czkawka u niemowlaka
Czkawka u niemowląt nie jest niczym nadzwyczajnym i zazwyczaj nie jest problemem zdrowotnym

Istnieje kilka sposobów zatrzymania lub zapobiegania czkawce u noworodków. Dla przykładu pomocne mogą być przerwy podczas karmienia na bekanie i stosowanie smoczków. Ważne jest, aby pamiętać, że większość dzieci dość często miewa czkawkę w pierwszym roku i zwykle nie są one powodem do niepokoju. Czkawka u niemowlaka może być zatem czymś zupełnie normalnym, chociaż warto usuwać niektóre przyczyny jej występowania.

Często występująca czkawka u niemowląt jest generalnie wpisana w normalny rozwój dzieci. Bardzo często można mieć z nią do czynienia po karmieniu, a nawet przewijaniu czy kąpieli. Czkawka powstaje, gdy wraz z przyjmowanym pokarmem dziecko zasysa większe ilości powietrza lub w wyniku sporych różnic temperatur.

Czasami powodowana może być intensywnym śmiechem. Najczęściej jednak nie stanowi ona poważniejszego problemu i raczej należy ją przeczekać.Czasami można się obawiać, że czkawka powoduje dyskomfort u noworodka. W tym artykule badamy czynniki wywołujące czkawkę u małych dzieci, najlepsze sposoby ich zatrzymania i zapobiegania oraz kiedy udać się do lekarza.

Co powoduje czkawkę u małych dzieci?

Autorzy badania z 2012 roku sugerują, że odruch czkawki może służyć do usuwania nadmiaru powietrza z żołądka. Jednak środowisko medyczne nadal nie ma pewności, czy czkawka ma jakiś cel. Co dzieje się w ciele, aby ją spowodować?

Czkawka u niemowlaka zdarza się, gdy coś powoduje skurcz przepony, a struny głosowe szybko się zamykają. Powietrze wypychane jest przez zamknięte struny głosowe, tworząc czkawkę. Przepona to duży mięsień biegnący w dolnej części klatki piersiowej. Porusza się w górę i w dół, gdy dana osoba oddycha.

Czkawka u niemowląt zwykle występuje bez wyraźnego powodu, ale karmienie może czasami powodować skurcz przepony. Może się zdarzyć, gdy dziecko:

 • jest przekarmiane,
 • je zbyt szybko,
 • połyka za dużo powietrza.

Czynniki te mogą powodować rozszerzenie żołądka dziecka. Podczas rozszerzania naciska on na przeponę, wywołując skurcze, które prowadzą do czkawki.

Jeśli czkawka zdarza się często i powoduje stres, może wynikać z niektórych podstawowych chorób, takich jak refluks żołądkowo-przełykowy (GER). Dzieje się tak, gdy częściowo strawione jedzenie i kwas żołądkowy wracają przez przewód pokarmowy do ust. Gdy płyny te przechodzą przez przeponę, mogą ją podrażnić i wywołać skurcze.

Problemy z karmieniem lub żołądkiem nie zawsze powodują czkawkę. Przepona może kurczyć się również z nieznanych do tej pory przyczyn.

Czkawka u niemowlaka – Środki zaradcze

Czkawka zwykle nie szkodzi dziecku. Podczas gdy dorośli mogą czuć się niekomfortowo, zwykle u dzieci powoduje znacznie mniej stresu.

Zazwyczaj dobrze jest zostawić dziecko, aby czkawka samodzielnie ustała. Jeśli regularnie będzie się znacznie przedłużać, dobrze jest porozmawiać z lekarzem.

U niektórych rodziców czkawka u noworodka czy niemowlaka może budzić niepokój, dlatego warto skorzystać z poniższych wskazówek.

Zrób sobie przerwę podczas karmienia, by dziecko mogło beknąć

Kiedy żołądek wypełnia się powietrzem, może naciskać na przeponę, powodując skurcze. Przerwa w karmieniu, w celu odbeknięcia dziecka, może zmniejszyć ilość powietrza w żołądku, a tym samym zapobiec czkawce.

Według American Academy of Pediatrics dobrym pomysłem jest bekanie dzieci karmionych butelką za każdym razem, gdy spożyje od 50 do 80 gram pokarmu. Jeśli dziecko jest karmione piersią, dobrym pomysłem jest odbijanie go podczas zamiany piersi.

Używanie smoczka

Ssanie smoczka może pomóc rozluźnić przeponę i zatrzymać czkawkę. Oczywiście nie jest to rozwiązanie dla wszystkich dzieci, ponieważ nie wszystkie dzieci używają smoczków.

Dopajanie dziecka

Niektóre źródła zalecają stosowanie mieszanki ziół i wody do picia. Tradycyjnie stosuje się ją w leczeniu kolki i innych problemów żołądkowych. Specjalna mieszanka ziołowa zwykle zawiera takie składniki jak:

Panuje dość powszechna opinie, że jeśli problemy z żołądkiem są odpowiedzialne za czkawkę, mieszanka ziołowa może pomóc. Jednak obecnie brak dowodów naukowych potwierdzających ten sposób leczenia czkawki. Istnieje jednak bardzo niewiele ryzyko wystąpienia jakiś dolegliwości ubocznych przy zastosowaniu tego rodzaju ziół.

Pocieranie pleców dziecka

Pocieranie pleców i kołysanie dziecka w tę i z powrotem może pomóc im się zrelaksować. Może to zatrzymać skurcze powodujące czkawkę.

Rozśmieszanie dziecka

Kolejnym sposobem na czkawkę u niemowlaka, jest jego rozśmieszenie, a także zmiana jego ułożenia do innej pozycji. dzięki temu dziecko może zmienić rytm oddechu, co może skutecznie pozbyć się dolegliwości.

Czego nie robić w czasie czkawki niemowlaka?

Niektóre dobrze znane środki na czkawkę są całkowicie zakorzenione w tradycji i nie mają podstaw naukowych. Obejmują one:

 • podskakiwanie z dzieckiem,
 • wyciąganie języka,
 • popijanie wody do góry nogami.

Większość poważnych źródeł jednoznacznie odradza próbowanie tego rodzaju domowych środków zaradczych u dziecka. Te sposoby na czkawkę mogą niepokoić dziecko, a nawet mogą być niebezpieczne. Jest również mało prawdopodobne, aby skutecznie powstrzymały czkawkę.

Zapobieganie czkawce u niemowlaków

Czkawce często nie można zapobiec, ale przestrzeganie poniższych strategii może pomóc:

 • karmienie dziecka, zanim stanie się bardzo głodne, aby zachować spokój,
 • karmienie dziecka często w małych ilościach,
 • siedzenie dziecka w pozycji pionowej przez pół godziny po każdym karmieniu,
 • zmiana pozycji butelki tak, aby w pobliżu smoczka nie było powietrza,
 • stosowanie smoczków do butelki z systemem antykolkowym,
 • upewnianie się, że usta dziecka są dobrze zatrzaśnięte na całym sutku.

Kiedy iść do lekarza?

Czkawka zwykle nie stanowi powodu do niepokoju u dzieci w wieku poniżej 12 miesięcy. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli występuje ona niepokojąco często lub wydaje się, że źle wpływa na dziecko, ponieważ może to wskazywać na jakiś problem w stanie zdrowia.

Refluks żołądkowy może powodować częste i nieprzyjemne czkawki. Dziecko może mieć GER, jeśli również:

 • płacze częściej niż zwykle, szczególnie przy karmieniu,
 • nadmiernie wyginać plecy podczas karmienia lub po nim,
 • zaczyna pluć częściej niż zwykle.

Każdy, kto podejrzewa, że ​​dziecko może mieć refluks, powinien porozmawiać z lekarzem. Tego rodzaju stan jest zawykle dość łatwy do wyleczenia.

Podsumowanie

Czkawka u noworodka i niemowlaka zwykle nie stanowi powodu do niepokoju. Większość dzieci ma czkawkę w pierwszym roku swojego życia. Najwięcej prawdopodobnych przyczyn jej występowania skupia się wokół procesu karmienia.

Stosowanie najlepszych praktyk żywieniowych może zmniejszyć problemy z czkawką u małych dzieci, a niektóre domowe środki zaradcze również mogą pomóc.

Jeśli czkawka u niemowlaka występuje dość często lub powoduje niepokój lub inne objawy, porozmawiaj z lekarzem. Dobrym pomysłem jest również skontaktowanie się z lekarzem, jeśli występuje po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia.

 

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3504071/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here