plamienie w ciąży
Plamienie i krwawienie podczas może mieć bardzo różne przyczyny, a wiele zależy od zaawansowania ciąży

Zauważenie plamienia lub lekkiego krwawienia podczas ciąży może być przerażające, ale nie zawsze oznacza ono coś poważnego. Zawsze powinno jednak skłaniać do szczególnej uwagi i konsultacji lekarskiej. Ginekolog może zidentyfikować powód krwawienia lub plamienia, a także zalecić ewentualne leczenie. Plamienie w ciąży może mieć różne podłoże, a wiele zależy od zaawansowania ciąży i jego przebiegu. W niniejszym artykule przybliżamy najważniejsze fakty i wskazówki na ten temat.

Większość kobiet, które doświadcza plamienia podczas ciąży, wydaje na świat zupełnie zdrowe dziecko. Plamienie jest uważane za jasną lub śladową ilość różowej, czerwonej lub ciemnobrązowej cieczy, która pochodzi z waginy. Można je dostrzec podczas korzystania z toalety lub na bieliźnie. Najczęściej jest to kilka kropel, które są zauważalnie jaśniejsze niż miesiączka.

Podczas ciąży plamienie może być spowodowane wieloma czynnikami. Plamienie różni się również od cięższego krwawienia, przy którym potrzeba podkładu lub tamponu, aby powstrzymać je przed pobrudzeniem i przesiąknięciem odzieży. W przypadku silnego krwawienia zawsze należy niezwłocznie skorzystać z pomocy lekarskiej.

Kiedy udać się do lekarza?

Zawsze należy poinformować swojego lekarza prowadzącego ciążę, jeśli zauważy się plamienie lub krwawienie w dowolnym momencie. Z dużym prawdopodobieństwem będzie on mógł ustalić, czy konieczne będą jakieś badania. Z pewnością zapyta on o ewentualne inne objawy, takie jak skurcze lub gorączka.

Ważne jest również, aby powiadomić lekarza o krwawieniu z pochwy, ponieważ kobiety z pewnymi grupami krwi mogą wymagać szczególnego sposobu leczenia. Jeśli wystąpi krwawienie w drugim lub trzecim trymestrze ciąży, natychmiast powiadom o tym lekarza lub w nagłych wypadkach, skorzystaj z pomocy medycyny ratowniczej.

Plamienie w ciąży w pierwszym trymestrze

Szacuje się, że nawet 25% kobiet doświadcza plamienia w ciąży w pierwszym jej trymestrze. Jedno z badań z 2010 wskazuje, że plamienie najczęściej obserwuje się w szóstym i siódmym tygodniu ciąży. Plamienie nie zawsze jest oznaką poronienia lub innych niepokojących dolegliwości.

Plamienie w ciąży w trakcie pierwszego trymestru najczęściej można przypisać:

W dalszej części prezentujemy najważniejsze.

Krwawienie implantacyjne

Krwawienie podczas implantacji występuje od 6 do 12 dni po zapłodnieniu. Uważa się, że jest to znak, że zarodek wszczepia się w ścianę macicy. Nie każda kobieta doświadczy krwawienia z implantacji. Jednak dla kobiet, które tego doświadczają, jest to zwykle jeden z pierwszych objawów ciąży.

Krwawienie z implantacji jest zwykle jasnoróżowe do ciemnobrązowego. Różni się od zwykłego okresu menstruacyjnego, ponieważ jest on znacznie jaśniejsze i mniej obfite. Nie wymaga ono zastosowania tamponu lub podpaski higienicznej. Krew również nie kapie podczas korzystania z toalety. Krwawienie z implantacji trwa od kilku godzin do 3 dni i samo ustaje.

Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna jest stanem zagrożenia życia. Występuje ona, gdy zapłodnione jajeczko przyczepia się poza macicą. Lekkie lub ciężkie plamienie oraz krwawienie z pochwy może być objawem ciąży pozamacicznej.

Krwawienie lub plamienie w ciąży pozamacicznej zwykle występuje wraz z:

  • ostrym lub tępym bólem brzucha lub miednicy,
  • osłabieniem, zawrotami głowy lub omdleniami,
  • uczucie parcia.

W przypadku wystąpienia tych objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Wczesna utrata ciąży lub poronienie

Większość poronień występuje w pierwszych 13 tygodniach ciąży. Jeśli wiesz, że jesteś w ciąży i doświadczasz brązowego lub jaskrawoczerwonego krwawienia ze skurczami lub bez nich, koniecznie porozmawiaj ze swoim lekarzem.

W przypadku poronienia możesz również zauważyć następujące objawy:

  • łagodny do silnego bólu pleców,
  • utratę masy ciała,
  • biało-różowy śluz,
  • skurcze,
  • tkankę z substancją podobną do skrzepu wychodzącą z pochwy,
  • nagły spadek objawów ciąży.

Po rozpoczęciu poronienia niewiele można zrobić, aby uratować ciążę. Zawsze należy jednak skontaktować się z lekarzem, aby wykluczyć ciążę pozamaciczną lub inne powikłania.

Lekarz prawdopodobnie wykona dwa lub więcej badań krwi w celu sprawdzenia poziomu hormonu ciążowego, który nazywa się ludzką gonadotropiną kosmówkową (hCG). Wyniki będą dostępne w czasie od 24 do 48 godzin. Powodem, dla którego potrzeba więcej niż jednego badania krwi, jest ustalenie czy poziomy hCG spadają. Spadek poziomu hCG wskazuje na utratę ciąży.

Poronienie nie oznacza, że ​​będzie się mieć trudności z zajściem w ciążę w przyszłości. Nie zwiększa również ono ryzyka przyszłych poronień, chociaż może tak być, jeśli już wcześniej już się ich doświadczyło.

Należy jednak zawsze pamiętać, że poronienie na ogół nie jest spowodowane przez własny błąd i zwykle bardzo trudno jest je przewidzieć i zapobiec. Badania pokazują, że poronienia są dość powszechne i zdarzają się nawet u 20% kobiet, które wiedzą, że są w ciąży.

Niezidentyfikowane przyczyny i więcej

Możliwe jest także plamienie w ciąży z nieokreślonego powodu. We wczesnej ciąży kobiecy organizm przechodzi wiele zmian, a te zachodzące w szyjce macicy mogą być u niektórych kobiet odpowiedzialne za łagodne plamienie. Odpowiedzialne mogą być również zmiany hormonalne.

Można również doświadczyć łagodnego plamienia po stosunku seksualnym lub jest się bardzo aktywną.

Zakażenie jest kolejną możliwą przyczyną plamienia, dlatego ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem na temat plamienia podczas ciąży. Będzie on mógł z całą pewnością wykluczyć poważniejsze przyczyny.

Plamienie w ciąży w drugim trymestrze

Lekkie krwawienie lub plamienie w drugim trymestrze ciąży może być spowodowane podrażnieniem szyjki macicy, zwykle po seksie lub badaniu szyjki macicy. Jest ono dość powszechne i zwykle nie jest powodem do niepokoju.

Polip szyjki macicy jest kolejną możliwą przyczyną krwawienia w drugim trymestrze ciąży, który jest generalnie nieszkodliwy. Można zauważyć plamienie z okolic szyjki macicy z powodu zwiększonej liczby naczyń krwionośnych w tkance.

Jeśli wystąpi krwawienie z pochwy, które jest ciężkie jak miesiączka, natychmiast należy poszukać pomocy lekarskiej. Obfite krwawienie w drugim trymestrze ciąży może być oznaką nagłego problemu medycznego, takiego jak:

  • łożysko przodujące,
  • przedwczesny poród,
  • późne poronienie.

Plamienie w ciąży w trzecim trymestrze

Lekkie krwawienie lub plamienie w późnej ciąży może wystąpić po seksie lub badaniu szyjki macicy, a także zwykle nie jest powodem do niepokoju. Może to być również spowodowane zaczynającym się porodem.

Jeśli w późnej ciąży wystąpi ciężkie krwawienie z pochwy, natychmiast należy zwrócić się o pomoc medyczną. Może to być spowodowane:

  • łożyskiem przodującym,
  • uszkodzenie łożyska,
  • naczyniami przodującymi.

Szybka pomoc w nagłych wypadkach jest konieczna dla bezpieczeństwa Ciebie i Twojego dziecka.

Jeśli zauważysz mniejszy przepływ lub plamienie, również należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. W zależności od innych objawów może być konieczna szybka diagnoza lekarska. Problemy z plamieniem mogą także wynikać z:

Istnieją pewne czynniki ryzyka, które mogą powodować odklejenie lub oderwanie łożyska:

  • ciąża po 35. roku życia, zwłaszcza u wieloródek,
  • palenie tytoniu,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • krótki sznur pępowiny,
  • uraz spowodowany wypadkiem.

Oznaki poronienia

Poronienie jest jednym z możliwych powodów silnego plamienia i krwawienia w ciąży, zazwyczaj jednak towarzyszyć mu będą także inne objawy. Poniżej przybliżamy informacje na ten temat.

Poronienie w pierwszym trymestrze

Większość poronień występuje w pierwszych 13 tygodniach ciąży. Nawet około 10% wszystkich klinicznie uznanych ciąż kończy się poronieniem.

Zawsze należy poinformować swojego lekarza, jeśli wystąpi plamienie z pochwy lub krwawienie, które nie ustąpi samoistnie po kilku godzinach. Przy poronieniu można również odczuwać ból lub skurcze dolnej części pleców lub brzucha, a także zauważyć płyn lub tkankę wypływającą z pochwy wraz z następującymi objawami:

  • utrata masy ciała,
  • biało-różowy śluz,
  • skurcze,
  • nagły spadek objawów ciąży.

We wczesnych tygodniach ciąży ciało kobiety może samodzielnie wydalić tkankę płodową i nie wymagać żadnych zabiegów medycznych. Zawsze jednak należy poinformować swojego lekarza, jeśli uważasz, że doświadczyło się poronienia. Musi on upewnić się, że wszystkie tkanki zostały wydalone, a także przeprowadzić ogólną kontrolę, aby upewnić się, że wszystko z Tobą jest fizycznie w porządku.

W pierwszym trymestrze ciąży lub w przypadku powikłań może być konieczne wykonanie zabiegu zwanego rozszerzeniem i łyżeczkowaniem, aby zatrzymać krwawienie i zapobiec infekcji. W tym czasie ważne jest także dbanie o swoją kondycję emocjonalną.

Poronienie w drugim i trzecim trymestrze

Objawy poronienia w późnej ciąży (po 13 tygodniach) obejmują:

  • brak odczuwania ruchu płodu,
  • krwawienie z pochwy lub plamienie,
  • skurcze pleców lub brzucha,
  • niewyjaśniony płyn lub tkanka wychodząca z pochwy.

Koniecznie trzeba poinformować swojego lekarza, jeśli występują tego rodzaju objawy. Jeśli płód już nie żyje, można otrzymać leki, które pomogą urodzeniu płodu i łożyska siłami natury. Lekarz może również zdecydować o chirurgicznym usunięciu płodu za pomocą standardowej procedury medycznej.

Poronienie w drugim lub trzecim trymestrze ciąży wymaga opieki fizycznej i emocjonalnej. Nie zawsze można szybko wrócić do pracy. Jeśli uważasz, że potrzebujesz więcej czasu na regenerację emocjonalną, należy poinformować swojego lekarza. Warto również rozważyć podjęcie większej ilości urlopu.

Jeśli planujesz zajść w ciążę ponownie, zapytaj swojego lekarza, jak długo zaleca się odczekać, zanim podejmie się taką próbę.

Szukanie wsparcia

Doświadczenie poronienia może być katastrofalne dla psychiki kobiety. Warto jednak pamiętać, że poronienie zazwyczaj nie jest niczyją winą. Warto wesprzeć się na rodzinie i przyjaciołach w tym niezwykle trudnym czasie.

Wiele kobiet zachodzi w ciążę po poronieniu. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, kiedy Twoje ciało będzie na to gotowe.

Tulandi T. (2017). Miscarriage (beyond the basics). uptodate.com/contents/miscarriage-beyond-the-basics

Urbaniak SJ. (1998). The scientific basis of antenatal prophylaxis. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=9863973

Von Stein GA, et al. (1992). Fetomaternal hemorrhage in threatened abortion. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=1738519

Bleeding during pregnancy. (2016). acog.org/Patients/FAQs/Bleeding-During-Pregnancy

Hasan R, et al. (2010). Patterns and predictors of vaginal bleeding in the first trimester of pregnancy. DOI: 10.1016/j.annepidem.2010.02.006

Mayo Clinic Staff. (2018). Bleeding during pregnancy. mayoclinic.org/symptoms/bleeding-during-pregnancy/basics/causes/sym-20050636

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here