Okres w ciąży nie jest możliwy z samej definicji. Często można jednak spotkać w internecie rożnego rodzaju zapytania i wątpliwości na ten temat, które niewątpliwe warto lepiej rozpoznać. Ciężarne kobiety dość często skarżą się bowiem, że nie mogły odpowiednio wcześnie rozpoznać swojej ciąży, ponieważ doświadczały charakterystycznych dla okresu krwawień. Przyczyny tego mogą być bardzo różne i warto je znać. Generalnie jednak, brak okresu jest podstawowym objawem ciąży.
Na wstępie warto podkreślić, że okres w ciąży nie jest możliwy. Bardzo często jednak w tym czasie kobiety źle interpretują krwawienie, które dość często ma podłoże chorobowe. Nie należy zatem w takim przypadku samodzielnie interpretować objawów, gdyż konieczna jest wizyta u ginekologa.
W tym artykule szczegółowo przyglądamy się miesiączce i ciąży oraz omawiamy inne potencjalne przyczyny krwawienia podczas ciąży.
Ciąża a okres
Kiedy kobieta jest w ciąży, nie kontynuuje owulacji i nie będzie miała miesiączki. Miesiączka występuje tylko wtedy, gdy kobieta nie jest w ciąży. Chociaż kobiety mogą doświadczyć krwawienia podczas ciąży, nie będzie to spowodowane ich cyklem miesiączkowym.
Niektóre kobiety również nie doświadczają miesiączki podczas karmienia piersią. Mogą jednak znów zacząć owulować wkrótce po porodzie. Dlatego lekarze mogą zalecić jakąś formę kontroli urodzeń, gdy kobieta karmi piersią, jeśli nie chce zajść w ciążę.
Generalnie u zdrowych kobiet cykl menstruacyjny zachodzi w celu ułatwienia zajścia w ciążę. Rozpoczyna się on pierwszego dnia okresu danej osoby i kończy pierwszego dnia następnego okresu.
W połowie całego cyklu występuje owulacja, gdy jajnik uwalnia jajeczko, które jest zdolne do życia tylko przez około 12–24 godzin po owulacji kobiety. Jeśli plemniki są obecne i mogą zapłodnić jajo, przyczepi się ono do macicy, co spowoduje zajście w ciążę.
Jeśli nie ma zapłodnienia, nastąpi miesiączka, a ciało wydali wyściółkę macicy, aby móc rozpocząć następny cykl. Jeśli zatem kobieta jest w ciąży, przerywa się postępujące po sobie cykle, co najmniej do czasu urodzenia dziecka.
Okres w ciąży – Inne przyczyny krwawienia
Chociaż ciężarna kobieta nie będzie miała okresu, może nadal odczuwać krwawienia.
Chociaż krwawienie niekoniecznie jest oznaką podstawowego problemu, konieczne jest zrozumienie potencjalnych przyczyn i wiedzieć, kiedy należy skonsultować to z lekarzem.
Pierwszy trymestr
Krwawienie występuje najczęściej w pierwszym trymestrze ciąży. Podczas implantacji łożyska w macicy może wystąpić łagodne plamienie. Plamienie implantacyjne zwykle rożni się od okresu, ale często jest rudne do interpretacji.
Kobieta może również podczas ciąży doświadczać zmian w strukturze szyjki macicy, co może powodować lekkie krwawienie, szczególnie po seksie.
Inne przyczyny krwawienia w pierwszym trymestrze obejmują:
- ciąża pozamaciczna, która jest nagłym przypadkiem medycznym,
- infekcja,
- poronienie lub utrata ciąży,
- krwotok podchorionowy, zwany również krwiakiem podchorionowym, gdy występuje krwawienie między ścianą macicy a łożyskiem,
- ciążowa choroba trofoblastyczna (GTD) – bardzo rzadki stan, który może symulować ciążę, powodując nowotwór, który może zawierać nieprawidłową tkankę płodową.
Po 20 tygodniach
Przyczyny krwawienia w późniejszym okresie ciąży mogą obejmować:
- Badanie szyjki macicy: Lekarz może zbadać szyjkę macicy w celu wykrycia nieprawidłowości. Ta procedura może spowodować niewielkie krwawienie.
- Łożysko przodujące: Jest to stan, który polega na nieprawidłowo niskim zagnieżdżeniu łożyska w macicy.
- Poród przedwczesny lub poród: Podczas porodu szyjka macicy rozszerza się, a macica kurczy się, aby pomóc przenieść płód w dół. Może to spowodować krwawienie.
- Stosunki seksualne: Podczas gdy większość kobiet może nadal uprawiać seks podczas ciąży, chyba że lekarz zaleci inaczej, mogą wystąpić plamienia i krwawienia z powodu zwiększonej wrażliwości tkanek pochwy i szyjki macicy.
- Pęknięcie macicy: Macica rozdziera się podczas porodu, co stanowi nagły przypadek medyczny. Ten stan jest rzadki, ale jest bardziej prawdopodobne, jeśli kobieta miała wcześniej cesarskie cięcie lub operację macicy.
- Odklejanie łożyska: Jest to stan, w którym łożysko zaczyna oddzielać się od macicy, jeszcze przed urodzeniem dziecka. To także nagły wypadek medyczny, który wymaga interwencji szpitalnej.
Jeśli kobieta odczuwa krwawienie na dowolnym etapie ciąży i jest zaniepokojona, powinna zanotować kolor, ilość i konsystencję wydzieliny i skonsultować to z lekarzem.
Kiedy iść do lekarza?
Zawsze należy szukać pomocy medycznej w przypadku krwawienia w czasie ciąży, zwłaszcza gdy towarzyszą temu dodatkowe objawy, które obejmują:
- ból i skurcze,
- zawroty głowy lub omdlenia,
- obfite krwawienie lub przechodzenie do skrzepów,
- silny ból w żołądku i miednicy.
Powinno się również udać do lekarza w przypadku krwawienia, które jest jaskrawoczerwone i przesiąka opatrunek.
Krwawienie z pochwy i ból miednicy we wczesnym okresie ciąży mogą być oznaką ciąży pozamacicznej, szczególnie jeśli objawy te wystąpią przed początkowym USG. Każda kobieta podejrzewająca ciążę pozamaciczną powinna jak najszybciej udać się do lekarza.
Jeśli ciężarna kobieta krwawi i ma objawy przedwczesnego porodu, czyli porodu przed 37 tygodniem ciąży, powinna zwrócić się o pomoc lekarską. Objawy te mogą obejmować ciągły ból w dolnej części pleców, skurcze brzucha oraz regularne skurcze porodowe.
Okres w ciąży – Podsumowanie
Krwawienie podczas ciąży nie oznacza, że kobieta ma miesiączkę, ponieważ okres w ciąży nie jest możliwy. Czasami krwawienie może być wynikiem regularnych zmian w ciele kobiety podczas ciąży.
Obfite krwawienie może jednak wskazywać na poważniejszy problem zdrowotny wymagający leczenia. Jeśli kobieta doświadcza krwawienia podczas ciąży, zawsze powinna porozmawiać z lekarzem w celu uzyskania profesjonalnej porady.