje leżenia i spania są odpowiednie.

Dobre odżywianie to podstawa

Jeśli zdecydujesz się na karmienie piersią w ciąży, ważne jest, aby dobrze się odżywiać dla zdrowia dziecka karmionego i tego jeszcze nienarodzonego. Twoje spożycie kalorii będzie zależeć od tego, na jakim etapie karmienia jesteś. Będziesz potrzebowała około 500 dodatkowych kalorii dziennie, jeśli twoje dziecko je inne pokarmy oprócz mleka matki lub 650 kalorii więcej, jeśli ma mniej niż sześć miesięcy.

Często również zaleca się dodatek do 350 dodatkowych kalorii w drugim trymestrze i 450 dodatkowych kalorii potrzebnych w trzecim trymestrze ciąży. W pierwszym trymestrze ciąży, kiedy ma się często trudności z jedzeniem z powodu nudności, nie potrzeba dodatkowych kalorii.

Ostatecznie, kiedy okres karmienia piersią i ciąży się pokrywają, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę nasze relacje i uczucia. Należy wziąć pod uwagę zarówno potrzeby swojego nienarodzonego dziecka, dziecka karmionego, jak również własne. Chociaż prawidłowo przebiegająca fizjologicznie ciąża nie jest powodem do zaprzestania karmienia, warto zawsze pamiętać, że ostateczna decyzja zawsze należy do matki, która nie powinna niczego robić wbrew sobie.

 

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28642112

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here