butelka dla noworodka
Butelka dla noworodka zasadniczo nie odbiega swoimi wymaganiami od butelki dla nieco starszych dzieci

Wybór butelki dla noworodka, a nawet starszego dziecka, pozornie może wydawać się bardzo proste. Z uwagi jednak na ogromny wybór tego rodzaju produktów można się nieco zgubić. Z tego powodu wielu młodych rodziców zadaje sobie pytanie – jaka butelka dla noworodka i nieco starszego dziecka będzie odpowiednia do codziennego karmienia. Wiele dostępnych na rynku modeli butelek dla niemowląt różni się od siebie dość istotnie. Mają często nie tylko inny kształt i kolor, ale także wiele innych udogodnień technicznych. Poniżej prezentujemy najważniejsze wskazówki, które pomogą dokonać właściwego wyboru butelki do karmienia dla małego dziecka.

Chociaż nie ma wątpliwości co do tego, że mleko matki jest dla dziecka najlepsze, to jednak przy długoterminowym karmieniu butelka bardzo się przydaje. Niezależnie od tego, czy podaje się dziecku odciągnięte mleko matki, czy też mleko modyfikowane, butelka dla dziecka jest bardzo potrzebna.

Najważniejsze aspekty związane z wyborem butelki dla dziecka, to przede wszystkim:

  • Dziecko powinno ją polubić i zaakceptować.
  • Dzieci karmione butelką mogą mieć kolkę – Nieprawidłowe zaciąganie powietrza przez smoczek może sprawić, że dziecko będzie miało kolkę. Dlatego właśnie butelka ze specjalnym system przeciwko kolkowym będzie najlepszym rozwiązaniem.
  • Powinna być łatwa do czyszczenia i składania – Czyszczenie i konserwacja butelek w czasie karmienia dziecka może być uciążliwa, a przecież komfort matki jest równie ważny. Dlatego właśnie dobrym rozwiązaniem mogą okazać się butelki z jednorazowym smoczkiem oraz maszyny do sterylizacji butelek.

Do wyboru jest wiele modeli rożnych producentów, a do najpopularniejszych można zaliczyć:

  • Dr Brown’s,
  • Tommee Tippee,
  • Twistshake,
  • Canpol Babies, Haberman,
  • Nuk, First Choice,
  • Lovi, Medical+,
  • Medela, Calma,
  • Philips Avent, Natural.

Wybór szklanej butelki dla noworodka i starszego dziecka

Jak większość produktów, tak i butelki dla dzieci mają swoje plusy i minusy. Dokonując odpowiedniego wyboru podczas zakupu warto je rozważyć. W pierwszej kolejności rozpatrujemy butelki wykonane ze szkła, które mają najdłuższą tradycję stosowania.

Plusy

  • W dłuższym okresie są trwalsze i bezpieczniejsze.
  • Do ich produkcji nie wykorzystuje się chemikaliów, a butelki mogą długo wytrzymać.
  • Szkło jest najbezpieczniejsze – Do tego jego przejrzysty wygląd umożliwia dokładne odczytanie skali.
  • Butelki szklane są chemicznie obojętne, więc mogą być bezpiecznie używane w zmywarce oraz kuchence mikrofalowej.

Minusy

  • Mogą być niebezpieczne, kiedy się je pozostawi przy dziecku. Szklane butelki mogą pęknąć, nawet wtedy, kiedy umieści się je w gumowym rękawie.
  • Szklane butelki są cięższe od plastikowych, dlatego pełne mleka mogą być dla dziecka za ciężkie.
  • Konserwacja szklanych butelek może sprawić, że szkło będzie się kruszyć. Dlatego właśnie przy każdym myciu butelki należy upewnić się, że nic nie odpadło.

Wybór plastikowej butelki dla dziecka

Najpopularniejszą grupą butelek dla dzieci są te wykonane z plastiku. Mogą występować w bardzo różnych kształtach i pojemnościach, a także posiadać dodatkowe wyposażenie. Poniżej przedstawiamy plusy i minusy tego rodzaju produktów.

Plusy

  • Butelki dla dzieci z plastiku są lekkie, mocne i niedrogie.
  • Plastikowe butelki nie pękają – Nie mniej jednak, mogą czasem zawierać szkodliwe chemiczne substancje, takie jak na przykład BPA. Należy szukać bezpiecznych butelek bez BSA, BPS czy ftalanów. Plastikowe butelki należy wymieniać co kilka miesięcy.
  • Warto kupować butelki, które mają oznaczenie, że produkt nadaje się do recyklingu. Dlatego należy wybierać butelki, które wykonane są z tworzywa sztucznego, takiego jak na przykład kwas polilaktydowy – są to butelki, które nadają się do recyklingu i przy których produkcji zużywa się mało energii.

Minusy

  • Używanie zmywarki oraz kuchenki mikrofalowej zwieszają wymagania jakościowe co do plastikowych butelek – w przeciwieństwie do szklanych, nie wszystkie się do tego nadają.
  • Szklane butelki są bardziej przyjazne środowisku, aniżeli plastikowe butelki.

Wybór jednorazowej butelki dla dziecka

Większość osób nie pochwala tego rodzaju produktów, ze względów ekologicznych. Istnieją jednak sytuacje, w których mogą okazać się doskonałym produktem przejściowym, znacznie ułatwiającym życie. Jakie są zatem plusy i minusy butelek jednorazowych?

Plusy

  • Jednorazowe butelki dla dzieci są wygodne, ponieważ nie wymagają czyszczenia i mycia.
  • Są szczególnie użyteczne w użyciu podczas podróży i niestandardowych sytuacji.

Minusy

  • Jednorazowa butelka dla noworodka i starszego dziecka wykonana jest z plastiku, a więc musi spełniać określone normy i sprostać naszym wymaganiom.
  • Trudno jest odciągać do niej mleko matki i przechowywać, w szczególności w czasie podróży.
  • W dłuższej perspektywie takie rozwiązanie okazuje się drogie.

Butelka dla noworodka i starszego dziecka – Praktyczne wskazówki

Na początek najlepiej wybrać dla noworodka butelkę o pojemności 150 mililitrów. Ponieważ apetyt dziecka wzrasta z każdym tygodniem, po pewnym czasie trzeba kupić butelkę o pojemności 250 mililitrów. Oczywiście przy wyborze należy kierować się powyższymi wskazówkami, według których dana butelka dla noworodka i starszego dziecka powinna spełniać odpowiednie kryteria.

Często warto wybrać butelkę od tego samego producenta, co posiadany laktator. Dzięki temu będzie można odciągać pokarm bezpośrednio do butelki. Przechowywanie, podgrzewanie oraz karmienie dziecka z tej samej butelki zmniejsza ryzyko zakażenia noworodka. Warto również zwrócić uwagę na to, że:

  • butelki szerokie na górze są łatwiejsze do czyszczenia,
  • warto wybrać butelkę wyposażoną w system antykolkowy,
  • butelka dla dziecka z wyraźną skalą jest lepsza, ponieważ zawsze ma się możliwość kontrolowania, ile dziecko zjadło.

Wybór odpowiedniego smoczka do butelki

Jeśli chodzi o smoczki do butelki, to dzieci mogą być wybredne. Zatem sukces w karmieniu butelką zależy od odpowiedniego dopasowania smoczka. Wybór smoczków do butelek jest ogromny, ale z pewnych względów może być jednak ograniczony. Wszystko dlatego, że często butelka i smoczek są dostępne w zestawach. Kupując oddzielnie smoczek, zawsze warto wybierać produkt tej samej marki co butelka. Dzięki temu zyska się lepsze dopasowanie, a więc uniknie przeciekania. Wszystkie marki wykonują na smoczkach i butelkach specjalne kanały przelotowe oraz grzbiety. Ma to na celu lepsze dospawanie do siebie tych dwóch elementów tej samej marki, a tym samym uniknięcie przeciekania spowodowanego niedopasowaniem smoczka do butelki. Warto również zwrócić uwagę na poniższe wskazówki.

  • Najlepiej wybierać smoczki, które wyglądem najbardziej przypominają sutki matki. Dziecko karmione piersią robi to według naturalnego rytmu ssania. Smoczek oparty imitujący sutek na tych samych zasadach daje większą pewność skutecznego karmienia dziecka.
  • Naturalnie ukształtowane smoczki są szersze oraz grubsze u podstawy. Takie smoczki są najlepsze w momencie, kiedy dziecko przechodzi z karmienia piersią na butelkę. Wszystko dlatego, że kształt tego smoczka najlepiej imituje naturalne piersi matki. Szerokie nasadki podstawy smoczka są zwykle bardziej skuteczne w karmieniu i zmniejszają ryzyko wycieku mleka.
  • Zmieniając smoczek, zawsze należy obserwować dziecko. Wszystko dlatego, że smoczek ze zbyt małym przepływem sprawi, że dziecko będzie miało problemy z jedzeniem. Natomiast zbyt szybki przepływ mleka może spowodować zachłyśnięcie dziecka.
  • Kiedy łączy się karmienie piersią z karmieniem butelką, zawsze należy zaczynać od smoczka z wolnym przepływem. Wszystko dlatego, że mleko z piersi matki płynie wolniej.
  • Smoczek z wentylowanym system antykolkowym będzie najlepszym wyborem. Zmniejsza on dyskomfort niepożądanych gazów oraz kolek. Takie smoczki dzięki otworom wentylacyjnym zapewniają lepszą cyrkulację powietrza, a tym samym zmniejszają podciśnienie wewnątrz butelki. W ten sposób smoczek ułatwia przepływ mleka.

Wybór butelki dla dziecka – Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Wybór odpowiedniej butelki do karmienia dla dziecka może być niełatwym zadaniem Dlatego właśnie warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, zanim rozpocznie się poszukiwania. W tym artykule przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane przez rodziców pytania. Dzięki temu wybór odpowiedniej butelki dla dziecka będzie znacznie łatwiejszym zadaniem.

Jak wybrać butelkę, która będzie najlepsza dla dziecka?

Dopóki się nie spróbuje, nie będzie się miało pewności, która butelka jest dla dziecka najlepsza. Warto również sięgnąć porady u znajomych rodziców, którzy mogą podpowiedzieć jakie butelki się u nich najlepiej sprawdziły. Można kupić jedną z sugerowanych butelek i sprawdzić, czy w przypadku własnego dziecka też będzie skuteczna. Noworodki jedzą na raz tylko kilka mililitrów mleka, ale szybko rosną zwiększając swoje zapotrzebowanie na pokarm. Dlatego właśnie kupno do razu większej butelki pozwala zaoszczędzić pieniądze. Najlepiej od razu kupić butelkę z antykolkowymi systemem wentylacyjnym. Zakup takiej butelki później może i tak okazać się konieczny, kiedy dziecko będzie miało problemy z gazami. Matki, które odciągają pokarm, powinny kupić butelkę tej samej marki co laktator. Dzięki temu będzie można odciągać pokarm bezpośrednio do butelki, którą się będzie dziecko karmić.

Jeśli ma się starsze dziecko, to dla młodszego należy zakupić nowe butelki. Stare butelki mogą już nie spełniać standardów związanych z bezpieczeństwem i ochroną środowiska. Również zawsze należy kupować nowe smoczki.

Mam zamiar karmić butelką. Kiedy należy zakupić butelkę i rozpocząć nią karmienie?

Ważne jest, by dziecko najpierw było karmione piersią, przynajmniej przez pierwsze 4 do 6 tygodni. Niemowlęta, którym podano bluetkę wcześnie, często potem wolą picie z butelki, co wymaga mniejszego wysiłku podczas jedzenia. Kiedy dziecko nauczy się właściwej techniki jedzenia przy karmieniu piersią, to mniej faworyzuje butelkę. Jeśli dziecko jest karmione piersią i butelką, ale woli jedzenie z butelki, to przez dwa lub trzy tygodnie należy rzadziej podawać butelkę.

Nie powinno się jednak czekać zbyt długo. Jeśli odstawi się butelkę na więcej niż sześć tygodni, to dziecko po tym czasie może nie chcieć pić z butelki. I tak na przykład, jeśli zostawi się dziecko z babcią czy opiekunką, to niemowlak może nie chcieć nic zjeść z butelki i będzie czekach na powrót matki.

Jak działa butelka antykolkowa?

Butelka antykolkowa jest tak zaprojektowana, by maksymalnie ograniczyć ilość powietrza zasysanego przez dziecko wraz z pokarmem. Stosowane mechanizmy mogą się w tym wypadku nieco się od siebie różnić, w zależności od producenta danego produktu. Bodaj najczęściej można spotkać specjalny smoczek, który powinien w całości wypełniać się pokarmem, zarówno dzięki odpowiedniemu profilowi, jak i systemowi odpowietrzającemu.

Smoczek butelki powinien tworzyć osobną komorę, która nie powinna zwierać powietrza podczas karmienia. Dzięki odpowiedniej budowie, tego rodzaju butelka antykolkowa powinna umozliwać grawitacyjne wypychanie powietrza do uniesionej nad dzieckiem butelki.

Względnie nieduża ilość płynu w komorze smoczka nie powoduje dużego ciśnienia, dlatego malec musi włożyć pewien wysiłek podczas ssania, podobnie jak przy karmieniu piersią. W działaniu butelek antykolkowych najważniejsze jest, by dziecko nie połykało powietrza wraz z pokarmem, które może powodować późniejsze problemy. W tym celu u niektórych producentów spotkać można system odpowietrzania NUK Air System lub anatomiczny kształt smoczka NUK First Choice.

Dziecko jest wybredne w czasie karmienia. Czy to oznacza, że potrzebuje innego rodzaju butelki?

Całkiem możliwe, ale najpierw należy wyeliminować inne możliwości. Jeśli dziecko ssie bardzo intensywnie, a mimo to wydaje się sfrustrowane, to całkiem możliwe, że smoczek ma zbyt mały przepływ i należy wprowadzić smoczek z większym przepływem. Z drugiej strony, jeśli w czasie jedzenia z buzi dziecka wylewa się mleko, to może oznaczać, że smoczek ma zbyt duży przepływ pokarmu. Nowoczesne smoczki oznaczone są cyframi, im wyższa liczba, tym większy przepływ.

Gazy to kolejny powód, dla którego dziecko może nie być zachwycone. W celu wyeliminowania tego problemu należy podczas karmienia upewnić się, że głowa dziecka jest powyżej jego brzuszka. Co więcej, należy pilnować, by smoczek zawsze był wypełniony mlekiem. Głośne ssanie może oznaczać, że dziecko otrzymuje z pokarmem zbyt wiele powietrza. Chociaż równie dobrze może to nic nie oznaczać poza tym, że dziecko głośno je. W każdym razie warto w takiej sytuacji po czterech lub pięciu minutach zrobić dziecku chwilę przerwy. Czy jest jeszcze jakaś inna możliwość? Dziecku może nie smakować zawartość butelki, co może być spowodowane zbyt intensywnym zapachem mleka. Może to wynikać z faktu, że matka przed ociągnięciem mleka zjadła coś intensywnego w aromacie, jak na przykład czosnek. Brak chęci jedzenia może być również spowodowane tym, że dziecko po prostu nie jest głodne lub ma pełną pieluchę. Jeśli sprawdzi się te wszystkie możliwości, a mimo to dziecko nadal nie chce jeść, to można pomyśleć o zmianie butelki na inny model.

Czy trzeba podgrzewać butelkę, zanim zacznie się karmić dziecko?

Nie jest to konieczne, chociaż niektóre dzieci wolą podgrzane pokarmy. Nie trzeba kupować specjalnego urządzenia do podgrzewania butelek. Wystarczy do szklanki lub garnka wlać ciepłej wody i umieścić na dziesięć minut w tym butelkę z mlekiem. Nigdy nie należy podgrzewać butelki w kuchence mikrofalowej, ponieważ wtedy na butelce powstają gorące miejsca, które mogą poparzyć dziecko na przykład w usta. Takie podgrzewanie może również zniszczyć białka i witaminy zawarte w mleku matki.

Czasami dziecko podczas karmienia traci zainteresowanie jedzeniem. Czy można resztę mleka zostawić na później?

Nie trzeba od razu wyrzucać mleka z butelki, można je odstawić na bok w temperaturze pokojowej i po chwili sprawdzić, czy dziecko nie jest głodne. Jeśli po upływie godziny dziecko nie jest głodne, to pokarm z butelki należy wyrzucić. Warto pamiętać, że bakterie mogą być przenoszone z ust dziecka do butelki, a kiedy smoczek jest na więcej niż godzinę pozostawiony, to bakterie zaczną się rozmnażać, co może przyczynić się do zachorowania dziecka. Tak samo może się stać, kiedy butelkę włoży się do lodówki, gdzie bakterie również mogą się rozmnażać. Dlatego właśnie najlepiej po godzinie wylać mleko z butelki. W związku z tym, by nie marnować pokarmu, lepiej przygotowywać niewielkie porcje. Tak na przykład, jeśli czterotygodniowe dziecko spożywa 140 gramów pokarmu na raz, to lepiej przygotować porcję 70 gramów i podawać na dwie raty.

Jak najlepiej czyścić butelkę?

Nowe butelki i smoczki przed pierwszym użyciem należy sterylizować we wrzątku przez pięć minut. Kolejnym razem mycie butelki w gorącej wodzie z płynem jest wystarczające. Za każdym razem należy się upewniać, że szczotką dotarło się w każdy zakamarek butelki i smoczka. Dostępne są również butelki, które można myć w zmywarce. Nie mniej jednak, po umyciu w zmywarce należy butelki pozostawić, by swobodnie i dokładnie wyschły. Najlepiej, by schły na specjalnym stojaku do butelek. Jeśli butelki trzeba przechowywać w szafkach, to zanim się je tam umieści, należy upewnić się, że wszystkie jej elementy są zupełnie suche. Najlepiej przetrzeć je jeszcze miękką ściereczką.

Czy butelka dla niemowlaka i małego dziecka jest zła dla rozwoju i zdrowia zębów?

Butelka nie jest szkodliwa dla zębów dziecka. Szkodliwa może być ekspozycja na napój zawierający cukier, w tym wypadku będzie to mleko matki lub pokarm modyfikowany. Cukry gromadzą się na zębach, tworząc środowisko, w którym bakterie powodujące ubytki wytwarzają kwas, który może prowadzić do próchnicy zębów. Dlatego właśnie pediatrzy zalecają, by jak najdłużej karmić butelką, by ograniczyć spożywanie przez dziecko innych napojów poza wodą.

Jakie są podstawowe dane o butelkach dla dzieci

  • Smoczek – Dostępne są w różnych wariantach przepływu. Należy je wymieniać w momencie, kiedy dziecko jest gotowe na zwieszenie przepływu pokarmu. Smoczek należy wymieniać również w monecie, kiedy ten używany jest popękany, przebarwiony lub ulegnie przerzedzeniu. Można również wybrać materiał, z którego wykonany jest smoczek. Silikon jest mocny, ale lateks bardziej miękki oraz trwalszy.
  • Kształt butelki – Niektóre butelki mają prosty kształt, inne z kolei są szerokie lub odpowiednio wyprofilowane. Butelka, która ma szeroką szyjkę, jest łatwiejsza do czyszczenia.
  • Właściwości antykolkowe – Tak naprawdę, to nikt nie wie, co jest powodem powstawania kolek u dziecka. Nie mniej jednak butelki z kątowymi wierzchołkami oraz systemem wentylacyjnym mogą ograniczyć ilość połykanego przez dziecko powietrza. Tym samym redukuje się ilość gazów i wzdęć.

2 KOMENTARZE

  1. Warto również pamiętać o tym, aby elementy silikonowe posiadały właściwą certyfikację umożliwiającą bezpieczny kontakt z naszymi najmłodszymi.

  2. Oj trochę tych butelek mięliśmy i zdecydowanie polecam te które maja anatomiczny smoczek. Ogólnie postawiłam na markę Nuk po tym jak się okazało ze mój maluch nie chce pić z innych butelek tylko z tej firmy. Kształt butelki również jest istotny – przede wszystkim jeśli zależy nam na dokładnym wyczyszczeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here