gripe water
Gripe water to coraz bardziej popularna woda koperkowa, która jest naturalnym lekarstwem na problemy trawienne nie tylko u dzieci

Gripe water to preparat dedykowany dla niemowląt, mający pomóc m.in. usuwać gazy trawienne powodujące kolkę. Jego skład nie jest znormalizowany, dlatego różni producenci mogą stosować odmienne surowce. Większości z nich podstawowym składnikiem jest jednak ekstrakt z nasion kopru włoskiego, dlatego często nazywa się je wodą koperkową. Gripe water ma bowiem przede wszystkim pomóc zmniejszyć kwaśność soku żołądkowego, a także wykazywać działanie wiatropędne.

Płacz dziecka jest główną formą jego komunikacji z otoczeniem. Nikt nie rozpoznaje go lepiej niż rodzice, dlatego dość szybko można nauczyć się, czy dziecko jest śpiące czy głodne. Chociaż płacz uważa się za coś normalnego, dziecko może czasami płakać nadmiernie, mimo że jest dobrze odżywione i przebrane. Może to wskazywać na inny problem, taki jak ząbkowanie lub kolka. W tym ostatnim przypadku często zaleca się zastosowanie domowych środków lub niektórych produktów aptecznych. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych w ostatnich latach jest gripe water, znana również jako woda koperkowa.

Kolki u niemowląt

Dziecko z kolką może płakać przez kilka godzin każdego dnia. Chociaż nie wiadomo, co dokładnie powoduje kolkę, często uważa się, że może być spowodowana dyskomfortem w jamie brzusznej, w której gromadzi się nadmiar gazów.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​istnieją pewne sposoby na uspokojenie dziecka, które może doświadczać problemów gastrycznych. Niektórzy rodzice z powodzeniem uspokajają bowiem swoje dzieci ziołowymi preparatami, takimi jakimi jak gripe water.

Czym jest gripe water?

Gripe water to produkt znany również jako woda koperkowa. W istocie stanowi grupę podobnych w składzie produktów dostępnych bez recepty i sprzedawanych w celu łagodzenia objawów kolki u niemowląt. Przed ich zakupem warto jednak dokładnie przejrzeć skład i dopytać się o niego wykwalifikowanego farmaceuty. Z pewnością każdy rodzić przede wszystkim chce bowiem zadbać o bezpieczeństwo swojego dziecka.

Gripe water jest dostępnym w postaci płynnej lekiem ziołowym. Istnieje wiele jego odmian, ale większość formuł zawiera mieszankę wybranych ziół, w tym najczęściej:

Właśnie z powodu pierwszej wymienionej pozycji, czyli kopru włoskiego, produkt ten często nazywany jest również wodą koperkową. Ma on bowiem najczęściej największy udział procentowy w roztworze, a pozostałe składniki mogą występować w znacznie odmiennych proporcjach.

Ponieważ dziecko jest bardziej narażone na dyskomfort, gdy nie jest w stanie wypuścić nadmiaru gazów, można mu pomóc stosując tego rodzaju preparat. Ponieważ zioła zawarte w gripe water teoretycznie pomagają w trawieniu, uważa się, że jest to skuteczne lekarstwo, które pomaga przy uciążliwej kolce. Woda koperkowa może się jednak okazać niemal równie pomocna w przypadku bólu związanego z ząbkowaniem i czkawek.

Czy gripe water jest bezpieczna dla niemowląt?

Na rynku dostępne są różne rodzaje wody koperkowej. Wiele z nich to tradycyjne formuły, zawierające alkohol i cukier, których z pewnością nie należy podawać swoim dzieciom. Nadmiar cukru może zwiększać ryzyko próchnicy i może wpływać na złe nawyki żywieniowe dziecka.

Nie wszystkie jednak tego rodzaju produkty zawierają alkohol, cukier i sztuczne smaki. Ważne jest, aby wybrać gripe water, ​​która została wytworzona specjalnie dla niemowląt.

Z tego powodu warto przeczytać skład danego produktu składniki wymienione na opakowaniu. Niektóre rodzaje wody koperkowej zawierają również miętę i wodorowęglan sodu, znany jako soda oczyszczona. Często uważa się, że nie należy podawać dziecku z kolką wodorowęglanu sodu, chyba że zaleci to lekarz. Wodorowęglan sodu może bowiem zakłócać naturalny poziom pH w żołądku dziecka, a tym samym powodować zbyt dużą zasadowość i pogorszyć objawy kolki.

Z kolei zawartość mięty może potencjalnie pogorszyć objawy refluksu u dziecka. Warto także unikać wody koperkowej zawierającej gluten, nabiał, parabeny i węgiel roślinny.

Chociaż gripe water jest ogólnie bezpieczna, nie jest zalecana dla dzieci w wieku poniżej 1 miesiąca, ponieważ przewód pokarmowy noworodka jest jeszcze bardzo wrażliwy.

Jak podać dziecku wodę koperkową?

Nie należy podawać dziecku tego rodzaju preparatów bez uprzedniego przeczytania instrukcji. Trzeba także trzymać się zalecanej dawki.

Jeśli twoje dziecko cierpi na kolkę, ból może falować i pogarszać się po każdym karmieniu. Można wówczas podawać wodę koperkową natychmiast po karmieniu, aby pomóc dziecku uniknąć problemów gastrycznych.

Gripe water ma zazwyczaj ma przyjemny smak, więc niektóre dzieci nie mają nic przeciwko przyjęciu zalecanej dawki. Czasami warto jednak wymieszać preparat z mlekiem modyfikowanym lub mlekiem matki. Jest to całkowicie bezpieczne rozwiązanie, jednak bardziej skuteczne wydaje się podawanie wody koperkowej bez rozcieńczania.

Gripe water podaje się dziecku doustnie, najczęściej w poniższych dawkach:

 • niemowlęta w wieku 1-6 miesięcy – 5 ml płynu (1 łyżeczka od herbaty).
 • niemowlęta w wieku 6-12 miesięcy – 10 ml płynu (2 łyżeczki od herbaty).

W razie konieczności wodę koperkową można czasem podawać powtarzać podczas karmienia lub po karmieniu do 6 razy w ciągu doby. Preparatu nie należy stosować u noworodków do ukończenia pierwszego miesiąca życia.

Potencjalne skutki uboczne gripe water

Woda koperkowa jest ogólnie bezpieczna, ale ważne jest, aby kontrolować ewentualne oznaki reakcji alergicznej. Objawy alergii mogą się istotnie różnić i zależeć od wielu czynników. Po podaniu dziecku gripe water należy zawsze sprawdź, czy nie występuje:

 • pokrzywka,
 • łzawiące oczy,
 • obrzęk warg lub języka,
 • wymioty,
 • swędzenie,
 • zmiana cyklu oddychania.

Jeśli podejrzewasz reakcję alergiczną, przerwij stosowanie i zawsze skontaktuj się z lekarzem.

Inne sposoby na uspokojenie dziecka

Często zaleca się także stosowanie wody koperkowej w połączeniu z innymi technikami kojącymi. Objawy kolki mogą być czasami powodowane przez określoną formułę. Niektóre dzieci są bardziej wrażliwe na preparaty zawierające np. mleko krowie.

Przejście na formułę na bazie soi może uspokoić żołądek i zmniejszyć objawy, co wykazano w kilku niewielkich badaniach.Warto jednak porozmawiać z lekarzem przed zmianą receptury pokarmu.

Delikatne masowanie brzuszka dziecka może złagodzić objawy kolki. Wywieranie słabego nacisku może złagodzić dyskomfort, ponieważ pomaga dziecku bekać lub wypuszczać gazy.

Otulanie niemowląt w ciepły koc i kołysanie nimi w przód i w tył może również uspokoić dziecko, a także osłabić odgłosy dochodzące z otoczenia.

Warto także upewnić się, że dziecko jest wyprostowane podczas karmienia, aby minimalizować ryzyko połykania powietrza. Usunięcie niektórych pokarmów z diety karmiącej matki może również zmniejszyć problemy u dziecka, chociaż dostępne badania nie wykazują jednoznacznie wyraźnego związku.

Produkty, które należy wyeliminować z diety, mogą obejmować:

 • orzeszki ziemne,
 • nabiał,
 • soja,
 • ryby,
 • pszenica.

Warto jednak porozmawiać ze swoim lekarzem przed zmianą diety.

Można również zmienić butelkę dziecka, aby zobaczyć, czy da się zauważyć różnicę. Dla próby wybierz butelki z jednorazową, składaną torbą. Butelki te zmniejszają ilość powietrza połykanego przez dziecko i zmniejszają ilość gazu w jelitach.

Podsumowanie na temat gripe water

Nadmierny płacz i niepokój mogą być stresujące dla Ciebie i Twojego dziecka. Na szczęście objawy kolki zwykle ustępują w wieku 3 miesięcy, więc można liczyć na samoczynną poprawę.

Chociaż nie wykazano, że gripe water jest zdecydowanie skuteczną metodą łagodzenia kolki u dzieci, jest ogólnie bezpieczna.

Warto jednak postawić również na inne techniki uspokajania niemowlaka. Jeśli eksperymentowało się z różnymi domowymi lekami, a stan dziecka nie poprawia się lub się nawet pogarsza, należy umówić się na spotkanie z lekarzem. Nadmierny płacz może być bowiem spowodowany innym problemem.

Jeśli twoje dziecko ma kolkę, przetrwanie kolejnych tygodni lub miesięcy może być trudne. Po prostu wiedz, że możesz poprosić o pomoc, szczególnie jeśli czujesz się sfrustrowany lub zły.

Jeśli to konieczne, porozmawiaj ze swoim partnerem i wymyśl plan, który pozwoli ci podzielić obowiązki wobec noworodka. Jeśli potrzebujesz przerwy, poproś zaufanego dorosłego o opiekę nad dzieckiem przez kilka godzin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here